Skocz do zawartości
Maćko

Gotowiec LED dla Reefmaxa - czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Widze,ze na stronie producenta jest zmiana w opisie,pojawila sie informacja :" Zdjęcia obrazują przykładową modyfikację - rodzaj modułów led, kolor i ich rozmieszczenie uzgadniamy indywidualnie. "

I tu prosba do osob ogarniajacych tamat - moze by ktos sie wypowiedzial,co i jak jesli chodzi o w/w rodzaje modulow,koloru i rozmieszczenia (ledy to dla mnie czarna magia) :blink:. Z gory dziekuje :)

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taka sama prosbe jak baszurek :-)

Edytowane przez boft (wyświetl historię edycji)

Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW swietlowki wymienia sie co pol roku nie raz do roku :-)

Całe szczęście, że moje zwierzaki z RMa o tym nie wiedzą, bo jeszcze by wyzdychały ze stresu - przy najstarszych świetlówkach wymienianych jesienią 2011...


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całe szczęście, że moje zwierzaki z RMa o tym nie wiedzą, bo jeszcze by wyzdychały ze stresu - przy najstarszych świetlówkach wymienianych jesienią 2011...

No wlasnie,tak przy okazji,jak to wreszcie jest z ta wymiana T5 co,powiedzmy 5 miesiecy?Czy jest to jakos empirycznie stwierdzone - chodzi mi o to,czym np.rozni sie swiatlo pochodzace ze swietlowki uzytkowanej przez 8 miesiecy w porownaniu do takiej samej uzytkowanej 4 miesiace?

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pol roku znacznie spada wydajnosc swietlowek... Wypalaja sie mierzono to chyba luxometrem... Pewnie przy niewymagajacych dobrego swiatla koralach nie ma jakosc swietlowek takiego znaczenia. Ja sie sugeruje tym co na forum wyczytalem ;) Ot chociazby tu : http://nano-reef.pl/...etr#entry298559

Jak ktos ma ochote to niech 10 lat nie zmienia, jego sprawa jesli mu korale dobrze rosna a nie glony :)

Edytowane przez boft (wyświetl historię edycji)

Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność świetlówek (i innych źródeł światła) spada cały czas, nie po pół roku. Świetlówki różnych producentów, mocy czy rodzaju starzeją się w różnym tempie, a do tego pracują przez różną ilość godzin dziennie w różnych systemach, a nawet tych samych lampach. Więc dlaczego akurat po pół roku wymieniać, a nie po 2 miesiącach?

Wg mnie częstotliwość wymiany zależy od wielu rzeczy, głównie od obsady, naszego zadowolenia z jej wyglądu i kolorów, no i od podejścia do morszczyzny (i ew. grubości portfela). Każdy musi wypracować sobie własny, zadowalający go system. Nad moją większą bańką mam świetlówki kupione z używanym zestawem, rzekomo nowe, ale z tajemniczymi opisami 3.11 i 3.09 :whistle: Jedną z T5ek wymieniłem latem, reszta stara - a kolorki koralowców moim (i nie tylko) zdaniem są bardzo fajne. Obowiązkowa wymiana co pół roku to dość naciągany slogan.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, nieprecyzyjnie napisalem, wydajnosc spada caly czas, chodzilo o to ze po pol roku swiecenia w cyklu chociazby 12 h ta wydajnosc juz jest na tyle zmniejszona ze sugeruje sie ich wymiane. Podobnie jest w zbiornikach roslinnych slodkowodnych, przyjelo sie ze co ok pol roku wymienia sie swietlowki, bo spadek wydajnosci jest na tyle odczuwalny ze odbija sie to na roslinach.


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otóż to - spadek ma być odczuwalny dla obsady i wyglądu baniaka. Jeżeli nie jest - to nie widzę sensu wymiany. Dlatego zamiast ślepo wierzyć w 6 miesięcy, warto samemu dobrać czas wymiany rur (przykładu daleko szukać nie muszę). Jeżeli ktoś ma kasę i chęć, to nie widzę przeszkód wymiany nawet częściej niż co pół roku, ale nie jest to żaden wymóg.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - widziałem jak świecą takowe ledy w reef-maxie i mnie urzekły :) Niestety te akwarium już nie istnieje, ale led-y z niego świecą gdzie indziej - też widziałem jak :) Naprawdę piękna sprawa, szczególnie że mają kilka diod czerwonych.

Pytanie tylko czy jest ekonomicznie uzasadnienie, ponieważ 3 świetlówki biorą mniej niż 80 wat - ok ledy można skręcić i biorą mniej. Ale o ile? Mi z obliczeń wyszło że 1 wat przy 10h dziennie to 1,825 zł/rok - majątek :) Dwa to wymiana świetlówek co roku czyli powiedzmy 3x70zł - 210zł czyli LEDy zwracają się po 5 latach eksploatacji. Dopiero wtedy przedrażamy interes ( zakładając że reefmax nowy i świecimy nim 1 rok bez kosztów świetlówek)

Wytrzymał ktoś z Reef-Maxem 5 lat? Jak tak to podziwiać :)

Podsumowując - lampka super!!! Wymiana tylko dla zajeb****ości, nie dla oszczędności pieniędzy.

Jak Ty policzyłeś to zużycie energii?


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra to teraz gdzie jest napisane że LED-y nie mają spadku sprawności - badania naukowe. Dwa lata temu niemalże każda dioda miała świecić 100.000 godzin, teraz każdy pisze 50.000 godzin. Czyżby technologia się cofała? Nie pewnie zrobili badania żywotności i wyszło ze 30.000, zaokrąglili do 50.000. Zresztą to jest prostsze - LED-a ot tak nie wykręcisz, nie wymienisz - konieczne śrubokręty, lutownice.

