Skocz do zawartości
Arczibalt

Jakie świetlówki T5 do 1000 l.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Doradźcie proszę jaki zestaw świetlówek powinienem dobrać do mojego zbiornika. Obecny zestaw który mam zamontowany wydaje mi się, że nie wpływa na obsadę zbyt dobrze. Przy wszystkich palących się lampach, część koralowców poskładana, ukwiał się chowa pod skałę, a glony szaleją. Nie tylko na skale, ale też na szybie. Zbiornik odpaliłem 14.10.2013 r. i jest to moje pierwsze starcie z morskim akwarium, dlatego prośba o pomoc.

Wymiary zbiornika: 150 x 100 x 65.

Lampa: Giesemann Matrix 12x80W

Świetlówki po kolei od frontu:

1. Actinic+

2. Lagoon Blue

3. Aquapink

4. Pure Actinic

5. Lagoon Blue

6. Pure Actinic

7. Actinic+

8. Lagoon Blue

9. Actinic+

10. Aquapink

11. Pure Actinic

12. Lagoon Blue

post-22256-0-65275100-1390565264_thumb.jpg


Akwarium: 1000l (150x100x65) Komin wewnętrzny, Sump + Dolewka: 525l (145x75x50), Odpieniacz: Vertex Alpha 250, Obieg: Aquarium Systems New Jet 8000, Cyrkulacja: 4 x Tunze Turbelle Nanostream 6095, Lampa: Giesemann Matrix 12x80W, Filtr przepływowy: 2 x Vertex RX-U 1.5, Kontroler do pomp cyrkulacyjnych: Tunze Multicontroller 7095, Pompa dozująca: GroTech TEC IV NG Big set, Dolewka: Tunze RO Water Controller 8555, Tunze Osmolator Universal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz raczej problem z wodą niż ze światłem, świetlówki masz całkiem niezłe i w odpowiedniej ilości, do tego baniak zalany w październiku, więc jeszcze świeży, więc dojrzewa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnij może stopkę zawsze będzie łatwiej pomóc .

Glony szaleją przez dojrzewanie - 2 miesiące to nie tak dużo.

Masz w ogóle jakąś ekipę czyszczącą ? Jeśli nie to z glonami nie uporasz się za prędko.

Ukwiał może się chować przez za silną cyrkulację .

Edytowane przez felek (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek wykonaj testy wody żebyśmy mieli o czym rozmawiać a dopiero później zajmij się lampą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda to za dobrze, jak na taki wiek zbiornika i jakos mało się w nim dzieje po takim czasie. Masz jakieś glonożerne ryby? Polecam salariasa i żółtka.


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tam zaraz nie wygląda dobrze, zbiornik jak zbiornik. Ma 3 miesiące wiec jeszcze dojrzewa - troszkę się kolega za bardzo pośpieszył z koralami no ale to inna bajka.

Na chwilę obecna trzeba Ci przede wszystkim zrobić testy żebyś wiedział co w wodzie siedzi i w którym kierunku to wszystko zmierza.

Następnie banda do posprzątania tego bałaganu (zdjęcie było robione chyba zaraz po wsypaniu piasku i wyklarowaniu wody;) )

Światłem się nie martw na razie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz 12 świetlówek Giesemanna a nie masz ich najlepszej: Aquablue plus, za to masz całe mnóstwo fioletowych, różowych itd... Używam świetlówek Giesemanna od wielu lat, jak do tej pory najlepiej sprawdzała mi się kombinacja Aquablue plus oraz Actinic plus, w proporcjach 1:1. Wszystko pod tym rośnie i się wybarwia, moim zadniem nie ma lepszej kombinacji.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wam wszystkim za odpowiedzi. Realizując zalecenia :smiling: uzupełniłem stopkę.

Obsada czyszcząca i nie tylko:

Ctenochaetus binotatus

Acanthurus lineatus

Zebrasoma velifer x 2

Ctenochaetus hawaiiensis

Ctenochaetus strigosus

Acanthurus tennentii

Acanthurus japonicus

Zebrasoma scopas

Valenciennea puellaris

Salarias fasciatus

Paracheilinus filamentosus

Bodianus sepiacaudus

Amphiprion ocellaris x 2

Amphiprion clarkii

Jeśli chodzi o parametry wody to wczoraj dokonałem pomiaru i NO3 i PO4 na 0,00. Czy ewentualnie sprawdzić jeszcze jakieś?

Co do świetlówek Aquablue plus miałem w moim zestawie 4 sztuki i polecono mi wymienić ja na Aquapink i Pure Actinic.


Akwarium: 1000l (150x100x65) Komin wewnętrzny, Sump + Dolewka: 525l (145x75x50), Odpieniacz: Vertex Alpha 250, Obieg: Aquarium Systems New Jet 8000, Cyrkulacja: 4 x Tunze Turbelle Nanostream 6095, Lampa: Giesemann Matrix 12x80W, Filtr przepływowy: 2 x Vertex RX-U 1.5, Kontroler do pomp cyrkulacyjnych: Tunze Multicontroller 7095, Pompa dozująca: GroTech TEC IV NG Big set, Dolewka: Tunze RO Water Controller 8555, Tunze Osmolator Universal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedziano Ci, w jakim celu należy je wymienić?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za duzo tych pokolców, w tak młodym akwarium?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy poprzedich świetlówkach i włączonych wszytskich lampach, glony szalały, korale poskładane i taka były intencja wymiany. Rozumiem, że "Zamienił stryjek siekierkę na kijek" :) Nie wiem czy zostawić to jak jest, czy jednak dokonać kolejnej zmiany. Aquablue plus oraz Actinic plus, w proporcjach 1:1w Twoim AquaManiac sprawdziło się?

Co do pokkolców, to za dużo ich? Paramtery wody wydawały mi sie stabilne, dlatego wpadły...


Akwarium: 1000l (150x100x65) Komin wewnętrzny, Sump + Dolewka: 525l (145x75x50), Odpieniacz: Vertex Alpha 250, Obieg: Aquarium Systems New Jet 8000, Cyrkulacja: 4 x Tunze Turbelle Nanostream 6095, Lampa: Giesemann Matrix 12x80W, Filtr przepływowy: 2 x Vertex RX-U 1.5, Kontroler do pomp cyrkulacyjnych: Tunze Multicontroller 7095, Pompa dozująca: GroTech TEC IV NG Big set, Dolewka: Tunze RO Water Controller 8555, Tunze Osmolator Universal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym moze zostawil jedna, moze dwie aktyniczne a w miejsce pozostalych aktynicznych dal ATI Coral+ :animier:

Aqua Pink by wystarczyla jedna lub nawet zadna.

No i jak zapowiedzial Marcin i reszta - zbiornik dopiero rusza. W tej chwili ma jakby polmrok (przez te aktyniczne).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arczibalt to oświetlenie sprawdzało się u mnie zawsze, praktycznie wszystkie korale lubią takie światło, oprócz tego wizualnie najbardziej mi się podoba. Zauważłem także, iż przyrosty SPS-ów były pod tym światłe najlepsze, także wybarwienie tipów było najintensywniejsze. Co do ATI Coral+ to też mam z tym osobiste doświadczenia, niezłe światło, bardziej niebieskie niż świetlówki AB+, coś pomiędzy AB+ i Blue+, faktycznie to co pisze Staszek ma sens, wyjdzie z tego światło trochę bardziej niebieskie niż moja kombinacja, ale jeszcze zdolne dobrze wybarwić SPS-y.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.