Skocz do zawartości
danp

Prawie kostka, prawie 200 litrow

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystkiego najlepszego ;). Świetnie się czyta Twój "dziennik".


7764_7979.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, staram sie jak moge, niestety maly zbiorniczek nie dostarcza az tylu fascynujacych pomyslow i weny do pisania :)

Zapomnialem dodac, ze w koncu 95% korali oraz wszystkie duze ryby opuscily poprzedni wiekszy zbiornik, teraz kisi sie w nim tylko skala. Chce ja sprzedac za jakas symboliczna kwote, ale poki co amerykanie skapi sa i nie bardzo widac oferty (30kg starej zaglonionej skaly z paroma prostymi koralikami za 50USD to moim zdaniem kradziez stulecia). Poki co przeczytalem w moim temacie opinie, ze starej zaglonionej skaly nie powinno sie "gotowac" bo to wybije zycie, ot patrzcie geniusza :)

Aha i osobisty sukces jest tez taki, ze mimo ze sprzedaz rybek trwala o wiele za dlugo, to kazda z ryb trafila do duzo wiekszego zbiornika, niech im sie dobrze zyje, szkoda bo sie czlowiek przywiazal do nich, wiekszosc z nich mialem po 5 lat i wiecej, ale takie zycie...


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiorniczkowi stuknelo juz ponad 6 miesiecy (wiem jest sie czym chwalic), byly male przejsciowe klopoty:

http://nano-reef.pl/...ac/#entry693537

po usunieciu skalki poki co jest czysto, zobaczymy czy na dlugo.

Chcialbym sie pochwalic, ze moja Blastomussa wellsi troche zglodniala i efekt widac na dwoch zdjeciach ponizej, rozne ustawienia aparatu dlatego dwie fotki bardzo podobne, dla porownania:

th_DSC_00122.jpg

th_DSC_0017.jpg

Poza tym na szybko prosze zobaczyc jak ladnie rozlewa mi sie po skalce ta seledynowa Cyphastrea sp.:

th_DSC_0016.jpg

Na dniach dorzuce jeszcze pare fotek moich zoaskow i moich "nemo" ktore wydaja sie zawsze ladowac przed kamerke, musze tylko zdjecia zrzucic.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super wątek.

Co do glonów kulkowych to ja usunąłem je mechanicznie odsysając przy podmianie.

Wziąłem gruby wąż sylikonowy około 1-1,5 cm średnicy i zasałem je. Miałem kraba mitraxa ale mi korale podjadał więc się pozbyłem dziada.

Swoją drogą to myślałem że te glony są miękkie, a okazało się że są bardzo twarde.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera ta Twoja kostka jest świetna, chciałoby się napisać "inaczej" ale zaraz Skoczek mnie upomni :)

Światełko Kessil daje radę, cenowo też nie jest źle.

Poprzedni baniak i Rogatnica sp. były nieziemskie ale i Flavescens i Xanthurum to moje ulubieńce :thumbsup::thumbup::queen:

Jedna prośba więcej fotek i więcej pisz, mimo że to "tylko" kosteczka i 2 razy mniej litrów w baniaku to Twoje 375L przeczytałem 2 razy i złość ogarnęła jak zakomunikowałeś zakończenie jego żywota. Na szczęście nie ma tego złego :)

Powodzenia i gratulacje synków. Znaczy się 2 i 3 morszczak w rodzinie :queen:

PS: planujesz jakiegoś Żółtka S/M w baniaczku?

Pozdrawiam.

