Skocz do zawartości
edi

pompa obiegowa jebao do odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

witam

przerobiłem wirnik pompy obiegowej jebao 10000 AC, na igiełkowy.

odpieniacz na rurze fi 200, pompa pieni jak szalona, piana bardzo gęsta , aż się zastanawiam czy nie za mocna ta pompa, najwyżej zmienie na słabszą albo body na większe....

ale mam problem z ustawieniem ilości pobieranego powietrza i wody,

nie wiem jaką średnice dać na wlot wody i jaki wężyk z powietrzem?

więc mam prośbe, czy ktoś może to zmierzyć w swoim odpieńku o podobnych wymiarach?

pewnie będe to musiał wyregulować jeszcze, ale ułatwi mi to sprawe

dzieki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam NJ 6000 i odpieniacz również o średnicy 200 mm ale dosyć wysoki. Poziom wody (granica woda/piana) w odpieniaczu jest około 13 cm ponad poziomem wody w sumpie, więc pompa podnosi wodę dosyć wysoko.

Przy wlocie wody do pompy fi 18 pobór powietrza mam na poziomie 1600 l/h.

Przy wlocie wody do pompy fi 19 pobór powietrza jest o około 100 l/h niższy czyli 1500 l/h, ale jest wyraźnie większy przepływ/pobór wody.

Pobór powietrza mierzę miernikiem cyfrowym ATI.

Króciec powietrzny na zwężce pompy to rurka o zewnętrznej średnicy 10mm (10x1).

Średnica wężyka 12 lub 14 mm nie ma wpływu na ilość powietrza, natomiast grubszy wężyk (14 mm, silikonowy) generuje hałas.

Pozdrawiam

T

PS

Daj fotkę tego wirnika.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super, dzieki

moj wirnik wziąłęm z innej pompy ale wyglada podobnie do tego

http://allegro.pl/wirnik-igielkowy-do-pompa-aqua-nova-3500-10000-i4466229580.html

bede rozbierał pompe jutro to wrzuce foto...

a też tak miałeś, że pompa zasysając powietrze nie chodziła równo tylko tak jakby sie dławiła? dopiero odpowiednia mieszanka woda/powietrze ją uspokoi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OKI, wirnik mam bardzo podobny...

Nigdy nie miałem takich objawów, o których piszesz. Nawet bez zwężki pracuje równo ale pobór powietrza jest marny.

Jedynym problemem było to, że przy większych średnicach wlotu wody pompa nie chciała ruszać bez dmuchnięcia w wężyk powietrza. Ale New Jet nie ma miękkiego startu. Natomiast generalnie im większy wlot wody tym mniej powietrza pompa pobiera.

Stosunek ilości wody do powietrza jest bardzo istotny dla pracy odpieniacza, ale może i dla pracy pompy również. Ważne jest także aby przepływ mieszanki z pompy do korpusu odpieniacza nie był tłumiony, bo to może dławić pompę. Nie wiem jak zbudowałeś ten odpieniacz ale może np. sitko (jeśli zastosowałeś) ma za mało lub za małe otwory.

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz produkcji @sebastka, to chyba white skim 200 ale bez podstawy, kupiłem używany z padniętą pompą laguna 6500( przełamany kabel na wyjściu z pompy) no i z tej pompy wziąłem sam wirnik i zamontowałem go w tej jebao :)

sama pompa też pracuje równo, teraz już wiem że bardzo ważna jest ilość zasysanego powietrza,

bede musiał kupić różnej srednicy wezyki i próbować :)

martwi mnie tylko pobór prądu, pokazuje tyle co na pompie pisze 75-80 watt

w starym odpieńku pompa pobierała połowe tego co podaje producent

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem musisz próbować z różnymi średnicami wlotu wody do pompy z krokiem co 1 mm. Krócieć powietrza może być 10-12 mm. Zmiana średnicy wężyka doprowadzającego powietrze raczej nic nie da no chyba, że średnica będzie za mała i zaczniesz ograniczać dopływ powietrza ale to nie ma sensu. Możesz to sobie sprawdzić ściskając powoli wężyk.

Nie sprawdzałem ile watów pobiera moja pompa bo nie mam watomierza. Ale logicznym wydaje się, że przy tłoczeniu mieszanki pompa powinna pobierać mniej niż nominalnie.

