Skocz do zawartości
Retor

Robótki z drukarki 3D

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie: złe wiadomości. Właśnie przeczytałem artykuł mówiący o szkodliwości materiałów stosowanych w drukarkach 3d. Problem dotyczy co prawda embrionów ale coś może być na rzeczy. Poczytajcie sami: http://www.advancedaquarist.com/blog/uh-oh-3d-printed-objects-found-to-be-toxic-to-fish-1

Qlfon, mobilnie.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są dość stare informację dotyczące druku żywicami, niedawno UE wprowadziło przepisy dotyczące barwionych tworzyw typu PLA i ABS aby wykluczyć z nich ciężkie metale, co też się stało z pół roku temu. Generalnie białe, bezbarwne i odpowiednio barwione tworzywa od PLA po NYLON są dla akwariów nieszkodliwe, każdy z nas moczy takie tworzywa jak chociażby poliwęglan czy ABS, które są szkodliwe a jakoś nikt nie obserwuje uszczerbku na morszczyźnie, a niektórzy się boją moczyć biologicznie obojętne PLA bo się naczytają o żywicy epoksydowej, która nie ma nic wspólnego z PLA.

Natomiast druk żywicą utwardzaną światłem UV, w sytuacji gdy nie utwardzi do końca żywicy, staje się silnie toksyczna dla zwierząt wodnych. Zresztą żywice jakie by nie były - UV czy zwykłe - wszystkie należą do epidianów i bezwzględnie są toksyczne dla życia wodnego.

Dlatego też ja osobiście wydłubuje sprzęty ze sprawdzonych wcześniej materiałów, bo mi również zależy na życiu mojej rafy.

ps. niebawem będą aktualizacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za update :)

Wysłane z mojego XT1039 przy użyciu Tapatalka


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jac11 zapomniałem wcześniej podziękować za wpis, mam nadzieje że filtr śmiga a zwierzaki zadowolone.

Jak wcześniej obiecałem oto kolejna aktualizacja...

Wszyscy z nas starają się o to żeby akwarium wyglądało jak najlepiej, ale nie zawsze estetyka idzie w parze z wygodą pracy przy akwarium. Poprawianie pewnych detali, czy tez odławianie niechcianych fragmentów kleju, skał, muszli, foli aluminiowej po mrożonkach, fragmentów koralowców itp. które zalegają na piasku lub gdzieś w szczelinach po za zasięgiem naszych rąk, nie jednemu sprawiają problem. Na takie ewentualności przygotowałem coś specjalnego - miniaturowy, giętki i wygodny w użyciu chwytak.

chwytak.th.jpg chwytak2.th.jpg

Chwytak sięga tam gdzie wzrok nie sięga ;) Rewelacyjnie sprawdza się też w walce z rozgwiazdkami, które potrafią być upierdliwe.

Chwytak_w_akcji.th.jpg Chwytak_w_akcji2.th.jpg Chwytak_w_akcji4.th.jpg

Chwytak zaprojektowałem tak żeby można było go wytrzeć jednym ruchem, co jak wiecie w przypadku dużych klasycznych chwytaków jest niemożliwe. Nikt nie wpycha do akwarium chwytaka albo ręki po jakieś tam drobiazgi, inaczej ma się sprawa gdy ma się do dyspozycji takie maleństwo, w dodatku które można ustawić w dowolnej pozycji.

chwytak_kombinacje.md.jpg

Nie wiem jak u Was, ale u mnie ilekroć chciałem porobić coś w akwarium zwykłym chwytakiem, to ryby dostawały świra, parę razy wargacz wyskoczył ze strachu. W przypadku mini chwytaka ryby reagują raczej z ciekawością, zresztą wyżej widać jak wargacz czyha na jakieś zamieszanie. Za to kraby świrują na widok nieco większych od ich osobistych szczypiec ;) ale przynajmniej nie skaczą! Dzieci też się nie boją...

