Skocz do zawartości
Retor

Robótki z drukarki 3D

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe czasy nadchodza, kazdy bedzie mogl sobie wydrukowac Mercedesa.

A jak sie ma sprawa praw autorskich ? Taki np: czyscik Tunze: wystarczy, ze firma zauwazy kopie i przesle zgloszenie do prokuratury ? W koncu ktos tam opracowywal dany produkt, badal materialy, zglaszal patent i tym sie rozni od Chinczykow.

Myślę, że jeżeli robisz coś na własny użytek, to nie będzie problemu, gorzej jak będziesz tym powszechnie handlował.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny materiał. Dzięki za przybliżenie tematu. Szczególnie widzę pożytek przy drukowaniu wirników do odpieniaczy :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze by tak 5-cio zlotowki ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie moge zacytowac postu autora odnosnie tworzyw w tel... Ale tu raczej nie chodzi o samo tworzywo a to co jest jeszcze we wkladach. Swojego czasu pytalem Sewera jak sie maja ich nowe kolorowe wiaderka odnosnie trzymania w nich czegos innego niz worek z sola. Dostalem info ze np wiaderka maja atest do kontaktu z zywnoscia co jest jakims wyznacznikiem dla mnie odnosnie wkladania do akwa. Z tego co pamietam klocki lego tez maja taki atest. Czy mozna dostac wklady do drukarek spelniajace takie wymagania? Niestety niewiem. Ale z drugiej strony moze nietrzeba bedzie dozowac micro bo wymigruja z czyscika do akwa, zart oczywiscie;)

by Lumia 925

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kij ma dwa końce

drukarki 3D otwierają przed ludzkością nowe możliwości i "zagrożenia"

drukuje się już ceramikę do wypalenia

sztuczne kości

etc

ten postęp idzie tak szybko, że za 10 lat to śmiem pokusić się o stwierdzenie:

że będziemy mogli zakupić on line dany przedmiot, którego "wzór" zostanie przesłany do maszyny w naszym mieszkaniu, która to wykona go dla nas. Zobaczcie ile osób "łańcucha pokarmowego" przestanie być potrzebnych np kurier.

Zwiększy to rozwój małych wytwórców myśli technicznej, kosztem dużych producentów.

Z ciekawością czekam co przyniesie przyszłość i jak my ludzie będziemy umieli odnaleźć się w tych czasach i ile pozostanie człowieka w nim samym, i na ile on sam będzie "potrzebny".


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie moge zacytowac postu autora odnosnie tworzyw w tel... Ale tu raczej nie chodzi o samo tworzywo a to co jest jeszcze we wkladach. Swojego czasu pytalem Sewera jak sie maja ich nowe kolorowe wiaderka odnosnie trzymania w nich czegos innego niz worek z sola. Dostalem info ze np wiaderka maja atest do kontaktu z zywnoscia co jest jakims wyznacznikiem dla mnie odnosnie wkladania do akwa. Z tego co pamietam klocki lego tez maja taki atest. Czy mozna dostac wklady do drukarek spelniajace takie wymagania? Niestety niewiem. Ale z drugiej strony moze nietrzeba bedzie dozowac micro bo wymigruja z czyscika do akwa, zart oczywiscie;)

by Lumia 925

Można taki dostać. Sam już drukowałem takim materiałem mającym atest do kontaktu z żywnością.


ryby: Labroides dimidiatus, Pseudocheilinus hexataenia, Chromis viridis x10, Zebrasoma veliferum, Valenciennea puellaris

korale: Capnella, Caulastrea curvata, Discosoma, Rhodactis, Zoanthus, Xsenia, Gorgonia, Briareum, Pseudogorgonia, Euphylia paraankora,Euphylia yaeyamaensis, Euphylia ancora, Euphylia glabrescens Lobophytum, Parazoanthus, Gonipora, Hystrix, Clavularia viridis. Sarcophyton, Ricordea florida, Echinopora, Sinularia, Lobophyllia corymbosa, Lobophyllia rainbow, Blastomussa wellsi,Blastomussa merletti, Caulastrea echinulata,Caulastrea furcata, Acanthastrea echinata, Duncanopsammia axifuga, Turbinaria,Montipora Capricornus, Pocilipora, Stylophora,

inne: Entacmea quadricolorx2, Lysmata amboinensisx3, Archaster angulatus, Blue hermit crab, Tectus Fenestratus, Mespilla globulus, Strombus sp., Ophiolepis superba, Anemonia viridisx2,

e82224c9727bb7685812ea5f1715d41au488a451.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, nigdy sie tym nie interesowalem dlatego pytam. Duzo to drozsze od "zwyklego" wkladu? Jak bys podlinkowal nawet na pw stronke to bym juz Ciebie nie meczyl;) jak cena porownywalna to bym drukowal z tych z atestem...

by Lumia 925

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czasy nadchodza, kazdy bedzie mogl sobie wydrukowac Mercedesa.

