Skocz do zawartości
Kaktus

Ile wytrzyma podłoga?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

nawet nie wiem czy w dobrym dziale piszę ale mam taki dylemat, pod koniec roku lub na początku przyszłego mam zamiar odpalić większy baniak. Baniak planowany na 360-450l a to już nie mały ciężar. Mieszkanie mam w małych bloczkach, parter piętro pierwsze i na poddaszu kawalerki. Ja mieszkam na pierwszym piętrze i podłoga najprawdopodobniej jest zrobiona z akermanów a blok jest z lat 50-siętych.

Mam takie pytanko ile taka podłoga wytrzyma obciążenia? Zastanawiam się czy opłaca się zbierać pomału sprzęt na większe akwa czy lepiej odpuścić temat. Wolałbym nie wpaść z tym akwarium do sąsiada :)


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj blok jest z cegly tez z lat 50 i postawilem baniak ktory na 100% wazyl okolo tony wiec taki baniak jak planujesz mozesz smialo stawiac moim zdaniem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie informacje techniczne odnośnie wytrzymałości, nośnośni, przenośności etc otrzymasz prawie od ręki w spółdzielniach mieszkaniowych lub podobnych instytucjach które zarządzają danym budynkiem.

Ponadto jeśli czegoś się obawiasz, zawsze możesz wziąć postawić ofertę na Oferię iż potrzebujesz ekspertyzy budowlanej jakiegoś fachowca :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Wszystko kwestia prawidłowego rozłożenia ciężaru. Jeśli to będzie ułożone na 4 słupkach to jasne, że nie wytrzyma, ale jeśli półka czy szafa bezie odpowiednio zrobiona by równomiernie rozkładała ciężar to jest to do zrobienia. Pogadaj z firmą zajmującą się robieniem mebli na wymiar. Powinni mieć odpowiednie programy do liczenia czegoś takiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można na to inaczej popatrzeć.Robię imprezę,mam dwie kanapy czteroosobowe i zapraszam kolegów z siłowni czyli razem jakieś ponad tonę.Czy ktoś pytał się w administracji czy mogę zaprosić ? Jeszcze gorzej jak popiją,zaproszą panienki i zaczną się tańce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można na to inaczej popatrzeć.Robię imprezę,mam dwie kanapy czteroosobowe i zapraszam kolegów z siłowni czyli razem jakieś ponad tonę.Czy ktoś pytał się w administracji czy mogę zaprosić ? Jeszcze gorzej jak popiją,zaproszą panienki i zaczną się tańce.

Kurde tyle osób to mi do pokoju nie wejdzie :)


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek nie możesz tak na to paczeć jak sei weźniesz kumpli to nie stoją w jednym miejscu 2 lata i nie obciążają stropu naciskiem 1 t na 2 metry kwadratowe :smiling:

co do stropów inne obciązenie dopuszczalne jest przy ścianach nośnych tan stawiaj akwariun niż przy działowych. Nie stawiaj po środku stropów bo tam jest najbardziej narażony na siły rozciągania materiału.

co do ile i kaj możesz postawić to se weż xero projektu twojej chałupy i udej sie do jakiegoś projektanta albo zapytej sie w PINB nadzoże budowlanym ( w każdym mieście jest w urzędzie miasta albo obok) za kawa lub piwo ci łodpowiedzą na twoje pytanie :thumbsup:

a nie pytej sie u twojego administratora bo ci powie że nie wytrzymo strop. A nawet na projekt nie spojrzy bo nie będzie mioł czasu, a jak powie że niemosz stawiać to mo spokój

Bartek jeszcze mosz jedno rozwiązanie zrobić konstrukcja nośno przełożono przez ściana nośno i oparto na podłodze trzy cztery dwuteowniki włożone w ściane nośną zalane z podłogą .Najlepiej wsadź do rogu między dwie ściany wtedy nie obciążosz tak stropu a ściana. Stelaż na kierym bedzie stało akwarium też przymocować do ściany i zmniejszy nacisk na strop więc sie nie zarwie ! ! To wszystko cza policzyć ale sie do to zrobić brat mo firma budowlano i swojego projektanta jak bedziesz mioł projekt to moga sie go zapytać wiela za porada biere

