Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Nie, chodzi tu o podmianę części preparatu jeden preparatem 4, czyli np. z 1l cacl odlewasz 50ml to wlewasz na to miejsce do roztworu cacl 50ml roztworu 4

Wszystkie preparaty dozujesz dokładnie tak samo jak w tabelce, chodzi tu tylko o zmianę składu roztworu 1 aby uzupełnić go o magnez.

Więc po zmianie składu roztworu 1 jest on dalej tym samym roztworem :) i pozostałe ilości wlewasz takie same :D

Trochę pomieszałem ale chyba rozumiesz :D

właśnie oto pytałem :), ja na razie dozuje 50ml Ca, 50ml Mg i 100ml reszty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął lać po 30-40 ml dziennie, testy bym zrobił dzień przed podmiana wody, albo w dniu podmiany, jeśli dawka okaże się za mała to podmiana to skorygujesz.

Pozdrawiam

seb

To jeszcze jedno pytanie.

Jeżeli parametry chcę utrzymać:

ca 450

mg 1350

kh 11

a sól ma mniejsze wartości tych parametrów to przy podmianie podnieść do porządanych wysokości czy uzupełnić dziennym dozowaniem ballinga?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedno pytanie.

Jeżeli parametry chcę utrzymać:

ca 450

mg 1350

kh 11

a sól ma mniejsze wartości tych parametrów to przy podmianie podnieść do porządanych wysokości czy uzupełnić dziennym dozowaniem ballinga?

jeszcze nie jestem zawodowcem z ballinga, lecz na zdrowy rozsądek, ballinga stosujesz codziennie stałą stałą, podmiankę robisz co tydzień stałą ilość, wiec jak przed kolejną podmianą parametry ci spadną, to na zdrowy rozsądek musisz podnieść dawkę ballinga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko czy od razu dolewając do wody do podmiany i ustanawiając pożądaną ilość czy zwiększając codzienną dawkę? Może to bez znaczenia ale jestem ciekawy :)


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nikt nie bada za każdym razem solanki.Podmianę robisz swoją drogą a balling swoją.Jeśli ustali się mniej więcej dozowanie to robi się testy raz na tydzień,jeśli korygujemy dawki czy kombinujemy co innego to warto nawet je robić co trzy dni.Po jakimś czasie jeśli nie zmieniamy soli korekty są minimalne.Trzeba przy tym pamiętać o dobrych i ważnych testach.W przypadki Salifierta z czasem zaniżają wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie tez kiedys zastanawialem sie nad wplywem soli na metode. Sama metoda Ballinga dziala idealnie tylko w rownaniach stechiometrycznych na papierze a w akwarium juz nie zawsze. Sol, zwlaszcza o nieprawidlowym stosunku Ca2+, Mg2+ i HCO3- bedzie robila troche zamieszania w dozowaniu

Pozdrowka


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry osiągnięte i teraz tydzień czekania na zmierzenie spożycia :)

Co do metody to lać równe ilości czy wg. spożycia każdy roztwór?

Pytam ponieważ przy mniejszym spożyciu może mi urosnąć wysokie np, kh w stosunku do normalnego ca. I co wtedy?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar, wlasnie mialem pytac, to tak jak bys telepatycznie podal mi odpowiedz. Bez wzgledu czy na swiezej czy juz dojrzalej solance moj salifert podaje mi wartosci Ca okolo 350-370. Nie wiem czy test jest miarodajny bo nie sprawdzalem go na wodzie wzorcowej z innego akwa. Faktem jest tez ze zastosowalem sol uboga na rozruch i to moze determinowac tak niskie wartosci. Sol Tropic Marine dla scislosci. Na razie nie ma mowy o zadnych koralowcach i jakimkolwiek zyciu oprocz tego co w skale..hehe wiec nic mi wapnia nie zjada. Chyba jutro podskocze do sklepu i tam nakapie do stabilnej wody zeby zweryfikowac, bo moze moj tez walniety.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem fajny kalkulator do obliczenia braków w akwarium, chyba będzie przydatny przy metodzie ballinga

Kalkulator Do Metody Ballinga

Kalkulator braku Magnezu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny kalkulator.

Mam kolejne pytanie :)

Przez najbliższy tydzień nic nie dozować i określić konsumpcję czy może lać profilaktycznie po np. 10 ml na 100l wody każdego z roztworów?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry :

z dnia 26.12: Ca 435, Kh 11.2, Mg 1350

Po tygodniu

z dnia 01.01.2012: Ca 400, Kh 8.8, Mg 1260

Konsumpcja wyszła taka:

Ca 35, Kh 2.4 i Mg 90

Więc konsumpcja dzienna wychodzi

Ca 5, Kh 0.34 i Mg 12.9

Odpieniacz chodzi na mokro, wywala cały kubek co 7 dni.

W takim razie ile czego lać bo wg. kalkulatora to wszystkiego po 60ml/dziennie poza magnezem który mam lać po 254.

