Skocz do zawartości
demono1

lysmata seticaudata czy lysmata wurdemanni na AIPTASIA ??

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczołem dokarmiac stynko moja wundermani bozaczela jest mi Pocillopoe :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze temat stary, ale ja od jakiegoś czasu mam podejrzenia co do seticudaty o obgryzanie mi acropor. Wszystko inne już wykluczyłem. Parametry stabilne, bez zmian. Żadnych skoków czy wachniec zasolenia, czy temperatury. PH tak samo. 

Rano zastaje obgryziony badyl na akrze.

Staralem się obserwować w nocy akwarium, wywaliłem nawet jednego kraba z akropory, bo myślałem ze on, ale to krewetka się głównie kręci w miejscu gdzie następuje utrata tkanki. 

Caly badyl wyglada jak obgryziony dookoła. Potem jakiś czas spokój i znowu to samo.

W każdej praktycznie z akropor miałem kraby symbiotyczne, teraz został tylko jeden, poznikały.

Czy to możliwe, ze te krewetki tak maja, miał ktoś taki przypadek?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, lech360 napisał:

Wiem, ze temat stary, ale ja od jakiegoś czasu mam podejrzenia co do seticudaty o obgryzanie mi acropor. Wszystko inne już wykluczyłem. Parametry stabilne, bez zmian. Żadnych skoków czy wachniec zasolenia, czy temperatury. PH tak samo. 

Rano zastaje obgryziony badyl na akrze.

Staralem się obserwować w nocy akwarium, wywaliłem nawet jednego kraba z akropory, bo myślałem ze on, ale to krewetka się głównie kręci w miejscu gdzie następuje utrata tkanki. 

Caly badyl wyglada jak obgryziony dookoła. Potem jakiś czas spokój i znowu to samo.

W każdej praktycznie z akropor miałem kraby symbiotyczne, teraz został tylko jeden, poznikały.

Czy to możliwe, ze te krewetki tak maja, miał ktoś taki przypadek?

 

Krewetki te mogą skubać ale tylko i wyłącznie martwą tkankę. Chociaż na spsach tego nigdy nie zauważyłem. Nawet jak sps leciał. 

Te korale muszą same lecieć i to nie będzie napewno wina krewetek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wczoraj w nocy ja złapać i wyrzucić do sumpa zobaczymy. Mi to ewidentne wyglada na objedzony koral. Wszystkie tylko z tej strony akwarium gdzie grasowała krewetka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Udało mi się wczoraj w nocy ja złapać i wyrzucić do sumpa zobaczymy. Mi to ewidentne wyglada na objedzony koral. Wszystkie tylko z tej strony akwarium gdzie grasowała krewetka.
Co musi być na koralowcach że dłubie w nich.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo po prostu głodna, bo karmie mało, aiptasi nie widziałem od bardzo dawna to może głoduje.

Kolega tez pisał ze mu pocilopore podjadała 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Mi podjadała ale sexy shrimp one są z tego znane.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetka w sumpie to pożyjemy, zobaczymy. Może faktycznie trzeba będzie wodę do analizy wysłać jeśli dalej coś będzie się działo.

Mam jednak nadzieje, ze to krewetka, bo tak jak pisałem ubytki tkanki tylko z rana po nocy. W dzień nawet zdrowa tkanka polipowala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
2 godziny temu, laszek napisał:

Mi podjadała ale sexy shrimp one są z tego znane.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

Są z tego znane bo powiedział tak "twórca" z "twojej rury", który trzymał korale sps w 30 litrach?  Czy jest jakieś inne bardziej wiarygodne źródło potwierdzające  to zjawisko? 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

co masz na myśli pisząc :

30 minut temu, nanokaczor napisał:

 inne bardziej wiarygodne źródło

 

skoro info/wiadomość z "pierwszej ręki" jest niewiarygodna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Są z tego znane bo powiedział tak "twórca" z "twojej rury", który trzymał korale sps w 30 litrach?  Czy jest jakieś inne bardziej wiarygodne źródło potwierdzające  to zjawisko? 
Napisałem to co zaobserwowałem w swoim baniaku. Podgryzane polipy szybko się odradzały. Codziennie po zgaszeniu świateł siedzą na innym koralowcu. Ich skubanie nie powoduje żadnych konsekwencji w polipowaniu czy wzroście moich koralowców. Zauważyłem że siedzą tylko na milce, seriatoporze i montiporze czerwonej i zielonej krzak.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu w kilku tematach było napisane, narzekanie, że krewetki lysmata kuekenthali zjada korale miękkie. Ja miałem tą krewetkę i mi korali nie zjadała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi ostatnio Amboinensis zaczęły skubać rhodactisa i caulastreę, pomimo, że są dobrze karmione. Widziałem to na własne oczy i musiałem odganiać jedną od korala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może za mało je karmisz? Ja moją poprzednią i obecną krewetkę dokarmiam z pipety, do tego jak karmię suchym to staram się, żeby ten pokarm spadał w miejsce w którym jest aktualnie krewetka. Tylko ja miałem poprzednio lysmata kuekenthali, a teraz mam lysmata boggessi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię dokładnie to samo, też karmię z pipety. Głównie jedna podskubuje, może dlatego, że ostatnio złożyła jaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, niestety pomimo wyłowienia krewetki korale i tak lecą, coś jest nie tak. Kiedy człowiek już myśli że wszystko wie dostaje kopa w przysłowiowe 4 litery i okazuje się że nic nie wie.