Chwytak_w_akcji3.th.jpg

A tak to wygląda w całej okazałości

chwytak_calosc.md.jpg

Końcówka ma zaledwie 20mm szerokości i 9mm grubości, długość ramion to 22mm. Rączka chwilowo ma formę pistoletu, ale dość długo się ją drukuje i chyba ją uproszczę. Co do samej konstrukcji to na początku przy samej rączce dołożyłem giętką rurkę, dzięki temu można wygodnie rozsiąść się przed akwarium, i nie męcząc ręki ani nadgarstka, łapać co się chce. Dalej, po giętkiej rurce, jest czarna, sztywna, lekka rurka węglowa, nadająca sztywności podczas manewrowania, następnie ponownie giętka rurka. Długość całego chwytaka prezentowanego tutaj to około 60cm, ale zmieniając długość rurki węglowej można dopasować chwytak do dowolnego akwarium.

Koszt całej inwestycji to około 50-60 zł, nie policzyłem dokładnie czasu wydruku, bo dość sporo wersji próbnych było, więc to tylko szacunkowy koszt.

Jest jeden minus całej zabawy chwytakiem... jak się go raz wypróbuje to potem ciężko się bez niego obejść :)

Kolejne zabawki opiszę jak znajdę więcej czasu. Gdyby ktoś chciał przetestować któryś ze sprzętów to polecam się na prv.

Edytowane przez Retor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny patent z tym chwytakiem. Nie raz nie dwa trzeba było zamoczyć rękę bo tradycyjny chwytak nie sięga pod półkę skalną gdyż jest za prosty:-)

Na prawdę fajny pomysł.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit:

Pokson - co Ty za śmieci linkujesz?

Pompa perystaltyczna z drukarki 3d.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję coś takiego (chodzi mi o rączkę, a nie sam chwytak). Czas wydruku jest krótszy.

Wciąż pracujesz na tym samym programie czy znalazłeś coś lepszego? Ja ciągle szukam odpowiedniego programu dla siebie...

post-14108-0-46361700-1458129058_thumb.jpg


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję coś takiego (chodzi mi o rączkę, a nie sam chwytak). Czas wydruku jest krótszy.

Wciąż pracujesz na tym samym programie czy znalazłeś coś lepszego? Ja ciągle szukam odpowiedniego programu dla siebie...

Taką rączke już prubowałem ale nie wiele krócej się drukowała a gorzej leżała w łapie :) a co do programu to w przypadku Makerbota używam głównie Makerware, a wynika to głównie z tego że większość usług wydruków 3D bazuje na estymacji czasu wydruku opartego o ten soft, gdzie każdy klient może pobrać sobie oprogramowanie i sprawdzić rzeczywisty czas wydruku. Natomiast polecam Ci CURA - znacznie większa kontrola drukarki w porównaniu do Makerwera, generalnie każdy soft niesie coś co będzie Ci pasować lub nie, mi najbardziej leży CURA właśnie.

ps. podziel się z nami doświadczeniem, co udało Ci się wydrukować do akwarium itp.

ps.2 niebawem kolejna aktualizacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CURA jeszcze nie próbowałam....

Znalazłam artykuł, może dzięki niemu więcej posolonych maniaków nabierze ochoty do eksperymentowania z drukiem 3d :)

http://www.cflas.org...on-efforts/6909

Jakiś czas temu podczas czyszczenia pompy obiegowej wydarzył mi się wypadeczek i body od pompy pękło :chris: Mój mż zrobił skaner z kamery z xbox'a, zrobiliśmy skan i wydrukowaliśmy nowe body... Jak na chwilę obecną to największa rzecz, która trafiła do wody. W większości drukowałam stojaki na fiolki do testów, półki na szczepki, jakieś zaworki i sporo rzeczy domowego (nie akwarystycznego) użytku :thumbup: Nic poważnego, ale musze się przyznać, że korci mnie jakiś reaktorek.... potrzebny mi tylko odpowiedni program

Edytowane przez tist (wyświetl historię edycji)

8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może stworzymy jakąś wewnętrzną bazę z plikami .stl, i podzielimy się nimi, tak aby każdy mógł sobie wydrukować różne robótki na 3D ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tist - do projektowania w 3D polecam Autodesk Inwentor, można go pobrać za darmo po zarejestrowaniu i używać legalnie przez trzy lata. Przy okazji gratuluje męża złotej rączki :)

@marcinos75 - inicjatywa fajna z bazą plików, tylko ja już pewnie nie znajdę czasu na kolejny temat, a plikami choć nie wszystkimi chętnie się podzielę. Może zainicjuj taki wątek i prześlij linka tutaj wszystkim to się więcej osób włączy.

