Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem nowy na forum jak i świeżym miłośnikiem akwarium morskiego.

Kiedyś zajmowałem się akwarium słodkowodnym, ale można uznać, że doświadczenia mi brak.

Jedyną "wiedzę" jaką mam to taka jaką uzupełniam przeglądając internet.

Niestety w Polsce jest mówiąc prosto bieda jeżeli chodzi o książki o akwarystyce morskiej.

Potrzebuję kilku rad mentora lub mentorów od akwarystyki morskiej.

W zamiarze mam założenie zbiornika 180x70x60 (756 litrów) + sump

I jeżeli chodzi o sump to jaki wymiar sumpa będzie najlepszy do tego zbiornika

w sumpie chcę zamontować 4 komory

I odpieniacz

II żywa skała

III żywy piach

IV Pompa obiegowa plus dolewka automatyczna

Planuję około 70 -100 kg żywej skały do tego zestawu

Wyposażenie, które chcę wsadzić do solanki to:

- Odpieniacz aCone 1.5 do 1500 l lub Reef Octopus PS 3000 Internal 1500-2000l

pytanie czy taki będzie dobry czy lepiej zastosować mocniejszy

- Pompa obiegowa Eco Runner 9000 (9000l/h),

Ocean Prop 15000 (15 000 l) lub Reef Octopus HY-10 000 (podnoszenie 4,8m) i jeszcze Aquael PFN 10 000 PLUS podnoszenie 5 m

pytanie czy 10 000 l/h jest wystarczające na takie akwarium czy starczy może trochę mniejsza np. 6500 l/h

- Cyrkulator Ocean Prop 15000 l/h

- Oświetlenie http://allegro.pl/ma...4231449796.html

x 2 czy to będzie za dużo i jak to wygląda przy długości akwarium 180m cm???

Teraz pytanie:

Co lepiej zastosować przy takim zbiorniku Reaktor Wapna czy mikser wapna???

i jeżeli zastosuje coś z powyższej metody to czy dodawać komputer akwarystyczny poseidon evolution +PH ???? czy wtedy już nie trzeba dodawać suplementów???

Jeżeli będzie ktoś jeszcze tak dobry to niech podpowie jak najlepiej skomponować obsadę akwarium, żeby było naprawdę efektowne. dodam, że mam pociąg do skrzydlic, ale chciałbym ją z innymi rybami.

Jak najlepiej dobrać korale żeby były efektowne, ale też dobrane pod względem cyrkulacj, itp???

z góry dzięki za odp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy, witamy :welcome:

Widac, ze juz duzo poczytales. Szykuje sie spory zbiornik.

Trudno bedzie tak od razu podpowiedziec Ci na temat sprzetu, bo kazdy widzi to troche inaczej. Moze od razu taka wiadomosc; potrzebny bedzie reaktor nie mikser. Mozna tez stosowac metode Ballinga. Mozna nic nie stosowac, jesli nastawisz sie jedynie na korale miekkie.

Obieg: dosc dobrze sprawdza sie zasada "objetosc akwarium x 10 / godzine". Pompa 6,5 tys.l moze byc troche slaba.

Oswietlenie: wedlug upodoban. HQI lub T5 potrzeba przynajmniej 1W/l, ledow nieco mniej.

Korale: twarde potrzebuja czystsza wode niz miekkie lub lps-y, za to pomieszane z lps-ami odwdziecza sie pieknymi kolorami. Na te kolorki trzeba troche "zapracowac" systematyczna opieka, popartym fajnie dobranym sprzetem.

Widac, ze dasz rade :thumbup:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

To ja Ci podpowiem, że cyrkulacja jest słaba.A przedewszstkim jedna pompa to mało. Kilka mniejszych pomp da Ci lepszą cyrkulację w całym zbiorniku.

Co do lamp. Dwie to za mało. Takich Razorow musisz powiesić 4 -6. Zobacz na stronie Maxspecta jaki obszar dokładnie oświetla jeden Razor.Moc zależy też od obsady.Masz też dość głęboki zbiornik A im głębiej tym więcej mocy potrzeba.

Wysłane z mojego Lenovo P780_ROW przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

250w w ledach spokojnie ci wystarczy cokolwiek byś tam trzymał :welcome:


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mysle ze dobry obieg 6.5k da spokojnie rade. Co do oswietlenia to na 180 dlugosci mam dwie PS o lacznej mocy 450W. Skrecone poki co, ale zapas jest...