Edytowane przez Androctonus (wyświetl historię edycji)

Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, no chlopakow ksztalce na morszczakow, tydzien temu wybralem sie na coroczna wyprzedaz do mojego ulubionego sklepu akwarystycznego. Obiecalem malzonce, ze nic nie bede kupowal bo w lipcu "przypadkiem" trafila na wydruk z konta po moich ostatnich wojazach w innym sklepie :) I tak sie ograniczalem, wiec nie rozumiem o co chodzi :)

No ale do rzeczy, wpadam do sklepy pol godziny po otwarciu, "milion" ludzi, kurczowo trzymaja wszystko zacisniete co by im ktos tego nie wyrwal z rak, mysle sobie musi byc niezly wybor zycia i sprzetu, i faktycznie w glowie mi sie zaczelo krecic, a ze to prawie jak uzaleznienie (no dobra morszczyzna to uzaleznienie) to bylem bardzo blisko zrobienia paru zakupow. Skonczylem tylko "niestety" na zakupie 90minutowego filmu o rafie, dla chlopakow co by ich przyzwyczajac do tematu, cena w sklepie oryginalna szokujaca (40usd), tani sklep to to nie jest dlatego wszyscy wala na te wyprzedaze (w sumie jak teraz mysle to dwa razy do roku a nie raz). Cena ktora ja zaplacilem $5, malzonka na to, "co nie mogles sie powstrzymac?" :) Biedna nie wie, ze bylem bliski wydania duzo wiekszej ilosci kasy :)

Trafilem tez na dwoch dziwnych osobnikow, a ze spedzilem tam tylko z 45 minut to mysle ze bylo ich duzo wiecej:

-nr1 dziewczyna moze z 20-22 lata do swojego chyba chlopaka, czemu ta ryba nie plywa tylko "stoi" w miejscu? I co biedny jej sie staral wytlumaczyc, ze niektore ryby nie lubia ciagle plywac to ona ale przeciez to ryba, taa...

-nr2 bardzo bogaty pan z fochem na twarzy, czemu nie macie nic kolorowego (chodzilo mu korale ktore maja miec duzo kolorow), no jezeli blasto, acany czy chalice'y nie maja kolorow to nie wiem co ma. W koncu wzial jakies tam korale obrazony, zone traktowal jak smiecia jak ta mu mowila ze moze to by wzial, moze tamto, wszystko na nie, ja jakbym sie tak odezwal do swojej malzonki, nie dosc ze musialbym spac na kanapie, to jeszcze odciety kurek do funduszy na zbiornik i na samym koncu musialbym drzec o swoje wiecie co...

Widzialem tez 40 cm Naso vlamingii w 2,5 metrowym zbiorniku, nieciekawy to widok.

Dlatego takie wlasnie rzeczy odstraszaja mnie od kupienia malego pokolca, a mialem dwa na oku w ostatni poniedzialek gdy trafilem do innego sklepu, oba na przecenie, oba z dziura w glowie, zupelnie jak ten poprzedni zoltek w moim temacie o "375l wrassarium danpa", teraz chcialem ratowac zoltka albo Zebrasoma velifer, obie ryby moze po 4-5 cm, malutkie, chude, w zlej formie. Ale tym razem rozsadek zwyciezyl, raz ze nie usmiecha mi sie rozbieranie rafki jak juz podrosna ze te biedne niecale 200 litrow bedzie dla nich za male. Dwa jest duza szansa ze akwarium niedlugo przestanie istniec...

I tak tesknie czasami za wiekszym baniakiem, za duzymi rybami, za moimi zoltkami, rogatnica czy moim Xanthurum (wg maila sprzed 2 tygodni ma sie dobrze w sporo wiekszej bance), tak tak, regularnie pytam kupujacych jak sie moje dziewczyny spisuja :) Kiedys trzeba bedzie zrobic docelowe wieksze akwarium i sie bawic na calego :)

Na sam koniec obiecane zoasy, te przywiezione z Florydy w koncu zaczely rosnac w sile:

th_DSC_00342.jpg

A tu rozne rodzaje zoaskow na skale ktora pieszczotliwie nazywam "maczuga":

th_DSC_0040.jpg

Edytowane przez danp (wyświetl historię edycji)

380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Awesome!!! Poprostu bajka, pokazałem żonie a ona na to ze tez chce takie akwarium w sypialni. Wiec przyznam się bez bicia będzie to pierwsza solniczka, do tej pory Malawi 600l,pora na coś nowego. Twój zbiorniczek będzie przykładem dla mnie i chce się na nim wzorować mam nadzieje ze dam radę. Narazie jestem na etapie edukacji teoretycznej i gromadzeniu sprzętu, tez zostałem tata miesiąc temu wiec ręce pełne roboty pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciesze sie, ze sie podoba. Pamietaj jednak, ze jezeli chcesz by stalo w sypialni to musi byc bardzo bardzo ciche, inaczej szybko zona cie pogoni, masz na to moje slowo :)

