Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, początkowo miał być aquael 30l, zaczęło się czytanie tego i innych forów , zapatrzony w post Carolin [96l] , postanowiłem kupić takie właśnie akwarium, znowu czytałem, czytałem i padła decyzja że jednak będzie sump, coś na wzór „Mitoja60” od TRZMIELA.

Więc tak: zrobiłem komin zewnętrzny z dwoma przelotami (spływ, rewizja), powrót z drugiej strony akwa. Szafkę zrobiłem z biurka 60 cm szer. Idealnie sie nadało, dokupiłem tylko spód i drzwiczki.

W szafce: sump 52L, dwie komory, w środku odpieniacz skimm na pompie BP 1202 (1100l/h) i pompa obiegowa tunze Silence 1073.020 , grzałka hydora 100 W, włączniki czasowe i takie tam pierd...y do tego dojdzie jeszcze skała może jakaś dolewka samoróbka albo co tam życie pokaże.

Na górze dwa cyrkulatory (koralia nano 900 i tunze 6015), lampa diy 4x24W + pasek niebieskich LED na noc , zrobiona ze spienionego PCV oklejona czarnym matem, tym samym matem okleiłem tył akwarium (na zewnątrz).

A i jeszcze filtr RO/DI.

Tak to wygląda:

20141128_193738.jpg

20141128_201248.jpg

20141221_184530.jpg

20141221_184627.jpg

Zalane 22.12.14r. ,posolone solą KENT Marine Reef Salt, Po wizycie w Skrzydlicy wlałem START UP, sucha skała ok 5kg, na dniach dojdzie ok 6 kg żywej, początkiem roku żywy piasek (9kg).

20141223_112058.jpg

20141223_112111.jpg

20141223_112306.jpg

Jest to moje pierwsze słone akwarium, więc sugestie mile widziane.

Edytowane przez radekbielsko (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 60x40x40 (96l + 52l), Odpieniacz- Skimm 800 aquarium system

światło: 4x24w diy, obieg: tunze 1073.02, cyrkulacja: tunze 6015, hydor nano 900, grzanie hydor 100w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie zrobione .Teraz to ino czekać aż zacznie dojrzewać .Jedyne co mogę Ci doradzić to pomyśl potem o jakieś koronie. Ja na początku też miałem otwarte ,ale po wyskoczeniu dwóch ryb zrobiłem koronę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, już widzę że mi świetlówki grzeją wodę (26,5*C) , włączone tylko dwie, wiec raczej tak jak radzisz zrobię koronę z wiartaczkami.


Akwarium: 60x40x40 (96l + 52l), Odpieniacz- Skimm 800 aquarium system

światło: 4x24w diy, obieg: tunze 1073.02, cyrkulacja: tunze 6015, hydor nano 900, grzanie hydor 100w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu pomyśl o chłodzeniu zbiornika, nie wiem czy masz jakieś otwory z góry obudowy lampy, bo pomogłyby w jakimś stopniu odprowadzić część ciepła z lampy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki , no właśnie nie ma żadnych otworów, nie przypuszczałem że tak będzie od świetlówek dawać, to jest spienione PCV wiec można strugac do woli, pompa też robi swoje. Dzięki za podpowiedz.


Akwarium: 60x40x40 (96l + 52l), Odpieniacz- Skimm 800 aquarium system

światło: 4x24w diy, obieg: tunze 1073.02, cyrkulacja: tunze 6015, hydor nano 900, grzanie hydor 100w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nic ciekawego, woda zmętniała, bez paniki, pewnie bakterie, jutro jadę po resztę skały (żywej) .


Akwarium: 60x40x40 (96l + 52l), Odpieniacz- Skimm 800 aquarium system

światło: 4x24w diy, obieg: tunze 1073.02, cyrkulacja: tunze 6015, hydor nano 900, grzanie hydor 100w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni mam taką wodę, nic nie mierzyłem prócz zasolenia i temperatury, świecę 4h na dobę, niestety muszę poczekać na skałę aż się odgazuje (w sklepie), wsadziłem watę "sery" do sumpa na przelew i barwi sie na brązowo, Nie wiem co dalej, czy czekać czy jakieś absorbery wkładać ?

W końcu to dopiero 2 tydzień.

