Skocz do zawartości
Retor

Robótki z drukarki 3D

Rekomendowane odpowiedzi

Statystyka na prawdę bardzo dobra. Przy tak intensywnym używaniu pierwszy powinien paść Ci silnik od extrudera, przynajmniej z moimi pierwszymi drukarkami miałem właśnie taki problem :) Te klasyczne grzałki lubią się palić, a czujnik do temperatury jaki masz - termoparę czy termistor a może któryś z ceramicznych PT100/1000? bo przyznam że skuteczność drukarki godna podziwu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Wiesz nie widzę aby drukarka wykazywała że coś ja już zaczyna boleć a praktycznie nie stygnie :) , tak jak wspomniałem miałem niedawno komunikat o ucieczce ciepła nie pamiętam jaki konkretnie więc pomyślałem, że to grzałka właśnie wymieniłem i dalej to samo przepatrzyłem kable i okazało się, że to nie wina grzałki tylko przepalony przewód od grzałki wymieniłem i dalej hula, to jedyna awaria jaką miałem przy tej drukarce, czujnik temperatury to termistor o taki:

2pcsr-TEVO-Tarantula-NTC-thermistor-temperature-sensor-for-TEVO-Tarantula-3D-printer-spare-parts-1m-length.thumb.jpg.2765e85cf336e655835c51757836d4f8.jpg

Ogólnie drukarka mocno udana nie wiem jak jest u innych bo czytam czasami posty innych, którzy narzekają nie wiem czy to wynika z mojego szczęścia do sprzętu czy po prostu ze zlej, bądź nieświadomej obsługi drukarki ciężko stwierdzić, ze zmian jakie wprowadziłem w drukarce to:

1. Zbudowałem komorę z regulacja temperatury,

2. Usztywniłem konstrukcję,

3. Zmieniłem prowadzenie osi X i Y na liniowe łożyska

4. Zmieniłem konstrukcję stołu, oraz płytki montażowej osi X i Y

5. Przeniosłem napęd osi Z z dołu na górę

Reszta jest oryginalna elektronika, silniki, extruder itd, w samym sofcie ze względu na cięższy stół zmniejszyłem tez przyśpieszenia o 30%, na tą chwile nie zamierzam przy niej więcej grzebać po prostu drukuje co jej dam i nie grymasi niezawodna i bezawaryjna tyle mi wystarczy drukuje z prędkościami male elementy 30-35mm/s, większe elementy 45-60mm/s, dla mnie wystarczające

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Panowie drukarze (Panie też :) ) , potrzebuję namiary na pożądne kable do zasilana grzałki extrudera, czy może ktoś polecić cos konkretnego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać nikt nie rasował grzałki :) ja osobiście nie mam kabli do grzałki w ogóle,  złącze zorganizowane mam na pinach sprężynujących.  Zależy jaką temperaturę chcesz osiągnąć, ale jak do 300oC to poszukaj kable silikonowe. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Retor napisał:

Widać nikt nie rasował grzałki :) ja osobiście nie mam kabli do grzałki w ogóle,  złącze zorganizowane mam na pinach sprężynujących.  Zależy jaką temperaturę chcesz osiągnąć, ale jak do 300oC to poszukaj kable silikonowe. 

 

chodziło mi ogólnie o dobre jakościowo kable, moja drukarka po roku pracy praktycznie bez przerwy hehe, zaczęła pokazywać ze kable mają dosyć pierwsze była grzalka, potem wentylator extrudera, i teraz czujnik bltoutch, będę wymieniał całą instalację przy okazji zrobię mały upgrade elektroniki nowy boks już na ukończeniu znaczy w jeszcze w formie 3D :) 

2d6tjzl.jpg

nx55jb.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Tak ma byś solidnie i chłodno a będzie jak zauważyłeś nowy wyświetlacz dotykowy, wyciągnąłem na front złącza sd, usb i z płyty głównej bo męczyło mnie szukanie ich  w środku obudowy :) ,  będzie nowy zasilacz MW 600W 25A, rozdzielnia 12V i 24V, smoothery pod moje stepsticki DRV w celu zredukowania efektu salomon skin, parę małych udogodnień jak złącza do szybkiego rozłanczania obudowy od drukarki sterowniki od automatycznej pracy wentylatorów a bedą dwa w obudowie 140mm i 120mm, bedzie tez zdalne wyłanczanie drukarki przez wifi i jeszcze kilka innych pierdółek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, Retor napisał:

A próbowałeś może driverów TMC?