Poprzedni baniak. do ktorego link jest na pierwszej stronie tematu a ktory juz nie istenieje (tzn przelewa sie w nim wciaz woda ale za leniwy jestem by go wyczyscic i rozebrac) byl tak glosny, ze po 3 latach trzymania go w "duzym pokoju" dodatkowo naprzeciwko tv myslalem ze dostane no wiesz czego. Po przeprowadzce na kolejne 3 lata wyladowal w "pokoju akwartystycznym" aka mojej jaskini. Byl glosny, huk wody, plus glosny huczacy odpieniacz, jedna troche wysluzona pumpa tez dokladala do pieca, generalnie tragedia i nie polecam ani w sypialni ani w duzym pokoju.

Ta kosteczka ktora mam teraz jest tak bezglosna ze to jest szok, stoi 2 metry od tv, nic nie slysze, jak wylacze tv i sie na maxa wslucham to jakies tam pochlapywanie slysze, ale to wina splywu i moglbym sie tym bawic, ale przy zamknietych drzwiach od szafki zero odglosu. Odpieniek wg producenta daje cale 5 db halasu.

Ja bym wg ciebie popytal, pojezdzil po sklepach (macie w Irlandii fajne sklepy, wiem bo bylem :)) albo nawet wprosil sie do jakichs morszczakow i naprawde wsluchal sie czy to bedzie ok dla was w sypialni. Poza tym pomysl czy planujecie sie dosyc szybko przeprowadzac, nie wiem czy wynajmujesz chate czy posiadasz na wlasnosc. Przeniesienie rafy jest do zrobienia, ale bol w tylku taki ze glowa mala. Ja prawie mialem rozwod :)

Nigdy wiecej sobie powiedzialem, oczywiscie im mniejszy baniak tym latwiej, ale wciaz bol do potegi n-tej.

I na sam koniec, "jestesmy najwazniejsi, musimy byc na kazdym zdjeciu":

DSC_00492.jpg

Aha bylbym zapomnial, piach mi sie zbryla, jest czysty jak wezme grudki wielkosci kciuka do reki jestem w stanie je rozkruszyc po baniaku (ale sa zaskakujace twarde, trzeba wlozyc troche sily). Widac to w niektorych miejscach. Plus mi sie zrobily dwa takie jakby to nazwac, podklady szczepionego piachu ktore moge wyjac z wody i sie on nie rozpadne, wymiar prostokat 5cmx2cm. Ktos cos wie co moze byc przyczyna? Cos z chemia wody nie tak? Zeby sie grudki piasku tworzyly, mam jakas tam ekipe czyszcaca ale moze trzeba wiecej zwierzakow do przekopywania piaseczku, mam nassariusy, mam cerithy, mam dwa wezowidla, babki nie mam bo mam odkryte akwa, nie chce kolejnej tragedii...

Mam fotki tych mniejszych grudek, ale zrzuce dopiero w weekend, rodzice przylatuja pomagac z chlopakami, trzeba chate wysprzatac i wode podmienic przed ich przyjazdem (tak kolego Stani wciaz podmiany co 7-10 dni :)).

ps-latwosc w zajmowaniu sie malym baniaczkiem w porownaniu do wiekszego, to niebo a ziemia, nie zeby mnie to odstraszalo od wiekszego zbiornika w przyszlosci :) Ale szykowanie wody, ilosc wody do dolewki, dlugosc podmiany, dzwiganie wody, czyszczenie szyb, przeczesywania piasku, koszty, "wszystko" przemawia za mala banka, a jednak...


