Skocz do zawartości
TomekSz

Lustro zamiast odbłyśników

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Jaka jest Wasza opinia ? Zastosowanie oczywiscie w przypadku klasycznych T5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem kiedyś takie rozwiązanie nad słodkowodnym było ok tyle tylko że szybciej się brudziło ( od parującej wody tworzył się osad)


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaje egzamin takie rozwiazanie pod warunkiem , że utrzymujesz je w czystości, w solniczce możesz mieć problem z osadzajaca się sola jesli lampa będzie z dołu otwarta.

Edytowane przez Fireman (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odbłyśniki są dużo lepszym rozwiązaniem,oddzielny na każdą świetlówkę,widzieliście płaski odbłyśnik w lampie samochodowej/latarce?

Poza tym lustro jest ciężkie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek

Mozna skonstruowac trzyścianowy odbłyśnik z lusterek. A jak myślisz, co ma lepszy współczynnik odbijania światła ?

Co do czystości, to taki sam problem jest z klasycznym odblysnikiem.

W moim pytaniu nie chodzi mi o problemy techniczne czy "higieniczne". Chodzi mi o opinie na temat i jakości odbijania światła.

Edytowane przez TomekSz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odbłyśniki ATI,pokryte warstwą srebra.Warstwa odbijająca światło w lustrze znajduje się za szybą.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odbłyśniki ATI,pokryte warstwą srebra.Warstwa odbijająca światło w lustrze znajduje się za szybą.

No i co z tego ?? Sugerujesz, że warstwa szyby pochłonie światło ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając odbijanie światła,jak przymocujesz taki szklany odbłyśnik do obudowy i uchwyty do świetlówek?,aluminiowy- wystarczą 2 wkręty.

Kombinujesz jak koń pod górę tylko nie wiem po co?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z przymocowaniem żaden problem. Nie o to z resztą chodzi.

Po co kombinuje ? Ciekawość. Odbłyśniki sa raczej drogie i nie wydaje mi się żeby były lepsze od luster pod względem odbijalności światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja my slę ze są lepsze(kształt dobrany komputerowo) i nie są wcale takie drogie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli myślisz, że sa lepsze bo mają "komputerowo dobrany kształt". OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam... nie chodzi mi o opinie na temat wagi, problemów technicznych. To wszystko nie jest dla mnie problemem jeśli chodzi o konstrukcje lampy.

Przypuszczam (może się myle), że cena pocietych pasków z najcieńszego możliwiego lustra może być porównywalna z ceną dobrego odbłyślnika.

Oczekuje opinii na temat jakości odbijanego światła i zastosowania w akwarystyce morskiej.

Moja wstepna opinia jest taka, że lustra moga być lepsze i tańsze od odbłyśników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wadą jest ciężar po drugie nie wyprofilujesz lustra ew. mozna zrobic coś w formie trapezu więc już inaczej bedzie wyglądało odbicie po trzecie czy nie bedzie pękać od temperatury ?? wiadomo że musi byc chłodzenie aktywne i nierównomierne chłodzenie będzie powodowało duże naprężania w szkle

Waga ma wielkie znaczenie bo nie chciałbym nad akwarium lampy która waży 30 kg.A czy jest lepsza efektywność pewnie nie bo i jedno i drugie pokrywane jest srebrem no chyba że porównujesz do najtanszych odbłysników to wtedy zdecydowanie lepsze jest lustro

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten argument z naprężeniami jest sensowny. Rzeczywiscie moze pękać. Trzeba było by to sprawdzić.

Co do kształtu, to moge bez problemuu zrobić profilowany uchwyt, w który "włożę" paski z luster pod takim samym kątem jak w klasycznym odbłyśniku.

Co do wagi, to taki układ chyba nie ważyłby więcej niż na przykłąd radiator typowej lampy LED

Edytowane przez TomekSz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polskie odbysniki ALC kosztują grosze.39w-23zl.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak na pierwszy strzal w google znalazlem, że metr kwadratowy lustra o grubosci 3 mm kosztuje 160 PLN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jesli Ci się uda skleic szkło to można próbować ale ja bym grubszego szkła jak 2mm nie dawał bo jednak te naprężenia w gubszym będą większe i dodatkowo tłumienie szkła niewielkie ale jednak w odbłysniku mamy powłoke jako pierwszą a niestety w lustrze powłoka jest za szkłem.

No ale do odważnych świat należy nie spróbujesz to się nie dowiesz :) na pewno bedzie taniej jeśli masz dostep do szlifierki do szkła żeby ładnie kąt wyszlifować do sklejenia plus wiercenie.

Mi się osobiscie to nie opłaca bo pewnie mój szklarz zdar by ze mnie z 40zł z otworami

Peniek te odbłyśniki to naprawdę nie jest dobry wybór :(

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ejj tam, nic bym nie szlifowal i nie kleił :) "Na styk" by poszło :) Zadna strata w swietle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomkowi nie chodzi o koszty, wagę itd tylko o skuteczność

moim zdaniem nie ma lepszych odbłyśników jak lustro

ale jest problem jak to złożyć do kupy by było dobrze


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z kruchością? Lustro może się stłuc, np. przy wymianie świetlówki. Zwłaszcza jak będzie bardzo cienkie.

Trzeba bardziej uważać.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sie zastanawiam czy z czasem od temperatury,warstwa odbijająca nie zacznie odłazić od szyby?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie będzie problemu z pękaniem od różnic temperatur?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sie zastanawiam czy z czasem od temperatury,warstwa odbijająca nie zacznie odłazić od szyby?

Nie powinien występować taki problem bo szkło będzie także w pewien sposób radiatorem który swoją powieżchnią oda ciepło uzyskane ze źródła światła. Druga sprawa jest taka że szkło zabezpiecza odbłyśnik od bródu itp osadza się na szkle a nie na warstwie odbłyśnikowej. Tu prosty przykład jeśli chodzi o temperatury, posiadam kabinę prysznicową zbudowaną z luster, dodatkowo posiada ona opcję sauny więc tęperaturki są spore i działa para która jak mi się wydaje w wielu materiałach ma negatywny wpływ na ich wytrzymałość. A tu nic wszystko działa i nie widać śladów korozji powłoki luster. Notabene lustra pdobno też powstają w technologii utleniania i osiadania srebra na powierzni szkła. Z tego co czytałem dlatego są tak drogie i tu jest podejżewam bariera cenowa. Powłoka srebra jest zabezpieczona dodatkową powłoką która jest na nią nanoszona. Notabene można by wyprodukować lustra na rurach szklanych przeciętych wzdłóżnie co by było, jak mi się wydaje najlepszym ( wrecz idealnym ) odbłyśnikiem. Ale ciężar i koszty były by podejżewam nieopłacalne. Lustro nie płaskie ale wklęsłe bylo by bardzo dobrym rozwiązaniem.

Edytowane przez guzalki (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie ma to żadnego sensu. Odbłyśnik i lustro "odbijają" dokładnie tyle samo światła [ W praktyce zjawisko odbicia nie zachodzi - cale światło padające na ciało stałe zostaje zaabsorbowane a następnie pewna jego część zostaje wyemitowana - w ten sposób powstają kolory ].

W obu przypadkach za "odbicie" światła odpowiada metal.

Róznica polega na tym że w przypadku lustra światło "zostaje" "odbite" zawsze pod tym samym kątem i dlatego widzimy obraz.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.