wiesz TMC to tylko żeby wyciszyć drukarkę, a mi na tym nie zależy, a na zniwelowaniu efektu "salomon skin" na wydrukach,  stepstiki drv są bardzo dobre smootery zrobiono właśnie z myślą o nich żeby poprawić ich pracę, ja tłukę masę wydruków więc mogę śmiało powiedzieć że dają radę, jak bym zmieniał na inne to na LV8729 ale moja płyta główna jest 8bitowa i podobno nie dała by sobie rady :/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMC też ładnie wygładzają wydruk, ale oczywiście DRV  dają radę, ja również na nich jadę :)  Jak sprawdzisz smootery to daj znać jak to oceniasz, bo ze schematu działania tych układów wygląda na to, że obniżają one jedynie napięcie, więc wydaje mi się że wszystko kosztem spadku mocy silników. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
9 minut temu, Retor napisał:

TMC też ładnie wygładzają wydruk, ale oczywiście DRV  dają radę, ja również na nich jadę :)  Jak sprawdzisz smootery to daj znać jak to oceniasz, bo ze schematu działania tych układów wygląda na to, że obniżają one jedynie napięcie, więc wydaje mi się że wszystko kosztem spadku mocy silników. 

Nom zobaczymy tutaj koleś robił testy zdecydowanie lepsze efekty na 8 diodowych on chyba testował od trianglabs taki sexi test :P

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
W dniu 4.09.2018 o 17:16, Retor napisał:

TMC też ładnie wygładzają wydruk, ale oczywiście DRV  dają radę, ja również na nich jadę :)  Jak sprawdzisz smootery to daj znać jak to oceniasz, bo ze schematu działania tych układów wygląda na to, że obniżają one jedynie napięcie, więc wydaje mi się że wszystko kosztem spadku mocy silników. 

a jeszcze zapytam Ciebie na jakiej dyszy drukujesz bo drukuję na 0,4 i chce przeskoczyć na 0.6 zastanawiam się nad jakością druku czy dużo spadnie wysokość warstwy nadal była by 0.12 do 0.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie detale chcesz robić. Ja przyjąłem taką zasadę że jeżeli obiekt posiada pola do zadruku mniejsze niż dysza, to przesiadam się na mniejszą dyszę, tak aby osiągnąć zadany rozmiar detalu. Drukuje dużo zębatek więc używam często 0,2mm z racji osiąganego promienia druku. Jak moduł ma w szczycie 0,2 to inną dyszą było by ciężko. 

Tak więc różnica między 0,4 a 0,6 zauważalna będzie dopiero przy druku mniejszych detali, ale przy warstwach 0,12 i 0,2 jakość ścian nie zmieni się praktycznie w ogóle.  

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Dzięki tez tak mi sie wydawało ale potrzebowałem potwierdzenia, potestuje bo czasowa roznica miedzy 0.4 a 0.6 juz jest spora ja bay powiedzial nawet kolosalna przy tej samej wysokosci warstwy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czysto teoretycznie, jakby ktoś chciał zacząć przygodę w jaki sprzęt mierzyć i czy jest jakaś lektura, która polecacie w szczególności. Oczywiście w sieci jest dużo info ale może macie jakieś swoje ulubione portale itp.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, chce zrobić filtr przepływowy, czy ktoś z Was ma projekt góry ? Szukałem na thingiverse ale nie ma ( lub nie potrafie odszukać ) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapytaj autora wpisu :) zapewne posiada projekt... a może wykona klon filtra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki spytam. Drukarkę mam więc potrzebuje tylko projekt. A jak nie to samemu będzie trzeba coś pokombinować : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Panowie, jak jest że szkodliwością takiej drukarki a właściwie z oparami przy wydruku. Drukujecie w domu czy raczej garaż, komórka itp.?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy z czego się drukuje. Jak z PLA czy z PETG to raczej nie jest szkodliwe przebywanie w pomieszczeniu z drukarką.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ABS już będzie szkodliwy z uwagi na temperaturę przy wydruku?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Panowie wszystkie materiały łącznie z PLA szkodzą w mniejszym lub większym stopniu to że w karcie specyfikacji jakiś tam urząd dopuszcza do użytku w pomieszczeniu niewentylowanym nie znaczy że jest super zdrowy, jak ktoś drukuje w trybie ciągłym w pomieszczeniu w którym często przebywa to musi mieć taką świadomość, że topi plastik takiego czy innego pochodzenia, ABS jest szczególnie nie zalecany do druku w pomieszczeniu nie wentylowanym, takie jest moje zdanie w temacie dlatego moja drukarka stoi w pomieszczeniu gospodarczym w zamkniętej komorze z możliwością wentylacji gdyby naleciało nie na wydruki z filamentu typu ABS

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi po głowie kwestia automatycznego dozowania pokarmów proszkowych dla korali. Nigdzie nie znalazłem  karmika który pozwalał by coś takiego zrealizować (małe dawki proszków).  Trzeba by było wydrukować dozownik ślimakowy pozwalający na precyzyjne dozowanie proszków . Elektronikę i programowanie jestem w stanie samodzielnie ogarnąć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.