Skocz do zawartości
_Artur_

Morskie 1600L - aktualizacja str. 4

Rekomendowane odpowiedzi

Masz na myśli odpieniacz czy aiptasię?

nie ..... ogólnie ,bo wiem że ciężko jest utrzymać duże zbiorniki,sam mam duży zbiornik ,czasami gościnnie jadę oglądać mega zbiorniki i wiem że nie jest łatwo,myślę pozytywnie i wierzę że dasz radę :thumbup: fajnie że jeszcze dajesz rade policzy ilość ryb :)


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie ma przy nim za dużo roboty. Karmienie i opróżnianie odpieniacza :)


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ku przestrodze. Karmiliśmy ostatnio ryby szklarką. Nie zwróciliśmy uwagi, że sporo z niej pływa na powierzchni. Zbierają to pudełka i trafia do sumpa. W sumpie nie mamy przelewów górnych tylko dolne więc larwy zbierały się się na powierzchni wody i tam zostawały. Na efekty długo nie trzeba było czekać. Padła duża seriatopora hystrix, reszta małych szczepek ma pochowane polipy, zaczęła padać montipora zielona - mam nadzieję że się uratuje, do tego jedna z trachyphyllii zaczęła szybko tracić tkankę i pokryła się jakąś pajęczyną.

O dziwo acropory dają radę.

Edytowane przez ZielonyAmator (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybcie mają tarło regularnie. Błazenki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy zbiornik z dużym potencjałem, mam pytanko A. Lineatus jaki jest duży? Ten gatunek to kawał skurczybyka, spotkałem się z przypadkami że nie dał właścicielowi ręki do akwarium włożyć, jak jest z Twoim?

Tak jeszcze z innej beczki, zastanawia mnie jasność zbiornika, na zdjęciach wygląda dość ciemno tak jest też w rzeczywistości czy tak wychodzą zdjęcia?

Dzięki i życzę sukcesów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja. Zdjęcia z aparatu i z telefonu, bo sprawdzałem które lepsze wychodzą.

8942603400_1543515800.jpg

9551045600_1543516354.jpg

3887477300_1543510462.jpg

1652623000_1543516308.jpg

4399703400_1543510484.jpg

6899366700_1543516564.jpg

2335585200_1543510507.jpg


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalsze kombinacje z Open Camera w telefonie:

8331464900_1543602125.jpg


5676009400_1543602191.jpg


1431012000_1543602241.jpg


8383868200_1543602351.jpg

 


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Baja, ładny litrarz ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super to wygląda! W takim litrażu jest już co oglądać. Nawet nie chcę wiedzieć ile to wymagało pracy i pochłonęło i pochłania pieniędzy. Zbiornik MEGA!


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik Pogrom :thumbsup:
Marzenie nie jednego ,idzie się wpatrywać godzinami na te majestatycznie dryfujące rybki,piękny zbiornik.:)
 


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za miłe słowa. Na pewno jeszcze trochę do poprawy jest, ale jestem zadowolony z ogólnego stanu zbiornika. Niedługo będzie robiony ICP-OES.


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótki film z karmienia.

 


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, fOe napisał:

Sohal kawał byka

3 lata u mnie pływa. Na szczęście już nie jest tak agresywny jak kiedyś, choć widać, że charakter ma.


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne akwarium,  na filmiku nie dostrzegłam lineatusa. Jest jeszcze? Na co trzeba zwrócić uwagę przy prowadzeniu tak dużego akwarium? Tzn. co sprawia największe trudności? Poza oczywiście   rachunkami za prąd ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Arashi_ napisał:

Piękne akwarium,  na filmiku nie dostrzegłam lineatusa. Jest jeszcze? Na co trzeba zwrócić uwagę przy prowadzeniu tak dużego akwarium? Tzn. co sprawia największe trudności? Poza oczywiście   rachunkami za prąd ;)

Lineatus popłynął jakoś w 2015 roku razem z niemal całą obsadą na wielką rafę z powodu ospy.  Jedyna ocalała z tamtej obsady ryba to desjardini którą mam do dziś.

 

Co do prowadzenia tak dużego akwarium. Jak wszystko się rozbuja to praktycznie nie ma co przy akwarium robić - z wyjątkiem podmian, karmienia i testów.

Przy tak dużym akwarium - biorąc pod uwagę ogólne koszta eksploatacji i ilość życia w akwa - warto raz na pół roku zrobić ICP-OES.

Warto również zainwestować w elektroniczne mierniki - głównie zasolenia i kH. Największe wpadki miałem z zasoleniem i straciłem sporo życia przez to. Druga największa wpadka to walnięty test na Mg w wyniku którego wylądowałem na poziomie ponad 2000 i zbijałem to ponad rok.

Także porządne pomiary to podstawa - warto w to zainwestować.

Raz na pół roku profilaktyczne odrobaczanie ryb - np. preis coly. I oczywiście ryby z pewnego źródła. Ale to tyczy się każdego akwarium.

Różnica w dużym akwarium jest taka, że jak się coś dzieje to straty są większe. Oczywiście żal zwierząt, ale dochodzi też aspekt finansowy. Stąd warto zainwestować w profilaktykę o której napisałem wcześniej.

