Skocz do zawartości
Moninija

Aquael 30l od d..y strony...HELP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam mega problem, ale jak przyznam się do wszystkiego pewnie nikt nie będzie mi chciał poradzić. Raz kozie śmierć.

Zakupiłam Aquael 30 l. Z myślą o prezencie urodzinowy, wiem, idiotka. Jednak w pełni świadoma, że to ja będę dookoła rafy skakać. Pierwszą opcją było zrobić to po bożemu - piasek, skała, woda z działającego zbiornika, dojrzewanie, obserwowanie rozwijającego się życia - masa fanu dla dzieciaka. Jednak "Pan Ze Sklepu" (PZS) podjudził mnie, że jak chcę dziecku błazenka sprezentować, to wystarczy piasek kwarcowy, skała wapienna a wodę z działającego zbiornika on dołoży gratis... I ja głupia poszłam na to. Noc spędziłam na aklimatyzowaniu rybki - nasz egzemplarz miał chyba najłagodniejsze przejście w historii akwarystyki.

Zaczęłam mierzyć parametry wody jedynym testem jaki mi dał PZS EasyTest JBL (No3, No2, GH, KH, pH i Cl2 - wcześniej nie miałam nawet pojęcia co oznaczają te literki. Parametry różnie, No 3 pomiędzy 50 - 100 mg/l a rybka w super formie. PZS radzi, żeby 5 litrów podmienić - to jazda. Zgodnie z instrukcją leję kranówę, uzdatniam bio topolem, zasalam Tetra Marinem i dolewam. Jescze bio nitrivecem od Sery bakterie wkrapiam. Rybka ciągle w zdrowiu pływa, wcina, podpływa do szybki i centralnie się na nas lampi - taki miły mały gostek. Po paru dniach z rana akwarium brązowe, ledwo rybkę widać. PZS (jesteśmy w kontakcie mailowym) pisze, że to zdrowy objaw i radzi dokupić krewetkę. Dzwonię do eRybki po poradę - Pan z Erybki (PzER) mówi, że krewetka nie wsiorbie glonów, trzeba krabika. Ale najpierw piach na żywy wymienić, wlać Prodibio i za parę dni krabika dokupić. Ok. Właśnie wymieniłam piach na wariata, wodę odlałam, akwarium przepłukałam, piach włożyłam, wapień z powrotem, zalałam poprzednia wodą, dodatkowo do filtra dołożyłam Phosguard i węgiel zamiast jednej gąbki. I znowu aklimatyzacja rybki.

K....ica mnie bierze, bo wszystko jak w temacie od d...y strony idzie, nie po mojemu, w brodę sobie pluję, ale to nie ważne. Jak to wszystko utrzymać w formie i co zrobić żeby rybka przeżyła mimo moich usilnych starań, żeby ją wykończyć..?

Rozumiem, że proces dojrzewania, którego ponoć miałam jakoś obejść, jednak zachodzi. Co robić, ludzie, bo spać nie mogę. Czytam i czytam, ale takiej drugiej idiotki to nigdzie nie znalazłam...

Zatem HELP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej rybkę oddaj komu z okolica na przetrzymanie lub do sklepu z nią i żeby ci ją przetrzymali prze 1miesiąc i po dojrzeanie po rybke i siup do akwa i korale jakie wsadzić krabika krewetke slimaczki i gotowe nano rafa gotowa a młody zadowolony

PS: kup filtr ro, di być nie musi sam di nie mam a wode po ro mozna pic do woli :)

Edytowane przez omo323 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oddaj błazenka do sklepu. Akwarium jest za małe a Ty za zielona w temacie żeby cos z tego było.

Owszem, bywaja akwaria typu Fish only, gdzie trzyma się ryby z kawarcowym piachem i filtracją bardziej przypominajaca słodkowodne, ale to też wymaga wiedzy.

W 30 litrowym krabik bedzie ok. jak już duzo poczytasz i nabierzesz doświadczenia to można iść dalej


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklep morszczyzny na miejscu nie prowadzi... Akwarium sprowadzili, testy i preparaty sprzedali, a rybkę ściągnęli skądś tam od zaprzyjaźnionego kogoś, kto w takich warunkach je właśnie hoduje: piasek kwarcowy+wapień. Woda też była z tego baniaka. Sprawdziłam kranówę - No3 brak. A w akwarium na starcie prawie 100mg/l. Czyli, że rybka chyba przywykła. Oddanie raczej nie wchodzi w grę. Zastanawiam się teraz, czy dojrzewanie mogę jakoś kontrolować? Czy zajdą procesy które bezpośrednio rybce zaszkodzą.. ? Pojętna jestem, powie kto mądry jak czynić to posłucham - tym razem. Nie wiem, coś dolać, coś mierzyć, gdzieś czyścić - coś chyba można zrobić??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błazna oddaj do sklepu lub komuś na przetrzymanie. Kup filtr kaskadowy.

