Skocz do zawartości
r_33

7 LAT i 3 miesiące

Rekomendowane odpowiedzi

A jeszcze w przyszłym tygodniu dojdzie do mnie taka listwa ledowa składająca się z 15 ledow. Domyślam się, że dla życia w akwarium tego dobrego światła nie będzie za dużo ale wizualnie dużo lepiej wszystko wygląda w akwarium.

A i jeszcze jedno. Od jakiegoś czasu na tylnej szybie pojawiają się takie glony w postaci plamek. Czy to może początek glonów wapiennych czy coś innego??

9pbx.jpgUploaded with ImageShack.com

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 dzień działającego zbiornika. Zdjęcie będzie może wieczorem, bo zrobiłem małe czyszczenie i jest mętnie jak talala - chodzi tu o tylną szybę. W końcu postanowiłem ją sam wyczyścić, bo rzeczywiście wyglądała paskudnie (co widać we wcześniejszym poście). Doszedł do mnie również purigen (50ml) i phosguard(100ml) więc zainstalowałem je w kaskadzie. Zostawiłem na razie jeszcze węgiel, bo jest go sporo i idealnie leży w woreczku na całej powierzchni dna filtra i wyłapuje wszystkie większe resztki glonów nitkowych. Za dzień go wyrzucę i zostanie już tylko pshosguard i purigen.

Czekam również jeszcze na listwę ledową, która mi posłuży do lepszego efektu wizualnego (bardziej niebieskiego).

A jednak bardzo szybko się woda wyklarowała wiec daję fotkę:

ipt2.jpg

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kupiłem pierwszą rybkę. Padło na garbika. Dlaczego na garbika? A dlatego, że był najtańszy i jeśli padnie to nie będzie tak bolało jak z droższą rybką. Na razie pływa i wydaje się być "wyluzowany". Jak przeżyje następne dwa tygodnie to dokupię coś jeszcze.

W aktynice:

pc60.jpg

I jeszcze w jaśniejszym świetle:

hyms.jpg

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna rybka,ale potrafi rozrabiac (chociaz moj jest spoko).Jak juz chcesz do tak malej kostki wpuszczac jeszcze jakas rybke,to garbika powinienes wpuszczac na koncu.No,chyba ze planujesz jakiegos drugiego rozbojnika,wtedy kolejnosc nie ma juz znaczenia :D.

A do malej kostki bardzo fajna rybka ---> http://pl.reeflex.net/tiere/388_Gobiodon_okinawae.htm.

baszurek nadaje mobilnie...(bez polskich znakow - krzakom po edycji mowimy stanowcze:NIE)...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No słyszałem, że rozbójnik z niego ale jak pisałem wcześniej sugerowałem się ceną. Nie wiem czy akwarium jest już gotowe do zasiedlania i w sumie ten garbik to taki tester mojej wody. A co mogę jeszcze wrzucić do akwarium - jakiego rozbójnika polecacie jeszcze??

Rzeczywiście ta żółtą fajna, jak garbik przetrwa 2 tygodnie to dokupię tą żółtą. Może się nie pozabijają ;)

p.s.

A za tego garbika zapłaciłem trzy dychy.

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia Ci powiem żebyś już więcej ryb nie dokładał bo nie utrzymasz azotanów i fosforanów w ryzach... miałem taką kostkę, sam trochę przegiąłem z obsadą i tylko przeprowadzka na większe uratowała sytuacje :).

Moja propozycja to małe stadko Thor aboinensis tzw. "sexy shrimps"

a3570_lg.jpg

Edytowane przez Lurthel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Świetne te krewetki. Jakieś krewetki na pewno będą ale szczerze to jeszcze z jedną rybkę bym chciał mieć.

Osobiście to myślałem o 2-3 rybkach i tyle samo krewetek - choć widzę, że chyba to za liczna obsada.

Jeśli chodzi o krewetki to chciałem mieć takie:

http://pl.reeflex.net/tiere/1180_Lysmata_amboinensis.htm

http://pl.reeflex.net/tiere/844_Rhynchocinetes_durbanensis.htm

Takie mógłbym trzymać u mnie w akwarium?

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2-3 ryby sobie odpuść... ewentualnie tego gobiodona dołóż jak musisz.

Co do krewetek to amboinensis rośnie spora ale jedną ewentualnie możesz wpuścić. Lub taką http://pl.reeflex.net/tiere/1181_Lysmata_debelius.htm .

