Skocz do zawartości
Flasher

Dobowe wahania pH, spadający redox

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W ostatnim czasie mam znaczne wahania dobowe pH.

Nie jest oczywiście za niskie ale jest znaczna różnica między dniem a nocą. Pod koniec dnia szybuje do wartości 8.40 a w nocy spada do 8.10 lub koło tej wartości, drażni mnie też redox który przy wzroście pH spada w dół.

Niby korale nie odczuwają tego za bardzo ale być może że do czasu.

Wiem że kH bardzo wpływa na wartość pH ale ten parametr mam akurat w miarę stabilny i trzyma się w okolicach 7.3 (utrzymywany balling'iem), natomiast rurka odpieniacza jest zapięta za oknem.

Może ktoś spotkał się z takim przypadkiem i wie co trzeba zrobić żeby bardziej ustabilizować parametry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie klikaj na pierwszy link, bo wrócisz tutaj ;) Walker :thumbup:


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że się spotkał poczytaj tutaj

Bardzo śmieszne... ;)

Już czytałem ten wątek... ale u nikogo nie zaobserwowałem skoku tak wysokiego... w weekend miałem więcej czasu więc w w/w powodu wyczyściłem sondy i ponownie skalibrowałem. W szczycie pH dolatuje do 8.43 więc wydaje się trochę wysokie i nie wiem czy to jest powód do zmartwień. Zbiornik na dniach obchodzi rocznicę więc pewnie nie jest to problem dojrzewania tylko prowadzenia zbiornika.

Jest to moje pierwsze morskie i chociaż dużo czytam i podstawy znam nie mogę znaleźć przyczyny tak wysokiego skoku i faktu czy takie parametry są pożądane czy mam się czym martwić.

Stąd pytanie do konkretnych osób które mogą się w temacie wypowiedzieć a nie odsyłać mnie do pana google.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podbij kh to wahania ph będą mniejsze.

w naturalnych warunkach skoki ph nie są większe ni 0,1 na dobę.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrob pomiar testem kropelkowym, potwierdz wynik ze wskazaniem sondy.

Moim zdaniem sonda przeklamuje wynik i w rzeczywistosci roznica jest mniejsza.

Mialem podobny problem, odlaczylem elektrode i problem zniknal :)

Znalazłem test kropelkowy, trochę stary i mało dokładny ale jeszcze w terminie się mieści. Niestety potwierdza wskazania sondy.

Póki co rozpuściłe trochę "coral builder" i podniosłem ballinga.

Do jakiej wartości można podciągać kH przy zasoleniu 1.023.3 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wahania dobowe w zbiorniku też dochodziły do 0,4 pH. Kiedyś miałem podobnie do 8.4.Teraz z kolei nie przekraczam 8. Wahań na poziomie 0,1 nie miałem nigdy od kiedy obserwuję ciągłe pomiary sondą.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest jeszcze lepiej. Takie wahania są w przeciągu 10min ;-)

Otóż jestem szczęśliwym posiadaczep Profka od 2 dni, ale wczoraj go podłączyłem i nie miałem czasu na więcej zabawy. Skalibrowałem tylko pH, włożyłem sondę temperatury i tyle.

Ucieszył mnie widok pH=8,4, bo zawsze myślałem, że mam mniej. Odłączyłem komputer (USB) i wyszedłem. Wracam po 1h, a tu pH=7,9. Podłączyłem więc komputer i co ciekawe, pH w ciagu 10min wzrosło do 8,4 (odczyty z Profka, Toucha i komputera). Po odłączeniu komputera ponownie 7,9.

Pierwszy spadek mnie nie zdziwił, akurat pomiędzy pierwszymi pomiarami zgasło światło. Następne pomiary były robione w takich samych warunkach.

Widział kto coś takiego????

