Skocz do zawartości
Retor

Robótki z drukarki 3D

Rekomendowane odpowiedzi

O kurcze... dopiero zobaczyłem... . To inaczej, Paragon jak się sprawuje ta dysza? jak ją najlepiej wydrukować? (parametry, support?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
W dniu 20.07.2019 o 19:00, pokson napisał:

Panowie, próbował któryś drukować  tę dysze? https://www.thingiverse.com/thing:2956286

 

W dniu 20.07.2019 o 19:19, Tester napisał:

Ta, @Paragon :D

 

hehe niby tak :P

 

W dniu 20.07.2019 o 19:34, pokson napisał:

O kurcze... dopiero zobaczyłem... . To inaczej, Paragon jak się sprawuje ta dysza? jak ją najlepiej wydrukować? (parametry, support?)

nom to moje dzieło, kiedyś robiłem swój odpieniacz od podstaw, dysza jest spoko wyciskała z DCP niezłe osiągi :) , co do druku to w pionie , bez podpór jedynie pod gniazdem do podłączenia węża

 

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.07.2019 o 19:00, pokson napisał:

Panowie, próbował któryś drukować  tę dysze? https://www.thingiverse.com/thing:2956286

U mnie też działa ta dysza razem z odpieniaczem  Paragona  :P  Projekt  pierwsza klasa 


1c1fb02a32483bedd7431a039a4ca6fcu1456a1309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
6 godzin temu, MiroZ napisał:

U mnie też działa ta dysza razem z odpieniaczem  Paragona  :P  Projekt  pierwsza klasa 

Dzięki, zresztą chyba tylko Tobie udało się wydrukować mój projekt hehe nikt więcej się nie porywał :P

Ciekawa podstawka widzę że się rozwijasz :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Paragon napisał:

Dzięki, zresztą chyba tylko Tobie udało się wydrukować mój projekt hehe nikt więcej się nie porywał :P

Ciekawa podstawka widzę że się rozwijasz :thumbup:

Podobną podstawkę widziałem na FB i zaprojektowałem własną ;D

 


1c1fb02a32483bedd7431a039a4ca6fcu1456a1309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, żeby nie śmiecić, założyłem temat i zależało by mi na Waszej opinii:)

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Tevo Tarantula więc wypowiem się na jej przykładzie.

To fakt że przy zakupie taniej drukarki trzeba się liczyć z pewnymi kompromisami ale to nie jest tak że trzeba wydać drugie tyle żeby w ogóle działała. Najczęściej po złożeniu drukarki, sam sobie drukujesz usprawnienia.

Wydruki nie psują się często, ale zdarza się że filament odklei się od stołu. Są na to jednak sposoby, np. spraye dzięki którym plastik lepiej trzyma się stołu. Jeżeli będziesz drukować z PLA lub PETG to jest małe prawdopodobieństwo zje... zepsucia wydruku. Przy ABS jest więcej zachodu.

Jakość druku. Tu już dużo zależy od drukarki, jej stabilności, sztywności, ekstrudera, ale nie powiedział bym że wydruki tanią drukarką są do d*py. Owszem widać różnice między drukiem a np. odlewem, ale jak dla mnie jakość wydruków jest w pełni akceptowalna. Jeżeli chcesz wydruk bardzo dobrej jakości to zakładasz dyszę 0.2mm. Nie widać wtedy warstw ale czas wydruku się zwiększa.

Projektowanie ogarniesz szybko. Na YT jest mnóstwo tutoriali do Fusion 360. 

Duże wydruki owszem trwają długo, ale jak już pisałem, nie często zdarza się żeby taki wydruk się zepsuł. Jak już załapiesz o co chodzi w druku to nawet nie będziesz sobie tym zawracał głowy.

Głośność. Tu jak z odpieniaczem. Dla jednych traktor dla innych cicha. Nie raz zostawiałem włączoną drukarkę na noc i nie miałem problemu z zaśnięciem. Że tak powiem, żona głośniej chrapie :)

Sumując, kupuj drukarkę i się nie zastanawiaj. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pierwsze koty, za płoty ;)

Dumna mamusia - w całkiem dobrej formie, jak na całonocne drukowanie ;). W odróżnieniu od nas ;).

