Skocz do zawartości
blyx

Pomoc w doborze oświtlenia-obsady - 360l korale miękkie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po wertowaniu forum oraz podziwianiu piękna morskiego świata nadszedł czas na małe przymiarki dla mojej solniczki: Zamierzam postawić akwarium o wymiarach 120dł x 50szer x 60wys. w którym skupię się na "łatwiejszych" w chodowli koralach. Wzorować postanowiłem się na zbiorniku AquaManiac'a zatem akwarium w wersji low tech bez sumpa z odpieniaczem wewnętrznym Tunze 9004 (na tą chwile tyle postanowione)

Proszę o pomoć w doborze oświetlenia, innego sprzętu jak również łatwiejszych w hodowli zwierząt.

1. Zastanawiam się nad oświetleniem: lampa 6x39W t5 - pytanie czy taka moc wystarczy oraz jaki proponujecie skład świetlówek?

Widziałem też na alleg.. lampy led do akwarium morskiego 90W 14000K - biała obudowa - koszt 705zł/szt - pod mój litraż 2 szt - czy wystarczą i czy jest to właściwy wybór... czy ktoś już z Was testował w/w lampy?

- proszę o ewentualnie inne propozycje...

2. Jeśi o cyrkulacji mowa a ma być na mięko to czy opcja: strownik plus 2x Nwea Wave 2.7 wystarczy?

Jak ewentulnie ustawić moc dmuchania do mojego litrażu?

3. Proszę wskazanie kilku łatwiejszych korali dla nowego - świeżego baniaka oraz... choć zdaje sobie sprawę że każdy zbiornik jest inny i wiele czynników wpływa na dobór oraz ilościowe dozowanie pierwiastków - pokuszę się jednak i poproszę Was o "podstawowy" czy też sprawdzony dobór dla w/w łatwych zwierząt suplementów bazowych i dowowaniu ich...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten odpieniacz na twój zbiornik to chyba zart.Pomysl o Deltecu MC-600.

A jesli chodzi o oswietlenie to lampa 4x54w bedzie wystarczajaca,39W będzie za krótka.

Cyrkulacja 2x2700l/h to tez za słabo,nawet miekkie potrzebuja odpowiedniego ruchu wody.

Proponuje model5,1.

Na temat tanich lamp LED to Ci napisze jak wygladaly po 2 latach w jednym z Warszawskich sklepow,polowa z nich swiecila tylko na 50% a wszystkie byly strasznie pordzewiale.

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pomoc...

cyrkulację zakupiłem wg wskazówek o model większą:

2 x Newa Wave 3.9

nad oświetleniem też poprawkę zrobiłem tzn będzie 4x54W pozostaje tylko wybór modelu, może jakieś wskazówki mają morszczaki :) ?

jeśli pozostanie powyższa konfiguracja oświetlenia proszę o wskazówkę jakie świetlówki i w jakiej konfiguracji zastosować?

do akwaria low tech jaką sól polecacie, jakie podłoże proponujecie - nie chciałbym mieć grubej warstwy piasku, czy 1-1,5cm wystarczy?

dziękuje z góry za wszelkie wskazówki oraz uwagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli taka warstwa piasku to dwa duże worki Ci wystarcza czyli jakieś 18 kg, jeśli chodzi o sól to proponuje IO a co do świetlówek to przy Giesemannie dałbym Pure Actinic + Actnic Plus i do tego 2 x Aquablue+ ewentualnie Aquablue+ i Lagoon Blue


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym wkleił komin tak na wszelki wypadek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym wkleił komin tak na wszelki wypadek :)

lub panel - zawsze będzie go można użyć czysto jako komin jakby co :) - i zamiast tego tunze 9004 wsadzić Aqua Medic MidiFlotora z Eheimem 3704 + jakaś obiegówka taka koło 3 tys litrów


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po krótkiej przerwie,

sól zakupiona stanęło na GroTech, w sklepie w którym robiłem większe zakupy IO nie było ...

w przyszłym tyg odbieram szafkę i szkło - i mam nadzieję niebawem zalewamy :)

- zakupiłem 20kg suchej skały koralowej - zamierzam konstrukcje nie niej postawić plus ok 100l wody z działającego zbiornika na 360L aaaa po 3dniach od zalania i posolenia dodać 10kg odgazowanej żywej skały, po kolejnych 3 dniach dodam żywy piasek (20kg)

plus oczywiście bakterie na start - świecić zamierzam przez pierwsze 2 tyg na 60% mocy po tym okresie jak wszystko będzie w miarę ok przejdę na 100%

proszę o uwagi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup lampe 6x54 , uwierz przyda sie , ja tez kiedys nad takim samym baniakiem mialem 4x54 a skonczylo sie na 8x54 , jesli jeszcze nie kupiles swojej to kup 6x54

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak będziesz mierzył zasolenie - czy jest właściwe a masz do tego zamiar używać salimetru to nabierz wody w wysoki pojemnik - warto sobie kupić taka długą menzurkę i w niej mierz - w akwa ruch wody przekłamuje wyniki.