Edytowane przez _KRISU_ (wyświetl historię edycji)

Akwarium 290 l w obiegu 80 x 50 x 50 komin prawy bok z tyłu , Sump 80 x 42 x 45 , Odpieniacz Bubble Magus Curve 5

Pompa cyrkulacyjna Tunze Turbelle Nanostream 6025, Pompa obiegowa Jebao/Jecod DCT-6000 + końcówka Loc-Line podwójna, 20 kg żywej skały z E-RYBKA , 18 kg żywego piasku Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White ,Lampa LED DIY 220 W projekt oraz wykonanie _KRISU_ , 4 Litry Siporax 25mm , Grzałka Eheim Jager 200 W ,Sól Red Sea Salt

http://nano-reef.pl/...oblemy-i-posty/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

350-400L stawiaj śmiało bez obaw :) jak bys stawiał 1500L to mozna by się zacząć zastanawiać :D:D:D hehe

Edytowane przez rafal19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi w spółdzielni wyliczyli ile mogę i gdzie postawić litrów na stropie, średni wynik to 1100 kg :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wszystko kwestia prawidłowego rozłożenia ciężaru. Jeśli to będzie ułożone na 4 słupkach to jasne, że nie wytrzyma, ale jeśli półka czy szafa bezie odpowiednio zrobiona by równomiernie rozkładała ciężar to jest to do zrobienia. Pogadaj z firmą zajmującą się robieniem mebli na wymiar. Powinni mieć odpowiednie programy do liczenia czegoś takiego.

Program do liczenia wytrzymałości konstrukcji np metodą elementów skończonych "wyliczy ci w zasadzie wszystko" co tylko będziesz chciał. Problem tylko tkwi w tym że wcale nie koniecznie musi to być zgodne z rzeczywistością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nanokaczor, jak by chłop wiedział jakie dane wprowadzić do programu to pewnie by nie pytał na forum o wytrzymałość...

Jeżeli strop żelbetowy, raczej na 100% bez problemu w dowolnym miejscu taki gabaryt postawisz. A jak masz wątpliwości, to stawiając go przy ścinie nośnej jest "najmocniejsze".

@_KRISU_ mosz chopie pojechane ;)

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dalej nic nie wiem :) ale zakladam że baniak tak z 360l to cieżar nominalny max 650 do 700kg. Powinno wytrzymać.

P.s.

A mnie wypowiedzi "Krisu" zajebiaszczo sie czyta.

Pozdrawiam, Bartek z tapatalk


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaktus - ja przechodzilem przez to samo przy stawianiu 600L. Z tym ze ja mam drewniana podloge wiec kazalem wstawic dodatkowa belke stropowa dokladnie pod frontowa plaszczyzna akwarium. Obliczenia wytrzymalosciowe byly robione dla 1 tony.

450L plus waga szkla sumpa i sprzetu to okolo 600kg plus dwie osoby to wychodzi okolo 800kg ciezaru statycznego.

Jesli podloga jest zelbetowa to w malym pokoju nie ma absolutnie problemu z takim ciezarem


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

To nie on ma mieć taki program tylko firma która będzie mu regał robiła. Tam powinni pracować fachowcy i się na tym znać. No chyba że chce wstawić tam taki gotowy kupiony w jakimś sklepie wtedy musi sam sobie to wyliczyć. Ciężar akwarium wraz z wyposażeniem można tylko szacować - mniej lub bardziej precyzyjnie. A do tego jeszcze trzeba dodać ciężar regału. Dobrze byłoby też zostawić pewien margines na ewentualne dodatkowe ciężary. Dlatego chyba jednak powierzyć to zadanie specjalnej firmie. Podczas spisywania umowy zastrzec odpowiednie warunki i problem z głowy. W razie czego koszt ewentualnego remontu pokrywać będzie wykonawca regału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester,

Nie wiem gdzie stawiales akwa, ale jak na wyspie, to mam podobny problem. Mam wrazenie, ze same deski wszedzie I nic wiecej.

Jak rozlozyles ciezar? Chodzi mi o dol stelaza (plasko, ile "nog" etc)

Thx

Krisu, a "paczeć" i "weźniesz" to też w gwarze? Ja chyba jakiś nietolerancyjny jestem, bo mi się mózg lasuje jak to czytam.

