Skocz do zawartości
J@cekWro

Nowe większe - 1250 l w obiegu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Poniżej szkice moich przemyśleń ... proszę o uwagi może ja czegoś nie widzę nie przemyślałem ... dobrze by było zweryfikować zanim szkło zamówię.

Zbiornik główny 170x85x60h

- Panel na krótszym boku

1.JPG

2.JPG

- Sump 100x50x45 (na obrazku trochę nie aktualny wymiar wysokości ma być 45 cm)

3.JPG

- zbiornik do podmian wody

4.JPG

Podmiana na zasadzie : woda wpływa jedną dziurą z rury, leci przez zawór trójdrożny do zbiornika ... wypływa przez przelot z rurką w dół do sumpa ...

Na czas podmiany przekręcam zawór trójdrożny ... woda wpada wężem bezpośrednio do sumpa (czyli pomijam obieg przez zbiornik do podmiany)

Spuszczam przez zawór na dole wodę w kanał, wlewam nową, solę i odpalam pompę do wymieszania

Po wymieszaniu zaworem trójdrożnym spowrotem odpalam obieg przez zbiornik do podmianki.

Zbiornik główny będzie stał w salonie, na stelażu z aluminium 40x40x3mm, natomiast sump w innym pomieszczeniu około 14 metrów dalej ... obieg wody wężami zalanymi pod posadzką.

Może jeszcze coś o sprzęcie

oświetlenie : na początek 2x160 W led + 6x80 W T5 ... zobaczę jaki będzie efekt bo kusi mnie żeby całkowicie zrezygnować z Ledów.

odpieniacz RS250

cyrkulacja 4 x Tunze 6105 + wavebox

obieg na początek test z jedną lub dwoma pompami Laguna 7600

na pelletki mam filtr AquaSpecial F161 (8,4l) lub coś mniejszego

zasilanie do filtrów pompa SilentJest 6000

Calcium Reaktor AquaCare 3

Będzie coś z tego ? Jakieś uwagi ?

Zawór trójdrożny taki :

http://www.sklep.tan...ony-p-1516.html

Edytowane przez J@cekWro (wyświetl historię edycji)

900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co nie mam jeszcze pomysłu na "mocowanie" oświetlenia ... 6 szt. T5 praktycznie nie waży ale dwie lampy BP 160W to już jest co podnieść.

Nie chcę za bardzo dziurawić sufitu zastanawiam się więc nad jakimś ramieniem, ale ramię na 180 cm to musiałby być nie wiem z czego żeby się nie ugięło. Kolejna opcja to położenie konstrukcji lampy na zbiorniku ... ale nie wiem czy to aby bezpieczna opcja.

Jakieś sugestie ... może podobne już przetestowane konstrukcje ?


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, nie mam wielkiego doświadczenia ale może się przyda:

- gdzie jest powrót? Nie widać go na rysunku

- głęboki strasznie ten komin robisz - złapanie czegokolwiek tamże będzie trudne. Mozę "coast-to-coast overflow"?

- jak dasz tak zwymiarowany rysunek to otwory będziesz miał o średnicy 25 i 32 mm a chyba nie o to Ci chodzi:)

- 14 m to daleko - jesteś pewien że te Laguny pchną to tak daleko? Pogadaj z Kubassem - On ma podobne rozwiązanie tylko chyba ciut bliżej.

- węże zalane w posadzce na stałe? czy tylko w jakiś dużych peszlach? Jełsi na stałe to przemyśl to raz jeszcze - nie daj Boże coś Ci tam wlezie i zapcha rurę i masz problem - będziesz kuł posadzki? Rozwód gotowy:)

- odpieniacz - coś ta firma ma ostatnio problem bodajże nawet z istnieniem - przemyśl to jeszcze. Serwis kuleje o ile nie leży zupełnie. Na którymś z forów było na ten temat.

- reaktor do takiego dużego baniak to może DIY Dastaco? Chyba najłatwiejszy typ reaktora.

