Skocz do zawartości
DarekS

Projekt akwarium 150x40x50 + cały osprzęt - mentor poszukiwany

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na wstępie zaznaczę że zaczynam przygodę z akwarium morskim. Doświadczenia nie mam więc niektóre z moich pytań będą się pewnie dla Was wydawać zbyt oczywiste. Staram się w miarę wolnego czasu zdobywać wiedzę. Jednak im więcej czytam tym mniej oczywiste wszystko się staje - tym więcej pytań się ciśnie. Rozwiązania stosowane w Waszych akwariach są różne - np sam proekt SUMPa to już wyzwanie czy dobór osprzętu. Na moim etapie nie chcę się nawet pokusić od projektowanie bo jak to się mówi po co popełniać błędy, które już były popełnione. I dlatego chcę Was prosić o pomoc w projekcie całego systemu. Nie jest to tanie chobby więc uniknięcie błędów na etapie projektu i zakupów sprzętu jest istotne.

Moje założenia:

Akwarium o wymiarach 150 x 40 x 50 (dł x szer x wys). Wymiar szerokości determinowany miejscem aczkolwiek rozważam inne miejsce w domu więc być mozę da się usyskac 50cm (zamiast 40cm). Szyab przednia i prawy bok z OPTI reszta ze szkła zwykłego. Komin z lewej strony.

Szafka o wymiarach dostosoanych do wymiarów akwa.

Do tego proszę o pomoc w zaprojektowaniu SUMPa wraz z całym osprzetem.

Ne celuję w osprzęt dla osób z bardzo zasobnym portfelem (bo gdybym taki miał to bym zamówił cały komplegt w jedny ze znancyh sklepów) a raczej w sprzęt godny polecenia o dobrej relacji jakości/cena.

Chciałbym aby układ był w miarę energooszczędny.

I aby obsługa była ergonomiczna (czy to jeśłi chodzi o osprzęt czy inne ważne czynności eksploatacyjne).

Każda podpowiedź mile widziana.

Każda pomoc bedzie chętnie przyjęta.

Jeśli ktoś z Was prowadzi sklep to może cały taki układ wycenić.

Pozdrawiam

D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomysl czy da rade zeby bylo szersze 55-60 lepiej by wygladalo


aquarium1714.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy takiej szerokosci akwa glebokosci minimum 55cm inaczej nie bedze efektu. 150 to taki dziwny wymiar bo lampa 80w bedzie troszke za szeroka 120 bedzie troszke za waska ale nie az tak bardzo wiec tym bym sie nie przejmowal bo wyjda boki tak minimalnie niedoswietlone a to wcale nie musi byc zly efekt a wrecz przeciwnie. oczywiscie ilosc swietlowek bym dobieral do szerokosci baniaka jak masz szerokosc te 55cm to wkladaj lampe 10 swietlowek minimum 8, jak jakies 50 to 8 itd. pompa obiegowa aquanova 6500 koszt okolo 350zł pienidlo rura 200 i tez taka pompka tylko ze z wirnikiem igielkowym. cyrkulacja tu bym sie zastanowil jak rozmiescisz pompki ale na pewno jebao 40 lub 25 bym rozwazal. do tego hydraulika minimum 32mm splyw rewizja zasilenie. sump w zasadzie jak najwiekszy ale jak ma byc tradycyjny tak pod akwarium to przy akwa 150 jakies 100 cm i wszystko zmiescisz przegrodami bym sie nie przejmowal zawsze mozna dokleic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te nieszczesne 40cm szerokosci wynika z wneki (45cm)sciennej. Mam jeszcze inne miejsce gdzie moge spokojnie dac 55cm a nawet wiecej ale za duzo bym nie chcial Bo za bardzo wyjdzie w pokoj. Co do dlugosci to tak dobralem na wyczucie. Mode byc mniej jesli pozwoli to lepiej dopasowac lampy.w takim razie Jamie proporcje proponujecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli masz mozliwosc to zrob szersze kosztem dlugosci, sam mam 50 i szczuple rece a mimo to momentami jest niewygodnie dostac do kazdego miejsca przy czyszczeniu, ponadto ladniej mozesz ulozyc skale jak bedzie wiecej przestrzeni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Imię:Arek
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Helmond NL

ONLINE

Napisano wczoraj, 23:43

Witam, od niedawna jestem nowy na forum , czytam przeglądam artykuły strony www by w końcu założyć to wymarzone od wielu lat akwarium morskie , zdecydowałem się napisać tu by dowiedzieć się co mogę czego nie mogę w tym temacie , ok sprawa jest taka przygotowałem ok 14000zł co mogę za taką kasę złożyć jaki sprzęt proszę o porady czy kupować wszystko od nowości czy kupić jakieś używane akwarium z życiem co polecacie jesli od początku to jakie akwarium sprzęt itp ,pozdrawiam Arek

  • Imię:Arek
  • Płeć:Mężczyzna
  • Skąd:Helmond NL

ONLINE

Napisano wczoraj, 23:43

Witam, od niedawna jestem nowy na forum , czytam przeglądam artykuły strony www by w końcu założyć to wymarzone od wielu lat akwarium morskie , zdecydowałem się napisać tu by dowiedzieć się co mogę czego nie mogę w tym temacie , ok sprawa jest taka przygotowałem ok 14000zł co mogę za taką kasę złożyć jaki sprzęt proszę o porady czy kupować wszystko od nowości czy kupić jakieś używane akwarium z życiem co polecacie jeśli od początku to jakie akwarium sprzęt itp ,pozdrawiam Arek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.