Mimo  że stała w zamkniętym pokoju, to było ją słychać. Ale jestem całkowicie zadowolony z jakości. 

Mimo że jest to bardzo budżetowe urządzenie, to dzięki jego możliwościom "samoudoskanalania"  - jest wprost idealnym narzędziem dla mnie.

Po uchwycie i paru kosmetycznych dodatkach, pierwszy większy projekt - przebudowa odpieniacza :)

 

ps. jaki materiał polecacie do kotaktu z wodą? Muszę podrukować przejścia pomiędzy rurami i elemetami odpieniacza.

3d1.jpg

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bedzie petg ;) Mam niedaleko sklep z całym asortymentem , chyba raczej przyzwoitej jakości (seba-comp). Może ni najtańsze, ale nie drukuję masowo;)

 

....edyta....

Po jakimś czasie dograliśmy się :) drukuje może nieco wolniej niż by mogła, ale za to dopiero raz mi się dysza zapchała.

Zasadniczo, zaskoczony jestem dobrą jakością - zauważalnie lepszą z PETG niż z PLA. Mniej śmieci i ładniejsze ścianki. Ale już mi brakuje tych 2-3 cm stołu :((((

Dołożyłem mosfet do stołu i przestałem ulepszać. Na razie :) Jak znajdę miejsce - zabuduję ją, Albo przełożę w nową ramę, z nowym stołem - większym, nową elektroniką, zasilaczem.... Tylko co wtedy zostanie :) ?

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istnieją firmy oferujące tego typu usługi... zerknij oto przykład z Twojej miejscowości, pierwszy ale pewnie nie jedyny.

https://www.olx.pl/oferta/druk-3d-fdm-prototyp-modeli-abs-pla-CID99-IDAB4po.html

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, Tester napisał:

Pewnie się będzie grzało więc chyba trzeba drukować ABSem. Nie na moje nerwy ;)

widzę że już miałeś Bartek doświadczenia z ABS-em :) jest całkiem inaczej jak zrobisz sobie komorę i będziesz utrzymywał coś w granicach 40-50 stopni w środku

PETG też wytrzyma ma podobną wytrzymałość termiczną za to nie rozwarstwia się i ma mały skurcz jak pla

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy styczności z drukiem 3D nie miałem ale na R2R facet który udostępnił ta obudowę drukował to z PLA 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
8 minut temu, Dareklisc napisał:

Ja nigdy styczności z drukiem 3D nie miałem ale na R2R facet który udostępnił ta obudowę drukował to z PLA 

PLA się nie nadaje do druków które mają kontakt z wysoka temperaturą jak i do wydruków wytrzymałościowych, zastosowanie PLA jest typowe do wydruków prototypowych 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Paragon napisał:

PLA się nie nadaje do druków które mają kontakt z wysoka temperaturą jak i do wydruków wytrzymałościowych, zastosowanie PLA jest typowe do wydruków prototypowych 

Widzę, ze próbujesz dużo doradzac i może masz teoche wiedzy, ale czasami nir masz racji... pla nie nadaje sie do wysokich temperatur to prawda. Petg nie ma dużo wiecej... ale o wytrzymałości PLA masz raczej znikoma wiedzę...


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
6 godzin temu, CNCRob napisał:

Widzę, ze próbujesz dużo doradzac i może masz teoche wiedzy, ale czasami nir masz racji... pla nie nadaje sie do wysokich temperatur to prawda. Petg nie ma dużo wiecej... ale o wytrzymałości PLA masz raczej znikoma wiedzę... 

mam bardzo małą wiedzę o druku w porównaniu z firmami które tłuką setki druków miesięcznie ale coś liznąłem podstawy :P , chętnie posłucham o wytrzymałości pla w stosunku do petg jakieś przykłady testy na pewno mi i innym się ta wiedza przyda.

