Skocz do zawartości
Kris_77

LED w niskich akwariach

Rekomendowane odpowiedzi

W wielu opisach lamp LEDowych jako zaletę opisuje się fakt, że doświetlają dość głęboko - często są polecane do wysokich akwariów jako zamiennik HQI. Wiele osób pisało, że te lampy są dość mocne, palą korale i trzeba je mocno skręcać.

Zastanawiam się jak taka lampa wygląda w niskim akwarium - 30-40 cm. Powinna pracować na bardzo niską moc? Lub być powieszona bardzo wysoko nad akwarium?


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy będzie powieszona zbyt wysoko oświetlisz wszystko, łącznie z pokojem i balkonem :D Wyjściem może być zastosowanie soczewek skupiających. Oczywiście możesz zastosować słabsze diody lub mniejsza ilość. Myśle, że przy 30cm to lekka przesada.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytam ponieważ taka lampka LED ma fajne zalety:

- nie nagrzewa wody

- ma bliki

- jest mała, ładna

- niski pobór mocy

z wad widzę:

- cenę

alternatywą jest lampa T5 - około połowę tańsza ale:

- znacznie większa przez co mniej estetyczny wygląd (opisuje mój przypadek)

- większa moc, żeby doświetlić taką samą powierzchnię

- wymienianie świetlówek

martwi mnie tylko właśnie ta wysokość - szkoda powiesić lampkę nisko (na jakiej wielkości wieszacie swoje?) i dać 5 % mocy :)


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja lampa oświetla akwarium o wysokości 35cm. Lampa jest ustawiona 3 cm nad wodą. Białe diody xpe ułożone są co ok 8 cm w jednym rzędzie. ustawione są na 350mA a max moga być na 1000mA. Diody Royal blue xte ustawione na przemian z białymi i wysterowane 850mA a max mogą byćna 1500mA. Koralom miękkim to pasuje (aż wychodzą z akwarium). Montipory talerzowe, pavony ślicznie rosną.

Po prostu wszystkie sklepowe lampy są wysterowane na maksa. Wystarczy je wysterować np biały na 30 proc a niebieski na 50 i bedzie ok.

W wielu opisach lamp LEDowych jako zaletę opisuje się fakt, że doświetlają dość głęboko - często są polecane do wysokich akwariów jako zamiennik HQI. Wiele osób pisało, że te lampy są dość mocne, palą korale i trzeba je mocno skręcać.

Zastanawiam się jak taka lampa wygląda w niskim akwarium - 30-40 cm. Powinna pracować na bardzo niską moc? Lub być powieszona bardzo wysoko nad akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat dla mnie też jak najbardziej na czasie bo u mnie 450W led wisi nad zbiornikiem o głębokości 25cm. Napisałem w tej sprawie maila do Przemka - jak dostanę jakieś wskazówki to je tu zamieszczę.

Na chwilę obecną świecę na 25% mocy globalnie a białe jeszcze połowę z tego.

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fox - to szczepkarium? bo duża moc :) to domyślam się, że i gabaryty dość spore :)

ja szukam czegoś do 90x70x30-35h (wody jakieś 30 cm) - dlatego taka jedna mała, zgrabna lampka LED była by w sam raz :)

daj znać jak Ci Przemek odpisze - lub może tu zajrzy i coś skrobnie...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kris - nawet powiedziałbym że refugium :) i wcale nie spore bo 120x50x25 raptem. Ale nie miałem co zrobić z lampą to powiesiłem tam.

zgodnie z odpowiedzią od Przemka (jak zwykle doskonały i szybki kontakt) :

"Dla tej wysokości akwarium nie używałbym lampy na mocy większej niż 80% - oraz kanał biały na 35-40% maks.

czas świecenia zmniejszyłbym do 9-10 godzin - przy 12 koralowce będą rosły wolniej niż przy adekwatnie krótszym (9 godzin).."

Mowa była oczywiście o moim zbiorniku 25cm i mojej lampie

Edytowane przez Fox (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W płaskich zbiornikach sugeruję naprawdę rozważne ustawianie mocy lampy - gdyż faktycznie światło pochodzące z diod led jest wysoko energetyczne i "ostre" - nie umiejętnie ustawione(zazwyczaj za wysoka moc - "na oko") kończy się prześwietleniem koralowców - czyli albo całkowitym zrzuceniem zooksanteli(gdy dochodzi do "poparzenia" w wyniku zbyt gwałtownego wzrostu ph w tkance koralowca w srosunku do ph wody - w trakcie trwania procesu fotosyntezy) lub zbrązowieniem tkanki koralowca - z powodu wzrostu ilości komórek zooksanteli..

Dlatego też nie zawsze brązowy kolor tkanki akropory która wcześniej była pięknie kolorowa oznacza że koral ma za mało światła - czasem może oznaczać to że jest go za dużo i dodatkowo - o nie właściwym spektrum(jak w przypadku koralowców tuż pod powierzchnią wody).