Profek to dla mnie nowość, dopiero się go uczę, ale piszę to jako ciekawostkę. Zakłócenia z USB?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobowe wahania pH w zbiorniku zedu 0,3 to norma, a sam pomiar najlepiej jest wykonywac sonda.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest jeszcze lepiej. Takie wahania są w przeciągu 10min ;-)

(...) Wracam po 1h, a tu pH=7,9. Podłączyłem więc komputer i co ciekawe, pH w ciagu 10min wzrosło do 8,4 (odczyty z Profka, Toucha i komputera). Po odłączeniu komputera ponownie 7,9.

Pierwszy spadek mnie nie zdziwił, akurat pomiędzy pierwszymi pomiarami zgasło światło. Następne pomiary były robione w takich samych warunkach.

Widział kto coś takiego????

Profek to dla mnie nowość, dopiero się go uczę, ale piszę to jako ciekawostkę. Zakłócenia z USB?

Zakłócenia są możliwe zważywszy że pH-metr to nic innego jak bardzo czuły woltomierz i elektronika w bezpośrednim sąsiedztwie może powodować błędne odczyty :/

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aleksandrze, wiem, coś tam o metodach pomiarów się uczyłem. Napisałem o swoich spostrzeżeniach, może ktoś też coś takiego miał. Jak będę w piątek w domu, to zrobię więcej testów i powiem, czy to tylko przypadek, czy nie. Swoją drogą jest to przestroga przed pozostawiamiem podłączonego profka na stałe do USB. Ale to póki co teoria. Zobaczymy. Aha. Będę musiał w związku z tym przekalibrować sondę, bo kalibrowana była na profku podłączonym do komputera.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobowe wahania pH w zbiorniku zedu 0,3 to norma, a sam pomiar najlepiej jest wykonywac sonda.

Pomiar oczywiście wykonuję sondą.... tak się kształtuje wykres dobowy:

6cxs.jpg

Co prawda wykres jest tylko z rozdzielczością 0.1 ale pomiar oczywiście jest w rozdzielczości 0.01

Edytowane przez Flasher (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje wahania nie sa niczym dziwnym, Masz duzo swiatła nad zbiornikiem stad fotosynteza szaleje. U siebie zauwazyłem ze jak miałem wiecej nutrientów w wodzie to skoki miałem wieksze. Teraz na zeovicie robi sie czysto to i skoki sa coraz mniejsze bo brakuje PO4 i NO3 dla fotosyntetyzujacych stworów. Ale i tak jest to 8,22 - 7,90.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje wahania nie sa niczym dziwnym, Masz duzo swiatła nad zbiornikiem stad fotosynteza szaleje. U siebie zauwazyłem ze jak miałem wiecej nutrientów w wodzie to skoki miałem wieksze. Teraz na zeovicie robi sie czysto to i skoki sa coraz mniejsze bo brakuje PO4 i NO3 dla fotosyntetyzujacych stworów. Ale i tak jest to 8,22 - 7,90.

Pewnie masz rację...

Ostatnio zaobserwowałem duży skok azotanów i fosforanów, obecnie oscyluje NO3 ponad 10 i PO4 około 0,03.

W akwarium zrobiło się strasznie ciasno i najwyższy czas na przesiadkę ale jakoś nie mogę stworzyć tego nowego zbiornika który miał być docelowo. Co rano obserwuję skutki walk chemicznych korali w postaci śluzu pomiędzy różnymi gatunkami.

Na zeovit nie mogę sobie teraz pozwolić ponieważ mam strasznie ciasno w sumpie i szafce jak też z powodu dużej ilości miękkich korali które chyba najbardziej by ucierpiały. Zacząłem więc lać po prostu wódkę i wrzuciłem świeżą porcję węgla do sumpa. Podniosłem też trochę ballinga głównie ze względu na kH które teraz oscyluje w okolicach 8 a pH ma dalej duże skoki tyle że podniosło się w górę i noc/dzień wynosi 8.20/8.45.

Tak wygląda zbiornik:

g8nn.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.