EDIT:

a dlaczego ja osobiście uważam że jest to słaby materiał, dodam słaby w stosunku do PETG

- PLA ma jedną z najniższych temperatur "płynięcia" 145-160 stopni,  gdzie PETG ma próg około 200 stopni, 40-60 stopni to nie jest mało szczególnie jak wydruk będzie miał stałą styczność z wysoka temperaturą

- PLA jest sztywnym materiałem co oznacza że łatwiej pęka na pewno łatwiej w stosunki do PETG, gdzie PETG po prostu się wygnie ale nie pęknie

- jest biodegradalny co oznacza że jest niestabilny chemicznie

- jest cieżko do jakiejkolwiek obróbki mechanicznej w razie potrzeby korekty

 

to tak na szybko minusy które dla mnie wykluczaję ten materiał ale to moje osobiste zdanie na temat tego materiału, ja drukuję bardzo dużo elementów  konstrukcyjnych z różnym zastosowaniem i po wielu różnych testach PETG zawitał u mnie na dobre gdybym bawił się w figurki i zabawki to pewnie PLA był by dla mnie ok.

żeby nie było że jestem uprzedzony to w pracy drukujemy tylko z PLA i to chyba od 5 lat jeszcze za czasów makerbotów :) , dużo wzorników, prototypów i szablonów i tym podobnych elementów w dużej większości są to jednorazowe wydruki przed zamówieniem matrycy na wtryskarce, bardzo często się deformują w wilgotnym i ciepłym środowisku, ale nie przeszkadza to bo jak pisałem są to wydruki prototypowe/jednorazowe

Każdy ma swoje typy ale pisz przynajmniej uczciwie  PLA nie jest tragiczny nigdy tego nie powiedziałem jest po prostu słabsze w stosunku do Peta a jak mogę wybierać to nie będe wybierał słabszego materiału tylko wybiorę ten lepszy to chyba proste i logiczne, PLA w porównaniu z PETG ale jest materiałem słabszym prawie pod każdym względem, kiedyś był bardziej rozpowszechniony bo stół w drukarce nie musiał być grzany a drukować się dało już na głowicy rozgrzanej do 190-200 stopni, więc się utarło że był materiałem łatwiejszym w druku ale to tyle,

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



I tyle w temacie wytrzymałości PLA ;)

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

ten test niczego nie dowodzi, więc tyle w temacie jeżeli chodzi o testy wytrzymałościowe, testy robi się porównawcze względem punktu odniesienia lub innego materiału:

Tutaj większy test PLA vs PETG ujawniający plusy i minusy każdego z materiałów niebieski PLA różowy PETG:

 

tutaj cienkościenny test wytrzymałości PLA vs. PETG gorąca woda PLA jest pierwszy :)

 

wytrzymałość na ogień zwykłego pla i wzmocnionego pla o podniesionej wytrzymałości które jest praktycznie łatwopalne jak świeczka i niebezpieczny kontra zwykły PETG, które nie jest palne:

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, test nic nie znaczy. PLA jest kruche i niewytrzymale. I łatwiej pęka. No i nie nadaje się do wydruków wytrzymałościowych. Co widać było po tej feldze [emoji23]

 

 

 

 

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paragon, nie rozrozniasz pojęć jak na moje oko. VDR ma rację PLA jest wytrzymały materiałem. To tak jakbyś porównywal tytan np z inconelem jeśli chodzi o stale. Każda ma inne temperatury topnienia jak i inna sztywność. A sa zastosowania w ktorych nie dasz rady zastąpić tytanu inconelem i odwrotnie. Obie stałe są na samym szczycie wytrzymalosciowym a jednak maja inne właściwości.

Znam zastosowania gdzie PLA bije na łeb petg. Ty wszystko bierzesz ogólnie a tu trzeba dobierać materiał do danego zastosowania i tyle. PLA jest mocniejsze i tyle. Petg zadrabia miękkościa i sie po prostu wygnie a nie pęknie, ale ma słabszy moment do chwili wygiecia niz PLA. Ja osobiście posiadam własne dwie drukarki, które chodzą od miesięcy 24h/dobe i robię typową produkcję. Robiłem tez testy wytrzymałościowe i petg dawał za przeproszeniem d*py. W firmie, gdzie pracuje tez mamy drukarki do robienia prototypów przed wykonaniem części do samolotów z tytanu czy innych egzotycznych materialow.  

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.