A jak sie ma sprawa praw autorskich ? Taki np: czyscik Tunze: wystarczy, ze firma zauwazy kopie i przesle zgloszenie do prokuratury ? W koncu ktos tam opracowywal dany produkt, badal materialy, zglaszal patent i tym sie rozni od Chinczykow.

Przedmioty które projektuje opieram raczej o własne wizje i rozwiązania, czasem o sugestie innych, ale nie kopiuje markowych sprzętów bo i po co, skoro to co stworze działa bez problemu.

@oliwer21 - atesty to tylko papiery, za które trzeba płacić. Wszystkie tworzywa polimerowe, nylonowe i ABS są w powszechnym użyciu od lat, różnica pomiędzy przedmiotami powszechnego użytku a drukowanymi jest taka że te drugie przeszły przez drukarkę 3D, ale przecież wszystko co plastikowe obrabiane jest w wysokich temperaturach np. wtryskiwanie tworzyw do form na masową skalę, tak więc nie ważne czy masz nylonowe wiadro z atestami czy nylonowe wiadro z drukarki 3D, tworzywo przecież jest to samo. W sprzedaży jest masa różnych filamentów i tak na przykład jeden producent umieszcza na opakowaniu informację że tworzywo nadaje się do kontaktu z żywnością i sprzedaje 1 kg za 200 zł, a drugi, który kupuje filament z tej samej fabryki co pierwszy sprzedaje ten sam materiał bez atestu za 100 zł. To jest jak z chińską produkcją odzieży, gdzie z jednej fabryki sprzedaje się w ubrania na cały świat w różnej cenie, kwestia tylko jakie logo widnieje na ubraniu. Tak więc czy kupować drogi filament bo jest na nim o jeden znaczek więcej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Retor

Jak wanhao radzi sobie z tolerancją wymiarową przy różnych materiałach? Mam reprapa na konstrukcji replikatora i męczy mnie kalibracja przy przesiadce z abs na pla i odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dr_Ozda - Każdy filament w druku zachowuje się inaczej, to też nie unikniesz kalibracji. Wypadkowość jakości i wymiarów przy różnych ustawieniach jest ogromna, wieczorem postaram się skrobnąć coś na temat jakości wydruków, a tym czasem czas popracować!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o kurcze piekny temat :)

bede sledzil napewno z racji dostepu do takowego sprzetu .

Pare planow w glowie sie zrodzilo na starcie po przeczytaniu "tylko"dwoch stron tego posta .

powodzenia dla majsterkowiczow 3D .


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ryby: Labroides dimidiatus, Pseudocheilinus hexataenia, Chromis viridis x10, Zebrasoma veliferum, Valenciennea puellaris

korale: Capnella, Caulastrea curvata, Discosoma, Rhodactis, Zoanthus, Xsenia, Gorgonia, Briareum, Pseudogorgonia, Euphylia paraankora,Euphylia yaeyamaensis, Euphylia ancora, Euphylia glabrescens Lobophytum, Parazoanthus, Gonipora, Hystrix, Clavularia viridis. Sarcophyton, Ricordea florida, Echinopora, Sinularia, Lobophyllia corymbosa, Lobophyllia rainbow, Blastomussa wellsi,Blastomussa merletti, Caulastrea echinulata,Caulastrea furcata, Acanthastrea echinata, Duncanopsammia axifuga, Turbinaria,Montipora Capricornus, Pocilipora, Stylophora,

inne: Entacmea quadricolorx2, Lysmata amboinensisx3, Archaster angulatus, Blue hermit crab, Tectus Fenestratus, Mespilla globulus, Strombus sp., Ophiolepis superba, Anemonia viridisx2,

e82224c9727bb7685812ea5f1715d41au488a451.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedługo to ludzi bedzie można drukować to sobie wydrukuje żone idealną :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedługo to ludzi bedzie można drukować to sobie wydrukuje żone idealną :D

