Skocz do zawartości
Dominik.kdp

Akwa 238 i pół

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po przygodzie z akwarium roślinnym Low Tech, Apisto, a potem Malawi i całkiem długich przygotowaniach nadszedł czas na to, co tygryski lubią najbardziej. Oto ono :)

Data zalania: 10.06.2013 r.

Akwarium: 90x53x50h cm - 238,5 l.

Sump: 45x33x46h cm - 68,3 l. (wysuwany na szynach)

Komin: 15x15 cm, spływ i rewizja 25 mm, powrót 20 mm, podwójny Loc-line

Szafka: przerobione używane biurko (by pasowało do reszty mebli)

Korona: 6 cm DIY z pleksi

Oświetlenie: PS Black Python 140W XM (3 kanały, master), mocowanie DIY

Pompa obiegowa: Aqua Medic Eco Runner 3700

Cyrkulacja:

Falownik Jebao WP-25 8000L WaveMaker - ustawiony w trybie waveboxa na 75% mocy

Tunze 6025 - 2500 l/h

Hydor Koralia 1600 l/h (na razie nie ustawiona)

Odpieniacz: DIY na pompie Tunze 9410.040 (w planie powiększenie body)

Dolewka: automatyczna Levelautomatic z 2 czujnikami, pompa HJ-411 300l/h, zbiornik 26 l.

Grzałka: Hydor Protherm 150w

Skała: start na suchej ok. 15 kg

Piasek: Nature's Ocean Bio-Activ Live Aragonite 18 kg

Ceramika: Aquael BioCeraMAX Ultra Pro 1600 - ok. 0,5 kg (od startu)

Sól: Instant Ocean

Ryby:

Valenciennea longipinnis (od 12.09.2013)

Ślimaki:

Cerithium sp. - 18 szt.

Strombus urceus - 8 szt.

oraz kilkanaście nieznanych glonożerców o wielkości do 1 cm

Planowaną obsadę opiszę wkrótce (ale nacisk na miękkie i lps).

Zdjęcia.

Przed zalaniem.

531m.JPG

Po zalaniu.

1zf6.jpg

Opis pierwszych 3 miesięcy.

Po długich przygotowaniach Akwarium ruszyło 10 czerwca 2013 na suchej skale. Woda po filtrze Ro - Di plus ok. 30 litrów i osad z sumpa z działającego zbiornika (podziękowania za pomoc).

Od początku stosowałem ceramikę BioCeraMAX 1600 i bakterie Micro - Lift Special Blend. Światło od początku było mocne - 80% białe, 100% fiolet, obecnie 50% białe - 75 fiolet, czas 6 godzin w tym po 1 godz. na wschód i zachód).

Dojrzewanie początkowo dość łagodnie - trochę okrzemków, które po dodaniu pochłaniacza silikatów Sera Silicate Clear - ok 250 ml ustąpiły w ciągu 3 dni. Następnie zielone glony nitkowate (pomiędzy 2 a 4 tygodniem). Po wyczyszczeniu dna (nie było piasku) dodałem piach, potem ślimaki i zielone nitki nie powróciły.

Kolejny etap to cyjano. Po około miesiącu pojawiło się na piasku, potem na skałach. W zbiorniku nie grzebałem z nadzieją, że przejdzie. Zresztą, w planach był 10 dniowy urlop, więc przed urlopem ściągnąłem cyjano ze skał i resztę prac zostawiłem do powrotu. Po przyjeździe (10 września) cyjano opanowało blisko połowę piasku i około 1/3 skał (miejscami tworząc gruby dywan), pomimo, że 5 ślimaków Strombus urceus zdrowo się na nim wypasały. Dino też było obecne. NO3 niezmiennie od 2 miesięcy w okolicy 10 (raczej poniżej, test saliferta).

W takiej sytuacji, po 3 miesiącach od startu, zrobiłem małą burzę w akwarium, a mianowicie:

- odessanie cyjano i dino (woda do kanalizy, piach przepłukany i do akwa)

- podmiana solanką ok. 15% objętości (uzupełnienie po odessaniu)

- zmiana cyrkulacji

- zmniejszenie oświetlenia

- przedmuchanie skały

- czyszczenie sumpa

- węgiel aktywny do sumpa (ok. 200 ml)

- wymiana Sera Silicate Clear na nowy

- zakup babki kopiącej

- dołożenie ślimaków (obecnie Cerithium sp. - 18 szt., Strombus urceus - 8 szt.)

- dodanie waty (już jej nie ma)

Zacząłem też dozować VSV (0,75 ml na dobę - 1/3 dawki rano, 2/3 dawki na noc).

Wiem, że to bardzo wiele zmian na raz i nie odważył bym się na to mając korale. Mając pusty zbiornik chciałem zmienić równowagę sił (i przy okazji zrobić małą korektę w ułożeniu skał).

