Skocz do zawartości
Chudy90

[30L] Mini Rafka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam na imię Kamil, od dłuższego czasu planuję założyć Akwarium Morskie, z racji tego, iż nigdy nie miałem z takim akwa do czynienia, postanowiłem kupić na start zestaw plug&play firmy "Aquael" i w czasie gdy będę kompletował sprzęt na większy baniak, mam nadzieję! nabiorę troszkę obycia z tym wszystkim i jakieś małe doświadczenie na pewno szczególnie, że taka mała kosteczka potrzebuje szczególnie dużo uwagi.

Akwarium zostało założone 08.12.2012

Akwarium: 30L 30x30x35 cm

Oświetlenie: 2x11W 1x(white) 1x(blue)

Filtr: FZN-3 (Kaskada)

Absorbery: PhosGuard, Purigen

Obsada: ?

Koralowce: ?

Skała: Około 2,5 kg (odgazowana, ma około 4 msc)

Podłoże: Piasek z działającego zbiornika.

Woda: Z Działającego zbiornika (zbiornik 1300l)

Planowane:

Obsada: Błazenek, ciekawy slimak, krewetunia smile.png

Korale: Zaprzestane nad miękasami, jestem w trakcie szukania odpowiedniej dla mnie "kompozycji"

Cyrkulacja: Koralia Nano 900/h

Skała: Dodać jeszcze około 1kg skały.

Dziennik:

"Chemia"

morddpfqenlb.jpg

Zawartość zestawu Plug&Play Aquael

0b0t2mi3n558.jpg

Patrząc od lewej strony: Szkło pełniące pokrywę, narożniki spełniające podstawkę pod akwa oraz chroniące narożniki

Oprawa wraz świetlówkami, 2 rurki przedłużające do filtra.

shouymeafj6p.jpg

Zbiornik, fitr FZN-3 Wraz z wkładami filtrującymi (Gąbka)

Piasek,Woda,Skała,Bakterie na start (szkoda,że nie czujecie zapachu)

smile.png)

Czyli wszystko co mam na "start" , została tylko modyfikacja wkładów filtracyjnych w filtrze, ponieważ gdzieś absorbery musza się zmieścić

smile.pngPoniżej zdjęcia przed modyfikacją i po modyfikacji smile.png

Przed:

iu6geypi2exa.jpg

Po:

w5wmzth8hvdg.jpg

Wygląda to następująco, w koszyku jest gąbka, na gąbkę absorber. bez gąbki na wierzch absorbera. Może dodać gąbkę na wierzch?

No i zalewamy :

mlo8w5zhgpdn.jpg

Piasek

0znw0x010cxb.jpg

Piasek +Skała

o8wl3og1ggyn.jpg

Zalany baniaczek + Oświetlenie White+Blue

pozv2fdq1gy0.jpg

Oświetlenie Blue

a2ytntmc273u.jpg

Oświetlenie White

A poniżej kilka fotek skały, prosiłbym o pomoc w identyfikacji

biggrin.png, Co prawda skała leżała w zbiorniku około 4 miesiące jednak przebierając ją i wybierając do mojej kosteczki, trafił się mały kawałek skały, ale najbogatszy ze wszystkich biggrin.png

ku zdumieniu moim, jak i sprzedawcy przetrwało życie

biggrin.png !!

0u6whqz1h0ks.jpg

?

nt4fpvhlz9ud.jpg

Ciekawe hmm...

ch867jqqtsdc.jpg

Zoa?

bf5xa1nra42b.jpg

kolejna?

qhf5pw7tu4lr.jpg

I następna?

Wszystko zalane, filtr filtruje, bakterie oraz chemia dodana, woda zaczyna się klarować.

Przeglądam forum, przeglądam.... i czas by zerknąć "co tam w rafie piszczy" iiii.... TO ŻYJE !

smile.png

yowm9xn247zw.jpg

kbc0857srflq.jpg

sj4ebo1kok8q.jpg

dv9wclmm9smj.jpg

A to co to ?

x7csvkuima3v.jpg

To dopiero początki aczkolwiek od czegoś trzeba zacząć!

Chciałbym również podziękować i pozdrowić Pana Tomka, z ZooŻyrafy w Krakowie !, który doradził, pomógł i wytłumaczył

smile.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta zielona kuleczka ze zdjęcia to Valonia, którą już usunąłem, na szczęście nie pękła ! uff. Mam jednak pytanko, jeżeli chodzi o skałę gdzie jest briareum oraz Zoa, ustawić ją tak aby więcej światła jak i cyrkulacja była bardziej skierowana na briareum ? w tym momencie jest troszke schowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjemny wątek, fajnie czyta się taki od zera dziennik. Na pewno przydatne dla innych pikorafowców.

Skały nie dokładaj. Ile masz centymetrów warsty piasku ? Wydaje mi się że za dużo, niebezpieczna bomba biologiczna.