Nic w akwarium nie zmieniane, tak jak pisałem żadnych skoków parametrów, testy i podmiany regularne od dawna na tej samej soli colombo.

Zglupialem, cześć korali bez zmian rosną polipuja, a inne lecą w oczach, nagła utrata tkanki i zgon. Jedyne co to tydzień temu skończyły mi się bakterie i aminokwasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, lech360 napisał:

Panowie, niestety pomimo wyłowienia krewetki korale i tak lecą, coś jest nie tak. Kiedy człowiek już myśli że wszystko wie dostaje kopa w przysłowiowe 4 litery i okazuje się że nic nie wie.

Nic w akwarium nie zmieniane, tak jak pisałem żadnych skoków parametrów, testy i podmiany regularne od dawna na tej samej soli colombo.

Zglupialem, cześć korali bez zmian rosną polipuja, a inne lecą w oczach, nagła utrata tkanki i zgon. Jedyne co to tydzień temu skończyły mi się bakterie i aminokwasy.

Tak jak pisałem powyżej uważam że to jednak nie wina krewetek. Jeśli nic nie zmieniłeś i nie stosujesz ballinga z micro obstawiam że skończyły się dwa związki w wodzie lub jeden z nich. Pierwszy to jod a drugi to potas. Bardziej obstawiam jod. Uznaję oczywiście z góry że nie było skoku temperatury i kh. Dla pewności opisz jaką metodą prowadzisz zbiornik, jaka jest filtracja i jakie masz parametry wody: ca, kh, mg, no3 i po4. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jod i potas dozuje cały czas. Jodu nie mierzyłem, ale potas 380.

Ph-8,2 w szczycie w nocy poniżej 8

ca- 420

kh- 7,3

mg- 1290

no3- 5-10(ciezko stwierdzić) - teraz podskoczyło do 25 po zgonach

po4- 0,03

Czesc korali leci od razu, inne lecą od góry 

Akwarium jakieś 430l, ponad 500 w obiegu, podmiany raz w tygodniu.

Pelny balling - ca, kh, mg, sbs

Filtracja jakieś 60 kg skaly I 40kg piachu w zbiorniku

W sumpie trochę skaly i no3brick i bioplate brightwell 

Odpieniacz bk supermarine 200

wegiel i rowa

do tego vsv podawane codziennie

Daje tez jod i potas tak jak pisałem, do niedawna bakterie i aminokwasy(tydzień temu się skończyły)

Oświetlenie 4xt5 54w + Led ps Hyperion 2 x150 w, ustawione na 40%, biały kanał zdjęty na 30%. Świetlówki jakieś 4 miesiące wiec raczej jeszcze dobre.

Wlasnie robię większa podmianę 20%

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, lech360 napisał:

Jod i potas dozuje cały czas. Jodu nie mierzyłem, ale potas 380.

Ph-8,2 w szczycie w nocy poniżej 8

ca- 420

kh- 7,3

mg- 1290

no3- 5-10(ciezko stwierdzić) - teraz podskoczyło do 25 po zgonach

po4- 0,03

Czesc korali leci od razu, inne lecą od góry 

Akwarium jakieś 430l, ponad 500 w obiegu, podmiany raz w tygodniu.

Pelny balling - ca, kh, mg, sbs

Filtracja jakieś 60 kg skaly I 40kg piachu w zbiorniku

W sumpie trochę skaly i no3brick i bioplate brightwell 

Odpieniacz bk supermarine 200

wegiel i rowa

do tego vsv podawane codziennie

Daje tez jod i potas tak jak pisałem, do niedawna bakterie i aminokwasy(tydzień temu się skończyły)

Oświetlenie 4xt5 54w + Led ps Hyperion 2 x150 w, ustawione na 40%, biały kanał zdjęty na 30%. Świetlówki jakieś 4 miesiące wiec raczej jeszcze dobre.

Wlasnie robię większa podmianę 20%

 

 

W takim razie wygląda to na nadmiar jodu. Ciężko go zmierzyć. Pozostaje jedynie icp. Dużo tego jodu dozujesz oprócz tego co w ballingu? Druga sprawa to odstawienie bakterii mogło spowodować namnożenie się bardziej agresywnych bakterii w miejsce tych, które powodowały ich równowagę. Nie wiem czy uda Ci się odratować te koralowce ale spróbował bym odstawienie jodu i ponowne dozowanie bakterii we wczesniejszej ilości. Być może tu lezy problem bo dodatkowo stosujesz vsv co przyspiesza ich namnażanie. Nierównowaga bakterii mogła spowodować taki stan wraz z vsv. Reasumując odstaw jod i wróć do dozowania bakterii. Co do reszty bym nic nie zmieniał żeby nie rozwalić baniaka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na anglojęzycznych stronach sa informacje, że peppermint shrimp moze podjadać korale. Zamówiłem seticuitada i teraz sie zastanawiam, czy je wrzucać bo mam szczepki premium zoa a nie chciałbym ich stracić.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zrób zdjęcie Twoim krewetkom zobaczymy jakie masz ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem lysmata kuekenthali, a teraz mam lysmata boggessi. Mam też zoanthusy i nie zauważyłem, żeby moje krewetki gustowały w tych koralach, zresztą innych korali też nie podjadały. Po prostu trzeba je karmić jeśli jest mało naturalnego pokarmu i nie będzie strat w koralach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przez parę lat nic nigdy nie ruszyły poza różyczkami i asterinami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko wundermani. Kupiłem 3 Miałem już dość spory problem z Aiptasia. Pi zakyoue 3 wundermani zapomniałem co to aiptasia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.