Skocz do zawartości
Miklosz

Xenia pochłania zbiornik

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Trochę nadmiernie rozrasta mi sie xenia, stopniowo przerzucając się na poszczególne skałki, Przyduszając inne miękkie korale. Jak z nią walczyć? Wyrywać np. pensetą ze skały? Czy są inne metody? Acha, posiadam jeszcze reefmaxa (bo juz zamówiony inny zbiorniczek z sumpem i niedługo przesiadka) :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko zaraz zacznie zanikać-na początku rośnie jak głupia o później hamuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A guzik. W jednych baniakach hamuje, a w innych cały czas rośnie. Nie ma reguły.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chetnie przyjme nadmiar ;)


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzies czytalem o przypadkach likwidacji zbiornika przez xenie. Nie pamietam gdzie ale ze czytalem tak :)

Pozdrawiam taplając w talku


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo Xenia to jak chwast, niestety na początku przez chwil fajna a potem utrapienie :-(


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xsenia to nie chwast, to koral. Rosnie najczesciej przy ujsciach rzek gdzie duzo organiki i nawozow splywa z ladu. Dlatego w jednym rosnie wysmienicie drugim pada.

Nie dalej jak 3 misiace temu kolega z tytulem TOTM stosowal ksenie jako filtracje. Bardzo mis ie to spodobalo i postanowilem jej dac szanse u siebie.

Trezba jedy nie ja kontrolowac jak wszystko


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak z czasem pozbyć się jej trudno...


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu i wlasnie o to mi chodzilo, jest na tyle ekspresyjna ze z reguły ona wygrywa walke o "teren" , jak grzyby, aiptasia itp.

Przy pewnym jej "rozsianiu " jest trudna do ogarniecia i trzymania w ryzach - z tymi "walorami" okreslam ja mianem chwastu.

Co ciekawe montipory superman maja podobne zasady zdobywania terenu. Niby ladny koral, jeszcze jak w udanych kolorach... jednak jak sie rozsieje to zatyka nam skale, eksterminuje inne SPSy a przy okazji szorowanie jej druciana szczota olewa ( wiem bo staralem sie jej pozybc :-) )


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to moj kolega mowi z kutasem i z granatem nie ma zartow.

Od dzis zmienem granata na xenie

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Xsenia to nie chwast, to koral. Rosnie najczesciej przy ujsciach rzek gdzie duzo organiki i nawozow splywa z ladu. Dlatego w jednym rosnie wysmienicie drugim pada.

Nie dalej jak 3 misiace temu kolega z tytulem TOTM stosowal ksenie jako filtracje. Bardzo mis ie to spodobalo i postanowilem jej dac szanse u siebie.

Trezba jedy nie ja kontrolowac jak wszystko

Ja obasadziłem swoje DSB miekasami. Mam tam dywan anthelii i capnelli wymieszany z makroglonami. Powstał taki "mega busz" w którym śmiga pełno kiełzy wieloszczetów ślimaków itd. Wydaje mi się ze jest tam dużo więcej robali niż kiedyś gdy dsb nie było obsadzone miekasami i rosły w nim tylko glony. Generalnie miękasy rosną szybko i jest w nich sporo glonów symbiotycznych. W dodatku "filtrują" wodę i dzięki temu gromadzą w swoich organizmach toksyny [w jednym z artykułów z korala coś o tym było]. Xenia czasem potrafi paść ale jak ma dobre warunki to szybko rosnie. Z moich obserwacji wynika ze jak dozuję do akwarium jod to xenia peknie się pompuje. Nie jestem pewien czy nie chodzi tylko o jod ale w literaturze mozna znaleźć sporo wzmianek o tym że jeśli jodu brakuje to xenia słabiej polipuje albo wręcz umiera. W dodatku zauwazyłem że jeśli xenia nie rośnie to larwy krewetek zdychają w okolicach 3-4 tygodnia czyli tuż przed [albo w trakcie] samą przemianą w "formy dorosłe" czyli przed drastyczną "zmianą wyglądu" - "giga wylinką"...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarysta pełną gębą.

Nie nie przepadam za formulkami, ale posty w takim stylu budzą szacun.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dodatku "filtrują" wodę i dzięki temu gromadzą w swoich organizmach toksyny [w jednym z artykułów z korala coś o tym było].

No właśnie gromadzą... ale co z nią robią w momencie "kurczenia"? U mnie Xenia rośnie jak na sterydach - obdarowałem już kilka zbiorników i w jednych się przyjmowała ładnie, a w drugich padała mimo wielokrotnego szczepienia. Bez względu na to zaobserwowałem u siebie jedną zależność - po każdej wycince Xeni mam gwałtowny rozrost glonów. Nie zawsze udaje się ją ładnie podważyć ze skałki i czasami wypuszcza do wody swoją "mleczną zawartość". Zastanawiam się jak to jest w przypadku innych miękasów np. capnelii, które po zgaszeniu światła lubią sobie "klapnąć".


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym mieć Xenię, ale się waham. W jaki sposób ona się rozprzestrzenia na inne skały? Czy izolując ją na pojedynczym kawałku skały, oddzielonym od innych piaskiem, da się powstrzymać jej ekspansję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam xeni sporo krzaków i jestem pewien że jod ma wpływ na jej przyrosty,ale z trym filtratorem w sumpie nie pomyślałem za miesiąc zakładam nowy zbiornik i na pewno wypróbuję pomysł nanokaczora...a sumpa będę już mam i jest wielki więc miejsce na xenie będzie.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xenia bynajmniej nie jest chwastem, usuwa się ją dość dobrze. Ładnie rośnie i w sprzyjających warunkach zarośnie całe akwa, ale od czego ręka akwarysty? Od tego aby ją trzymać w ryzach. Potrafi rosnąć nawet na gplych szybach, u mnie ładnie maskuje panej filtracyjny, sama będąc swojego rodzaju filtratorem.


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.