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniaczek juz zamówiony z opti white wymiary identyczne,możesz powiedzieć gdzie kupiłeś szafkę? Ja mam problem ze znalezieniem takowej, jeśli się nie uda będzie trzeba zrobić. Czy Razor 120W będzie ok? Druga sprawa niewiem jaki odpieniacz kupić i pompę główna,jakieś typy rady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniaczek juz zamówiony z opti white wymiary identyczne,możesz powiedzieć gdzie kupiłeś szafkę? Ja mam problem ze znalezieniem takowej, jeśli się nie uda będzie trzeba zrobić. Czy Razor 120W będzie ok? Druga sprawa niewiem jaki odpieniacz kupić i pompę główna,jakieś typy rady?

Tegu załóż swój temat, opisz swój system wiele osób na pewno pomoże. Nie zaśmiecajmy koledze wątku:)


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że w końcu jeden z niewielu baniaków w których nie są nawalone pokolce.

Też sobie midasa sprawię, u ciebie jakiś taki ciemno pomarańczowy to od światła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Yendruu nikt nigdy nie jest niemile widziany w moim watku, chce pytac, to jak tylko znam odpowiedz to odpowiem

@tegu szafeczka byla w zestawie, kupowana w Kalifornii, przeslana do Chicago, paka zginela w transporcie, podobno trafila na zly pociag :) Szybko sie odnalazla, tylko pociagi z Kalifornii do Chicago zle kursuja, gdybys chcial namiary firmy to zapraszam na priva, moze wysla do Irlandii choc pewnie skosza jak za zboze

@Ben_Sage piekne sa pokolce, ale nie we wiaderku, majestatyczne ryby ktore musza miec gdzie plywac. Midas rewelacyjna rybka, w sklepie plywala pod ledami, u mnie tez, od razu miala taki kolor, sprobuje cyknac jej aktualna fotke, to ci wrzuce jak teraz wyglada.

Teraz wylanie frustracji, acanthastrea byla ok przez ponad 2 miesiace, dwa tygodnie jakby sie zamknela w sobie/zapadla. W swietle nie grzebalem, byla na uboczu, w cyrkulacji tez nie grzebalem. Przestawilem ja jakis tydzien temu, poki co byla lekka poprawa ale wciaz slabo "rozwinieta", wczoraj znowu kicha. Tak sobie czasami mysle, po cholere ja sie stresuje, mniejsze akwarium ze wzgledu na latwosc w podmiankach, malej obsadzie, lepszej filtracji i lepszemu oswietleniu mialo byc bezstresowe (wiem w morszczyznie nie ma czegos takiego). Jak sie wkurze to naprawde kupie sobie wielki uzywany baniak, wstawie fajna skalke, zrobie madra obsade i moze jak mi sie bedzie chcialo powkladam tylko "maszrumy" i inna xenie ktore jak padna to sie tym w ogole nie przejme. Zawsze i tak ryby mnie bardziej jaraly, dla mnie korale to tlo i dodatek (jestem pewien ze wiekszosc sie ze mna nie zgodzi, ale jak napisalem to moje zdanie). Wkurza mnie powoli to strzelanie focha przez niektore korale, albo po prostu nie bede probowal nieznanych mi korali, tylko takie ktore juz sie u mnie sprawdzily. No to sie wyplakalem...


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ben_sage wklejam ci dwie aktualne fotki midasa, na szybko, z brudnymi szybami (mialem scysje z kotem od piatku nie moge pakowac lapy do zbiornika, a ze w pracy zawodowej uzywam troche mozgu troche rak to musze uwazac). W kazdym badz razie da ci to maly poglad na jego kolor, rybka swietna, polecam.

DSC_0013.jpg

DSC_0014.jpg

Wkurzylem sie troche stanem korali, cyknalem testy, niektore niestety sa juz przeterminowane (a pare ladnych miesiecy ale sa):

KH-8,6 dkh

NO3-10ppm (co to ma byc w ogole?)

Mg-1080 (albo test jest do ..., albo ja nie potrafie robic testow, albo faktycznie dalem ciala)

Ca-360

Zabiore chyba wode do lokalnego sklepu akwarystycznego, zobaczymy co oni mi powiedza po przetesowaniu mojej wody, generalnie wstyd zeby tak wode spierniczyc w ciagu pol roku od zalozenia zbiornika (no troche wiecej), i to przy dosyc czestych podmianach wody.