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustawienie tej pompy trochę trwa....

zbieram wode z podmianek i bede robił testy w osobnym akwa, zbyt uciążliwe jest robienie tego w sumpie.

już wiem skąd te "falowanie" pracy pompy - spowodowane jest to zbyt dużym poborem powietrza, ponieważ te pompy zabezpieczone są w automatyczne wyłączanie w przypadku braku wody

zastanawiam sie jeszcze z czego zrobić tłumik powietrza, bo hałas ogromny, ale za to pobór powietrza jest bardzo duży, a także bedzie bardzo dobrze natleniona woda w systemie,

wydaje mi sie ze ta pompa jest za duża do odpieniacza fi 200,

woda wylatuje z dużym cisnieniem z odpieniacza i z mnóstwem bardzo drobnych pęcherzyków powietrza

nie brałem pod uwagę jeszcze jednej rzeczy, poziom wody w której stoi odpieniacz,

i nie wiem teraz jaki bedzie najlepszy, także testy się jeszcze wydłuża bo kolejna zmienna doszła

pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edi - mam od Sebastka pienidło na rurze 200. do niego jest teraz podpięta Jebao 6500AC i raczej więcej nie trzeba przy 10k odpływ może nie wydolić i będzie Ci wywalać kubek non stop... no i nie ustawisz go na sucho....

co do poziomu wody to Sebastek zaleca 21cm dla whiteskim200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompa za mocna nie jest do tego body , da radę :)

pompy aquanova10000 sa montowane w tym odpieniaczu i działaja, w akwariach nawet o mniejszym litrażu niż moje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś testował pomy jebao DC do odpieniacza ? Jaka jest tego wydajność ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustawienie tej pompy trochę trwa....

zbieram wode z podmianek i bede robił testy w osobnym akwa, zbyt uciążliwe jest robienie tego w sumpie.

Edi moim zdaniem wystarczy zwykła kranówka ze zwykłą solą. Przy zabawie z odpieniaczem do wody wsypuję sól kuchenną 400 gram na 10 litrów wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zakładając nowego tematu (ten jest dla mnie idealny) chciałbym prosić o kilka porad dotyczących upgrade'u jebao DCP-6500 na pompę do body white skima na rurze 200.

Wcześniej body było zasilane tunze na igle (ten najmocniejszej) ale strasznie buczy i chciałem ją wymienić.

Zakupiłem DCP-6500, do tego wirnik igielkowy (drukowany) od kolegi z forum.

Kombinowałem że zwężkami i najlepiej zasysa na zawężce długiej 40x20 (średnice wewnętrzne). Taka sama (chyba) ma Sebastek na swoich filmach i pompie 6k.

Problem polega na tym, że mimo dobrego "ssania" piana jest kiepska. Muszę ograniczyć wylot z body żeby piana się podniosła. Aby cokolwiek poszło do kubka, poziom musi być na tyle wysoki, że delikatnie przelewa się pod kubkiem. Czegoś takiego nie było na tunze.

Wlot powietrza fi 10x1.
Wlot do pompy będzie miał ok 34mm
Wylot fi 20mm

Polski producent odpieniaczy pisze na swoich stronach, że przerabia pompy dct-6000 specjalnie pod igłę.

Ma ktoś jakiś pomysł, co tu jeszcze zrobić, żeby zaczęło to dobrze działać....???

Kilka fotek pompy i wirnika. f3f79571b91324997526703ca407ecee.jpge03d319dbceb4a0093a8e8765e5b9dbe.jpg03315020ede7f8fe31d08063f55a46eb.jpg7fb40531921c9e8d35b70e8d60bbc45d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SzymonH nie uzyskasz porządnej piany z takiego wirnika. Wirnik ma być igielkowy a nie walec z belkami w środku. Może kolega który to drukowal nie wspomniał że te nadlewy są do usunięcia? No chyba że tak miało być. Tylko gdzie tu sens, gdzie logika. Sterczące igły wirnika rozbijają zassane powietrze na mikropianę. Usuń te nadlewy jakimś nożem tak żeby wirnik przypominał takie cos:

https://www.google.pl/search?q=wirnik+igielkowy+pompy+odpieniacza&prmd=imvn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj4zbv26KjYAhVhIJoKHUrGDRoQ_AUIESgB&biw=360&bih=560

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wirnik z założenia wygląda tak, jak na zdjęciu. Średnica najmniejszego pierścienia idealnie pasuje do korpusu pompy (zasysanie wody). Ten wirnik różni się od tych pokazanych tylko tym, że ma igły od frontu połączone. Czy to połączenie może być powodem kiepskiego pienienia??? 426698a88355d1a4def4c9f0dfd5f918.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tak. Chodzi o przepływ między igłami. Te dyski mocno go ograniczają. Pompa zasysa wodę z przodu. Bąble zamiast trafiać na igły które mają je rozedrzec na mniejsze kawałki trafiają na dyski które muszą ominąć. U ciebie to wygląda jak kolo mlyńskie. 

Na modelu nie widać wewnętrznego łączenia igieł które jest na twoim wirniku.