- wavebox - domyślam się że chcesz tam wsadzić zwykłą sterowalną pompę Tunze? W ten sposób możesz mieć problem z jej żywotnością - pomimo tego że są sterowalne to start-stop im nie służy. Do tego Tunze robi dedykowane pompy - pogadaj z Łukaszem z Acropory na ten temat. Wiem, że może to rodzić podejrzenie, że jako sklep będzie wciskał oryginalnego WB ale Jemu bym zaufał.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi.

Powrót będzie rurką/rurkami po bokach panela (jest zostawione miejsce).

Pompy przetestuje te co mam czyli Laguny jak będzie problem będę myślał co kupić większego.

Kubass ma widzę 2x8000l/h ... ja mam 2x7600l/h różnicy dużej nie ma choć fakt jest dalej .. zobaczymy.

Komin nie taki głęboki ... ale znaczenia to chyba nie ma tyle że więcej wody spłynie w razie wyłączenia obiegu.

Otwory fakt nie podane precyzyjnie (podałem średnice przelotów pod jakie mają być otwory) fakt zmienię bo wykonawca może się nie domyśleć.

Sprzęt jaki wymieniłem włącznie z reaktorem obecnie już mam więc nie mam się nad czym zastanawiać, fakt z firmą od RS jest jakiś tam problem ale jakiś miesiąc temu wymienili mi pompę na nową (fakt czekałem 3 tygodnie ale się udało) więc zakładam ze odpieniacz jaki jest taki będzie działał.

WaveBoxa mam kompletnego, pompa będzie z oryginału 6215 tyle że w szklanym pudełku.

Węże "Neptuny" są zalane w posadzce idą między styropianem i są w otulinach ... ryzyko jakieś tam jest, jak coś nie wyjdzie to trudno przeniosę sumpa pod zbiornik. Zapchać się raczej nie powinno.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym sie zastanowił nad sumpem. jeśli masz miejsce to zrób refugium. a miejce na pompy powinno być małe, byle sie zmieściły. środkowa część też pod wymiar na reaktor, odpieniek i filtr. natomiast komora do którek woda spływa z akwa moim zdaniem powinna być jak największa, żeby tak nawalić gruzu koralowego.


5038_5082.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic ... za wiele uwag nie było ale dziękuję i za te kilka słów ... albo jest tak dobrze, że nie ma do czego się przyczepić albo wręcz przeciwnie. .. czas zweryfikuje jakie będzie miało przełożenie tego co na papierze do tego co w rzeczywistości.

Uwagi uwzględnione, poprawione, zbiorniki zamówione. W związku z nadchodzącym nowym, za jakiś czas mój obecny zbiornik wraz ze stelażem, sumpem i obudową będzie na sprzedaż.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz kup inny, nie RS... Jeżeli chcesz wiedzieć czemu to przyglądnij się BK 250 i RS 250 - a właściwie ich pompką... RS jest nie wystarczająco chłodzona - ten wężyk który ma BK, od stojana do komory gdzie wchodzi woda. Skutkuje to spaleniem się stojana przez zamocowanie za dużego wirnika niż jest on w stanie "udźwignąć".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem w czym problem ... odpieniacz już mam i już to przerabiałem, pompę dopiero co wymieniłem ... za jakiś czas kupie BK tylko pomału bo nowy zbiornik + reszta szkła to już i tak masakryczny koszt :smiling:


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po planach czas przejsć do realizacji.

Zbiornik już jest, tyle że póki co nie ma komu go wnieść.