Trzeba sie zabrac za ta rafke widze.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No midas fajny może już w przyszłym miesiącu sobie kupię , co jest kasa to inne wydatki i tak z nim zwlekam ale jedną z ciekawszym atrakcji zostawie na później.Pokolce takie bardzo denne są i brakuje czegoś wyżej.Wiesz czym się różni samica od samiec u midasa?

Twoja lampka ma jakieś sterowanie kolorami czy ma stałą barwę ?

Bardzo fajnie to wygląda nad baniakiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

nie mam pojecia jak rozpoznac plec u midasa, planujesz parke?

Najnowsze lampki kessila maja dwa pokretla, jeden od mocy swiatla, ja daje gdzies 70%. Drugi od barwy, od bardzo bialej do bardzo, bardzo niebieskiej. Oczywiscie sa rozne sterowania, komputery i te sprawy, ja sie w to nie bawie. Polecam lampke, spokojnie obejmuje 60cmx60cm.

Wlasnie wrocilem z lokalnego sklepu akwarystycznego, ich wyniki testow:

ph-8.3

KH-3.0 dkh

Mg-1400

Ca-425

Nic juz z tego nie rozumiem, ide sie zdrzemnac, nie grzebie w rafie, robienie testow starymi testami mija sie z celem jak widac :)


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale widzę że twój sporo się różni w kolorku w porównaniu do midasa mrozikulusa.

Ostatnio myślałem o bicolor bo midasa nie było a pojechałem i był cały czarny...

Dlatego się zastanawiam bo nie wiadomo co może wyrosnąć z młodego osobnika a na stronie np acropory jest jakiś bladzielec nie przypominający żadnego z tych dwóch...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zbiornik ma sie dobrze, troche mi brazowych glonow wylazlo na skalach, w jednym miejscu obrosly mi zoasy, i oczywiscie kolejna szczepka poszla na wieczna rafe, nic nowego, jak juz pisalem dla mnie zoas to loteria, ja juz sie w zyciu nawygrywalem to tutaj nie mam wielkich zludzen :) W kazdym badz razie zakupilem pare trochusow ktore z marszu zabraly sie do roboty, i jednego turbosa (bo tylko jednego mieli w sklepie), poki co ladnie kosi gloniki ze skalki. Ale zoa przepadly.

Mitrax wtrabil wszystkie glony kulkowe jakie mialem, to jest dopiero maszyna zniszczenia, zobaczymy czy mi sie teraz do slimakow nie przyczepi. W zlikwidowanym zbiorniku jakims cudem znalazlem jednego hermit craba, mowilem sobie nigdy wiecej tych glupich krabow, ale zal mi sie biedaka zrobilo, przeciez go do kibla nie wywale, jak zobacze ze zaczepia mi slimaczki pojdzie do jakiegos sklepu akwarystycznego jako dotacja.

I teraz najwazniejsze, chcialbym jakas parke rybek ktore mi beda smigaly w toni, i zastanawiam sie nad antiasikami, oto moje trzy wybory, jakby mi ktos napisal co o nich sadzi, szczegolnie z doswiadczenia to bylbym bardzo wdzieczny, mam parke clownikow (siedza w Euphylli wiekszosc czasu), bellus angelfisha ktory przez 5 lat urosl moze z 1cm, royal gramme (dalej sie chowa, ryba ktora smigala miedzy dwoma pokolacami i jedna rogatnica jakby nigdy nic) i midas blenny (ten ciagle spi na jednym koralu):

-Pseudanthias bartlettorum

-Pseudanthias dispar

-Pseudanthias squamipinnis.

Tymi ostatnimi podjaralem sie niesamowicie jak bylem w srode po slimaczki w sklepie, szczegolnie samiczkami, daloby sie trojke wcisnac maluchow samiczek (mniemam ze jedna by sie zmienila w samca), tak zeby stworzyc samczykowi parke "do ganiania".