Coś mi tu nie pasuje, trochę za dużo :)


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziś przyszła podmiana, może odczekać kolejny tydzień bez lania i wtedy zmierzyć?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziś przyszła podmiana, może odczekać kolejny tydzień bez lania i wtedy zmierzyć?

ten kalkulator przerobiłem z niemieckiej strony, na ile dobrze liczy to nie wiem, dopiero sam rozgryzam ballinga, a sam kalkulator magnezu oblicza ile gram np MgCl wlać do zbiornika aby uzyskać oczekiwany poziom magnezu, według tego kalkulatora mi brakuje 900g w zbiorniku, na razie uzupełniam zgodnie z informacją od kolegi testera i co do kalkulatora to się wszystko okaże za jakiś czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można to zrobić jak ja,że rozpocząłem lanie od małych dawek potem sprawdzałem testami i jeśli stało w miejscu to trafiłem w dawkę zużycia dziennego,jeśli wynik był niższy niż poprzedni to podwajałem dawkę jeśli wyższy to podawałem dawkę dalej tą samą aby osiągnąć poziom który chciałem i potem jak prawie już zadany poziom osiągałem zmniejszałem dawkę.Trzeba to na oko wyczuć bo i tak potem co tydzień koryguje się dawkę więc wyczucie się przydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmieszane mam wg Bolesławskiego.Mam rozmieszane po 10L i dozowanie do przedwczoraj puki korale były 340ml na dobę Ca i Kh.Magnezu zawsze lałem minimalnie a sól bez soli kilka tygodni temu odstawiłem.

http://www.arcadio17.republika.pl/morskie_200l/balling_morskie_200l.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użyłem AquaCalculator do tego obliczenia.

Pokazał że ca mam lać 50ml, kh 24ml, soli 24ml a mg 212ml.

Trzymać się tego czy coś zmienić?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użyłem AquaCalculator do tego obliczenia.

Pokazał że ca mam lać 50ml, kh 24ml, soli 24ml a mg 212ml.

Trzymać się tego czy coś zmienić?

gdzie nie zajrzysz jest inaczej, twoje akwarium rybki i pieniądze :)

co do tego kalkulatora to faktycznie jest jakiś błąd, poszukam, i zmienię to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla tego chciałem skorzystać z wiedzy i doświadczeń innych zamiast uczyć się na własnych zwierzętach i akwarium :).

Nie zmienia to faktu że ilości które powyliczał aquakalkulator to ilości jakie ubyły przez 7 dni i dawki płynów aby to uzupełnić.

Więc lać czy nie lać :D

A jak lać to co i ile :D


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podawaj i kontroluj,kalkulator wyliczy ci tylko podniesienie do poziomu jaki chcesz,ale nie powie Ci nic o zużyciu dziennym.Daj maila na PW to Ci wyślę kalkulator Na Ca i Mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lałem przez 7 dni po 30 ml ca, kh i soli bez soli. Mg lałem po 150 ml.

Wynik :

Ca 400

Kh 8,8

Mg 1320

Zakładam że dawki są ciut za małe, zamierzam lać po 40 ml ca, kh i soli bez soli.

Dawkę magnezu pozostawię bez zmian bo chcę dojść do 1350.

Magnez rozrabiam 51g w 0,5l wody.

Czy mi się wydaje czy coś mi szybko magnez zjada, bo przy ilości jaka leję to powinien być na poziomie 1350 już teraz. Co go tak konsumuje?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lałem przez 7 dni po 30 ml ca, kh i soli bez soli. Mg lałem po 150 ml.

Wynik :

Ca 400

Kh 8,8

Mg 1320

Zakładam że dawki są ciut za małe, zamierzam lać po 40 ml ca, kh i soli bez soli.

Dawkę magnezu pozostawię bez zmian bo chcę dojść do 1350.

Magnez rozrabiam 51g w 0,5l wody.

Czy mi się wydaje czy coś mi szybko magnez zjada, bo przy ilości jaka leję to powinien być na poziomie 1350 już teraz. Co go tak konsumuje?

parametry masz idealne, ja bym dalej lał tak, lejesz dopiero tydzień, jezeli masz za mało to ci powinny parametry spaść jezeli nie spadną to zostaw

jaki masz zbiornik bo chyba nie 200l, i 30ml lejesz, albo jest prawie pusty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój baniak ma 205l i faktycznie jest prawie pusty, poza dwoma lps mam same miekasy, ukwiały, zoa i grzybki.

Parametry z w zasadzie już 15.01.2012 :)

Mg 1310

Ca 375

Kh 9,0

Płynów leję po 40ml poza Mg którego dolewam 160ml na dobę.

Tak więc Kh zostaje 40ml, ca zwiększę do 60 ml, sól bez soli do 60 ml i mg zwiększę do 160ml.

Kto mi powie czemu jest taka duża konsumpcja magnezu?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie przy moich obecnych parametrach co są na dzień dzisiejszy chciałbym zaczynać po woli dodawać balinga, obecnie jadę na soli IO a podstawowe wartości wody na IO są ubogie jak wiadomo i dlatego chciałbym zacząć lać w akwa są 20% miękkie 80% lps, tylko nie bardzo wiem za co się wziąć poczytałem to co piszecie tylko nie kumam trochę tego od jakiej wartości musiałbym zacząć dodawanie tego byłbym wdzięczny jakby ktoś mi podpowiedział :D


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.