Pozdrawiam

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
250w w ledach spokojnie ci wystarczy cokolwiek byś tam trzymał :welcome:

Tu nie tyle O moc chodzi co o oświetlony obszar. Tutaj jest PAR dla Razora 160

http://www.maxspect.com.pl/images/razor-par.jpg

Jak widać ta wieksza lampa z biedą obejmie pół akwarium 180cm powieszona 60cm. Pytanie jak ciemno będzie po bokach ?

Wysłane z mojego Lenovo P780_ROW przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Tornvald (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam ze swojej strony że warto przy takim litrażu pomyśleć nad rozdzieleniem powrotu z pompy na 2 i umieścić wyloty po obu stronach akwarium. Albo pokombinować z loc-line.

Co do światełka - cóż są zwolennicy LEDów i T5, osobiście bardziej podoba mi się światło T5 tylko kosztowne co jakiś czas i trochę grzeje wodę. Ale tak na prawde po przejsciu z LED na t5 koraliki zaczęły mi się wybarwiać jak należy i ruszyły ze wzrostem.

Obieg - hmmm coś między 6500 a 10000 tyś powinno być ok. Może Aqua Nova 10000? zbiera dobre opinie, tania i cicha

Skimmer jeżeli reef octopus to raczej 5000, . Stani ma też do sprzedania fajny skimmer H&S na pompie Eheima 1260 , myślę że można by nad nim pomysleć tylko nie wiem czy nie będzie ciut za mały bo bedziesz miał pewnie z 1000l w obiegu a tu już potrzeba potworka.

No i dołączam się do powitania. Witamy na forum i powodzenia.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maćko a jaka miałeś moc w led A jaką w T5? I co to za ledy były?

Wysłane z mojego Lenovo P780_ROW przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jak miło widzieć ze ktoś skacze od razu na szeroką wodę, Maćko bardzo dobrze mówi o rozdzieleniu powrotu, ja w poprzednim miałam na dwa było to spokojniejsze rozwiązanie i widzę ze teraz jak jest jeden to z dużą siłą oddaje wodę do baniaka. Ja mam u siebie pompę 8000 i z tego co słyszałam jest optymalna do tego litrażu :)


angela-forum.jpg

8623_8864.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maćko a jaka miałeś moc w led A jaką w T5? I co to za ledy były?

W LEDach miałem 160 W PS Black Python

W T5 mam 312 - chociaż ostatnio usunąłem 2 świetlówki bo grzało mi wodę i chcę zobaczyć czy wszytko pod tym pociągnie - zostało więc 6x39W (3xATI BluePlus, 2xATI CoralPlus, 1xATI Aquablue Special)

Akwa o wymiarach 100x50x50

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

160 W na 500 litrów? I to daje radę? Mówisz ,ze jest lepiej pod T5 Ale masz też znacznie większa moc niż pod Ledami, może to ma znaczenie?

Wczoraj trafiłem na taka kostkę http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2275947

Facet ma prawie 120W led na 30L! Nie wiem ile z tego świeci ale korale ma piękne.

Pozdrawiam Tornvald

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

160 W na 500 litrów?

Edytowałem - nie na 500 tylko na 250 L :)

Ładna kosteczka ale upakowana na maxa i wydaje mi się że trochę przesadził ze światłem


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 170 wat w ledach na 600 litrów ale nad LPS-sami :thumbup: tylko że na niebiesko to śmiga...

zastanowiłbym sie nad taka ilością skały, masakrycznie dużo jak dla mnie, mam 20kg i z tego w sumpie jeszcze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tylko o lampach, mam u siebie... zerknij w stopkę , i nad moim akwa jest ok , ale nad twoim dać by trzeba 3 x 120 w albo nawet 4 , najlepiej w poprzek akwarium.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

70-100 kg skaly :shock: ja w 800 mialem 20 ........ i wydawalo mi sie duzo jak dolozylem jeszcze 5 :dizzy: nie dawaj tyle skaly bo zagracisz baniak , daj tyle zeby korale mialy sie na czym trzymac a ew w sumpie siporax i bedzie git 20 kg to max naprawde , przemysl to jeszcze , pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

70-100 kg skaly :shock: ja w 800 mialem 20 ........ i wydawalo mi sie duzo jak dolozylem jeszcze 5 :dizzy: nie dawaj tyle skaly bo zagracisz baniak , daj tyle zeby korale mialy sie na czym trzymac a ew w sumpie siporax i bedzie git 20 kg to max naprawde , przemysl to jeszcze , pozdrawiam