Czy to ma w ogole sens powodzenia?

Karmie raz dziennie wiec to na pewno musialoby sie zmienic, jakis uwagi panie i panowie?


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenie ma szanse zależy kto jak na to patrzy ale czy stadne anthiasy będą atrakcyjnie wyglądać w 190l ? one rosną sporo większe niż chromisy. Sam się zastanawiam od dłuższego czasu nad nimi w swoich 400l głównego i nie wiem co o tym myśleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na maly update, post moze byc troche chaotyczny wiec prosze wybaczyc.

Po pierwsze, po ponad pol roku od zalozenia zbiornika postanowilem zrobic gruntowne czyszczenie sumpa, pomp, i czegokolwiek co bylo zasyfione w sumpie, jestem w szoku jak brudny robi sie sump gdy nie ma sie skarpety na splywie (tak mialem w 375ltr) i gdy sie ma piasek (a tego nie mialem w 375ltr przez 3 ostatnie lata istnienia rafki).

Myslalem sobie godzinka mi styknie, wlacznie z wymianami wkladow w filtrze rowo-weglowym, taaa jakze sie mylilem, pelne, bite trzy godziny, miesnie ud i tylka od kucania, skrecania cielska, wlazenia pod szafke, schylania sie itd dawaly mi sie we znaki przez 2 dni. I ja bylem dumny kiedys, ze bylem w formie trenujac profesjonaly tenis przez 8 lat, przeplatany graniem i trenowaniem pilki noznej w miedzy i po tym czasie, wstyd. Stary sie robie w morde jeza.

Do tego rozszczelnil mi sie filter rowo-weglowy, dobrze ze na parkiet poszlo pol litra wody a nie 20, w pore zobaczylem, filtr w smieciach, rowa i wegielek w ponczochach zony :) Zamowie nowy filterek jak znajde jakies przeceny na amerykanskie "swieto kurczaka" pod koniec listopada :)

Przy okazji, jako ze wylaczone byly pompy i zerowy prad wody to cyknalem fajne fotki "z gory", nawet royal gramma mi wyplynela, wiec nie kumam o co tej rybie chodzi. Swiatlo dziala nie wyplywa, w nocy wyplywa, w dzien swiatlo dziala ale nie ma pradu wody to i ryba wyplywa, dziwak jakis.

Teraz nie mam na to czasu, ale jak bede wklejal reszte zdjec w drugiej turze to wypisze swoje doswiadczenia co do zdrowia korali pod swiatlami LED. Oczywiscie kazdy zbiornik jest inny, oczywiscie nie mam doswiadczenia dlugiego z ledami, ani tez z roznymi rodzajami ledow, ale daje mi to powoli jakis poglad na to jakie korale sie u mnie sprawdzaja a jakie nie, wiec wiem co sobie odpuszcze (az tak bogaty nie jestem) a co moge z powodzeniem kontynuowac pod tym rodzajem swiatla.

Pierwsza fota, top down shot na wiekszosc zbiornika (sorry ze lampka sie odbija):

DSC_00284.jpg

Druga fota podobnie:

DSC_00293.jpg

DSC_00402.jpg

Micromussa sp.

DSC_00412.jpg

W koncu gwiazdeczka wyplynela na chwile:

DSC_0052.jpg

Nie wiem jak wy panie i panowie, ale mi sie nie podobaja kolory ryb pod ledami, badz zbyt niebieskimi ledami, fosforyzujace korale wypas, ryby slabizna.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontynuacja fotek z wczoraj.

