Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od bardzo dawna zastanawiam się nad akwarium słonowodnym i tu moje pytanie. Ze względu na to że posiadam zbyt małą przestrzeń użytkową ( jeden pokój na 3 ludzia ), to czy w takim przypadku zestawy jakie byście poradzili. Zastanawiałem się nad nano ref 30 l. teraz nad zestawem Yasha lub Blenny. Co bardziej polecacie? Z którym będzie mniej problemów przy starcie i na później. W kwesti rygoru i opieki zwierzętami itp mam wprawę ponieważ opiekuję się przez siebie zbudowanym "akwarium" 36 000 l. Ale czytając o nano rafkach wiem że te najmniejsze i najprostrze są strasznie upierdliwe a ja wiem że nie będę miał czasu na badanie wody co 2 dni. Za wszystkie wskazówki serdecznie dziękękuję ponieważ będą mnie kierunkować. Od razu mówię większe akwaria nie wchodzą w grę przynajmniej teraz w tym domu w którym mieszkamy.

Pozdrawiam wszystkich morszczaków. Janusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Pytanie czy przy tak małym litrażu warto ? Czy nie lepiej samemu sobie go dopasować z tego co na rynku jest ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mały litraż to nano reef i to z samymi koralami miękkimi jak już i bez odpieniacza pociągnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janusz brutalna prawda jest taka że jezeli masz świadomość tego że nie bedziesz miał czasu na wykonywanie jakichś cyklicznych czynności co 2 dni to najzwyczajniej w świecie nie będziesz miał czasu na prowadzenie tego zbiornika i tyle. Wiec raczej odpuść sobie temat bo szkoda zachodu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem nano reefa od aquaela przez jakies 8 miesiecy w srodku same miekasy i ekipa sprzatajaca jak juz zbiorniczek dojrzal to ladnie to wygladalo , lecialem bez odpieniacza tylko podmiana co tydzien. Potem zmienilem na reefmaxa.

Moim zdaniem warto tez nie mam za duzo czasu ale dla baniaka zawsze te pare chwil sie znajdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquqel, a Aqua Medic to raczej różnica znaczna no i cena nie bez znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasu trochę wydzierżawię to nie aż tak żebym go nie miał tak totalnie ale max poświęcenia 30 min przy zbiorniku dziennie. W weekendy wiadomo czasu więcej. Ja przy moim oczku wodnym 36 000l. Jak coś muszę robić grubszego to dnia braknie. Tylko zastanawiam się czy lepiej nie dołożyć i kupić aqua medica 80l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mały to lepiej gotowy, chodzi o estetykę - czym coś mniejsze tym trudniej to zrealizować samemu - w takim małym trzeba zamaskować sprzęt jak sie samemu robi zeby wyglądało estetycznie i tu pojawia się problem bo trzeba zaprojektować minipanel... albo sumpa - a w takich małych sump ma litraż prawie taki sam jak ekspozycyjne akwa - to tez mija się trochę z celem i jak sie wszystko zliczy - wykonanie akwa, sprzęt to wcale też tak wiele taniej nie wyjdzie.


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz wybór padł na 2 gotowce albo refmax albo Blenny. Co bardziej byście doradzali ? Głównie chodzi mi o to bym nie musiał właśnie przerabiać czy dorabiać jakieś elementy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam reefmaxa w oryginalnej konfiguracji i jak na razie jest całkiem spoko. Mam teraz problem z plagą ale to chyba normalne przy zakładaniu nowego zbiornika. Zajrzyj do działu Reefmax Klub tam jest dużo informacji o tym zestawie.

Pozdrawiam i zachęcam do kupna tego zestawu, kolejny reefmax mile widziany :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem o blenny - ale :

1) jest droższy

2) światło jakby mało ?

3) blenny jest otwarty ? - więcej robienia wody Ro itp.

3) okazja z reefmaxem mi się trafiła, więc nie dobadałem tematu sprzętu

Jak szukasz blenny to poszukaj w Niemczech, może zaoszczędzisz ze 300 zl .

Nano reef to dobre na miękkie 2 małe rybki przy twoim podejściu i raczej miękkie, albo drugi zbiornik przy większym np. na homara, modliszkę...krótkotrwałą przesteń odosbonienia dla gagatków...takich zwierząt, które w dużym akwarium widzi się tylko w co piąte urodziny Miry .

Dla mnie Reefmax ma jedną wadę- przez gięta szybę, wąski bok i przejrzystość panelu - to nie jest akwarium, na które sie dobrze patrzy z boku :D No i ludzie obgadują odpieniacz( fakt nie pieni jak odparuje z 4 litry wody - fajna by była dolewka) , wymieniają grzałkę na podobno mniej zawodną. Ale na to wszysko trafisz w reefmax klub na tym forum.


Nano reef -homar only + reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź wybór padł jednak na Blenny. W przyszłym miesiącu będę w Niemczech to poszukam w lepszej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.