A czym będziesz świecił finalnie ? bo jakoś nie widzę informacji o poczynionych zakupach


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uzupełnienie...

do pomiaru zasolenia posłuży - Terta tech - hydrometr (z biegiem czasu postaram się o zakup dokładniejszego/lepszego sprzętu)

oświetlenie u mnie odegra - (nieużywana, pożyczona) - lampa 4x54W aqua nova - docelowo myślę o zetlight qmaven - 200W albo jak pisał kolega 6x54 np firmy Ati - co radzicie - jestem jeszcze przed zakupem :)

co do sumpa to go nie mam - jest natomiast panel 30x15x64 /maskownica na sprzęt (odpieniacz, grzałka jager 200W,termometr - docelowo automatyczna dolewka)

przyznam się że korci mnie ustawienie kubełka wypełnionego żwirem koralowym, absorberami (1silicate clare 2purigen 3chemi pure elite 4phosguard) oraz watą do wstępnej filtracji i od czasu do czasu węglem..... no ale czytając inf na forum odradza większość takie rozwiązanie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze kubełek i te wszystkie wkłady,oprócz phosguard, nie będą Ci potrzebne.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uzupełnienie...

do pomiaru zasolenia posłuży - Terta tech - hydrometr (z biegiem czasu postaram się o zakup dokładniejszego/lepszego sprzętu)

oświetlenie u mnie odegra - (nieużywana, pożyczona) - lampa 4x54W aqua nova - docelowo myślę o zetlight qmaven - 200W albo jak pisał kolega 6x54 np firmy Ati - co radzicie - jestem jeszcze przed zakupem :)

co do sumpa to go nie mam - jest natomiast panel 30x15x64 /maskownica na sprzęt (odpieniacz, grzałka jager 200W,termometr - docelowo automatyczna dolewka)

przyznam się że korci mnie ustawienie kubełka wypełnionego żwirem koralowym, absorberami (1silicate clare 2purigen 3chemi pure elite 4phosguard) oraz watą do wstępnej filtracji i od czasu do czasu węglem..... no ale czytając inf na forum odradza większość takie rozwiązanie...

1. pomiar zasolenia... to nie jest chyba dobry wybór - już lepszy salimetr tylko tak jak pisałem do tego menzurka

2. oświetlenie - jeśli na początek 4 x 54 to kup Giesemann ActnicPlus + 2x AquaBlue PLUS + Lagoon Blue lub ich odpowiedniki w Aqua Medic lub Ati

3. Osobiście doradziłbym T5 x 6 sztuk włączane po 3 pary i wtedy już inny układ świetlówek

4. Skąd te 64 skoro pisałeś o akwa 60??

5. purigen i phosguard ok ale reszta... silicate używa się tylko jak trzeba, chemi pure to też węgiel :) i nie jest konieczny - wrzuć lepiej jak masz wolny koszyk żywą skałę w drobnych kawałkach - w dolny a w górny te "ulepszacze"

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za wskazówki

masz racje to też węgiel :blushing: czyli lepszym rozwiązaniem jest pokruszona żywa skała od ceramiki i/lub żwiru koralowego?

co do panelu - to po prostu czarna szyba (jako tło wybrałem kolor czarny) oddzielająca - podałem jej wymiar jest ona w planach nieco wyższa od zbiornika aby lepiej zamaskować przewody i wykorzystane sprzęty...

do świetlówek zastosuje się do Twoich uwag

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za wskazówki

masz racje to też węgiel :blushing: czyli lepszym rozwiązaniem jest pokruszona żywa skała od ceramiki i/lub żwiru koralowego?

uważam że tak - nic nie zastąpi żywej skały (moje zdanie osobiste)- jej powierzchnia robocza jest mega ale jak ceramika to siporax


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do oświetlenia wymieniony zetlight qmaven 200w polecam, jest w rozsądnej cenie a możliwości regulowania każda grupa kolorów ledów to tylko jeden z wielu atutów.

Jeśli masz już sucha skalę a czekasz na zbiornik to mocz juz ja w ro z jakąś cyrkulacją, jak się przeplucze z zanieczyszczen nie będziesz miał ich w zbiorniku jak juz zalejesz docelowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do oświetlenia wymieniony zetlight qmaven 200w polecam, jest w rozsądnej cenie a możliwości regulowania każda grupa kolorów ledów to tylko jeden z wielu atutów.

Jeśli masz już sucha skalę a czekasz na zbiornik to mocz juz ja w ro z jakąś cyrkulacją, jak się przeplucze z zanieczyszczen nie będziesz miał ich w zbiorniku jak juz zalejesz docelowo

w sobotę zacznę moczyć i dmuchać na skałę :) dzięki za wskazówki - planowałem kleić kamole w najbliższy weekend i do zbiornika prosto :blushing:

jak myślisz czy lampa zetlight qmaven 200w oświeci 120cm zbiornik?

Edytowane przez blyx (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do oświetlenia znajdziesz tyle teorii ilu użytkowników, ale nie stosowałbym samych ledów - jak już to połączenie z T5 a przy tej lampie nawet sam producent twierdzi że optymalne to 100 cm...


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sobotę zacznę moczyć i dmuchać na skałę :) dzięki za wskazówki - planowałem kleić kamole w najbliższy weekend i do zbiornika prosto :blushing:

jak myślisz czy lampa zetlight qmaven 200w oświeci 120cm zbiornik?

To moczenie to na co najmniej kilka dni sobie zaplanuj oraz zmieniaj wodę na nową aż zobaczysz że jest co raz czystsza, pierwsza która zalejesz zobaczysz jaka będzie juz po pierwszym dniu.

Ta lampa jest do tego przygotowana zeby na nozkach akwarium dlugosci 120cm sie opierac. Wg producenta 100 cm to optymalnie a 120cm to max, u mnie ma właśnie tyle i nie ma żadnych miejsc niedoswietlonych. Z resztą I tak chyba skały do samych szyb bocznych nie będziesz ustawiał tylko kilka - kilkanaście cm odstepu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.