Moj "zoa garden":

DSC_00553.jpg

Jeszcze pare zoaskow:

DSC_00572.jpg

DSC_00602.jpg

Chalice, zoasy, Cyphastrea sp.:

DSC_00633.jpg

Wciaz debatuje jaka rybke dodac, malo ruchu w zbiorniku :)


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny baniak i mozna by cie bylo sluchac i czytac godzinami ;) czekam na dalszy ciag twojego dziennika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie mysle, ze chcialbym by moje "powerheady" wygladaly jak spod igly? Jakas metode mi polecacie na oczyszczenie ich z glonow wapiennych? Chcialem zapodac wode ze zbiornika do wiaderka, wlac "troche" octu (ile tego octu?) i zostawic na pol dnia chodzaca pompke we wiaderku, potem tylko wyczyscic szczoteczka i z bani. Ktos ma lepsza metode. prostsza, szybsza, bezpieczniejsza dla pompy to prosze sie podzielic, z checia sie zapoznam z taka metoda.

Jako, ze ostatnimi tygodniami akwarium mnie wkurza, wolalbym nie dorzucac sobie problemow w postaci zniszczonych pompek (wystartuje z jedna najpierw zeby jakby nie miec dwoch do wiadomo czego). Z gory dzieki.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche zal, ze z tylu osob ktore mamy na forum nikt nie mogl napisac pol zdania na temat czyszczenia pompek, na ludziach mozna polegac jak widac... Niemniej jednak na reefcentral w ciagu godziny czy dwoch dostalem 5 czy 6 odpowiedzi, dziwne...

Niemniej jednak sam dla siebie bede kontynuowal watek o moim zbiorniczku.

Niestety wyglada na to, ze midas blenny zszedl, od paru tygodni chudl, jadl niby normalnie, teraz juz drugi dzien go nie widze, a zawsze sie wylegiwal na widoku, na skalce, to kolejny z rodzinu "blenkow" ktory mi zszedl szybciej badz pozniej, i to w kolejnym zbiorniku. To mi daje do myslenia, starczy juz zabijania tych ryb w moim baniaku, nigdy wiecej.

W amerykanskiczarny piatek wybralem sie do mojego ulubionego sklepu (mega przeceny), ktorego wlascicielem notabene jest wnuk polakow ktorzy wyemigrowali do Stanow iles tam lat temu, milo sie pogadalo po polsku, nawet z jego lamana polszczyzna.

Nie mam jeszcze wszystkich fotek, ale cos tam juz zrobilem.

Zielona favia:

DSC_0136.jpg

Rozowo-fioletowa blasto:

DSC_0140.jpg

I zafundowalem sobie trzy disparki antiasy, co za fantastyczne rybki, ciagle na widoczku, trzymaja sie generalnie razem, wisza w toni wody, blisko skaly w razie czego by mocm sie schowac. O dziwo byc moze przez przypadek ich przybycie do zbiornika spowodowalo tez ze royal gramma wyplywa duzo wiecej jakby pokazywala, ze ten rejon tez do niej nalezy, mnie to cieszy w kazdym badz razie:

DSC_0165.jpg

Mam jeszcze pare szczepek do cykniecia, bede robil porzadki w baniaku to postaram sie cyknac pare nowych zdjec.

Pojawilo mi sie troche glonow w niektorych miejscach na skale i obok korali, dokupilem slimaczkow, poki co nic nie pomaga. W ogole chcialem sie juz pozbyc odpieniacza, przelewal, conajmniej 4-5 razy zawartosc kubka znalazla mi sie w baniaku, wk... sie niesamowicie. Ale nie chcialem kupowac nowego odpienka (myslalem o Bubble Magusie, nie wiem czy jest na polskim rynku). Pomajstrowalem, zmienilem poziom wody na ktorym jest zanurzony, od miesiaca zbiera chyba lepiej i ani razy nie wylal, wiec poki co to jest plus. Dodatkowo postanowilem zastosowac ciezsza artylerie:

1. Zrobilem male refugium z "czito" i skalka, male to bo male ale imo lepsze takie niz zadne. Jak niewiele pomoze w zatrzymaniu glonow to chociaz dostarczy troche zycia, bo dostalem to "czito" za darmo od tego "polaka", i bylo tam pelno zycia.

2. Przyszedl wlasnie zamowiony: Red Sea NO3:PO4-X Nitrate & Phosphate Reducer, zobaczymy jak ten srodek zadziala w moim baniaku, musze tylko ogarnac dozowanie i jazda.

