Skocz do zawartości
Kaktus

Ile wytrzyma podłoga?

Rekomendowane odpowiedzi

1,5 tony max na metr kwadrat przy ścianie nośnej ,strop drewniany to około 700kilo

Jak liczyć te metry kwadratowe. Bo jeżeli akwarium będzie miało 120x70x60 to powierzchnia na której stoi to jak dobrze liczę to 0,84m kwadratowego. Więc zakładając że baniak będzie 500l to ciężar będzie koło 800kg a jeżeli na 1m2 drewnianej tylko 700kg to tu wychodzi, że przy 0,84m2 tylko 588kg


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w starym bloku na 1 pietrze. akwa 120x60x60 ok 430L + sump 120L czyli calość ok 700kg strop nie trzasnał nawet jak robilem przesiadke i obok stało akwa 300L + ja i 2 sporych kolegów

Podloga z desek.

Akwa póki co prowadze u siebie bez sąsiadki z dołu

Pozdro


7718_7930.png

250L + 120L sump wystartował 13.9.2016

Ok 20kg skały

Siporax 13L

Szkło 100x50x50 przód i boki opti

Obieg Jebao Dct 6000 odpieniacz DIY na pompie New Jet 6000 i meshu made by Robas78 lampa 6x39 1xJebao rw-15

Dozownik Jebao dp-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa póki co prowadze u siebie bez sąsiadki z dołu

Pozdro

:)

No właśnie ja też za bardzo nie chciałbym fatygować sąsiadów i wolałbym prowadzić baniak sam :p


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nacisk na strop w blokach to 1500 kg na m2


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ale ja mam jakiś dziwny ten blok


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ale ja mam jakiś dziwny ten blok

Dopuszczalne obciążenie stropu to od 70 do 200kg/m^2 przy czym jest to wartość uśredniona dla sumarycznego obciążenia. Dla pokoju o wymiarach 4x5 metrów będzie to więc od 1400 do 4000kg. Tyle więc możemy, teoretycznie!!!, ustawić na podłodze naszego pokoju. Problem polega jedynie na tym, jak rozłożyć ten ciężar równomiernie. Jeżeli akwarium o wymiarach podstawy 100x50 będzie ważyć np. 800kg, to z naszego przelicznika pozornie wynikać będzie, iż dopuszczalna norma została przekroczona niemal 8 krotnie, co jest oczywiście bez sensu. Myślę, że dlatego nikt nie ze specjalistów nie wypowiada się na ten temat, bo to zagadnienie bardzo obszerne, a sama materia niezmiernie delikatna. Strop w zasadzie inaczej zachowywał się będzie wzdłuż, a inaczej w poprzek zbrojenia; inna będzie też wytrzymałość przy wieńcu, a inna w środku rozpiętości. Jeżeli nie jesteś pewien, to po prostu zapytaj kogoś po budowlance. Rzuci okiem na strop i ściany i już powinien coś konkretnie powiedzieć. Swoją drogą, to czy pytasz może o mieszkanie w bloku na ZWM?


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według PN-82/B-02003 wartość obciążenia użytkowego przyjętego do obliczeń (wartość charakterystyczna) = 150kg/m2, do obliczeń przyjmuję się wartość powiększona o współczynnik bezpieczeństwa 1,5 co daje nam 225 kg / m2.

Jest to założenie, że cały pokój jest obciążony jednocześnie taką wartością, jest to sporo i zazwyczaj ucina dywagację czy wytrzyma strop.

Są jeszcze inne czynniki na które należy zwrócić uwagę, jeżeli strop jest drewniany należało by się zastanowić w jakim stanie są belki, czy ma tendencję do uginana - są to znamiona, że coś może być już nie tak. W przypadku stropów żelbetowych - zbiornik musi być pokaźnych rozmiarów.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Ja też siedzę w budowlance jakiś czas i o ile na żelbetowych płytach bym się nie martwił ...

