Skocz do zawartości
lostdhar

niskie pH KH i Ca

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W dzisiejszych testach 3 parametry wyszły trochę za niskie.

pH 7.7

KH 7

Ca 295

Mg 1390

Póki co były 2 podmiany na soli IO od wprowadzenia koralowców na Ca spadło o prawie 100 Ph i KH te trzyma się nisko. Zmienić sól na bogatszą czy stosować jakieś preparaty/ Ballinga na podniesienie parametrów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znowu trzeba ciagnac za jezyk...

Jakie masz korale?

Co ile robisz podmiane i jaka ilosc?

W ciagu jakiego czasu spadl wapn?

Jak stary jest zbiornik?

aaa i jaki masz Mg?

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek czepiasz się. Przecież na forum są wróżki i wróżowie ;-) Szklaną kulę mam. Idę na "podwórek" kota złapać, to coś napiszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmienić sól na bogatszą IO jest bardzo ubogą solą,same podmiany na bogatszej soli powinny wystarczyć do prowadzenia tak małego zbiornika

Edytowane przez marbecz (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marbecz, zanim nie dostaniemy wiecej informacji trudno cokolwiek radzic. Z opisu wynika ze zbiornik mlody, niedawno wsadzone korale. Tyle ze na nowy zbiornik sol IO nadaje sie doskonale. Z drugiej strony jesli wsadzil SPSy do mlodego zbiornika to niedobrze. Jesli ma maly magnez to Ca ucieka w skaly i zmiana na inna sol nie ma sensu. Wstrzymajmy sie wiec z poradami dopoki nie bedziemy mieli szerszego obrazu


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurde poziom Mg ja widzę (nie widzę wpisu, że post edytowany) więc chyba się czepiacie

według mnie Balling i zostań na tej soli lub lepsza sól i raczej Ballinga nie będziesz dozował (choć Kh może ci lecieć w dół tak czy inaczej ..)

a zobaczyłem jakie akwa - według mnie opcja nr 2 (lepsza sól) będzie lepsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem rowniez za zmiana soli,IO jest dobra do FO albo dla zaawansowanych morszczakow co sami dozują wszystkie mikro/makro elementy.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No może i rzeczywiście trochę mało informacji podałem. Spsów nie mam. Korale- parę odmian zoa, 5 grzybków, clavularia, brarierum, mały sarcophyton, euphilia, mała capnella oraz pseudogorgodnia. Akwarium ma 77 dzień więc jest młode zostały wykonane dwie podmiany w odstępie co tydzień ostatnia w ten weekend w niedzielę, podmieniam ok 4,2- 4,5l czyli ok. 10 %.

pH 7.7

KH 7

Ca 295

Mg 1390

Mg było w pierwszym poście ;)

Pomiar na dzień 38 na ok tydzień przed wprowadzeniem pierwszych korali.

pH 7,7

KH 7

Ca 400

Mg 1380

Zdjęcie poglądowe

201212251.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję jednak zostać na IO jak zbiornik świeży, a do 50 litrów to można skrzykawką 20 na początku Balingiem podreperować Ca, Mg, KH. Jak zmienisz sól na starcie jak nie ma stabilizacji to niedajboże jakiś kłopot sobie sprowadzisz. Też swoje bajoro stawiałem na IO, potem był Kent i jakoś na razie idzie. Jedna podmiana w tygodniu i masz względny spokój. Jak przekombinujesz na początku to tylko kłopoty sobie zafundujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam pomylke w pomiarze Ca. Jest niemozliwoscia zeby przy samych miekkich w ciagu tygodnia Ca spadlo o 100mg/l. Zmierz jeszcze Ca w wodzie do podmianki- to bedziesz mial pewnosc ze sol jest ok


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak też zrobię tyle że ta różnica jest w 31 dni. Życie wprowadziłem ok 20 dni temu to był jakiś 57 dzień działania zbiornika, pomiar gdzie Ca było 400 jest z 38 dnia a ostatni z dzisiaj czyli dnia 77 to Ca 295

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując jak się okaże że w wodzie do podmian Ca jest ok, to póki co podnieść parametry Ballingiem a zmiana soli na bogatszą dopiero za jakiś czas?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli robisz jakiekolwiek pomiary to zmierz też zasolenie.... Bez podania zasolenia wynik innych pomiarów nie ma żadnej wartości.