Wylej wodę z akwarium, zalej wodą przefiltrowaną RO , posól, poczekaj z dwa dni.

Kup żywą skałę ok. 4kg , włóż do akwarium , poczekaj kilka tygodni aż dojrzeje .Uzupełniaj tylko odparowaną wodę.kontroluj zasolenie

Zmierz parametry jak będą ok. to kup ślimaki ,kraby .

Kup proste korale (miękkie ) , potem kup błazna i ciesz się akwarium.

Rób co tygodniowe podmiany 10%

I powinno być ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam gdzie oddać. Jak wyżej. Ktoś z okolicy chętny?? Fajna, ciekawska rybka, póki co w pełnej formie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z jakiego województwa jestres?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez żadnych agresywnych ruchów . Też od 30l aquela zacząłem. Krabik, ślimaki ze szt, raz w tyg podmiana 10% wody. Po wodę z baniakami do sklepu niech spryciarz który sprzedał zestaw niech udostępni wode z ro.di , albo zakupić filtr ro.di. i niech dojrzewa. Błazenek pewnie czy wcześniej czy później zejdzie na jakąś ospę. Po misiącu wpuścić błazna dać mu mały ukwiał i git. A reszta wiadomości wyczytać na Nano reef.pl :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak założysz to akwarium na spokojnie i przeczekasz wysyp glonów i inne plagi to możesz mieć akwarium ,które będzie cieszyć oko.

W akwarystyce morskiej to do wszystkiego należy podchodzić spokojnie, nie robić gwałtownych zmian i przede wszystkim trzeba być cierpliwym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

omo323: Zgorzelec, dolnośląskie

Bodzio71: dziękuję, mimo, że przepowiednia rychłej śmierci brzmi złowieszczo (w sumie adekwatnie do dzisiejszego kontrowersyjnego święta) to jednak trochę powalczę... a nuż się uda i potem latami będę podawana jako przykład cudu na tym forum.. Nadzieja umiera ostatnia;)

Jarek35: teraz to już wiem. Tylko na gwałt staram się uratować to co mam i odkręcić co spieprzyłam. Za karę całą rodzina chodzi teraz koło rybki na wdechu. Rano boimy się lampki zapalić, żeby nie odkryć trupka... A on to najprędzej na nerwicę odejdzie, bo ciągle się na niego gapimy i obserwujemy, a potem po necie szukamy np. co to znaczy, że rybka płynie w górę albo w dół... Jak to czytam to sama nie wierzę. Tydzień temu byliśmy w miarę normalni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci że warto o to zabiegać . Wiem coś na ten temat. Nadzieja umiera ostatnia. Ja parę dni temu skremowałem małego hepcia kupionego 2 tyg temu. Zszedł na ospę. Leczenie i zabiegi o jego życie kosztowały mnie dość dużo i co. Live is brutal .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrzuc te testy paskowe bo sa nieprzydatne, nawet do wody slodkiej.

Piasek juz wymienilas ok. Teraz wyjmij skale wapienna.

Wyrzuc wszystkie uzdatniacze, oprocz bakterii.

Zainwestuj w filtr RO, lub nie inwestuj tylko z baniakami marsz do sklepu gdzie taka wode sprzedaja. Stopniowo wymieniac na wode RO (oczywiscie z sola) i nie lac zadnych uzdatniaczy.

Kupic skale zywa zalana z dzialajacego zbiornika.

Jesli juz nie mozesz oddac ryby to bym wlasnie bym tak zrobil. I najwazniejsze to cierpliwosc i najpierw poczytac a pozniej robic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gnom: dziękuję za konkrety. Po święcie zaczynam działać. Tylko ze skałą mogę się nagimnastykować... Jednak jestem zadaniowcem - dam radę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze taka sytuacja: węgla aktywnego do kaskady to ile właściwie można włożyć? Na opakowaniu norm nie podali, w sieci nie znalazłam... Można przedawkować? On raczej nie wyemituje nic do wody, ale na powierzchni jest ciemny film który osadza się np. na pasku testowym. Normalne czy wręcz przeciwnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel w woreczku trzeba było najpierw wypłukać , a dopiero potem włożyć do kaskady cały woreczek. Węgla się nie przedawkuje, ma za zadanie usunąć niepotrzebne nam syfy z wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel w woreczku trzeba było najpierw wypłukać , a dopiero potem włożyć do kaskady cały woreczek. Węgla się nie przedawkuje, ma za zadanie usunąć niepotrzebne nam syfy z wody.