Pozdrawiam, Marek (z tapatalk)

Marku, nie jestes jedyny.

Jak widac regulamin nie obowiazuje tych, co moderatorom odpowiadaja.

Pozdrawiam

Marcin


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mieszkam w domku jedno rodzinnym z pod piwniczeniem budowany był w 1947 więc budowlańcy w tamtych czasach nie myśleli że ktoś będzie stawiał ciężkie rzeczy pod ścianą podłogę mam wykonaną z 15cm betonu i na tym są tregry drewniane i podłoga z desek na jednej ze ścian jest postawione 2 zbiorniki jedne nad drugim 150/60/60 obok niego stoi Jeszce 2 zbiorniki 112l oraz dwa kotniki po 30l każdy sprawdzałem ugięcie podłogi poziomicą laserową i na dł 5,20 i mam ugięcia po 2 latach dokładnie1,2cm jeśli masz obawy to proponuje ci to co robiliśmy z kumplem u niego na poddaszu szafka pod zbiornik jest wyspawana z profili większa niż zbiornik postawiliśmy ją w miejscu docelowym zbiliśmy koryto z płyty wiórowej które imitowało zbiornik i wypełniliśmy je piachem po dobie wy poziomowaliśmy stelaż i zamontowaliśmy kotwy do ściany talie kotwy jak do wieszania bojlerów puki co zbiornik stoi stabilnie a sąsiadowi sufit nie pęka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podłoga wytrzyma stawiaj! :) przecież to tylko 400L :)))) nie takie rzeczy ludzie mają :D :D pomyśl sobie jak budują blok, i stawiają palety z cegłami na stropach świeżo wylanych - wszystko stoi ;)

wracając do tematu, u mnie wcześniej stało akwarium 570L pod ścianą działową czyli tak jakby na środku pokoju i totalnie nic sie nie działo, aktualnie stoi 1000L pod szczytowa ścianą wierzowca na II piętrze i tez sie nic nie dzieje, a żeby było ciekawiej, przez 1,5 miesiąca stały zalane oba akwaria w tym samym pokoju 570 i 1000 i tez nic złego sie neidziało nawet jak do pokoju weszło 5-10 osób żeby oglądac rybki :) tak więc stawiaj!

Edytowane przez Debora (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie jest tak rozciąganie stropu nie trwo dzień czy miesiąc a lata . Ściana szczytowa w wierzowcu jest ścianą nośną. Stropy akermana mogą być z płytą żelbetonową lub nadlanym betonem bez zbrojenia to już inne dopuszczalne obciążenie. Jo w budowlance jest już 30 lat (firma rodzinno) ciągle momy do czynienia z dziwnymi rzeczami takimi jak przesunięcie ściany nawet o 20 cm co do kondygnacji wyżej albo niżej. w chorzowie na irysie tak zbudowali wieżowiec że po 20 latach musieli postawić w środku budynku mowe ściany( Ściana koło ściany) i z mieszkań 70 m2 zrobili 56 m2 to było głośne na cało polska bo ci co budowali zapomnieli zbrojenia spawać w płytach więc bez obliczeń i małego projektu to raczej sie tego nie robi ( projekt taki jest za ok 150-300 zł) to nie aż tako kasa a moosz pewność kaj i wiela możesz postawić


Akwarium 290 l w obiegu 80 x 50 x 50 komin prawy bok z tyłu , Sump 80 x 42 x 45 , Odpieniacz Bubble Magus Curve 5

Pompa cyrkulacyjna Tunze Turbelle Nanostream 6025, Pompa obiegowa Jebao/Jecod DCT-6000 + końcówka Loc-Line podwójna, 20 kg żywej skały z E-RYBKA , 18 kg żywego piasku Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White ,Lampa LED DIY 220 W projekt oraz wykonanie _KRISU_ , 4 Litry Siporax 25mm , Grzałka Eheim Jager 200 W ,Sól Red Sea Salt

http://nano-reef.pl/...oblemy-i-posty/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam podobny dylemat jak Kaktus tyle że ja już mam wszystko tylko zalewać

zbiornik główny 120 x 80 x 60 komin zewnętrzny szyba 12 mm

stelaż z profil spawany 40 x 40 mm gr 2 mm

sump 100 x 55 x 40 jedna komora jako dolewka

licząc lekko jakieś 800-900 kg będzie miało na gotowe

chcę postawić go w poprzek w pokoju 2,5 m x 7 m

dwie ściany te po 7 metrów są nośnymi grubość 30 cm każda

strop 35 cm (mierzyłem na klatce między pięrtami )wszystko w bloku z wielkiej płyty