Powinieneś mieć około 400 Ca 1300 Mg i 8 kh ale tylko w wodzie o gęstości 1.025... Jeżeli zmieni się zasolenie to zmieni się też stężenie wszystkich makro i mikroelementów.

Ballinga stosuje się w akwariach, w których jest dużo twardych korali. U ciebie wystarczą podmiany.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasolenie 1023 co by oznaczało że należy podnieść zasolenie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że jest wszystko dobrze,a do d... są testy których używasz.Niskie Ph jest normalne w młodych zbiornikach.Na foto nie widać zielonych glonów.Akwarium jest czyste, to w czym masz problem.Jeżeli musisz majstrować to delikatnie podnieś KH zwykłą sodą oczyszczoną.Przy zerowej obsadzie jak u ciebie konsumpcja Mg i Ca jest bliska zeru.Przy tak malutkich zbiorniczkach jak twój ,każda suplementacja prosi się o nieszczęście.Zostań przy regularnych podmianach i będzie OK.Proponuję inną sól.Ja sam przez 2 lata z powodzeniem ciągnąłem zb. 1200 l. na samych podmianach z soli reef cristals.Miałem setki miękkasów i dziesiątki ryb które regularnie się wycierały (wszystkie gatunki mandarynów,pterapogony ,wargatki sześciopręgie i wiele krewetek.W tej chwili mam kilka tys. wylęgu paleomonów które traktuję jako pokarm dla korali).Problemy moje zaczęły się jak uwierzyłem w siebie i rzuciłem się na LPS i SPS.Radzę sobie ,ale to jest inna bajka i nie z tej książki.Podmianami niczego nie przedobrzysz (suplementacją b.szybko) zaboli jedynie w kieszeni.Mniej dystans do kolegów z forum , bo czasami dla zabawy robią sobie żarty ze spanikowanych nowicjuszy. Ich to bawi a ja uważam że jest to podłe.Życzę powodzenia.


Akwarium 1200 litrów, sump 200 litrów,refugium 200litrów, oświetlenie 1000W LED akwa.Refugium 110W kompakty 6500 K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli musisz majstrować to delikatnie podnieś KH zwykłą sodą oczyszczoną.

Można sodę oczyszczoną w morskim stosować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, doraźnie bez problemu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest z proporcjami sody i jak to dawkować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest temperatura akwarium? Niskie pH (natywnie było 8,2 - obecnie, z powodu emisji CO2, jest w oceanach około 8,1) korale lepiej tolerują w niższych temperaturach (poniżej 27C). A co do nawożenia/dostarczania wodorowęglanów z sody oczyszczonej (dla podnoszenia pH), koniecznie polecam brać taką z oznaczeniem CZDA (wodorowęglan sodu). Soda ze sklepu może zawierać antyzbrylacze a te nie są obojętne dla żywych organizmów (czytać etykietki).

Edytowane przez Radko (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Radko napisał:

A jaka jest temperatura akwarium? Niskie pH (natywnie było 8,2 - obecnie, z powodu emisji CO2, jest w oceanach około 8,1) korale lepiej tolerują w niższych temperaturach (poniżej 27C). A co do nawożenia/dostarczania wodorowęglanów z sody oczyszczonej (dla podnoszenia pH), koniecznie polecam brać taką z oznaczeniem CZDA (wodorowęglan sodu). Soda ze sklepu może zawierać antyzbrylacze a te nie są obojętne dla żywych organizmów (czytać etykietki).

Grubo poleciałeś :D

 

comment_VNvxnStYm5TrLuCcTZdt6EyhlGLuArTi


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.