Skocz do zawartości
cezek

sump jednokomorowy

Rekomendowane odpowiedzi

Hej witam czy jest wogule sens zrobienia sumpa jednokomorowego ?? czy lepiej wydzielic miejsce na pompe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli planujesz odpieniacz w systemie to powinieneś zrobić 2 komory. W innym wypadku będziesz mieć wahania poziomu wody w sumpie, co zakłóca prawidłową pracę pienidła.

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy temacie zapytam o tzw. "łapacz bąbelków" czyli 3 szyby : przelew dolny, górny dolny, tj u kolegi Sewera.

Czy wart przy sumpie 100-110 cm długości, czy wystarczy 1 szyba na wysokość poziomu odpieniacza

dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy automatycznej dolewce (sprawnie działającej) jednokomorowy sump nie jest wykluczony niemożliwy do zastosowania.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam sump jednokomorowy i nie narzekam :-). Jak seb napisał - podstawa to dobra dolewka.


aquarium14832.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam sump jednokomorowy i nie narzekam :-). Jak seb napisał - podstawa to dobra dolewka.

Marcin mógłbyś to rozwinąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumpie jednokomorowym, dolewka bedzie sie zalaczala rzadziej. Podczas podmian trzeba ja wylaczac i nie zapominac o ponownym wlaczeniu. :blushing:

Mam sump jednokomorowy; podczas podmian nie musze wylaczac odpieniacza i pompy obiegowej. Zmiana pompy lub odpieniacza na wiekszy sprawia mniej problemow.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przy automatycznej dolewce (sprawnie działającej) jednokomorowy sump nie jest wykluczony niemożliwy do zastosowania.

Też zależy jakiej dolewce. W Hydor Smart Level wahania poziomu wody muszą być na poziomie ok 1.5 cm żeby zadziałała. Nie ma możliwości regulacji czujnika. Tak, ku przestrodze.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da sie z jednokomorowym, zwlaszcza z odpieniaczami o wlasnej kontroli poziomu pracy np legendarnym APF600.

Poza tym zamiast robic osobna komorę na skimmer, można od biedy wsadzic do niego pojemnik o sciankach docietych na żądana wysokość. Pomijam estetyke i wygode tego rozwiazania


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin mógłbyś to rozwinąć?

Istotne jest by dolewka uzupełniała wodę na bieżąco, a nie np. Raz dziennie, lub dopiero po dużej utracie wody.

U mnie taką dalewką jest model firmy aqua-trend.

Chodzi o to by odpieniacz miał jak najbardziej stabilny poziom wody w sumpie.


aquarium14832.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istotne jest by dolewka uzupełniała wodę na bieżąco, a nie np. Raz dziennie, lub dopiero po dużej utracie wody.

U mnie taką dalewką jest model firmy aqua-trend.

Chodzi o to by odpieniacz miał jak najbardziej stabilny poziom wody w sumpie.

Marcin, a który konkretnie model masz zastosowany u siebie w zbiorniku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin, a który konkretnie model masz zastosowany u siebie w zbiorniku?

Chyba to się nazywało levelautomatic - taka z dwoma pływakami, główny moduł w formie "gniazdka elektrycznego" do podłączenia pompy.


aquarium14832.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba to się nazywało levelautomatic - taka z dwoma pływakami, główny moduł w formie "gniazdka elektrycznego" do podłączenia pompy.

Masz na myśli to http://www.sklep.aqua-trend.pl/automatyczna-dolewka-levelautomatic-v2-p-17.html ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin_ do sterowania dolewki używasz elektrozaworu?

Magu, a jak Ty sobie z tym radzisz?

Oczywiście jeżeli inni koledzy się włączą do dyskusji to będzie fajnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewka z zasady ma utrzymywać stały poziom wody. Moja włącza się kilkadziesiąt razy na dobę, dodatkowo korzysta ze świetnego (dziwne, że jeszcze tak mało popularnego) algorytmu "silky smooth refil" :), więc poziom wody jest stały. Czujnik połączyłem przez przełącznik (chyba jakiś samochodowy), jak grzebie w sumpie, lub brakuje weny żeby dolać wodę do dolewki, to wyłączam czujnik.

Logicznie zorganizowany sump jednokomorowy daje o wiele więcej miejsca na szpargały (w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań).

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.