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wpis, że budowlańcy stawiają palety z cegłami na świeżych stropach- to rzeczywiście stawiają, tylko że zazwyczaj te stropy są niżej jeszcze podparte, przynajmniej częściowo, no i wiedzą gdzie można postawić tą paletę :)

Ja też siedzę w budowlance jakiś czas i o ile na żelbetowych płytach bym się nie martwił to na stropach gęstożebrowych (czyli pustaki + belki + nadlewka zbrojona lub nie) to należy się zastanowić nad miejscem ustawienia, rozłożeniem ciężaru, ułożenia względem belek czy żeber rozdzielczych, rozpiętością pomiędzy podporami stropu i można by jeszcze długo wymieniać. A w przypadku starych domów ze stropami typu kleina jakąś szlaką i drewnianą podłogą to już obowiązkowo. Tak jak Krisu napisał, w niektórych przypadkach warto zrobić ekspertyzę lub zapytać kogoś kto się na tym zna, kogoś kto się kilka lat kształcił w tym kierunku. A tak na marginesie to lubię te "śląskie" posty Krisa :).

A na budownictwie i medycynie to Polacy się znają bardzo dobrze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam podobny dylemat jak Kaktus tyle że ja już mam wszystko tylko zalewać

zbiornik główny 120 x 80 x 60 komin zewnętrzny szyba 12 mm

stelaż z profil spawany 40 x 40 mm gr 2 mm

sump 100 x 55 x 40 jedna komora jako dolewka

licząc lekko jakieś 800-900 kg będzie miało na gotowe

chcę postawić go w poprzek w pokoju 2,5 m x 7 m

dwie ściany te po 7 metrów są nośnymi grubość 30 cm każda

strop 35 cm (mierzyłem na klatce między pięrtami )wszystko w bloku z wielkiej płyty

Przy wielkiej płycie raczej nie musisz się martwić- tam stropy wykonane są z żelbetowych płyt kanałowych, ciężko byłoby im coś zrobić :). Ewentualną niepewnością mogą być niedokładności czy błędy wykonawcze, np. niepospawane zbrojenie, czy brak odpowiedniego podparcia płyty stropowej ale to należy traktować raczej w kategoriach bardzo małego prawdopodobieństwa. Generalnie to w wielkiej płycie można spokojnie stawiać.... ale ja jestem tylko klubowiczem z nano-reef :).

Aha i rozłóż ciężar pod stopami stelażu np poprzez grubą blachę (ok.5mm) bo pod wylewką jest styropian i jest prawdopodobieństwo załamania czy popękania wylewki betonowej czyli mówiąc potocznie posadzki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wielkiej płycie raczej nie musisz się martwić- tam stropy wykonane są z żelbetowych płyt kanałowych, ciężko byłoby im coś zrobić :). Ewentualną niepewnością mogą być niedokładności czy błędy wykonawcze, np. niepospawane zbrojenie, czy brak odpowiedniego podparcia płyty stropowej ale to należy traktować raczej w kategoriach bardzo małego prawdopodobieństwa. Generalnie to w wielkiej płycie można spokojnie stawiać.... ale ja jestem tylko klubowiczem z nano-reef :).

Aha i rozłóż ciężar pod stopami stelażu np poprzez grubą blachę (ok.5mm) bo pod wylewką jest styropian i jest prawdopodobieństwo załamania czy popękania wylewki betonowej czyli mówiąc potocznie posadzki.

blok ma tylko 3 pietra jeśli chodzi to w stelażu niema wystających nóg ciężar całości jest rozłożony na całej powierzchni stelażu stoi po prostu na dodatkowej płycie myślę że będzie ok :thumbup:


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,5 tony max na metr kwadrat przy ścianie nośnej ,strop drewniany to około 700kilo


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.