Skocz do zawartości
officer

Proszę o pomoc przy lampie led DIY do 50l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów !

Jako że kompletowanie sprzętu do pierwszej nano rafki 35x35x40(h) jest już prawie na finishu proszę o pomoc przy lampie led diy. Mianowicie chodzi mi ile diód 3w powinienem użyć do takiego litrażu aby miękaski miały się jak najlepiej. Dodatkowo marzy mi się w akwa caulastrea green dla której chyba w sumie to akwa powstaje- zakochałem się. W akwa będzie odpieniacz wiszący tropical marine centre V@skim micro 80 napędzany aquabee up 1000 na igiełce, kaskada fzn2, posiadam także dwie koralie nano 900, grzałka eheim jagger 50w. To tak naświetlone gdyby ktoś pytał,ale wróćmy do sedna. Wiele czytałem na forum że niby powinno być podobnie jak w słodkim 0,5 W/L ale niektórzy mają o wiele więcej bo nawet do 1w/L. Diody na jakich chcę zbudować lampę to
CREE XP-E Royal Blue
oraz
CREE XT-E Cool White MCPCB 428lm .
Czy te dwa rodzaje diody wystarczą czy dodać też jakiś zwykły niebieski bądź uv celem przełąmania barwy itp? Jaki stosunek w/w diód do siebie polecacie ? i to z czym jeszcze mam problem to sposób ich rozmieszczenia na radiatorze tak by światełko ładnie się wymieszało.Dodam iż nie chcę by w akwarium było zbyt niebiesko gdyż osobiście nie przypada mi to do gustu. Planuję podłączyć niebieskie i białe pod oddzielne drivery.Proszę doświadczonych kolegów o pomoc.
:thumbsup: Edytowane przez officer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem,że czytałem jak zbudować lampę, dobrać drivery i połączyć wiem więc link nic nie wnosi co do mojego pytaniavo ilość diód na mój litraż i sposób ich rozmieszczenia by światełko ładnie się "wymieszało"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj 10 sztuk 50/50 i wymieszaj na radiatorze na przemian lub dwie nitki obok siebie, swiatlo powinno sie dobrze wymieszac. Dodatkowe kolory jak np czerwony nie sprawdzaja sie w malych zbiornikach poniewaz moga zdominowac widmo ale jak to w zyciu-kwestia indywidualna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam że później możesz żałować że nie dałeś więcej niebieskich.


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj 10 sztuk 50/50 i wymieszaj na radiatorze na przemian lub dwie nitki obok siebie, swiatlo powinno sie dobrze wymieszac. Dodatkowe kolory jak np czerwony nie sprawdzaja sie w malych zbiornikach poniewaz moga zdominowac widmo ale jak to w zyciu-kwestia indywidualna.

50 na 50 to za dużo białych daj stosunek 2 x tyle niebieskich co białych chyba że będziesz miał sterowanie to skręcisz białe wtedy


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez skręcania i sterowania, taka tania lampka na radiatorze, wentylator 12x12 obudowana plexi.Sygen a Ty ile jakich proponujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie w 70l mam 12 niebieskich, 6 bialych i 4 czerwone. Jak dla mnie to i tak jest za malo niebiekiego.


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega napisal, ze nie lubi jak jest duzo niebieskiego wiec mysle, ze 50/50 bedzie ok. Ja osobiscie mam ok 60n/40b.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega napisal, ze nie lubi jak jest duzo niebieskiego wiec mysle, ze 50/50 bedzie ok. Ja osobiscie mam ok 60n/40b.

ale to kolega nie lubi czy korale nie lubią dużo białego w ledach,jeśli bez sterowania to stanowczo za dużo białych.Wszyscy skręcają białe bo korale go nie lubią więc po co tyle ich ładować


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dajac niebieskie 2:1 kolega bedzie zadowolony. Ja przy robieniu kolejnej dam napewno wiecej niebieskich.


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dam w środek rząd 4 białych i. Po bokach (z jednej i drugiej strony) po 4 niebieskie.Czyli łącznie 12. Jak proponujecie zapalać najpierw białe czy niebieskie lub od razu całość? Chodzi mi o to że każda barwa ma swój osobny zasilacz i mogę podpiąć pod włącznik czasowy i to samo tyczy się gaszenia mogę stopniowo gasić np białe najpierw a potem niebieskie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie jak koledzy pisza :) 1:2 jest kompromisem miedzy tym co lubia korale i ich wlasciciele

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij oraz zakoncz dzien niebieskimi tak 1-2h a potem dopal bialymi. Bedziesz mial wschody i zachody. Kiedy jest ciemno w pokoju wyglada to bardzo efektownie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w 43l lampę LED DIY 27W (4x XTE RB 452-455nm 550mW + 2x CW XPG 139lm 0D 7100-7600K + 2x Blue XPE 45,7lm B6 + 1x Blue XPE 45,7lm B6 jako nocne) na radiatorze 15x11cm 10cm nad powierzchnią i jest super.U ciebie dał bym 6 x RB + 3 x CW + 1 x Blue (nocne).


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.