Skocz do zawartości
harnas

Zakladanie i prowadzenie akwarium - Prezentacja

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj w Oceanarium Gdynskim odbylo sie spotkanie TSA na ktorym wyglosilem prelekcje nt "Zakladanie i prowadzenie akwarium morskiego - podsumowanie roku doswiadczen".

Mysle, ze prezentacja bedzie dobrym uzupelnienie FAQ zrobionego przez SMK i polecam wszystkim poczatkujacym do zapoznania sie z nia.

Prezentacja w formie PDF (ok 4mb):

http://magicthechemist.com/4nanoreef/zakladanie_akwarium.pdf

Brakuje niestety komentarzy, ktore pojawily sie na prelekcji. Ale moze kiedys zrobie prezentacje z narracja.

Pozdrawiam i zachecam to kozystania z tych materialow.

Admina prosze o podczepienie tego watku zeby byl zawsze na gorze.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no sobie poczytalem : ) a gdzie cena akwarium 500l. ?

bo tak za 2 lata juz piranie beda na patelnie to moze je zrobie w sosie koperkowym i wciepne tam skale posole i .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sali byla moja druga polowa...podobnie zreszta jak i innych morszczakow...glupota byloby afiszowanie sie z cena 500l


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, no super prelekcja ....dla lamerów takich jak ja pomocna dłoń z Twej strony 8)


Wreszcie !!!! 425 l profil, komin 22 l, sump280 l, Turboflotor 5000 shorty , DELTEC PF601S, Obieg DELTEC HLP 5250, WEIPRO LM150 (3x150HQI + 2 T8 54W aktynika) cyrkulacja TUNZE 7240/2 + TUNZE TS12 6100 + multikontroler, 130kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@harnas no no cytowalo sie mnie ;)

czuje sie zaszczycony ;)

prezentacja bardzo mi sie podoba - prosto i przejzyscie ;)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prezentacja pierwsza klasa. Interesująca i wciągająca. Gratuluję. ;)

Pozdrawiam.


112L + Miniflotor + HQI 150W 10000k. + 2x18 blue osram + 1xph 1000 + Aquaszut 700l/h + Surface Skimmer + 18kg LR + 9kg LS | Rozgwiazda Piaskowa, Salarias Fasciatus,2 x ocellaris, Jaki? krabik, 3 turbosy, 1 wężowidł, | koralowce : sarcophyton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet kilka moich fotek się pojawiło :-) Bardzo fajna prezentacja.


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kawal dobrej roboty. Kazdy poczatkujacy powinien przeczytac. Znajdzie odpowiedz na wiekszosc swoich pytan.

Dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

harnas kawał dobrej roboty ..to fakt przy żonie lepiej o kosztach akwarium głośno nie mówić:):):Dpozdr


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super!


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jejku, to już rok minął od harnasiowego show... jak ten czas szybko leci... :D_o


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hektolitry wody przez odpieniecze przyplynely...


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kawał dobrej roboty Harnaś, uwieczeniem sukcesu będą posty typu:

.....jestem tutaj nowy właśnie zacząłem przygodę z akwarystyką morską, bardzo pomocna w zrozumieniu podstaw była prezentacja Harnas'ia, tym samym nie będę zadawał niepotrzebnych pytań......

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem tym nowym nie znającym się na morszczyźnie i już pomału mam dosyć! nie to że minął mi zapał ale tzw. dojenie bez sentymentu i skrupółów. Poszliśmy na całość bo po co zakładać 300l jak za chwilę będzie mało, lepiej od razu 750. Ale do sedna: Koszty miały wynosić 16 tyś. plus założenie 1 tyś. W trakcie roboty wsadzona jest już żywa skała gostek już skasował 1,5tyś. O serwisowaniu cisza - jak skaska została zainwestowana za niewiedzę jak to gostek powiedział płaci się 400 mieśięcznie, kupiony sprzęt jest bez papierów kart gwarancyjnych (już pomki zacinają się a chodzą dopiero tydzień). Przy każdej wizycie gostka słyszymy jakie to problemy jakie koszty testerów jakie to skomplikowane i jaki to on mądry. Trochę głupio bo na razie wiedza nasza uboga - no ale jak takie gostki zajmują się akwarystyką to nie wiem na kogo można liczyć. Zastanawia mnie jak to jest, że tu na forum można liczyć na bezinteresowność a sąsiad jak by niepatrzeć mieszkający 100m od akwarium strzyże jak kosiara. Mam jedynie nadzieję, że jak podziękuję gostkowi to Te Szanowne Forum przyczyni się do rozkwitu mojej solniczki. Z innej beczki jak można tu zamieścić zdjęcia. Pozdrawiam Mir