No właśnie. Nie napisali na pakowaniu, a obczytałam tam i z powrotem. Trudno, poszło. Teraz już chyba po ptokach - rybka w formie, woda klarowniejsza niż wczoraj i wszystko póki co furczy. Idąc za poradą poszukuję teraz żywej skały z istniejącego zbiornika. Ktoś posiada i chętnie odsprzeda??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Nie napisali na pakowaniu, a obczytałam tam i z powrotem. Trudno, poszło. Teraz już chyba po ptokach - rybka w formie, woda klarowniejsza niż wczoraj i wszystko póki co furczy. Idąc za poradą poszukuję teraz żywej skały z istniejącego zbiornika. Ktoś posiada i chętnie odsprzeda??

odwiedz targowisko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio, nie wkladaj tam teraz nic oprocz dobrej skaly. Testow tez mozesz nie robic. Teraz najwanieksza jest konsekwencja i systematyka. Na zgromadzony film najlepsze jest posiadania skimmera np w kaskadzie hbl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio, nie wkladaj tam teraz nic oprocz dobrej skaly. Testow tez mozesz nie robic. Teraz najwanieksza jest konsekwencja i systematyka. Na zgromadzony film najlepsze jest posiadania skimmera np w kaskadzie hbl.

Chyba znalazłam skałę - na targowisku;) Jak dobrze pójdzie na początku tygodnia powinnam mieć. I takie pytanie: wapień wywalić całkowicie, czy mniejszy kawałek można zostawić? On chyba też coś potrzebnego do tej wody oddaje, czy nie?

Aaa, ile i jak często wkrapiać prodibio? Na ampułce piszą że do 600 l - nijak nie mogę przeliczyć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skala najlepiej aby byla z dzialajacego zbiornika, tak zebys mogla zobaczyc jak wyglada zycie w ktorym ona jest. Wapien wywal calkowicie. Co do bakterii to z prodibio jest ciezko z malymi zbiornikami. Dlatego podziel sobie to np na 3 czesci i wkraplaj po kazdej tygodniowej podmianie. Raczej nic sie nie powinno wydarzyc. Ja otwarta ampulke przechowywalem w lodowce. Zmien bakterie na latwiejsze w dozowaniu

Edytowane przez gnom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skala najlepiej aby byla z dzialajacego zbiornika, tak zebys mogla zobaczyc jak wyglada zycie w ktorym ona jest. Wapien wywal calkowicie. Co do bakterii to z prodibio jest ciezko z malymi zbiornikami. Dlatego podziel sobie to np na 3 czesci i wkraplaj po kazdej tygodniowej podmianie. Raczej nic sie nie powinno wydarzyc. Ja otwarta ampulke przechowywalem w lodowce. Zmien bakterie na latwiejsze w dozowaniu

Jest z działającego, ale w likwidacji. Większość koralowców już poszło, zostało parę plus dużo skały z różnymi filtrującymi "naroślami" jako gratisy. Idę w to;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nabyłam odpieniacz Resun sk-300 - wszyscy piszą że wchodzi do kaskady - owszem ale wystaje na tyle, że do minimalnego poziomu wody jest ze 4 cm i po uruchomieniu piana do górnego pojemnika nie uchodzi wcale. I co teraz, i co, i co..?

Aaa, dodam, że woda na dole górnego zbiornika się zbiera, ale z małą warstwą pianki/bąbli, które tylko pękają i nic z tego nie ma;) Akwarium zarośnięte okrzemkami, jedna rybka - coś się chyba powinno zapienić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, fajnie ze powstaje kolejna solniczka w okolicy :)

Resun wchodzi do kaskady tylko trzeba wyłamać ząbki na spodzie wtedy woda w zbiorniczku się podniesie i powinien zacząć pienić. Jak by była potrzebna woda z podmianki czy szczepki miekkasow daj znać coś się powinno znaleźć ;) Pozdrawiam

http://akwarystykawiki.pl/nano-reef/resun-sk-300 - modyfikacje Resuna


Kostka 280L(80x70x50), sump 96L(80x30x40),odpienicz CruX IS-200, HQI 150w- 2x24 t5- 2x10w ledy., RW-8, Tunze 6015; nano 1600; wp-10, obieg NJ3000

80ec2bbfd3a2f619b7033a4043a0198bu388a360.png

asd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, fajnie ze powstaje kolejna solniczka w okolicy :)

Resun wchodzi do kaskady tylko trzeba wyłamać ząbki na spodzie wtedy woda w zbiorniczku się podniesie i powinien zacząć pienić. Jak by była potrzebna woda z podmianki czy szczepki miekkasow daj znać coś się powinno znaleźć ;) Pozdrawiam

http://akwarystykawi...ef/resun-sk-300 - modyfikacje Resuna

Ooo, sąsiad! Dobrze wiedzieć:) A macie tam, panie, jakieś ślimaki i krabiki w okolicy? U nas żadnego sklepu, a kurierem o tej porze roku nie chcą wysyłać. Zarastamy okrzemkami ledwo rybkę widać... Korale planuję jak się akwarium kiedykolwiek ustabilizuje - póki co skutecznie mu w tym przeszkadzam;) Ale na pewno się zgłoszę!

Z odpieniaczem pokombinowałam i chyba zadziałało bez łamania... zapieniło się jak ta lala wręcz się martwię, że w nocy trzeba będzie odlewać;)

Również pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.