Najpierw skałe powinieneś ułożyć, dopiero potem piaskiem zasypać.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasku około 4-5 cm co prawda z działającego zbiornika, ale obawiam się,że mógł być to błąd. Na razie zobaczymy jak się to wszystko rozwinie, mam testy, postaram się zrobić i sprawdzić jak to wszystko wychodzi. Niestety mimo tego iż skała była odgazowana, i "odleżana" mam nieproszonych gości ... np. Valonia, ale również mam około 0.5 cm aiptasie :(. Zoa po kilku godzinach zaczęła się otwierać, jednak schowała się z powrotem i w tym momencie na razie stoi w miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Dziś 2 Dzień, postanowiłem zmienić troszkę ułożenie skały, zdecydowałem się na to teraz, ponieważ to początkowa faza dojrzewania, później nie chce już tam grzebać bez potrzeby. Po zmianie ułożenia skały, z jednej wyleciało jakieś dziwne stworzonko, białe? przezroczyste? pływało tak szybko,że nim wychwyciłem i chciałem zobaczyć gdzie popłynie, schowało się i nie mogę teraz tego znaleźć tongue.png to znak,że nie jest tak źle albo na tyle,że coś w wodzie przeżyje smile.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to stworzonko to zapewne kiełż. natomiast z piaskiem powinno być ok, ale nawet fakt, iż to z działającego akwarium, nie uratuje Cię przed dojrzewaniem (i tu pojawia się problem z podłożem-może zacząć obłazić róznym paskudztwem, stąd pewnie obawy Marka co do bomby biologicznej). od wielu akwarystów słyszałem też, że kolejność piasek-skała/skała-piasek nie ma znaczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem,że dojrzewanie musi nastąpić, całe szczęście obserwując zbiornik zauważyłem,że "lokatorzy" zaczynając żyć, więc chyba nie jest tak źle, robiłem testy i jest o wiele lepiej niż dzień wcześniej, kolejny test zrobię za jakieś 3-4 dni. Jak na razie na pokładzie mam ślimaka, który widać ma się dobrze ... oraz o dziwo Zoa zaczynają "wychodzić" oraz Briareum chodź, czy to naperwno briareum ? mq8u5snr28ju.jpgŚlimak

5saz7dwjmm1k.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Dziś 5 Dzień.

Zmiany w kostce są widoczne, pojawił się nalot na piasku, skała rownież pomalutku zmienia kolorki... pojawiają się glony?, Co do obsady, która przybyła na gapę, Zoa otwiera polipy

:) Brerium również otwiera coraz więcej polipów wszystko fajnie, jednak..... Ślimaka zastałem leżącego na skorupie, nie ruszał się, prawdopodobnie dead? ale pojawiło się nowe życie ... rozgwiazda, boję się,że to ona mogła go skubnąć, w tym momencie przytuliła się do Zoa i siedzi tam skulona, proszę o pomoc w rozpoznaniu tej rozgwiazdy. I na koniec Pare fotek...

qo1i8gsbj6gx.jpg

1cmdbl6w2s87.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślimaka zabił amoniak typowy dla świeżego akwa - one są wrażliwe, a ta rozgwiazda to asterina - jak siedzi na zoa to znaczy, ze jej smakują :) Eksmituj jak najszybciej


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zgodzę się, asteriny doskonale czyszczą zbiornik z róznych truposzy m. in., nie wywalaj. a jeśli siedzi na zoa, to jest jej tam po prostu wygodnie. u mnie asteriny nie podjadają zoasów, capnelli czy pseudogorgonii, rzucają się masą jak znajdą jakieś "mięso"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo masz odmianę która nie zjada zoasów :) Ja też mam takie, ale sporo było na forum o tych oblegających korale


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i się wydało ! Obserwuje Zoa, na którym siedziała rozgwiazda i co ? no i ślad w tym miejscu, jak gdybym zapalonej zapałki przytknął główkę do korala ! taka wypalona dziurka... Niestety nie mogę znaleźć rozgwiazdy ! niech ja ją tylko dopadnę... ale suma summarum... natura to natura. Może jak będzie więcej życia w zbiorniku, to zajmie się zżeraniem resztek, nie tylko korali :[

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam, że była po prostu głodna. jak masz, to wrzuć jakiś sztuczny pokarm-dopóki nie będzie miała "syfków" to to jej wystarczy (dokarmianie zwierzątek minimalizuje straty w koralach i innych stworzonkach)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak Zrobię, Dziękuje za rade. Mam tylko pytanie, mija już tydzień w sobotę, od momentu kiedy zalałem, zbiornik, wodą oraz piaskiem z działającego zbiornika, ryzykować i wrzucić jakiegoś "sprzątacza" i jakiś mały koral ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są dwa rodzaje asteriny. Jedne jedzą zoa drugie nie. Jesli ta ruszyła zoa to ja wyrzuc bo bedzie to zawsze robiła. Jesli jednak bedziesz miał takie, które nie bedą ruszaly to możesz zostawiać.

Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebawem kolejna porcja wiadomości, "dojrzewanie" przebiega narazie ok, pojawiły się zielone glony, zoa otwieraja sie juz w całości jak i również brerum. Jeszczę poczekam, sprawdzę parametry wody, i wrzucę pierwsze życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.