A tak to na co dzień oprócz czyszczenia szyb i karmienia to niewiele jest do roboty. Podmianę robię jakieś 6-7% raz na 10 dni. Wodę mieszam w zbiorniku dolewki więc jest to dość prosta czynność. Mam tam cyrkulator do mieszania soli i grzałkę. Po wymieszaniu pompuję wodę do akwa i tyle.

 

Z trudności przyszła mi do głowy jeszcze cyrkulacja w długim zbiorniku. Nie jest łatwo znaleźć kompromis między brakiem martwych stref, a nie urywaniem główek euphylli lub innych delikatnych koralowców. Ale sprawdzają się tutaj cyrkulatory typu gyre.

 

Edytowane przez ZielonyAmator (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehhh ospa... uwielbiam pokolce ale ten czynnik spędza sen z powiek nie jednemu akwaryście.  Już tyle się  naczytałam o popłynięciu całej obsady akwa...  Jestem na etapie planowania obsady pokolcowej i będę się starała dobrać te,, mniej problematyczne,,. Choć oczywiście reguły nie ma, zdaje sobie z tego sprawę. Co do odrobaczania wystarczy maczanie pokarmu,  czy lepiej lać do wody Preis Coly? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Arashi_ napisał:

Ehhh ospa... uwielbiam pokolce ale ten czynnik spędza sen z powiek nie jednemu akwaryście.  Już tyle się  naczytałam o popłynięciu całej obsady akwa...  Jestem na etapie planowania obsady pokolcowej i będę się starała dobrać te,, mniej problematyczne,,. Choć oczywiście reguły nie ma, zdaje sobie z tego sprawę. Co do odrobaczania wystarczy maczanie pokarmu,  czy lepiej lać do wody Preis Coly? 

Profilaktycznie do pokarmu powinno wystarczyć. Choć po 2 latach od startu dałbym dawkę do wody. Pokolców nie ma co się bać, tylko muszą być z dobrego źródła, koniecznie po kwarantannie i najlepiej odrobaczaniu. I podstawa to ich temperament. 

Miałem lineatusa, a obecnie mam sohala. Oba pokolce są agresywne. Ale lineatus jako, że był mały to ganiał inne pokolce po całym akwa. Nie było przed nim ucieczki, bo z racji swojego rozmiaru - wciskał się wszędzie. Natomiast sohal ma ponad 20cm i siłą rzeczy wiele miejsc jest dla niego niedostępne gdyż jest za duży. Gdy pogoni niektóre mniejsze pokolce to one wiedzą gdzie się skutecznie schować. Ale obecnie on się denerwuje tylko przy karmieniu więc nie jest źle ;)

Edytowane przez ZielonyAmator (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata temu był to goły szkielet:

 


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec marca zrobiłem test ICP-OES Tritona, a następnie wyrównałem wszystkie parametry. Następnie przeszedłem na ATI Essentials PRO. Podmian wody nie robiłem od kwietnia, czyli grubo ponad 3 miesiące. Wyniki prezentują się następująco:

https://www.triton-lab.de/en/showroom/aquarium/auswertung-b/icp-oes/87810/

 

Jak widać wszystko jest w porządku i niewiele jest do poprawienia. W związku z tym nie widzę konieczności podmian wody przy stosowaniu ATI Essentuals PRO. Jedyne co jest niepokojące to cyna i miedź która pojawiła się w akwarium. Ale już prawdopodobnie zlokalizowałem źródło problemu i z tego względu będę musiał przez jakiś wodę podmieniać. W innym wypadku bym tego nie robił, bo po co?

Edytowane przez ZielonyAmator (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, ZielonyAmator napisał:

Pod koniec marca zrobiłem test ICP-OES Tritona, a następnie wyrównałem wszystkie parametry. Następnie przeszedłem na ATI Essentials PRO. Podmian wody nie robiłem od kwietnia, czyli grubo ponad 3 miesiące. Wyniki prezentują się następująco:

https://www.triton-lab.de/en/showroom/aquarium/auswertung-b/icp-oes/87810/

 

Jak widać wszystko jest w porządku i niewiele jest do poprawienia. W związku z tym nie widzę konieczności podmian wody przy stosowaniu ATI Essentuals PRO. Jedyne co jest niepokojące to cyna i miedź która pojawiła się w akwarium. Ale już prawdopodobnie zlokalizowałem źródło problemu i z tego względu będę musiał przez jakiś wodę podmieniać. W innym wypadku bym tego nie robił, bo po co?

Jakie było źródło problemu jeśli chodzi o cynę i miedź?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, sith114 napisał:

Jakie było źródło problemu jeśli chodzi o cynę i miedź?

Prawdopodobnie kawałek mosiężnej rurki w reaktorze DIY którego już dawno nie używałem ale był podłączony i przepływała przez niego woda. Nie wiem jakim cudem ta rurka w nim się znalazła skoro widać, że to mosiądz, ale już tego nie ustalę. Reaktor już odłączyłem. Co do cyny to nie wiem czy w tym konkretnym stopie mosiądzu była cyna. Na wszelki wypadek wysłałem jeszcze próbkę wody ze zbiornika osmozy do Tritona. 

Edytowane przez ZielonyAmator (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.