O tym samym pomyślałam!:)

Nie zagracaj akwarium skałą - jak to miejsce mogą zająć bardziej kolorowe stworzenia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki wszystkim za odpowiedzi

Napewno wykorzystam rozdzielenie powrotu z pompy na 2

Jeżeli chodzi o skałę to chciałem 100 kg w myśl zasady 10% objętości akwarium to ilość żywej skały

Jeżeli to jest za dużo to dla mnie tylko lepiej (wiadomo cena żywej skały)

Więc będę wrzucał etapami najpierw 40 kg

Jaki sump zrobić do tego typu zbiornika??? ile komór jakie wymiary

I gdzie w takim akwarium najlepiej zrobić komin???

Co do oświetlenia teraz po waszych opiniach zgupiałem do reszty co wkońcu lepsze dla korali ledy czy t5???

Chciałbym, żeby ta barwa korali była naprawdę żywa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

70kg wystarczy - w końcu ma być koralowo a nie gruzowo ;)

Co do lampy- ja chciałam zmienić na ledy, ale po wysłuchaniu opinii zostaje przy T5.

Sump musi odebrac Ci wode z baniaka, pomieścić odpieniacz, pompe, skałe lub ceramike (w zależności co chcesz tam wsadzić) a także zmieścić sie w szafce ;) - ja mam pojemność 250 l i 4 komory, mogę podesłać Ci mój projekt to sobie zobaczysz jak mi doradzono w tej kwestii.

Co do miejsca komina, to wydaje mi sie ze zależy gdzie ma stać w domu zbiornik, bo w tej kwestii zdania są podzielone.

Pozdrawiam ;)

... pozdrawiam mobilnie przez Samsung Galaxy S4 :)

Edytowane przez jinjer (wyświetl historię edycji)

angela-forum.jpg

8623_8864.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LEDy są dość kontrowersyjne powiedziałbym. Odnoszę wrażenie, że zaliczają zdecydowanie więcej porażek niż sukcesów.

Świadczy o tym fakt, że większość kapitalnych zbiorników jest oświetlana T5 a ludzie którzy wyznaczają pewien standard na tym forum

jak np. Jacek58 i Snocho porzucili ledy i wracają do T5. Zastanawiająca jest spora liczba lamp Led na targowisku - zwłaszcza, że większość z nich jest jeszcze na gwarancji, po wymianach softu, renowacji itp. Dlaczego lampy, które miały przynieść korzyść w dłuższej perspektywie czasu zbywane są tak szybko...?

Jest kilka ładnych zbiorników oświetlanych światłem mieszanym LED+T5.

Ja osobiście zamiast inwestować kasę w kilka panelów LED kupiłbym poczciwą, nową ATI sunpower bez żadnych fajerwerków w postaci ściemniania itp. Rachunki za prąd będą może i trochę wyższe niż przy ledach ale lampa będzie chyba znacznie tańsza a pod T5 będzie Ci rosło wszystko bez wyjątku. Przynajmniej u mnie rośnie...

Nie wiem jakim dysponujesz budżetem ale osobiście radziłbym zainwestować jak najlepiej w pompy obiegowe i cyrkulacyjne.

Jednym z istotnych parametrów jest ich głośność (choć to też może nie mieć znaczenia jeśli nie będziesz spał obok akwarium).

Co do ilości skały to zgadzam się z przedmówcami - im mniej w zbiorniku głównym tym lepiej (mniej nie znaczy wcale). Nadmiar można wrzucić do sumpa. Chyba, że idziesz w FO to wtedy konstrukcje skalne mogą być jedyną dekoracją.

Pozdro.


"When the wife gets preoccupied with other things make your move. Never place a new coral, fish or Berghia in the aquarium while anyone is watching and never reveal how much anything costs"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja dodam małe "Ale". Jeśli chodzi o koszty T5 vs Led trzeba wziąć pod uwagę nie tylko prąd ale też koszt świetlówek. Przy takim zbiorniku będzie to spory koszt miesięcznie.

Pozdrawiam Tornvald

Edytowane przez Tornvald (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1L wody =1W mocy na świetle jak dla mnie:D


5038_5082.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam na zbyciu fajna lampę, idealną do takiego zbiornika

Gieseman Infiniti 2x250W + 4x54W :D

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacna lampa, ta Marka.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.