zbiornik 750, sump 350, 80kg żywej skały, i cała potrzebna reszta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mir, jak dla mnie nasuwa sie jedna odpowiedz.

Skoro z takim podejsciem rozpoczales zabawe z akwarystyka to sam sie prosiles aby zostac dojna krowka, ktora wydaje mi sie , nawet nie zostales.

Z drugiej strony nie dziw sie wykonawcy, po pierwsze jego praca kosztuje - tobie sie nie chce zglebiac wiedzy albo jej uzyskac przed rozpoczeciem przygody z morskim, po drugie utrzymanie tez kosztuje.

Myslisz ze bedzie ci kupowal testy i przychodzil gratis?

Skoro zrobiles sobie piekny duzy mebel w postaci akwarium i nie masz o tym zielonego pojecia, to masz koszty "luksus" i

placisz za jego obsluge i utrzymanie.

I nie strzyze jak kosiara tylko opiekuje sie twoja zabawka, a akwarium 750l to juz sa koszty...

Tu na forum mozesz uzyskac pomoc, porade, wsparcie i uzyskac mnostwo wiedzy - ale tylko jak nie jestes leniem ;),

nikt z forum nie bedzie chodzil i dogladal twojego akwarium tylko dlatego ze je masz i jestes na forum.

to ja tyle...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leniem chyba nie jestem bo w tej chwili jako laik poprawiam już to za co zapłaciłem gostkowi, odnośnie kosztów jak się mówi A trzeba beknąć i B. Przy czym problem tkwi w sposobie podejścia gostka do tematu. Pokazać, podsycić, wyciągnąć i podstawić pod ścianę wmawiając że jest to tak skąplikowane, że samemu nie damy rady. Wiem bo czytam tu posty że pomagacie sobie wzajemnie i miło (takie to w obecnym czasie obce i nienaturalne!).Lecz cieszę się niezmiernie że tu jestem i mogę tylko przepraszać za nieraz zadane głupie pytania (wiedza zbyt wolno wchodzi już do głowy) ale nie chciał bym popełnić zbyt wielu błędów. Pozdrawiam


zbiornik 750, sump 350, 80kg żywej skały, i cała potrzebna reszta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, kierunek dobry. Zaleta taka ze juz masz aqua wiec teraz pozostaje chłonąć wiedze.

Ja tez jestem b.pocatkujacym morskim akwarysta i wlasnie zakladam baniak, ale nigdy nie zrezygnowalbym

z tworzenia tego osobiscie ;) , dla mnie zakladanie akwa to polowa przyjemnosci.

ale wracajac do tematu, jak to koledzy z forum mowia: przeczytaj wszystko 2 razy i zadawaj pytania :-)

ale z tym 750l na start to poplynales :-)

Lepiej opisz ( w innym watku ) jaki masz sprzet, wrzuc fotki.

Skoro mowisz ze swierzo zalozone to pewnie duzo jeszcze ci tam nie poroslo ;)

...moze zle tego wcale nie zrobil.:yes

PS. zmien watek bo ten jest raczej opisowy a nie do analizy twojego baniaka


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w ogóle Twojego problemu nie rozumiem.

Osoba zajmująca się serwisem ma rację, bo rzeczywiście trzeba posiadać pewien zasób wiedzy aby prowadzić ładne akwarium. Akwarium z tego co rozumiem jest świeże? Może dziwi Cię to, że po tygodniu nie jest bajecznie kolorowe?