Tak czy inaczej miejsce już przygotowane

Edytowane przez J@cekWro (wyświetl historię edycji)

900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... szkło na miejscu ... i co dalej nie mam pojęcia :baby:

Edytowane przez J@cekWro (wyświetl historię edycji)

900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze pytanie ... czy szklo OW jest az tak zielone ? kupilem kiedys zbiornik z OW tyle ze byl ze szkła z cienszej szyby i zupelnie inna barwa mniej zielonego bardziej bym powiedzial ze z lekkim zabarwieniem na niebiesko ... to jest ze szkla 12 mm jak dla mnie to nawet na tych zdjeciach z daleka widac ze jest zielen :huh:

Obecnie mam zbiorbik z 8mm Guardiana i jest cos zblizonego do tej 12stki ... nie wiem co mam myslec moze to nie OW a Guardian albo clear float ... zalatwie na dniach kawalek szyby z OW i porównam.

Czy przy grubszym OW jest wiecej zieleni niz przy cienszym ?


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam w akwarium 2 szyny z OW i 2 guardiana (szyba 10mm) i brak widocznej różnicy. Dopiero jak patrzy się z góry na szybę to widać. ale poco mi to więc już OW nie kupię.


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OW nie powinno być zielone

post-7357-0-81139300-1374048227_thumb.jpg


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szyba OW powinna się różnić od Guardian co widać na przykładzie mojego akwarium. Poniżej zdjęcie krawędzi akwa dół Guardian a bok i przód OW. Dodam też że póki nie mam żadnych korali w środku ( tylko skała) to nie widzę różnicy pomiędzy OW i Guardian poza tą krawędzią, patrząc z przodu szyby są one nie do odróznienia( z OW mam front i lewy bok, reszta Guardian). Może jak dojdą jakieś kolory to da się coś zauważyć. w8kc.jpg

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku,

Projekt piękny! Zawsze podobały mi się akwaria stojące krótszym bokiem do ściany, niestety u mnie w domu tego nie przewidziałem i stoi przyklejone w narożniku w biurze ... Echh :(

kurcze - martwi mnie jedynie odległość pomiędzy kominkiem a akwarium - jakiej mocy jest ten wkład?

Wygląda że stoi u Ciebie na wprost akwarium a ja z autopsji mogę Ci powiedzieć, że jak zimą dołożę do kominka(wkład 16kW) to w odległości 3-4 czuć wyraźnie ciepło - przy 2m jest gorąco bardzo..

To nie jest z płaszczem wodnym prawda?


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kominek bez płaszcza 14KW ma służyć jako uzupełnenie ogrzewania podłogowego więc nie zakładam ciągłego palenia.

... odległość 2,5 m i też mocno się nad tym zastanwiałem ale niestety miejsca na zbiornik nie znalazłem.

Zobaczymy jak to będzie, jak pojawią sie jakies problemy będę myślał, kuł podłogi i ściany bo rury do sumpowi idą pod posadzką.

Kominek zawsze mogę jeszcze bardziej w kąt przesunąć ... nie wiem naprawdę nie wiem, czas pokaże i zweryfikuje.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do barwy szkła ... u mnie wygląda to tak na poniższych obrazkach.

Wzmocnienia np. powalają przeźroczystością patrząc na krawędź... ale juz boki zielenią ... i bądź tu mądry

Może to jest OW ale w porównaniu do małego zbiornika jaki miałem w OW z cieńszej szyby to jest totalnie zielone ... dlatego moje pytanie czy przy większej tafli grubszego szkła OW jest zielony, czy to moze efekt styku z dnem z float ?

20130717_121411.jpg

20130717_121440.jpg

20130717_121449.jpg

20130717_121535.jpg

Edytowane przez J@cekWro (wyświetl historię edycji)

900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie jest to efekt styku z float. U mnie krawędź wzmocnienia z OW ( na szybie OW) jest jaśniejsza niż krawędź przy styku OW z Guardian. Moje szyby to 10mm.

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kominek bez płaszcza 14KW ma służyć jako uzupełnenie ogrzewania podłogowego więc nie zakładam ciągłego palenia.

... odległość 2,5 m i też mocno się nad tym zastanwiałem ale niestety miejsca na zbiornik nie znalazłem.