Nie ma wielkiej filozofii. Pompa musi tworzyć mikropianę. Z twojego opisu wynika że mocy ci nie brakuje. Według mnie problem tkwi w wirniku. Spróbuj usunąć na papierze ściernym górne dyski tak żeby odsłonić igły i zobacz jaka będzie różnica. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No filozofii niby nie ma, a jednak.... [emoji5]

Po południu powalczę z wirnikiem. Można się jeszcze pokusić o usunięcie środkowych wzmocnień Dremelkiem, ale nie wiem, czy to za bardzo nie osłabi wirnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wirnik jakikolwiek zasysa wodę samym środkiem(przy osi) i siłą odśrodkową wywala ją na zewnątrz. W igle dodatkowo dochodzi do rozbicia i zmieszania wody z powietrzem. Na Twoim zdjęciu otwór zasysający ma kilka mm. Moim zdaniem coś źle złożyłeś.  Wirnik powinien być na odwrót. Same belki wzmacniające pomiędzy igłami też będą pogarszały jakość piany. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wirnik jest tylko dla przykładu, żeby pokazać, ile jest jeszcze miejsca w komorze. Drugi jest założony na oś i na wlocie wygląda to tak ....

wirnik.jpg

wirnik 2.jpg

Edytowane przez SzymonH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

w/g mnie coś nie tak jest ze zwężką a nie wirnikiem - wzmocnienia nie powinny aż tak "pogorszyć" jakości piany

a patrząc tutaj http://dluphoto.synology.me/impeller/

jak pracuje podobny drukowany wirnik jak u Szymona ... powinno śmigać

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten pracujący nie ma górnych pierścieni i tylko jeden wzmacniający na zewnętrznych igłach.. Te z linka to wyglądają jak wirniki typu mesh. Zwężki to ja już mam 4 różne. Do tego regulacja mocy w pompie DC pozwala na łatwiejszą regulację stosunku woda / powietrze i znalezienie optymalnego ciągu. Przy za dużym wlocie np. 24mm. pompa  prawie nie pieni na mocy max. Przy ok 14mm dławi się już ok 60%, Te 20mm (jest tam jeszcze taki mały pierścionek w zwężce jak w tej w linku poniżej) daje się całkiem dobrze regulować bez dławienia, ale bez takiego efektu jak na powyższym filmie. 

 

 

Image2.jpg.a71d9917101f88f37b64b49bc1664164.jpg

 

 

Edytowane przez SzymonH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wirnik ogołocony z górnych pierscieni. Wewnętrzne (2 zewnętrzne) przeciętne Dremelkiem. Jakiejś wielkiej różnicy w pienieniu nie zauważyłem.

Zwężka 33/20 pieni dopiero od 90% mocy. Wróciłem do 33/18 i jadę na 70%.

Jutro przyjdzie wirnik igielkowy z aqua trend. Zobaczę, co to da...2dc01fa9c3800a29bc74f37f4e4774a5.jpgaf7d37c7577628ed3daf96f10dbb73b9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i d....

 

Zmiana wirnika nic nie zmieniła w pienieniu.

 

Dodatkowo poszerzyłem wlot w korpusie przy samym wirniku i też lipa.

 

Może ma ktoś na śląsku pożyczyć rotametr, to przynajmniej sprawdził bym ile zasysa powierza.

 

Na próbę podłącze jeszcze jutro starą Tunze i zobaczę jak wygląda piana w korpusie i jak wysoko podchodzi.

 

I jeszcze moja zwężka i projekt drugiej (coś na wzór tej tunze), ale na tunzowej też nie ma różnicy w pianie (bo przyłożyłem prowizorycznie) 90eb1851f51005700b6922255c41f0d5.jpg60d1eb0404835c511fde6fb4d8779768.jpg

 

Edit 2. Podłączyłem starą Tunze i dopiero teraz widzę jaka jest różnica w pienieniu. Można powiedzieć, że ta nowa nic nie pieni. Masakra. 

Tunze ciągnie jak tornado. Piana jest nieporównywalna z tą,  z mojej konstrukcji.  Nie ma co porównywać. 

Ktoś ma jakiś pomysł...?? 

Edytowane przez SzymonH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje to rurka od zasysanego powietrza powinna wchodzić głębiej kiedyś się bawiłem robiąc zwężkę do AB i zauważyłem że duże znaczenie ma jak głęboko wchodzi sama rurka od zasysania powietrza . Im głębiej wchodziła w zwężkę tym lepiej pienił do pewnego momentu później  przestawał i tak regulowałem góra dół do uzyskania najlepszej wydajności 

 

Edytowane przez skoti79 (wyświetl historię edycji)

baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon wroc do tunze . Ma wieksza moc.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.