3. Czekam tez na Prodibio BIO DIGEST-zobaczymy czy nie przesadze z tymi wszystkimi srodkami, i jak te srodki wplyna na rozrost "czito" w refugium, pewnie niezbyt pozytywnie.

Na sam koniec podsumowujac, wyleczylem sie juz z niektorych ryb na zawsze, wyleczylem sie z niektorych korali, szkoda zycia zwierzakow, szkoda nerwow, no i kasy tez. Zoa kupuje tylko za grosze okazyjnie. Kolejny open brain spalilem za mocno podkrecona lampka (Kessil 360WE ma powerka troche), Trachyphylia radiata calkowicie sie zbliczowala, zostal szkielet, z tak pieknego korala. To juz ktorys tam open brain zalatwiony przeze mnie w 3 zbiorniku z rzedu (bodajze 4), mysle ze juz starczy, chyba pewnych rzeczy nigdy sie nie naucze. Wstyd ale moze i ostrzezenie dla innych, czytajcie czytajcie i jeszcze raz czytajcie zanim cos kupicie. No i uwazajcie na swiatelko ktorego nigdy wczesniej nie uzywaliscie.

Aha i zbieram sie by zrobic liste korali na ktorych sie bede skupia i ktore mi "ida" ale chlopaki rosna i coraz mnie czasu na cokolwiek, ta wiadomosc pisze prawym palcem wskazujacym bo "mniejszy" koniecznie chce byc na kolanie i patrzec w ekran :)


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda midasa naprawdę fajna rybka. Zrób fotki zbiornika w całej okazałości i może ustaw lampę nieco cieplejsze barwę strasznie tak chłodne i zimne się swiatło wydaje być może od aparatu.

Ja tam wlewam do szklanki butelke octu u nas 1l 1,50-2zł wkładam na 15-20 minut a później w 1 minuta gąbką do zlewu tą brutalniejszą stroną i jak nowa, wlewam z powrotem do butelki tak jeszcze na 2-3 razy.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ben_sage dzieki za odpowiedzi, juz sobie poradzilem za pompkami, czyste jak spod igly.

Co do zdjecia calosci to chyba dopiero po likwidacji choinki i ozdob swiatecznych bo mi bestie za bardzo odbijaja sie w szybach. Ciezko w sumie jest ustawic aparat przy tym niebieskawym, zimnym swietle, a przy zoltawym to juz nie to samo, baniak i korale nie wygladaja tak samo. Ale powalcze zobacze co z tego wyjdzie.

Mam jeszcze inne fotki ktore zamieszczam ponizej:

Cyphastrea sp. ladnie sie rozlewa po skalce:

DSC_0021.jpg

Krewetki tez chca byc w kadrze:

DSC_0015.jpg

Jeszcze jedno zdjecie mojej nowej szczepki blasto:

DSC_0011.jpg

Moja nowa pomaranczowa odmiana acanthastrea sp. zdjecie zrobione po zrobieniu burzy przy przesiewaniu piaseczku, nie jest wiec ladnie napompowana):

DSC_0008-1.jpg

No i w koncu moje anthiasy:

DSC_0003-1.jpg

I jeszcze raz (smiesznie cien odbil sie na tej samiczce na dole):

DSC_0004-1.jpg

I na sam koniec pokaz glonow (nigdy nie ukrywam gdy cos nie idzie w mojej rafce wiec i do glonow trzeba sie przyznac :)):

DSC_0025.jpg

Zaczalem tez lac aminokwasy, ci ktorzy to robili wczesniej badz robia aktualnie, warto???

edit:

@Ben_sage a midasa faktycznie szkoda, fajna rybka, na liveaquaria.com napisali ze niby "latwa" w hodowli, cos ja mam pecha do tych "blennych" albo zbiornik zbyt mlody nawet z czesciowo przeniesiona skala i woda ze staregj wiekszej rafki, nie mam pojecia co mu sie stalo, bzdura kupowac ryby na pol roku, ahh ciemna strona tego hobby...

Edytowane przez danp (wyświetl historię edycji)

380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.