Nie można wydrukować czegoś co nie istnieje ;)


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@oliwer21 - atesty to tylko papiery, za które trzeba płacić. Wszystkie tworzywa polimerowe, nylonowe i ABS są w powszechnym użyciu od lat, różnica pomiędzy przedmiotami powszechnego użytku a drukowanymi jest taka że te drugie przeszły przez drukarkę 3D, ale przecież wszystko co plastikowe obrabiane jest w wysokich temperaturach np. wtryskiwanie tworzyw do form na masową skalę, tak więc nie ważne czy masz nylonowe wiadro z atestami czy nylonowe wiadro z drukarki 3D, tworzywo przecież jest to samo. W sprzedaży jest masa różnych filamentów i tak na przykład jeden producent umieszcza na opakowaniu informację że tworzywo nadaje się do kontaktu z żywnością i sprzedaje 1 kg za 200 zł, a drugi, który kupuje filament z tej samej fabryki co pierwszy sprzedaje ten sam materiał bez atestu za 100 zł. To jest jak z chińską produkcją odzieży, gdzie z jednej fabryki sprzedaje się w ubrania na cały świat w różnej cenie, kwestia tylko jakie logo widnieje na ubraniu. Tak więc czy kupować drogi filament bo jest na nim o jeden znaczek więcej?

Szczerze mysle ze TAK, jakos nikt nie robi hydrauliki w akwa ze zwyklych rur kanalizacyjnych tylko biora drogie "szare" albo tansze z castoram czy innych obikow ale do wody bierzacej i nie kleja tego jakims glutem tylko klejem do wody pitnej.

Typ tworzywa tu jest naprawde ryba bardziej chodzi o typ uzytych barwnikow i wypelniaczy czy dodatkow ktore sa w w tej mieszance.

Bo jakos mi sie nie widzi ze ktos stara sie uzywac soli bez metali ciezkich(test soli Testera) a sobie wsadzi filterek wydrukowany z barwnikiem ktorego glownym skladnikiem jest np. chrom 6 wartosciowy(bo ma ladny zolty kolorek). Nie mowie ze drukowanie jest be, nawet uwazam ze jest super pomysl do zastosowania w akwa. Ale o sama swiadomosc co wkladamy do wody. A atesty FDA czy REACH sa dla mnie jakim wyznacznikiem jakosci i jak mi koral poleci to bede wiedzial ze dalem ciala a nie jakis badziew oddaje mi cos do wody.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie można wydrukować czegoś co nie istnieje ;)

Wg znawców materii i ciał niebieskich istnieje. To cudza żona...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@oliwer21 - myślę że prawda leży gdzieś po środku, natomiast trzeba też wziąć pod uwagę że nie wszystkie drukowane elementy mają styczność z wodą, w przypadku moich filtrów tylko sitka, które trzymają gąbki, mają kontakt z wodą, reszta to ruty plexi bądź pojemniki na żywność, a dla osób które mają obawy mogę drukować sitka chociaż by z nylonu, albo innego filamentu przeznaczonego do styczności z żywnością. Jak znajdę chwilę to rozłożę na czynniki pierwsze jakiś drukowany filterek a sami przekonacie się że nie taki diabeł straszny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie bawię się w solidworks, musze sprawdzić czy da się tam zapisać ten format.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@oliwer21 - myślę że prawda leży gdzieś po środku, natomiast trzeba też wziąć pod uwagę że nie wszystkie drukowane elementy mają styczność z wodą, w przypadku moich filtrów tylko sitka, które trzymają gąbki, mają kontakt z wodą, reszta to ruty plexi bądź pojemniki na żywność, a dla osób które mają obawy mogę drukować sitka chociaż by z nylonu, albo innego filamentu przeznaczonego do styczności z żywnością. Jak znajdę chwilę to rozłożę na czynniki pierwsze jakiś drukowany filterek a sami przekonacie się że nie taki diabeł straszny.

Pewnie tak, wystarczy rozroznic co maczamy a co nie:)

Co do uzupelnienia to butelki robi sie z PET(obrobka w ok 300 stopniach i trudna) a PETT to chyba cos innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanko do kolegi @Retor.