Pozwolę sobie odgrzać temat, ze względu na mój nowy projekt

Po wizycie w SM i przekopaniu planów dowiedziałem się że strop w moim mieszkaniu na II piętrze jest cyt." ...z płyty prefabrykowanej bezotworowej dla rozpiętości 6m sprężonej..."

Zbiornik stał będzie w poprzek pokoju o wymiarach 550cm x 350cm. Ściana (dłuższa) do której przylegał będzie, to ściana zewnętrzna "...podłużna wielkopłytowa wielowarstwowa o gr. 22 cm...". Ściana naprzeciw (dłuższa) to ściana nośna "... poprzeczne oraz podłużne środkowe żelbetowe wielkopłytowe prefabrykowane o grubości 15 cm..."

W cudzysłowiach informacje z planów - projekt bloku 4 piętrowego z 1978 roku.

Proszę kolegów obeznanych w budownictwie o opinię jakiej wielkości zbiornik mogę postawić?


500l w obiegu

Start 9.08.2014, wsparcie Męża - bezcenne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podepnę tez swoje pyt:

mieszkam w starym domu gdzie strop jest drewniany, chciał bym na pietrze postawić zbiornik 280L plus 100L sump czyli około 500kg, akw będzie stolo mniej więcej tak jak na zdj, belki nie mam pojęcia jak idą , w przekroju strop wygląda tak:

panel

deska

pusta przestrzeń(belki, szlaka)

deska

tynk

W tym momencie stoi tam 128L+100L sump, wytrzyma strop te 500kg?

post-15030-0-50224000-1405731543_thumb.jpg

Edytowane przez masters1623 (wyświetl historię edycji)

Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli belki ida wzdluz scianki dzialowej to ja bym stawial. Nie ma szans zeby sie belka sciela przy scianie nosnej. Chyba ze jest siedliskiem termitowcow i poszatkowana cala.

Tak naprawde zwiekszysz ciezar maksymalnie o 150-200kg

Pozdrawiam z mobilnego świata wspierany Szajsungiem

Edytowane przez W32darWin (wyświetl historię edycji)

START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

postawił bym taki baniak, lecz stelaż przykręcił bym na solidnych kołkach do ściany nośnej ,odciążysz belki stropowe ,i solidne płyty osb pod stelaż na podłogę rozłożą ciężar na całej powierzchni docisku


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

postawił bym taki baniak, lecz stelaż przykręcił bym na solidnych kołkach do ściany nośnej ,odciążysz belki stropowe ,i solidne płyty osb pod stelaż na podłogę rozłożą ciężar na całej powierzchni docisku

Zrób dokładnie tak jak pisze akvarius. Zresztą i ja tak będę robił w bloku tylko że będzie jakieś 1200 w obiegu.Postaw akwarium w poprzek belek przy ścianie, napełnij go wodą a potem przydybluj do ściany nośnej. Większość ciężaru przejmie ściana nośna.(tak mi doradził inspektor nadzoru który był u mnie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko na taki ciężar, to już jakieś kołki chemiczne.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób dokładnie tak jak pisze akvarius. Zresztą i ja tak będę robił w bloku tylko że będzie jakieś 1200 w obiegu.Postaw akwarium w poprzek belek przy ścianie, napełnij go wodą a potem przydybluj do ściany nośnej. Większość ciężaru przejmie ściana nośna.(tak mi doradził inspektor nadzoru który był u mnie)

Przykręcić powinno się zanim zalejesz wodą.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyble chemiczne.Ostatnio widziałem takie o wytrzymałości: pręt 8mm 600kg a pręt 10mm ponad 900kg.A jeśli chodzi o przykrecanie do ściany to człowiek tłumaczył mi ze jak nie obciązę ramy pod akwarium to przód siądzie na wylewce a to co jest przykręcone do ściany nie.I efektem tego będzie krzywa rama i napięcia na szkle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię trochę temat bo sam mam "problem" :) Mianowicie postawiłem sobie w bloku o konstrukcji stropu z płyt stropowych typu żerań (nie wiem jaki typ/wytrzymałość itp) szafkę dębową i akwarium o wymiarach podstawy 130x50x50 (jakoś tak) - o pojemności 320 l. Filtracja jest obecnie na tetratec ex 1200 i 700. Chciałem zmienić ją na sump. Zamówiłem szkiełko o wymiarach 45x45x50 i komorach na wysokość 35 cm (wysokość wody). Sump odebrałem, no i "mnie zaniepokoiło" - raczej bezpodstawnie, ale .... wystarczająco zeby się wstrzymać ze wstawianiem.