Tej drugiej co proponujesz nie znam to się nie wypowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedną to jeszcze dokupię na bank:)

I na pewno krewetki jeszcze i chyba te co Ty zaproponowałeś.

A garbik jak na razie śmiga :) Zobaczymy jak będzie rano.

wjxk.jpg


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety jakąkolwiek rybę dokupisz teraz do tego zestawu będzie z góry skakanka na śmierć. Pewnie widziałeś jak duże akwaria zlecane są dla większości garbików? To nie dlatego że duże rosną, tylko dlatego że maja piekielnie rozwinięty instynkt terytorialny i najzwyczajniej w świcie zatłuką każdego intruza na swoim podwórku nawet większego od siebie. Dlatego śmiało można powiedzieć że ryby już masz kupione :(. A na przyszłość nie sugeruj się cena ryby bo trafi Ci się jakaś rogatnica w promocji i będziesz miał pozamiatane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to może dokupie jeszcze jednego garbika i jakoś będą funkcjonować? A jeśli to zły pomysł to zostaną krewetki i już.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetki to świetny pomysł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetki będą na 100%. Na pewno kilka sztuk chciałbym mieć. Muszę się rozejrzeć za jakimiś ladnymi kolorowymi. A tego drugiego garbika to nie da rady???

A co wcześniejszego Twojego postu odnośnie kierowania się cena to dlatego go właśnie kupiłem. Bo jakby padł to nie będzie tak boleć. więc kupiłem najtańsza dostępna rybkę.

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetki będą na 100%. Na pewno kilka sztuk chciałbym mieć. Muszę się rozejrzeć za jakimiś ladnymi kolorowymi. A tego drugiego garbika to nie da rady???

A co wcześniejszego Twojego postu odnośnie kierowania się cena to dlatego go właśnie kupiłem. Bo jakby padł to nie będzie tak boleć. więc kupiłem najtańsza dostępna rybkę.

Twój tok rozumowania jest na tyle nie fajny że lepiej będzie jak zatrzymasz takie informacje dla siebie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu od razu nie fajny:) Bardziej brak większej wiedzy na :temat rybek i ogólnie akwarium morskiego. Takie 30 to dobry poligon doświadczalny. Lepiej w takim porobic trochę glupot niż w możliwym późniejszym większym.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze Walker mial na mysli podejscie do "zycia"..

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra ciach temat:)

Jak sprawie sobie nowe życie to się pochwalę na forum. Narazie dam szansę garbikowi. Gdzieś po dwóch tygodniach może jakieś krewetki sobie sprawie. A w przyszłym tygodniu może będzie jakiś nowy koral.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co wcześniejszego Twojego postu odnośnie kierowania się cena to dlatego go właśnie kupiłem. Bo jakby padł to nie będzie tak boleć. więc kupiłem najtańsza dostępna rybkę.

Może trochę OT ale na jednym z forum widzałem taka wypowiedź: mój chomik zachorował ale chyba nie pójdę do weterynarza bo wizyta kosztuje 50 PLN a nowy chomik 30 PLN. Tak mi sie skojarzyło.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bingo "piotr7" właśnie mi o to chodziło;)

A tak może trochę bardziej poważnie: Jeśli chodzi o tego nieszczęsnego garbika - akwarium świeże, nie robię testów- wszystko po prostu na tzw czuja(w sumie to już 5 tydzień od startu na wodzie i skale i piachu z działającego zbiornika - glony praktycznie zniknęły wiec uznałem, że woda się ustabilizowała). Nie byłem jedanak pewien co w wodzie piszczy i dlatego kupiłem tego taniego garbika jako takiego testera kamikadze. Bałem się kupić więcej i droższego życia i tutaj moja niewiedza i ufność do sprzedawcy, bo wiedział, że to pierwsza moja rybka i mógł powiedzieć, że to łobuz, to kupiłbym coś trochę droższego i mniej terytorialnego. Pewnie zaraz nie jeden z szanownych forumowiczów napisze i zgani mnie jak to akwarium morskie bez testów - a ja właśnie tak zamierzam je prowadzić.

Tok rozumowania może i rzeczywiście nie trafiony w dziesiątkę - ale garbik na szczęście żyje i jest super. Więc woda może nie taka zła. Zobaczymy za tydzień co będzie się działo.