W tkance koralowców sps z wód płytkich stwierdzono dużo większe stężenie alg symbiotycznych niż w tych żyjących na głębokości 10-12m.

Co ciekawe - ilość pigmentu była porównywalna, jednak w koralowcach z wód płytkich był on "maskowany" ciemno brązową(do beżowej) barwą komórek zooksanteli..


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampy maxspecta tak zwany Razor mają od razu regulację mocy pokrętłem, sam w niedługim czasie na tą właśnie Lampę przechodzę, lecz nie mam twardych to ustawię mniej niż połowę i spokój z wymianą świetlówek na Lata :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W płaskich zbiornikach sugeruję naprawdę rozważne ustawianie mocy lampy - gdyż faktycznie światło pochodzące z diod led jest wysoko energetyczne i "ostre" - nie umiejętnie ustawione(zazwyczaj za wysoka moc - "na oko") kończy się prześwietleniem koralowców - czyli albo całkowitym zrzuceniem zooksanteli(gdy dochodzi do "poparzenia" w wyniku zbyt gwałtownego wzrostu ph w tkance koralowca w srosunku do ph wody - w trakcie trwania procesu fotosyntezy) lub zbrązowieniem tkanki koralowca - z powodu wzrostu ilości komórek zooksanteli..

Dlatego też nie zawsze brązowy kolor tkanki akropory która wcześniej była pięknie kolorowa oznacza że koral ma za mało światła - czasem może oznaczać to że jest go za dużo i dodatkowo - o nie właściwym spektrum(jak w przypadku koralowców tuż pod powierzchnią wody).

W tkance koralowców sps z wód płytkich stwierdzono dużo większe stężenie alg symbiotycznych niż w tych żyjących na głębokości 10-12m.

Co ciekawe - ilość pigmentu była porównywalna, jednak w koralowcach z wód płytkich był on "maskowany" ciemno brązową(do beżowej) barwą komórek zooksanteli..

Dzięki za info - jak możesz to napisz np jakie wg Ciebie powinny być ustawienia (tak ogólnie) dla np tej nowej lampki Triton S przy akwarium 30 cm wody - warto do takiego niskiego się pchać w LEDy? Lampa T5 nie bardzo mi pasuje ze względu na gabaryty - musi być coś zgrabnego.... co do obsady nie ma co przesądzać - ale bez pędu na lasy spsów - choć nie ukrywam, że szczepki bym pewnie z czasem powstawiał :)

Edytowane przez Kris_77 (wyświetl historię edycji)

TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ledy maja te zaletę że sie nie grzeją, jak byś chciał zrobić szczepkarium w szafce pod akwarium to pod t5 będzie ciągły problem z temperaturą ;/

ja miałem as pod t5 i grzało tak że musiałem zmienić na LEDy

Edytowane przez MixEEr (wyświetl historię edycji)

TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że przy tej wysokości akwarium lampa chyba raczej nigdy nie będzie pracowała na ustawieniach większych niż 60-65%.

Wprawdzie długość akwarium jest "na styk" pod pojedynczy moduł, ale na pewno i tak będzie lepiej niż pod Metisem Hyperion(2x75W) który z drugiej strony ma słabsze panele - ale jest nieco za długi..

Jeśli chodzi o ustawienia światła(poszczególnych kanałów) - to lampa idealnie pracuje na domyślnych ustawieniach - ewentualnie można zdjąć o 10-15% czerwień(choć my wszędzie używamy lampy na 100%)

pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zadam teraz pytanie jako totalny laik :)

czy lampa świeci dokładnie tak samo na powiedzmy 60% tylko w płytszym akwarium jak na 100% powiedzmy w sporo głębszym? chodzi mi o kolory, widma itp potrzebne koralom ....

czyli. że zmniejszanie mocy służy tylko do dostosowania lampy do konkretnego zbiornika i obsady a nie, że tracimy przez to jakieś tam właściwości / parametry....?


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku lamp z matrycami SMT zmiany spektrum w zależności od mocy lampy są naprawdę minimalne.

Zerknij proszę na link poniżej - tam tłumaczyłem to na RC - razem z wykresami dla mocy 100% oraz 5%(czyli skrajne przypadki)

Jak widać największe zmiany spektrum są tylko w przypadku diod białych(de facto nie używanych w serii S - tylko w serii R) - diody neutral/warm white ściemnione robią się jeszcze cieplejsze, diody cool white - ściemnione jeszcze zimniejsze..

http://s.reefcentral...d.php?t=2319253

Dlatego można powiedzieć - że w przypadku serii S spectrum lampy świecącej na 100% czy też na 30% jest niemal identyczne(zmiany ponizej 1.3% dla average spectrum)

pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.