Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba się będzie jakoś wprosić na kawkę i obejrzenie jak to wyszło a i czy przy okazji tej wymiany skały pozbyłeś się ulubionego mieszkańca?, oczywiście chodzi mi o kraba :-)

Robert, zawsze jesteś mile widziany. A kraba, raczej krabów pozbyłem się. Jak będę miał trochę więcej czasu, wrzucę fotkę, gdyż uwieczniłem je na zdjęciach. Były tego warte :-) Moje akroporki czują na pewno to samo, cieszą się :-), nie są już podjadane.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie istniała szansa na złapanie łobuza w inny sposób niż przy takiej akcji jaką zrobiłeś ostatnio a jeśli tylko acroporki są heppy to super i myslę ze brak Centropygi też je ucieszy:-)


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, myślę, że nie warto więcej ciągnąć p. Krzysztofa za język odnośnie szczegółów dotyczących przygotowania Real Reef Rock bo stawiacie go w niezręcznej sytuacji i prawdopodobnie przez zwykłą skromność i kulturę musi kluczyć by nie odpowiedzieć wprost dlaczego nie poda tu gotowego "przepisu". Wystarczy przeczytać ostatnie zdanie z jego fb w temacie dotyczącym RRR by zorientować się o co chodzi:

Każdy klient, który zakupi u nas tę skałę, zostanie dokładnie poinformowany, jak jej używać.

To jest w pewien sposób bonus i wartość dodana do produktu zakupionego w jego sklepie, gest w stronę Klienta. Jeśli ktoś pilnuje swojego interesu to postępuje w ten właśnie sposób i jest to całkowicie o.k. Bez sensu byłoby, gdyby swoje spostrzeżenia i szczegółową wiedzę dot. RRR, nad czym z pewnością musiał się zastanowić, poświęcić na to czas i włożyć w to trochę pracy rozdawał teraz na lewo i prawo za friko w sytuacji, gdy konkurencja również sprzedaje produkt być może nie oferując przy tym tego dodatkowego serwisu w postaci szczegółowej instrukcji. Trzeba kupić produkt to dostanie się coś specjalnego, a nie tylko instrukcję z pudełka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I vice versa nie znajac podstawowch szczegolow obchodzenia sie z produktem nie konecznie jest sens robic rozpierduche w baniaku.

Z podejsciem wiem, ale nie powiem akwarystyka nigdy by nie poszla do przodu. A to tez jeden z powododow powstawania mitow, tajemnic oraz pozniejsze obalanie czegos co tak na prawde nie ma miejsca.

Robi sie sztuczny gurizm I nic wiecej.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I vice versa nie znajac podstawowch szczegolow obchodzenia sie z produktem nie konecznie jest sens robic rozpierduche w baniaku.

Z podejsciem wiem, ale nie powiem akwarystyka nigdy by nie poszla do przodu. A to tez jeden z powododow powstawania mitow, tajemnic oraz pozniejsze obalanie czegos co tak na prawde nie ma miejsca.

Robi sie sztuczny gurizm I nic wiecej.

No Ty Grzegorz z kilkoma jeszcze kolegami jesteś ewenementem i wiedzą dzielisz się bez zająknięcia, o czym zdążyłem się już kilka razy sam przekonać :) Dzięki takiemu podejściu forum żyje, ma kto je ciągnąć, nie da się temu zaprzeczyć. Każdy ma sporo racji. Ciężki ten temat RRR, tak jak waga samej skały hehe.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy warto robić przemeblowanie każdy musi sobie sam odpowiedzieć po obejrzeniu przedmiotowego akwarium. Wiedza zaś w całym cywilizowanym świecie jest w cenie - to normalne i nikt np. nie wymaga by coca-cola ujawniła dokładny proces produkcyjny. Zarzucanie p. Krzysztofowi że nie chce się dzielić wiedzą jest zwyczajnym draństwem, nie jednemu pomógł i nie jeden opierając się na jego radach wyprowadził zbiornik na prostą, nawet nie będąc klientem.

Poza tym, magii tutaj żadnej nie ma. Każdy zna zasady, każdy potrafi wyciągać wnioski. Dlatego też przy odrobinie wysiłku umysłowego i minimum wiedzy można samemu podjąć całkiem akceptowalne ryzyko przygotowania skały.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle, ze powinnismy sie zastanowic, czy chcemy lykac wiadomosci, jakie przy okazji daje nam do dyspozycji Krzys.

Koledzy, "stara szkola" mowi, ze latwiej prowadzi sie akwarium przez pierwszych kilka lat, niz pozniej, gdy skala i piach sie zestarzeja. Po moich zbiornikach tez to zauwazylem.