Najwyżej dalej zainwestuje w krewetki;)

A powiedzcie mi jeszcze jedno - co za pokarm dla tego garbika kupić?

Pozdrowionka

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że nie czytałem forum jak zakładałem swoją kostkę - właśnie taką :) (znaczy, czytałem, ale nie bardzo brałem na wiarę wszystkie te historie). W kostce miałem i garbika i dwa błazenki i babkę i dwie piżamy. Plus krewetki. Z tym że:

-skała była ustawiona w pionową kolumnę na środku, miały miejsce do koła na ganianie

-za filtr robił mi kubełek tetry ex700 wypełniony ceramiką, adsorbentami fosforu i azotu

-ryby były wpuszczone w jednym czasie.

-w planach miałem za 6 miesięcy postawienie kostki o pojemności 8x większej (kostka stoi).

Nic nie padło. Ryby rosły i mają się dobrze.

Obecnie garbik zachowuje się inaczej niż w kostce, Stał się odrobinę bardziej terytorialny. Ale bez zacięcia i przesady.

Jak do tej pory, odpukać, jedyną moją pomyłką i porażką, był mandaryn - mianowicie chyba z głodu padły mi dwa kolejne. Mam hexatenię - mimo że nie jest bardzo zainteresowana mrożonkami (w porównaniu do innych ryboli), brzuch ma okrąglutki...

Widocznie stanowi zbyt dużą konkurencję pokarmową dla mandaryna. Szkoda.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie "dale" a ja łykam jak pelikan wszystkie mądrości i potem się zastanawiam co i jak:) Idę dalej na "czuja" co miesiąc będę podmieniał 5l wody ze sklepu i zobaczymy. Na razie akwarium funkcjonuje, garbik przeżył pierwszą noc i oby tak dalej korale też żyją.

Pamiętam też, że na forum ktoś tutaj na kranówie zwykłej trzyma akwarium i życie kwitnie lepiej niż w niejednym hi-tech akwarium. Więc dobrze będzie;)

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz niczego łykać ja po prostu wyraziłem swoją opinię na temat Twojego podejścia do akwarystyki. Mam do tego prawo nawet gdyby moje zdanie było bardzo odmienne od Twojego i wywołało jakieś mega kontrowersje.

@dale gratuluje :-|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale ja przecież Ciebie i innych za to nie ganię i nawet dziękuję za kolejną opinię, bo dzięki niej moja wiedza się zwiększa na temat akwarystyki morskiej a nawet może zmieni się podejście do niej.

Wiec trochę luzu i dystansu. Niewykluczone, że w przyszłości jeszcze nie raz będę miał jakieś pytanie do Ciebie i będę liczył na pomocną mi odpowiedź.

p.s.

Wy Moderatorzy tego forum jacyś za sztywni jesteście - bez obrazy;)

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walker, dziękuję. Ale nie ma czego. Myślę że start i bezstratne prowadzenie akwarium funkcjonującego prawidłowo, jest relatywnie proste. Trzeba tylko obserwować i wyciągać prawidłowe wnioski. Mi np. kiedyś pewien doświadczony akwarysta powiedział że w akwarium ryba z głodu nie zdechnie - oczywiście trzeba podejść do tego zdroworozsądkowo. Uważam że to stanowiło, między innymi o tym że ryby przeżyły - nie przekarmiałem ich, nie było nadmiernej produkcji odpadów, a miękkie korale też swoje zjadały z wody.

Kontrolowane przerybienie jest też sposobem na rozładowanie kierunkowej agresji u ryb. Oczywiście nie robił by tego projektu, gdybym w perspektywie nie miał założenie kostki większej, a w odwodzie paru kolegów z większymi zbiornikami, gotowych przyjąć ryby w razie problemów.

Obecnie też mam w perspektywie zmianę kostki na trochę ponad 300 l - tyle że nie kostka, a podłużne z 2 lub 3 wyspami, żeby ryby miały gdzie pływać. I raczej nie zamierzam już radykalnie zwiększać obsady - może jedna lub dwie... (w nowym oczywiście).

ps. wymianę wody ze sklepu bym sobie odpuścił. Lepiej kup bogatą sól - np kenta i na niej rób podmiany po parę litrów tygodniowo, dostarczysz mikro i makro. No i lej bakterie - polecam nitro out II Ja tym prowadzę zarówno morskie jak i paletki (właściwie - prowadziłem na starcie, obecnie "samo działa")

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.