Skocz do zawartości
Miss-Colen

Warto zamienic T5 na ledy ?

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka :)

Moj maz namawia mnie na zmiane oswietlenia z rur na ledy , bo to oszczedniejsze :p Innych argumentow nie poda bo to nie " jego swiat " :) W akwarium mam miekkie i LPS -y i taka obsada pozostanie ;p

Warto zamienic rury na ledy ?

Podzielcie sie spostrzezeniami , bo ja to w czarnej ..... jestem.Nie znam sie na tym nic a nic :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile ludzi tyle dostaniesz opinii. Jedni przechodzą na ledy a inni od nich uciekają. Przy miękkich pewnie nie będzie problemu ale co do LPSów to różnie - widziałem euphylię po LEDach i nie wyglądała ciekawie :)

Jakie masz akwarium (ile L) i jaką lampę LED byś chciała??


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka lampe bym chciala, nie mam pojecia o led :) Jestem zadowolona z T5 no ale " M" brzeczy jak mucha o ledach :) Wiec albo podam mu kakretny powod ,ze led wcale nie jest super albo kupie packe i trzepne moja druga polowke :p A tak serio

Jaka lampe led (chinczyk) potrzebowalabym do oswietlenia zbiornika 120x50x50 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki fundusz chcesz na to przeznaczyć? Bo będzie to kosztować :)


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki fundusz chcesz na to przeznaczyć? Bo będzie to kosztować :)

Nie wiem :) O to to juz mojego M musze zapytac :) Ja to najchetniej zostalabym przy T5 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem ale za ledami nie jestem. A koszt będzie gdzieś ponad 1K

Edit... Poczytaj :)http://nano-reef.pl/topic/54103-czy-ledy-sa-aby-na-pewno-rewelacyjne/

Edytowane przez Tigr123 (wyświetl historię edycji)

465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... widziałem euphylię po LEDach i nie wyglądała ciekawie :)

Jestem pełen podziwu jak przy tylu zależnościach jakie zachodzą w akwarium, parametrów wody, zmian ilości mikroelementów, sposobów karmienia itd. można przypisać winę do jednego elementu :cat:

Ja jako zagorzały zwolennik LED mogę napisać, że dla mnie wizualne aspekty to jak porównanie obrazu na starym telewizorze (T5) do obrazu HD (LED) i mówię to o subiektywnej opinii aspektów wizualnych a nie o tym co najlepsze dla korali.

Choć T5 są sprawdzonym i skutecznym rozwiązaniem to jestem zdania że pod LED również można z powodzeniem prowadzić zbiornik. Zerknij na mój temat gdzie toczyła się dyskusja na ten temat i obejrzyj zdjęcia mojego poprzedniego baniaka. Lampa to hybryda któą sobie zrobiłem DIY a moc świetlna T5 to jakieś 10-15% całości światła jakie ona daje.

http://nano-reef.pl/topic/68535-warszawa-poszukuje-inspiracji-w-doborze-diod-cree/

jak widać da się prowadzić akwa na LEDach.

Teraz robię nad nowy baniak dłuższą lampę również hybrydę ale powiem CI że jak zaświeciłem same T5 to szybko zatęskniłem do tego co było pod ledami i lampa z poprzedniego baniaka zamiast trafić już na targowisko to doświetla mi akwarium.

Proponuję żebyś namierzyła morszczaków z LEDami ze swojej okolicy i wprosiła się na oglądanie efektów bo w mojej ocenie jest on wart grzechu a zachody na ledwo swiecących Royal Blue 1-5% jak już ciemno za oknem i w pokoju to szczena opada :thumbup:

Największą wadą LED (poza ceną początkową jaką trzeba przeznaczyć na zakup) to to że praktycznie nie ma możliwości zrobienia dobrego zdjęcia przeciętnym aparatem które by oddawało efekt wizualny.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli oszczednosc to jedyny powod zmiany to ja bym sobie darowal:) Bo jest to bardzo pozorne. Mialem ledy nad miekkimi i lpsami, mialy sie dobrze. Ledy zawsze mozesz skręcic, jak pala korale (rozwazne rozmieszczanie jest lepszym sposobem:)). Do mnie przemawia zestawienie led + t5. Tak teraz mam i jestem zadowolony. To sa dwa rozne zrodla swiatla calkiem inne w odbiorze przez oko czlowieka.Jedno i drugie ma cos ciekawego. Masz dlugi zbiornik bedziesz musiala wydac 1000-2000 na ledy i to wg mnie tak blizej tych 2000. Policz kiedy to sie zwroci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest hobby to się nie musi zwrócić ;)

To tak jak z zakupem nowszego auta bo mniej pali przy tej samej mocy - trzeba w końcu sobie jakoś uzasadnić nasze fanaberie :rofl:


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest hobby to się nie musi zwrócić ;)

To tak jak z zakupem nowszego auta bo mniej pali przy tej samej mocy - trzeba w końcu sobie jakoś uzasadnić nasze fanaberie :rofl:

Zgadzam się z Tobą nie wszystko co warto się opłaca i nie wszystko co się opłaca warto !!! Ale to jest hobby :) sam stoje przed dylematem zakupu lampy ale ja mam zamiar pójść w kierunku HQI plus T5 i też szukam opini którą lampę wybrać ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koleżanko...ledy zostawiłbym dla osób które sie baaardzo na nich znają. Ja t5 nie zamierzam zmieniac sama widzialaś że nieźle baniak wygląda. Na ledach było znacznie gorzej ale ja mam prawie same spsy i ku temu idę.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czaja, to wpadnij do mnie i zobacz jak czuja sie SPS i LPS pod ledami :-)

a w szczególności Euphylia.