Bardzo bym prosil, zeby jesli juz podawac jakies inne rozwiazania, to czerpac ze swoich doswiadczen. Jak ktos napisze, ze ma akwarium w ktorym woda i skala ma 20 lat i pokaze zdjecia 20-to letnich korali, to nawiazemy ciekawa dyskusje. Takie wrzuty, ze "ktos cos kiedys slyszal" chyba w tym fajnym watku nie sa na miejscu. Zreszta "po staremu": dla nas nie powinien byc zadnym dowodem fakt, ze ktos tam ma super korale i nie robi podmian. Wyjatki jedynie potwierdzaja regule, ale nie sa zadnym dowodem.

Nie wiem, czy ktos prowadzil jakies naukowe badania na temat starzenia sie skaly, ale chyba kazdy zauwazyl, ze po zakonczeniu dojrzewania, akwarium przez pierwsze lata jest b. stabilne. Potem cos sie znowu psuje mimo, ze "nic nie zmienialismy".

Będąc na ostatnim zlocie, był wykład z produkcji soli RoyalNature, był facet, który jest producentem i on powiedział takie coś właśnie, że tzw "syndrom starego baniaka" wynika z tego, że używana jest zła sól (syntetyczna/kopaniania), która ma ileś tam razy przekroczone wartości metali i innych pierwiastków (które są w ziemi, i są wypłukiwane), które prawie w ogóle nie występują w naturalnej wodzie morskiej, i one się kumulują w wodzie, za każda podmianą jest ich więcej i więcej, bo korale ich nie zużywają, a jeżeli już, to nie w takich ilościach, i właśnie w pewnym momencie dochodzi do momentu krytycznego, i jest przesadzone z jakimś pierwiastkiem, i mimo, np zerowych parametrów korale nie polipują, bieleją itd. . .

nie wiem, czy to prawda, ale to mnie zaciekawiło, więc sie z wami podzieliłem ;)

pzdr.


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będąc na ostatnim zlocie, był wykład z produkcji soli RoyalNature, był facet, który jest producentem i on powiedział takie coś właśnie, że tzw "syndrom starego baniaka" wynika z tego, że używana jest zła sól (syntetyczna/kopaniania), która ma ileś tam razy przekroczone wartości metali i innych pierwiastków (które są w ziemi, i są wypłukiwane), które prawie w ogóle nie występują w naturalnej wodzie morskiej, i one się kumulują w wodzie, za każda podmianą jest ich więcej i więcej, bo korale ich nie zużywają, a jeżeli już, to nie w takich ilościach, i właśnie w pewnym momencie dochodzi do momentu krytycznego, i jest przesadzone z jakimś pierwiastkiem, i mimo, np zerowych parametrów korale nie polipują, bieleją itd. . .

nie wiem, czy to prawda, ale to mnie zaciekawiło, więc sie z wami podzieliłem ;)

pzdr.

Według mnie jest to tworzenie teorii na własny użytek, aby lepiej zareklamować swój produkt. Przez prawie 20 lat używałem jedynie soli syntetycznej i nie zauważyłem tego syndromu. Korale nie bielały, były wybarwione, ładnie polipowały, na skale żadnych glonów, nie walczyłem z cyjano, itp. I gdzie ten syndrom związany z używaniem soli syntetycznej, z nagromadzeniem pewnych metali ciężkich? Wydaje mi się, że producent soli RoyalNature specjalnie użył uogólnienia mówiąc o solach syntetycznych. Zgodziłbym się w jednym punkcie – taki syndrom spowoduje sól, do produkcji której używa się surowców tańszych, „brudniejszych”, wtedy rzeczywiście można mówić o kumulacji pewnych metali ciężkich, czego skutki ujawnią się po paru latach.

W moim przypadku sól nie miała nic do rzeczy. Gdy raz na jakiś czas przedmuchiwałem skałę, widziałem mnóstwo detrytusu wydobywającego się z niej, ogromna jego część na pewno była głębiej. Stąd moja teoria o słabszej zdolności filtracyjnej skały nawet przy dobrej cyrkulacji i decyzja o wymianie skały.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi mówiono Pan z Royal Nature mówił ze jedynie ich sól i Red Sea są dobrymi solami pod względem ilości metali ciężkich na rynku.Wedlug niego reszta soli syntetycznych ma te parametry mocno przekroczone. Zadziwiło mnie to bo jeśli ufać testom Tritona to właśnie sól Red Sea jest solą jedną z najbardziej przekraczającą NSW jeśli chodzi o zawartość metali ciężkich ;) taki paradoks. Z tego co pamiętam Ty Krzysztofie długo używałeś IO a tu tez w tym tescie metali ciężkich bylo sporo... Testy testami a większość akwariów jakie widziałem są na solach syntetycznych. Krzysztofie trzymam mocno kciuki żeby wszystko poszło bez strat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze ze wzgledu na ewentualne nagromadzenie sie w akwarium roznych szkodliwych substancji pochodzacych tez z soli, ktora dodawalo sie przez lata, warto zmieniac sol i ze 2 x w roku zrobic wczesniej przygotowana, duza podmiane 25-40% ? To odmladza awarium na dlugo.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super Krzysku, wpadne obgadamy skale i oszacujemy ile bede jej potrzebowal :-)