20150105_134936.jpg


Akwarium: 60x40x40 (96l + 52l), Odpieniacz- Skimm 800 aquarium system

światło: 4x24w diy, obieg: tunze 1073.02, cyrkulacja: tunze 6015, hydor nano 900, grzanie hydor 100w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja, doszła skała , teraz jest ok 10 kg z czego na górze ok 6 reszta na dole, brązowy nalot odszedł wraz z mleczną wodą, czekam na piasek 9 kg i w przyszłym tygodniu pierwsze testy, temperatura i zasolenie w normie.

20150117_153247.jpg


Akwarium: 60x40x40 (96l + 52l), Odpieniacz- Skimm 800 aquarium system

światło: 4x24w diy, obieg: tunze 1073.02, cyrkulacja: tunze 6015, hydor nano 900, grzanie hydor 100w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak na przyszłość: nie używaj stwierdzeń "w normie" bo to nic nie oznacza - podawaj wartości


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak na przyszłość: nie używaj stwierdzeń "w normie" bo to nic nie oznacza - podawaj wartości

Własnie się wahałem czy użyć tego stwierdzenia i poszło, dla mnie oznacza to nic innego jak wartości w tych normach:

http://korale.pl/webpage/idealne-parametry-wody-w-akwarium-morskim.html

Pozdrawiam.


Akwarium: 60x40x40 (96l + 52l), Odpieniacz- Skimm 800 aquarium system

światło: 4x24w diy, obieg: tunze 1073.02, cyrkulacja: tunze 6015, hydor nano 900, grzanie hydor 100w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podawaj wartości bo to słowo norma jest dla każdego inne a podane w tej tabeli wartości nie dla wszystkich oznaczają normę :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Widzę, że masz takie przestrzenne ułożenie skałek. Ogólnie fajnie to wygląda, ale mam wrażenie że zbyt wiele korali na tych skałkach nie zmieścisz. A dużo korali poustawianych na dnie nie będzie zbyt ciekawie wyglądać. Tak sobie myślę.

Chociaż z własnego doświadczenia wiem, że układ skałek jeszcze nie raz może się zmienić.


Start 25.02.2013

Mój słony świat mieści się w 96l 60x40x40 OW; Świeci AquaNova 4x24W T5; Pieni Hydor SlimSkim Nano 135.35; Wodą kręci 2xJVP-110; Grzeje Aquael ComfortZone Gold 100W

Moczy się ok. 8kg LR; Na dnie zalega ok. 5kg suchego piasku RED SEA Reef Base - Reef Pink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jest tak jak mowisz, na "łyso" tak to poukładalem, z czasem raczej będę "mieszał" ale dzięki za sugestie.

Znalazłem twoje akwa (imgur), wiesz co mówisz z tą skałą. Super to masz.

Edytowane przez radekbielsko (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 60x40x40 (96l + 52l), Odpieniacz- Skimm 800 aquarium system

światło: 4x24w diy, obieg: tunze 1073.02, cyrkulacja: tunze 6015, hydor nano 900, grzanie hydor 100w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje :) z mojego akwarium to możesz się uczyć czego nie robić :D super, że zrobiłeś sump. Z ustawieniem skałek rzeczywiście ja też bym pokombinowała, ale przede wszystkim odsunęłabym od boków, żeby można było dojść czyścikiem- po pierwsze, a po drugie, że wtedy możesz zasadzić po brzegach coś innego niż zoa, briareum itp. Ja mam na brzegu caulastreę i teraz tak się rozrosła, że jeszcze chwila i będzie wadzić o szybę.

Ogólnie super i powodzenia życzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B. fajny komplet :thumbup: :yes

Warto miedzy skala a szybami miec troche odstepu, bo gdy porosna korale i szybe przyjdzie skrobac...

Troche usmiechnalem sie na rozwiazanie z odpieniaczem, bo w koncu w sumpie byloby bardziej bezpiecznie nawet, gdy odpieniacz przestanie byc szczelny lub kubek napelni sie w minute (ale nie martw sie, takie rzeczy zdazaja sie jedynie w nocy lub gdy jestes na urlopie).