Nie da się wymienić? Nadciągnijmy żywotność, że się nie zużywają! Ludzie korzystają ze świetlówek? Wciśnijmy im kit że świecą już tylko przez pół roku!

Nie chce mi się teraz liczyć ale pod względem "efekt świetlny/zużycie prądu" wydaje mi się że lepiej dołożyć następną 0,5 roczną świetlówkę niż wymienić jedną półroczną na nówkę sztukę.

Może napisałem herezje, ale każdy sam musi ocenić czy chce LEDy czy nie. Ja chcę, portfel nie- no i co zrobisz :)

EDIT:

Odnośnie zużycia:

1 wat = 0,001 kWh

0,001*10(godzin dziennie) * 365(dni w roku) *0,5 (cena za kilowat)=1,825 zł/rok

Można się spierać ile kosztuje kWh i o to że 2 godziny idzie np na nocnej taryfie itd.

Edytowane przez Kyzak (wyświetl historię edycji)

Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obliczenia ok, nie zjarzyłem tylko kontesktu w jakim uzyłeś słowa "majątek" przy wyliczaniu.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak będziecie dobierać, to na 1 białą 2 niebieskie, białe z możliwością regulacji, białe są tak jasne że jak dacie 1 na 1 zje całe niebieskie

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam LEDy w Reefmaxie, ale nie potrafie odpowiedziec czy warto bo nie mam porównania z T5 bo Reefmax zakupiony był już z Ledami.

Edytowane przez WolfAtTheDoor (wyświetl historię edycji)

6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak kupił już ktoś?


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze temat umarł widac kryzys :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gotowiec fajny ale nie warto chyba aż tyle inwestować w reefmaxa.. ja mam całą lampę led robioną na zamówienie od gościa który robi tego gotowca i wg mnie jest to trochę inne światło - mniej plastyczne (choć wg mnie to też może być kwestia tła - reefmax ma niebieskie a w nowym zrobiłem czarne).. niemniej sukcesywnie przerzucam korale z reefmaxa do nowego i widzę że są zadowolone i się pompują.. kwestia tylko odpowiedniego ustawienia kanałów A B i C.. dla mnie LED jest rewolucją w oświetleniu i tak samo jest w akwarystyce.. suma sumarum na mój litraż taniej w perspektywie 2 lat zrobić ledy niż bawić się świetlówkami - jak liczyłem opłacalność dla reefmaxa wychodziło tak samo..


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up ;) . Nikt nie kupił? W takim razie mam prośbę do osób oblatanych w ledach :surrender (jestem w temacie kompletną :mooning ):co by trzeba uwzględnić przy zamawianiu takiego gotowca (producent chyba jest elastyczny jeśli chodzi o sugestie zamawiającego),tzn.mam na myśli ilość diód,rozmieszczenie,barwę i co tam jeszcze jest ważne,a o czym nie mam nawet bladego pojęcia... :googleye. Z góry dziękuję :czapki z głów:) .


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszek z tej strony Wam podpowie co i jak. Sami też możecie wybrać stosunek diód tzn Royal Blue, Blue i CW. Mam od niego lampę gdzieś z miesiąc-dwa i zadowolony jestem.


70x45x45 (140l) panel 70x17x45 (53l)

Midiflotor

Jebao WP-25

Lampa PS BP 160W Master

New Jet 1200

6430_6571.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Leszek z tej strony Wam podpowie co i jak. Sami też możecie wybrać stosunek diód tzn Royal Blue, Blue i CW. Mam od niego lampę gdzieś z miesiąc-dwa i zadowolony jestem.

Dzieki ni3miec :)

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brałem od niego lampę na zamówienie i jest super.. diody białe, niebieskie i chyba jasnoniebieskie (w sterowniku nazywają się moonlight).. korale pompują się bardziej niż pod T5 (choć te pewnie już były zużyte) i tylko quadricolor na razie stracił krwistoczerwoną barwę i jest.. różowy jak majtki ;)


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,jak juz dojrzeje di ledow,to Ci troche zaspamuje pytaniami komunikator :D

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma problemu.. jak będę znał chociaż jedną odpowiedź to się podzielę ;)


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up ;).I jak tam w temacie,ktos juz testowal?

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt nie testował

Mnie tez się wydaje po dłuuugich przeliczeniach że LEDy zaczynają się opłacać w momencie gdy mamy baniak, którego oświetlenie wymaga od 4 szt t5 wzwyż. Koszt lampy na CREE a koszt świetlówek zaczyna się wówczas rozbiegać, przy 3 i mniej chyba nie ma sensu LEDów tym bardziej że to raczej będzie mały zbiornik,który z czasem wymienimy na coś większego albo skończymy z morszczyną.

Tak było ze mna, mam reefmaxa ale juz stawiam 250 + 96L SUMP i poszedlem w LEDy - 160W za 1500 z wszystkimi bajerami a 6xt5-39 W - przy półrocznej wymianie świetlówek i koszcie samej lampy t5 - po półtora roku zaczyna się zwracać.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak sie ma ilosc swietlowek do oplacalnosci przejscia na ledy? Pomijajac calkowicie koszty pradu i przeliczajac tylko koszt ledow na krotnosc wymiany swietlowek (zakladajac standartowo 1/pol roku),zwroci sie nawet przy trzech T5,tylko w dluzszym okresie czasu ;). Zakladajac,ze bede mial RM-a przez 3 czy 4 lata,to koszt wymiany swietlowek lekko liczac wyniesie 900 lub 1200 zl ;).

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.