Po 3 dniach ciężko mówić o efektach, ale jak na razie jest bardzo obiecująco. Na piasku pojawiło się kilka ognisk cyjano, ale zniknęły (przekopane przez babkę lub wyjedzone przez ślimaki). Na skałach zostało kilka farfocli cyjano, ale znikają (zakładam, że duża w tym zasługa strombusów). W tej chwili, żeby dojrzeć cyjano trzeba go mocno poszukać na skale - piasek czysty. NO3 po 3 dniach nieznacznie spadło (choć po tej burzy spodziewałem się czegoś wręcz przeciwnego) i dziś powiedziałbym, że bardziej 5, niż 10 (zmiana koloru subtelna, lecz zauważalna). Pozostałe parametry podam w najbliższych dniach.

Na marginesie - wątek jest opisem zbiornika, stąd powyższe działania proszę traktować jak relację z jego życia, a nie sposób na walkę z cyjano (nikogo nie namawiam do powielania). Być może terapia szokowa okaże się błędem, ale - mając pusty zbiornik - praktycznie niczym nie ryzykowałem.

Na koniec zdjęcia z 14.09.2013.

6igp.jpg

mexj.jpg

Kilka innych ujęć, żeby zobrazować ułożenie skał (przy zdjęciach z góry lampa jest przesunięta - normalnie akwarium jest bardziej równomiernie oświetlone).

Z góry z lewej.

oh6k.jpg

Z góry z prawej.

z70k.jpg

lksa.jpg

Na razie tyle, będę wdzięczny za Wasze spostrzeżenia, wrażenia i opinie.

Dziękuję i pozdrawiam,

Dominik

Edytowane przez Dominik.kdp (wyświetl historię edycji)

>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dorot

Witam

Jak dla mnie bomba, akwarium bardzo mi się podoba, będę Ci kibicować i 3mam kciuki :thumbup:

No i oczywiście pozdrawiam kolegę z Trójmiasta ;)

Edytowane przez dorot (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ładnie, super te biurko przerobiłeś


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie zabudowałeś komin.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super projekcik :thumbup: Widac że wszystko dokładnie przemyślane :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dziękuję za miłe słowa i do kompletu podaję parametry (testy salifert).

NO3 - lekko ponad 5 (poniżej 10)

PO4 - niewykrywalne (miła niespodzianka ;) )

Ph - 7,8 - 7,9

Kh - 7,7

Ca - 345

Mg - 1320

Zasolenie - 1,24

Temp - 26 st. C

Chyba już czas na pierwsze koraliki (miękkie).

Pozdr.,

Dominik

Edytowane przez Dominik.kdp (wyświetl historię edycji)

>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie się podoba.

Super pomysł z wysuwanym sumpem.

Ciekawe czy odpieniacz da radę.

Ułożenie skały SUPER nie za dużo nie za mało a w sam raz.

Trzymam kciuki za projekt i kibicuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzięki za opinie (szczególnie takie ;) )

W baniaku przybyło kilku nowych mieszkańców :D

Zdjęcia niestety nie oddają urody bujających się korali w rytm falownika (ach te euphylie :D ). W rzeczywistości w akwarium jest jaśniej i są ładniejsze kolorki, niż na fotach (nie mówiąc już o efekcie fluo pod niebieskim światłem).

Dwa miękasy najbardziej po lewej i prawej tylko tymczasowo, a pseudogorgonia z najprawdopodobniej z czasem ustąpi miejsca innym).

Widok od strony ekspozycji

g36t.jpg

Widok centralnie od frontu

jkbx.jpg

Widok z prawego boku

5o9s.jpg

Na dolnych skałkach (luźnych) są różne zoa, liczę na fajny efekt jak je obrosną. Ta dolna środkowa jest pod clavularię fluo (szczepka jest widoczna). Sporo małych talerzówek dla wytworzenia wrażenia głębi (niestety na zdjęciach to ucieka). Górna partia zbiornika i miejsce na prawo od sarco (w okolicy malutkiej ricordei floridy – ledwo ją widać na fotkach) jeszcze czeka na swą kolej. Euphylie są na fotach bure (szczególnie te po prawej) w realu mają zielonkawe polipy. Nawet sarco ma zielonkawe polipy (ale nie w świetle dziennym), a w nocy nawet leciutko świeci.

Pozdrawiam,

Dominik

Edytowane przez Dominik.kdp (wyświetl historię edycji)

>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pięknie :thumbup:

Jedna rada odsuń czym prędzej tą clavularie od skały - dziadostwo zarośnie Ci wszystko


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Felek99,

Wziąłem to pod uwagę, clavularia i zoa są na osobnych skałkach (układ widać na fotach w 1 poście).

Pozdr.,

Dominik


>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium świetnie się zapowiada :thumbup: czekam na kolejne aktualizacje wątku :smiling: Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za odkop ale akwarium świetne, będę zaglądał.

Nie masz problemów z wilgocią w szafce?

Z jakich listw korzystasz? Muszę jedną lub dwie kupić ale muszą być porządne. Niby jest sporo na rynku ale mam wątpliwości.


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.