Zobaczymy jak to będzie, jak pojawią sie jakies problemy będę myślał, kuł podłogi i ściany bo rury do sumpowi idą pod posadzką.

Kominek zawsze mogę jeszcze bardziej w kąt przesunąć ... nie wiem naprawdę nie wiem, czas pokaże i zweryfikuje.

Nie chcę straszyć i psuć "designu" - ale 2.5m to mało.. Naprawdę obawiałbym się jak będzie reagowało szkło - pamiętaj że kominek emituje ciepło jak promiennik - rozchodzi się we wszystkich kierunkach - ale najwięcej - na wprost..

Ja palę również okazjonalnie(trzy lata temu kupiłem 15 m3 i do tej pory spaliłem 1.5m3 :) plus następne dwa na ognisku :D ) ale pamiętaj, że zjawisko pirolizy zachodzi w kominku przy określonej temperaturze - jeśli nie "dopalisz" go i nie osiągnie temperatury - szyby będziesz miał zawsze uwalone na czarno... :)

Jak dorzucisz i będziesz chciał go przeczyścić(co jakiś czas musisz - inaczej zawalisz przewody kominowe) - to akwarium na pewno będzie to ciepło odczuwało - i nie wiem jak będzie zachowywała się taka szyba..

W 95% imho nic nie powinno się stać, ale mi to by spokoju nie dawało...

Trzymam kciuki za projekt! :)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek, czy jesteś pewny że spływ 32 odbierze wodę z dwóch pomp 7600? Rewizja powinna mieć taką samą średnicę co spływ.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie spływu pewien nie jestem ... średnica wewnętrzna węża wynosi 35 mm, czyli niewiele więcej, czyli większa średnica przelotu pewnie by nic nie dała, zawsze mogę jeszcze dołączyć jedną rurę 27 mm i puścić spływ w dwie ruru.

Też nie wiem jaki przepływ dadzą pompy przy takiej odległości pewnie wydajność spadnie. Teraz mam podłączoną jedną 7600 pod zbiornikiem więc odcinek mały a spływ otwarty mam w okolicach połowy ...

Nie wiem, wielu rzeczy nie jestem pewnien ... jestem nastawiony optymistycznie a ewentualne problemy nie będą problemami a jedynie kolejnymi wyzwaniami :smiling:

Edytowane przez J@cekWro (wyświetl historię edycji)

900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do barwy szkła ... u mnie wygląda to tak na poniższych obrazkach.

Wzmocnienia np. powalają przeźroczystością patrząc na krawędź... ale juz boki zielenią ... i bądź tu mądry

Może to jest OW ale w porównaniu do małego zbiornika jaki miałem w OW z cieńszej szyby to jest totalnie zielone ... dlatego moje pytanie czy przy większej tafli grubszego szkła OW jest zielony, czy to moze efekt styku z dnem z float ?

20130717_121449.jpg

20130717_121535.jpg

a dla mnie to masz wzmocnienie wzdłużne optiwhite (tutaj jakoś nie zabarwia nic), poprzeczne + szyba NIE optiwhite - obie czarodziejsko zabarwiają się na zielono od dna;)


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to nie jest opti wzmocnienia tak ale nie boki u mnie jest są o wiele jaśniejsze.


6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak możecie oceniać która formatka jest z szkła optiwhite ,skoro znajomość optyki jest wam obca .Inny odcień będzie miał pasek szerokości 5 cm ,a inny formatki 150x70 -12mm . Do autora -przyświeć od góry światłem o ciepłocie około 6500 K .Jeśli będzie się świecić na kolor niebieski ,będzie duża szansa na to że jest to szkło Optiwhite pilkington .

Według mnie na froncie widać szkło o niskiej zawartości żelaza ,nie jest to na pewno float .Ponieważ krawędzie sam matowe ,czytaj nie polerowane trudniej jest ocenić czy mamy w tym wypadku do czynienia z szkłem optiwhite.

Edytowane przez LLS (wyświetl historię edycji)

Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.