Takie to zajęcie jak mówisz zachwycić, wyciągnąć kasę i doić każdego miesiąca, ale chyba miałeś tego świadomość podpisując umowę? Może lepiej było najpierw samemu poczytać i się pouczyć, zrobić zbiornik samemu, więc tymbardziej nie rozumiem Twojej krytyki wobec tej firmy:)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że sam weźmiesz się za budowę baniaka 750 litrów, sam dotniesz szkło, sam skleisz i podpiszesz się pod trwałością tego co zrobiłeś;) Dzięki za opinię


zbiornik 750, sump 350, 80kg żywej skały, i cała potrzebna reszta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co napisałeś zrozumiałem, że firma założyła Ci zbiornik czyli wybrała i zamontowała sprzęt, wprowadziła zwierzaki itp.

No chyba, że te 16 tysięcy za szkło zapłaciłeś.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mir :

[....] Ale do sedna: Koszty miały wynosić 16 tyś. plus założenie 1 tyś. W trakcie roboty wsadzona jest już żywa skała gostek już skasował 1,5tyś. O serwisowaniu cisza - jak skaska została zainwestowana za niewiedzę jak to gostek powiedział płaci się 400 mieśięcznie, kupiony sprzęt jest bez papierów kart gwarancyjnych (już pomki zacinają się a chodzą dopiero tydzień).

[...] Trochę głupio bo na razie wiedza nasza uboga - no ale jak takie gostki zajmują się akwarystyką to nie wiem na kogo można liczyć.

[...]

Zastanawia mnie jak to jest, że tu na forum można liczyć na bezinteresowność a sąsiad jak by niepatrzeć mieszkający 100m od akwarium strzyże jak kosiara. Mam jedynie nadzieję, że jak podziękuję gostkowi to Te Szanowne Forum przyczyni się do rozkwitu mojej solniczki. Z innej beczki jak można tu zamieścić zdjęcia. Pozdrawiam Mir

@Mir : jedyne co mi sie nasuwa to współczuć sąsiada co Cię tak doi. Nie znam szczegółów umowy między wami, jesli dobrze zrozumialem : 1,5kZł zapłaciłeś za włożenie skały do zbiornika ??? umawiałeś się na tą kwote przed włożeniem skały czy po ? jeśli po - to sory , ale jest takie hasło "śmierć frajerom" - no offend. Co do pieniędzy to trzeba konkretnei ustalać za co i ile będziesz płacił, ustalac przed , a nie po.

nie bardzo rozumiem tez ten komentarz o braku kart gwarancyjnych ... on kupuje za Twoja kase sprzet i nie daje Ci kart gwarancyjnych ? a paragony/faktury (bo w wiekszosci to wlasnie robi w sklepach zoo za gwarancje) ? jeśli nei to skad wiesz za ile naprawde kupuje ....?

Jesli przyjąłeś założenie takie, ze komus zaplacisz i postawi Ci akwarium bo tak łatwiej, i w efekcie sam nie podjąłeś wysiłku pozyskania wiedzy na ten temat - sory, ale zostajesz na lodzie bo jestes zdany na kogos innego. ja zanim dla eksperymentu założyłem akwarium spedzilem na tym forum prawie 3 lata czytajac co piszą inni. nie musialem dzieki temu nikomu placic za wkladanie skaly do akwarium...


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedstaw konkretne ceny i zarzuty. Zacinające sie pompki(kilka na raz?) to naprawdę dziwne. Jesli chodza od tygodnia to znaczy ze skała jest dopiero od tygodnia w akwarium - Z frachtu? to rzeczywiscie akwarium pewnie nie wyglada jak te akarium roku ...

Wiem ze z fachowcami róznie bywa- wystarczy ze weźniesz hydraulika a nie wiesz dokładnie co on ma zrobic i jak to sprawdzic to narazasz sie na ryzyko.

Jednym słowem jak cos zlecasz to musisz dokładnie wiedzieć co i jak lub mieć podpisana dobrą umowę


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.