Mianowicie,baniak już swoje waży, jak mu dołożę jeszcze sump, to czy ciężar nie wzrośnie na tyle, żeby "narobić bigosu" ?

Dzwoniłem do spółdzielni ale tam podają mi "z głowy" jakieś dane typu 150 kg/m2... Toż moje pianino stojące winnym pokoju więcej waży...

Akwarium stoi przy ściance nośnej, na 99 % poprzecznie do płyt.

No i tak się zastanawiam, czy są powody do niepokoju ? Czy mogę wstawić sump i spać spokojnie, czy po wstawieniu sumpa już do baniaka nie zbliżać się :) ? Ja wiem że wizyta w biurze projektowym by dała odpowiedź, ale w biurze musiał bym i tak łapać szefa, a tego nawet telefonicznie nie da się, co mówić osobiście...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150 kg/m2 to jest charakterystyczne obciążenie użytkowe, zakłada, że cały strop jednocześnie jest taką "wagą" obciążony.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mnie pocieszyłeś :) Już miałem w planach kurację odchudzającą, przecież akwarium nie zmniejszę :)

Czyli - stawiać i spać spokojnie ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mnie pocieszyłeś :) Już miałem w planach kurację odchudzającą, przecież akwarium nie zmniejszę :)

Czyli - stawiać i spać spokojnie ?

ja miałem 570 +220 sump netto a skały było coś koło 60 kg i piachu z 30 kg wzdłuż płyty (widok z 3 stron :thumbsup: ) i stało spokojnie tak ze nie masz o co sie martwić i żadnych filtrów zewnętrznych zrób to jak sie nalezy


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedział bym "No to lecimy z koksem" :) Ale zabrzmiało by to "delikatnie" dwuznacznie :) Dam znać jak postawię :) A w przyszłości będzie morskie tam.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam zamiar postawić 250l + sump,stelaż metelowy na podłodze z desek. Grube bele stropowe, deski, płyta i teraz jeszcze panele.

Myślę że wytrzyma, budowla poniemiecka :smiling: Martwi mnie bardziej niespodziewany brak prądu. Co wtedy robić lub jak się zabezpieczyć

(oprócz modlitwy o energię) :clap:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

agregat prądotwórczy a jak jesteś po za domem to kamera a jak prądu nie będzie do się dowiesz po obrazie + klucze dla kolegi lub rodziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie też będę stawiać w kamienicy poniemieckiej 250l + sump. Myślę, że wszystko wyjdzie jakieś 400kg ;) stawiam przy ścianie nośnej gdzie wzdłuż stały piece w całym mieszkaniu. Takie piece ważyły 1000-1500 kg więc nawet jak się weźmie upływ lat to powinno być ok ;)

Żona się martwi trochę, ale jak jej powiedziałem, że w piątek planuje 12 kobiet u siebie na jednej kanapie i kilku krzesłach w koło stoliczka to powinna też się martwić, że przeniesie imprezę do sąsiadów na dół ;) to wtedy jakoś inaczej spojrzała na akwarium ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre piece kaflowe ważą nawet 2000 kg .Stawiaj i się nie martw.


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam przypadku w moim zawodzie, w którym byliśmy wzywani do zdarzenia "u sąsiada spadło akwarium piętro niżej" :). Czy jakiegokolwiek ze zwaloną podłogą, a co ludzie potrafią postawić w domu to osobna powieść.

Oczywiście, przewidywanie i rozsądek przemawiają na waszą korzyść.

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.