Czy ten projekt czyścika, (który jak piszesz działa doskonale) ma zostać użyty do jakiś własnych celów, czy udostępnisz go dla "dobra ludzkości"?


8467921e4b16b110e429bd8977bed4a4u1385a1234.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie bawię się w solidworks, musze sprawdzić czy da się tam zapisać ten format.

a o jaki format chodzi? Jeżeli chodzi o IGS to się da :smiling:


ryby: Labroides dimidiatus, Pseudocheilinus hexataenia, Chromis viridis x10, Zebrasoma veliferum, Valenciennea puellaris

korale: Capnella, Caulastrea curvata, Discosoma, Rhodactis, Zoanthus, Xsenia, Gorgonia, Briareum, Pseudogorgonia, Euphylia paraankora,Euphylia yaeyamaensis, Euphylia ancora, Euphylia glabrescens Lobophytum, Parazoanthus, Gonipora, Hystrix, Clavularia viridis. Sarcophyton, Ricordea florida, Echinopora, Sinularia, Lobophyllia corymbosa, Lobophyllia rainbow, Blastomussa wellsi,Blastomussa merletti, Caulastrea echinulata,Caulastrea furcata, Acanthastrea echinata, Duncanopsammia axifuga, Turbinaria,Montipora Capricornus, Pocilipora, Stylophora,

inne: Entacmea quadricolorx2, Lysmata amboinensisx3, Archaster angulatus, Blue hermit crab, Tectus Fenestratus, Mespilla globulus, Strombus sp., Ophiolepis superba, Anemonia viridisx2,

e82224c9727bb7685812ea5f1715d41au488a451.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanko do kolegi @Retor.

Czy ten projekt czyścika, (który jak piszesz działa doskonale) ma zostać użyty do jakiś własnych celów, czy udostępnisz go dla "dobra ludzkości"?

dziś przyszły mi magnesy neodymowe, jak tylko wydrukuje kolejny uproszczony model, przetestuje na jakiejś dobrze zarośniętej szybie, to po wszystkich zabiegach na pewno udostępnię go chętnym.

@igor1980 - chodzi o to czy program Solidworks robi pliki STL.

Edytowane przez Retor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziś przyszły mi magnesy neodymowe, jak tylko wydrukuje kolejny uproszczony model, przetestuje na jakiejś dobrze zarośniętej szybie, to po wszystkich zabiegach na pewno udostępnię go chętnym.

@igor1980 - chodzi o to czy program Solidworks robi pliki STL.

Tak.

Zapisz jako.. *.stl

@deciak- niektóre programy korzystają również z *.igs :evil:

kontynuując tą bezproduktywną wymianę zdań, u nas w firmie korzystamy z obu formatów dlategóż zapytałem czy IGS. Miałem 50% szans na trafienie :baby:

Edytowane przez igor1980 (wyświetl historię edycji)

ryby: Labroides dimidiatus, Pseudocheilinus hexataenia, Chromis viridis x10, Zebrasoma veliferum, Valenciennea puellaris

korale: Capnella, Caulastrea curvata, Discosoma, Rhodactis, Zoanthus, Xsenia, Gorgonia, Briareum, Pseudogorgonia, Euphylia paraankora,Euphylia yaeyamaensis, Euphylia ancora, Euphylia glabrescens Lobophytum, Parazoanthus, Gonipora, Hystrix, Clavularia viridis. Sarcophyton, Ricordea florida, Echinopora, Sinularia, Lobophyllia corymbosa, Lobophyllia rainbow, Blastomussa wellsi,Blastomussa merletti, Caulastrea echinulata,Caulastrea furcata, Acanthastrea echinata, Duncanopsammia axifuga, Turbinaria,Montipora Capricornus, Pocilipora, Stylophora,

inne: Entacmea quadricolorx2, Lysmata amboinensisx3, Archaster angulatus, Blue hermit crab, Tectus Fenestratus, Mespilla globulus, Strombus sp., Ophiolepis superba, Anemonia viridisx2,

e82224c9727bb7685812ea5f1715d41au488a451.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Zapisz jako.. *.stl

@deciak- niektóre programy korzystają również z *.igs :evil:

Akurat na drukarkach które posiadamy w firmie korzystamy zawsze z *.STL i takiego formatu wsadowego wymaga drukarka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.