Mysle, ze termometr bedzie tu przeszkadzal a w sumpie pokaze podobna temperature ? :evil:

Z wlasnego doswiadczenia: na wszystkie mocowania wezy na pompach lub rurach dalbym po dwie opaski. :blushing:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje :) z mojego akwarium to możesz się uczyć czego nie robić :D super, że zrobiłeś sump. Z ustawieniem skałek rzeczywiście ja też bym pokombinowała, ale przede wszystkim odsunęłabydość boków, żeby można było dojmyślećkiem- po pierwsze, a po drugiWskazówki możesz zasadzić po brzegach coś innego niż zoa, briareum itp. Ja mam na brzegu caulastreę i teraz tak się rozrosła, że jeszcze chwila i będzie wadzić o szybę.

Ogólnie super i powodzenia życzę.

Hehe, dobre, "czego nie robic" jedno z fajniejszych akwa na forum , chciałaś napisać co robić żeby było "na poziomie" :) , sump powstał szybko po tym jak włączyłem hydora, myślałem ze mnie "poterga" tosz to traktor, ten jest też głośny ale jest dość duzy i na noc go wyłączam, myślę jednak nad ty który Ty masz, Wskazówki notuje ;) dzięki za zainteresowanie i pomoc.

Pozdrawiam

B. fajny komplet :thumbup: e]

Warto miedzy skalami miec troche odstepu, bo gdy porosna korale i szybe przdzie skrobac...

Troche usmiechnalem sie na rozwiazanie z odpieniaczem, bo w koncu w sumpie byloby bardziej bezpiecznie nawet, gdy odpieniacz przestanie byc szczelny lub kubek napelni sie w minute (ale nie martw sie, takie rzeczy zdazaja sie jedynie w nocy lub gdy jestes na urlopie).

Mysle, ze termometr bedzie tu przeszkadzal a w sumpie pokaze podobna temperature ? :evil:

Z wlasnego doswiadczenia: na wszystkie mocowania wezy na pompach lub rurach dalbym po dwie opaski. :blushing:

Witam, odpieniacz po tygodniu wylądował w sumpie, przede wszystkim z powodu jaki podałeś , przelanie i takie tam, tak jak radzisz wszedzie na laczeniach sa po dwie opaski , na zdjęciach wersja robocza, z ta skałą na pewno będę jeszcze miksowal.

Pozdrawiam.


Akwarium: 60x40x40 (96l + 52l), Odpieniacz- Skimm 800 aquarium system

światło: 4x24w diy, obieg: tunze 1073.02, cyrkulacja: tunze 6015, hydor nano 900, grzanie hydor 100w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja

Coś tam zaczyna się ruszać tzn. wyrastać.

20150131_105912.jpg

dzisiaj wsypałem piasek Bio active live aragonite Samoa Pink :ball:

20150131_184448.jpg

Edytowane przez radekbielsko (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 60x40x40 (96l + 52l), Odpieniacz- Skimm 800 aquarium system

światło: 4x24w diy, obieg: tunze 1073.02, cyrkulacja: tunze 6015, hydor nano 900, grzanie hydor 100w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i fajne :)

Ty się tak nie gap na Carolin :D bo jeszcze zaciążysz :D :D


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, nie pomyślałem :question::D


Akwarium: 60x40x40 (96l + 52l), Odpieniacz- Skimm 800 aquarium system

światło: 4x24w diy, obieg: tunze 1073.02, cyrkulacja: tunze 6015, hydor nano 900, grzanie hydor 100w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,bardzo ładny zbiorniczek,podoba mi się.Wracając do sumpa nie widzę żadnych kratek lub otworów wentylacyjnych ewentualnie wentylatorów w szafce gdzie jest umieszczony sump.Co z wilgocią w szafce? :thumbup:

Edytowane przez jimi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Jimi , szafka jest głębsza od akwa i tam za zbiornikiem są otwory (w blacie tego biurka z którego zrobiłem szafkę), na noc i tak mam otwartą szafkę ponieważ jest cichsza jak jest otwarta , nie rezonansuje, zobaczymy co będzie w lato, jakby co to drewno :) cos się wymyśli, może jakiś wentylatorek z boku.


Akwarium: 60x40x40 (96l + 52l), Odpieniacz- Skimm 800 aquarium system

światło: 4x24w diy, obieg: tunze 1073.02, cyrkulacja: tunze 6015, hydor nano 900, grzanie hydor 100w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.