Skocz do zawartości
Agnes80

Ile światła do akwarium?

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam zmienić światełko z 4x54W t5 na 2xHQI 150W+2x54W t5. I stąd moje pytanie czy to nie za dużo na 330l (+100l sump ale to chyba nie ma znaczenia)?

Czy w ogóle można "włożyć" za dużo Watów do zbiornika i jakie to mogą być tego skutki?

Akwarium: 145cm na 45cm wysokość 50cm

Edytowane przez Agnes80 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej dołożyć 2x54w w t5 niż hqi150W ogólnie 150w żarniki to słabe światło do akwarium morskiego


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam zmienić światełko z 4x54W t5 na 2xHQI 150W+2x54W t5. I stąd moje pytanie czy to nie za dużo na 330l (+100l sump ale to chyba nie ma znaczenia)?

Czy w ogóle można "włożyć" za dużo Watów do zbiornika i jakie to mogą być tego skutki?

Akwarium: 145cm na 45cm wysokość 50cm

Oczywiście że będą skutki...chodź by plagi np. nowym świetle, po przepalenie korali i brak przyrostów....


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6x54W wystarczy w zupełności.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy hqi i takiej szerokości będzie też trochę strat światła , i nie przeliczałbym aż tak ilości wat.

Światła nie będzie za dużo ,.Wahania światła są najczęściej 0,5-1,5w na litr w zależności od wysokości.

Do takich wymiarów ja bym się pokusił chyba o 6x54w jak wyżej, ale jeśli masz obudowę i odrobinę więcej kasy to bierz hqi bliki niezastąpione przez nic innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze juz rzucilas okiem na te lampke z HQI albo jest gdzies blisko ?

Bedzie napewno dobra. Jesli nie, to moze tez 4 x T5, 80 W by ladnie pasowala ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ben_sage mógłbyś rozwinąć wątek zależności W/l od wysokości? jestem w trakcie robienia pokrywy z oświetleniem i nie wiem czy robić 2x24 czy 3x24 na 60l o wysokości 35cm.

Co do strat przy HQI to przecież są rekompensowane tymi dwoma T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie, to moze tez 4 x T5, 80 W by ladnie pasowala ?

Chyba nie nadają się. Mam akwarium 145cm będą za długie plus jeszcze obudowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ben_sage mógłbyś rozwinąć wątek zależności W/l od wysokości? jestem w trakcie robienia pokrywy z oświetleniem i nie wiem czy robić 2x24 czy 3x24 na 60l o wysokości 35cm.

1w/1l to to taka optymalna wartość i tak się przyjęło przy baniakach około 50cm ale nie ma reguły , był gdzieś wątek albo ktoś pisał ile światła zabiera każde 10cm wody.

Do miękkich w zupełności wystarczy 2x24w jeśli lubisz dużo światełka to możesz dać 3x24w ale nie ma potrzeby.

Światła z t5 nie da przedawkować że względu na gabaryty.

Też miałem podobne pare lat temu 54l ale 2x18w i wystarczyło z t5 masz mocniejsze światło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6x54w (pół na pół białe i blu na przekładkę) albo Ledy - dwie lampy po 160W dla sps lub 120 wattowe dla pozostałych korali. Przy ledach zobaczysz kolorki jak ta lala oraz bliki na piasku i koralach - po prostu bajka. Ben_sage, miękkie wbrew pozorom też lubią światło, 2x24w to tylko przy LPS i niefoto, bo sarco ani clavularia przy dnie nie wypuści polipów. Co do HQI to już wychodzi z użycia i zgadzam się z przedmówcami, 150w a zwłaszcza wysokie temperatury barwowe to porażka a grzeje się i ciągnie prądu sporo.

Edytowane przez imperator (wyświetl historię edycji)

*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ben_sage, miękkie wbrew pozorom też lubią światło, 2x24w to tylko przy LPS i niefoto, bo sarco ani clavularia przy dnie nie wypuści polipów. Co do HQI to już wychodzi z użycia i zgadzam się z przedmówcami, 150w a zwłaszcza wysokie temperatury barwowe to porażka a grzeje się i ciągnie prądu sporo.

Akurat miałem te 2 korale jakieś 6 lat temu przy 2x18w i miały się wyśmienicie.

Interesują mnie tak naprawdę tylko miękkie i taki otwieram też baniaczek niebawem.

Co do lps po dodaniu kolejnej lampy t5(2x39w) lepiej się pompowały i są światłolubne.

Kaloryfery i grzałki często 150-300watt też kosztują i to nie mało, ale dla jednych pewnie mniej niż hqi 150w ;%29.gif

Czy hqi wychodzi z użycia? ja dopiero zacznę ją używać i nigdzie się nie wybiera B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwie lampy po 160W dla sps lub 120 wattowe dla pozostałych korali.

Dwie 160W lub 120W? Nie za dużo?? Gdzieś czytałam, że Waty w LEDach dają dwa razy więcej światła niż HQI...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jak masz T5 i ledy o tej samej mocy to Ledy świecą 1,5x - 2x mocniej i korale pod ledami mają o wiele ładniejsze kolorki. Weź 2x 120w a potem będziesz mi dziękować.

Edytowane przez imperator (wyświetl historię edycji)

*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6x54w w Twoim wypadku będą chyba najlepszym wyborem. Led to nie takie hop-siup. Sam od ponad pół roku próbuję znaleźć jakiś "złoty środek" i powiem, że nie jest łatwo trafić w takie światło, żeby i przyrosty i kolory były zadowalające. Zresztą temat światła to temat-rzeka. Choć niezaprzeczalnym faktem jest, że w większości najlepsze baniaki oświetlane są T5...

Edytowane przez BYNT (wyświetl historię edycji)

Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.