Większość niestety opinii BLE o ledach wynika z błędów w prowadzeniu zbiorników zrzucanych na jeden czynnik - wiem bo sam tak robiłem.

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koleżanko...ledy zostawiłbym dla osób które sie baaardzo na nich znają. Ja t5 nie zamierzam zmieniac sama widzialaś że nieźle baniak wygląda. Na ledach było znacznie gorzej ale ja mam prawie same spsy i ku temu idę.

Jak pisalam.Jestem zadowolona z rur :) Pokazalam M ceny (porzadnych lamp led) Mysle,ze na jakis czas mam spokuj :p Po co sobie kaplikowac skoro jest dobrze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sledzik czytaj ze zrozumieniem. Napisalem ze to swiatlo dla tych ktorzy cos nt wiedza.

Uzywalem w przeszlosci hqi i led a teraz t5. Jakbym mial wybierac to tylko t5 ew. Hqi

Wysłane z mojego GT-I9505


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jakiś czas temu przeszedłem z LED na T5. Nie dla tego żebym uważał ledy za złe oświetlenie, ale po prostu moja lampa DIY zaczęła strajkować, a że nie miałem czasu jej naprawiać to kupiłem T5. I mam 2 spostrzeżenia:

1. w zbiorniku jakby zamarło życie - przez pierwsze dni sprawdzałem czy mi cyrkulacja działa - Ledy dają ogromną liczbę blików i całe akwarium aż tętni życiem.

2. po około 2 miesiącach jednak zauważyłem poprawę kolorów pod T5. Chociaż przyczyną może tu być fakt iż moja lampa LED składała się tylko z białych, niebieskich i deep blue ledów. Jakby była 8 kanałowa to może i kolory były by lepsze.

Osobiście uważam, że optymalnym rozwiązaniem była by jakaś hybryda LED/T5 i taką też będę chciał do następnego akwarium zmajstrować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tematu - zmienilem hqi + t5 na maxspect 100% led

Tez jestem zwolennikiem oszczednosci bo 250W klasycznego oswietlenia daje znac na rachunku…

LED :

efekt wizualny piorunujący..

niestety najprawdopodobniej LPSy odczuwają tą zmiane bo zmarnialy

Miekkasy maja sie super a fluo sarco swiecą cala dobe

Ukwialy tez odczuly zmiane siwatla ale juz dochodzą do siebie

Do tego cykl dobowy, mozliwosc regulacji we wszystkie strony itd …

wyglad lampy na totalny plus

Przy okazji zapytam

chce dolozyc t5 jedna rurke 25 W

Jaki kolor najlepiej dolozyc ??? biala czy niebieską ??

niebieskiego mam bardzo duzo w maxspect ale moze byc tez tak ze biala swietlowa bardzi rozjasni efekt ledow ...

pzdr

Edytowane przez bleq (wyświetl historię edycji)

Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pipider Niebieskie i deep blue to 470 i 450nm czy 450 i 420nm (tak z grubsza rzecz jasna)?

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pipider Niebieskie i deep blue to 470 i 450nm czy 450 i 420nm (tak z grubsza rzecz jasna)?

Dokładnie to diody cree XP-E niebieskie i XT-E Royal blue. Niebieskie nie wiem jakie pasmo, Royal Blue 450-455nm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja powiem tak :) ...

Ledy + T5, oczywiscie ledy bez bialego siatla, natomiast w T5 tak :)

bleq, barwy niebieskiej.


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam same ledy od 2 lat i wszystko jest ok i acropory też i nawet rosną :)


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to raczej pozostane pod T5 Kolory korali sa fajne,ladnie rosna .

Pozyjemy zobaczymy.Nie usmiechaja mi sie teraz wydatki :) Wkoncu niedlugo Swieta :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka lampe bym chciala, nie mam pojecia o led :) Jestem zadowolona z T5 no ale " M" brzeczy jak mucha o ledach :) Wiec albo podam mu kakretny powod ,ze led wcale nie jest super albo kupie packe i trzepne moja druga polowke :p A tak serio

Jaka lampe led (chinczyk) potrzebowalabym do oswietlenia zbiornika 120x50x50 ?

Na alledrogo jest kilka różych modeli, moim zdaniem podstawowa zaleta wszystkich lamp led to brak konieczności wymiany świetlówek i żarników średnio co 6 miesięcy. Kupujesz lampę, ustawiasz odpowiednią moc i zapominasz o niej.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupisz lampę sterowalną to kolejna zaleta to oszczędność energii gdyż lampa nie działa przez cały czas z mocą 100% a symulacja wschodów i zachodów powoduje, że min. pobór energii to często niewiele więcej niż 5.5W.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupisz lampę sterowalną to kolejna zaleta to oszczędność energii gdyż lampa nie działa przez cały czas z mocą 100% a symulacja wschodów i zachodów powoduje, że min. pobór energii to często niewiele więcej niż 5.5W.

nie do końca oszczędność ponieważ częściej włącza się grzalka


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.