A tak po za tym obydwoje podzielcie się jakich drukarek używacie i co Wam sprawia trudności itp.

ps. kolejny "większy" projekt już się drukuje, niebawem się z wszystkimi podzielę kolejnym doświadczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest koszt materiałów eksploatacyjnych do drukarki 3D?

Kupujesz filament i tyle, a jaki i od kogo to zależy.. ja u siebie mam zortraxa i ten zaleca swoje filamenty, ok 800g na szpuli to jakieś 140 zł. Alternatywne filamenty są dużo tańsze 2kg za 80 zł..


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrej jakości filament można mieć już w okolicach 60zł /kg, poniżej tej ceny niestety jakość spada. Taki filament jak Sienki pisze - 2 kg za 80 zł też przerabiałem, ale dysza w drukarce zatkała się po paru wydrukach tak że odradzam. Teraz w Polsce jest dużo nowych producentów, więc być może jest coś tańszego i dobrego, najlepiej przetestować z różnych źródeł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrej jakości filament można mieć już w okolicach 60zł /kg, poniżej tej ceny niestety jakość spada. Taki filament jak Sienki pisze - 2 kg za 80 zł też przerabiałem, ale dysza w drukarce zatkała się po paru wydrukach tak że odradzam. Teraz w Polsce jest dużo nowych producentów, więc być może jest coś tańszego i dobrego, najlepiej przetestować z różnych źródeł.

Dokładnie :) podałem dla przykładu rozbieżność cen. Sam jeszcze stosuje zalecane filamenty ale to też z uwagi na po 1 małą ilość wydruków, po 2 ograniczenia programowe zortraxa co do wyboru parametrów druku.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ile by kosztowało wykonanie takiego koła nawojowego:

kolo-nawojowe-do-obsadki-125-mm.jpg

Ale tak aby miało krótszy (niższy) kołnierz, oraz rowki na których będzie okładać się linka

na której wisi lampa ???

Pozdrawiam Adrian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnej przerwie przyszedł czas na coś ekstra :) drukowany odpieniek...

chwilowo podłączony jest do mojego systemu i pieni rewelacyjnie. Cały odpieniek działa zewnętrznie, ale można go też moczyć bez obaw o jakieś skutki uboczne.

Odpieniacz_Druk3D.jpg

Odpieniacz_Druk3D_2.md.jpg

Odpieniacz_Druk3D_4.md.jpg

Odpieniacz_Druk3D_3.md.jpg

Tunze.md.jpg

Wirnik również drukowany daje radę i jest bardzo wytrzymały co w przypadku drukowańców bywa różnie. Jest kilka rzeczy które zwiększają wytrzymałość wydruków np. drukowanie w większej temperaturze niż zalecana, ale każda drukarka ma nieco inną specyfikację więc wypracowanie wytrzymałości wymaga prób i błędów. Moje wirniki z powodzeniem pracują już przynajmniej 2 lata, bez śladu zużycia.

Fotki z pracy odpieniacza następnym razem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniek rewelacja. Jaki jest koszt wydrukowania takiego sprzętu?

PS. Byłbyś w stanie wydrukować wirnik igiełkowy do Jebao DC-3000? Jeżeli tak to ile by kosztował?


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie liczyłem ile cała inwestycja kosztowała. Wydruki nie były aż takie drogie, natomiast kwestia zaprojektowania i poskładania całości do kupy trochu zajęła. Jak się ogarnę ze wszystkim to postaram się to wszystkim zobrazować.

Co do kosztów druku poszczególnych podzespołów typu wirniki, to polecam wiadomości prv.

Edytowane przez Retor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość


A tak pieni (woda po moczonej wcześniej skale) wydrukowany przez kolegę wirnik do Tunze DOC Skimmer 9001

20160611_131526.jpg

Wirnik_Tunze_9001_40.jpg

oryginalny był ... zbyt delikatny - zamiennik na pewno wytrzyma niejeden upadek :p

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dlugo trzeba czekac na zrobienie takiego wirnika?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pewno zależy od wolnego czasu :) ale:

3-ciego wysłałem paczkę z pompą a 6-tego już był wydrukowany i założony, 9-tego już miałem w domu przesyłkę zwrotną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.