Thx :-)

PS. Dawaj fotki :-)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super Krzysku, wpadne obgadamy skale i oszacujemy ile bede jej potrzebowal :-)

Thx :-)

PS. Dawaj fotki :-)

Fotki zamieszczę jak już poustawiam korale, bo przyznam, nie miałem jeszcze na to czasu. Na razie fotka kraba dzikusa, którego od dawna próbowałem upolować. Jak takiego osobnika zobaczycie w swoim akwarium, nie zastanawiajcie się zbyt długo - obżera sps-y, chociaż przez dłuzszy czas udawał, że żywi się detrytusem i resztkami, jakie znajdzie na skale.

krab.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WOW !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawości - jakiej wielkości jest ten "Twój" krab?


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak mithrax :-)


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem tego kraba, strasznie podjadał korale ale dopiero jak podrósł :) na szczęście taki był żarłoczny że w kilka minut złapał się na przynętę w słoiku :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Ugly motherfu..." Tez takiego miałem. Po złapaniu jakoś mi go było żal wywalac do kibelka i wsadzilem go do sumpa. Po paru dniach mi przegryzl kabel od pompy odpieniacza... juz go nie zatrzymywałem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawości - jakiej wielkości jest ten "Twój" krab?

Sam pancerz o średnicy ok. 10cm.

Wygląda jak mithrax :-)

Tak, masz rację, z tym że czarne mithraxy, które widziałem, mają pasiaste tylne odnóża. Ten był cały czarny, ale może to jest jakaś "zła" odmiana Mithraxa. Duże Mithraxy, jeśli nie będą miały glonów, też się zabiorą za korale.

Miałem tego kraba, strasznie podjadał korale ale dopiero jak podrósł :) na szczęście taki był żarłoczny że w kilka minut złapał się na przynętę w słoiku :)

Ten osobnik też się zabrał za korale dopiero, gdy podrósł. Jednak jego młodszy krewny (drugi taki sam krab) zasmakował w koralach już od małego. Stary był zbyt inteligentny, żeby wejść do słoja (słoik byłby dla niego za mały) i szybki jak mantis, nie miałem z nim szans. Młodszego usunąłem razem z koralem, który mu tak smakował, że nawet w chwili zagrożenia nie zdecydował się go opuscić.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki Krzyśku za pogaduchy i śliczne koraliki , jestem już w domku i mocze łapy z nowymi zdobyczami :thumbup: Grzesiek


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzychu ja rownież dziękuje za pogaduchy , za super korale , rewelacyjne świetlówki których barwa zupełnie przerosła moje oczekiwania . Utrwaliłem to na filmie w swoim wątku tam mi sie spodobało . Pozdrowienia dla Ciebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mijają dokładnie 2 tygodnie od rewolucji, tzn. wymiany całej skały w zbiorniku. Przy okazji usunąłem 3 największe acropory , a pozostałe zmniejszyłem. Jak wymiana skały odbiła się na kondycji zbiornika? Można powiedzieć, że niezauważalnie, bezstresowo, przynajmniej bez jakichkolwiek oznak. Dwa tygodnie to wystarczający czas, by stwierdzić, że ryzyko się opłaciło. Skała wygląda bardzo naturalnie, ryby są w dobrej kondycji, a Achilles przez całe dwa tygodnie nie dostał nawet jednej białej kropki. A więc udało się.

a_1.jpg

a_2.jpg

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak bez stresowo dla obsady to GIT, muszę wpaść zobaczyć to na żywo i zaakceptować ustawienie korali:-)

Jak dałeś Krzyś zdjecie całości i prawej strony to się pytam gdzie foteczka tego co po lewej.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A foteczka lewej strony się nie udała, więc następnym razem.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nieźle przewietrzyłeś :)

Super że wszystko poszło zgodnie z planem, zresztą po Tobie nie spodziewałem się problemów.

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.