Skocz do zawartości
Robert-reef

2000 litrów słonej wody w Augustowie

Rekomendowane odpowiedzi

nr 15 jak podrośnie też może nie wpływać najlepiej na krewetki itp :))

Spora lista :) Chcesz wszystko na raz wpuścić ?


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem jedna wurdemani nie wiem czy jej znikniecie można powiązać z wpuszczeniem do akwa tej rybki ale mimo wszystko jest świetna i nie żałuje chce w sobotę zakupić krewetki czyszczące to się zobaczy

Edytowane przez Kicajec (wyświetl historię edycji)

a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lista spora a to dopiero początek :) Jak coś jeszcze upatrzę fajnego to będe dokupował.

Oczywiście wszystkiego na raz nie wpuszczę rozłoże zakupy na jakieś 3-4 razy.

Jutro maja dojechać zwierzęta z listy do pozycji 12, kolejne zakupy za jakieś 2-3 tygodnie

Dzisiaj byłem w Białymstoku u Artura, kupiłem od niego zestaw makroglonów do refuium i trochę szczepek korali, między innymi trochę łatwych SPSów. Poprzyklejałem korale do podstawek, posadziłem glony, jutro cyknę jakieś zdjęcie bo dzisiaj woda mętna bo dalej musiałem piasek poukładać bo porozwiewany przez cyrkulacje - sodoma z tymi cyrkulatorami :)

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dojechał pierwszy zestaw zwierzaków... niestety loretka nie przeżyła transportu :(

post-20578-0-77595900-1436976747_thumb.jpg

To szczepki korali, które wczoraj kupiłem. Na razie czekają w moim szczepkarium

ładna sinularia fluo ,tubipora, pseudogorgonia, gorgonia, talerzówki zielona i czerwona, montipora stalowa i kilka innych łatwych spsów

post-20578-0-20846100-1436976753_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o kurde fajnie szczepki wygladaja i juz sie otwieraja :)Jeszcze talerzowka bedzie ta ktora Ci sie podoba, jak nieco przyrosnie i te krewecie gratis :)..Bardzo sie ciesze ,ze tak sie pootwieraly i kurcze sinuralie fajnie :)Akwarium super !!!!...A jak makroglony ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ładne :), na razie przetrzymam je przez jakiś czas w oddzielnym zbiorniku. Jak już poprzyrastają do skałek to znajdę dla nich odpowiednie miejsce w głównym :)

Makro glony zasadzone w refugium, czekam na ich rozrost . Dzisiaj padł 50W halogen ledowy zamontowany nad refugium :( i mają ciemność. Lipa poświecił 2 tygodnie i padł. Jutro będe rozkręcał i patrzył co tam się zepsuło. Najprawdopodobniej przetwornica napięcia bo tylko błyska i nie może odpalić.

Wpadłem na pomysł przeniesienia makaronów do oddzielnego zbiornika, tam gdzie mam odpieniacz a w sumpie pod akwarium nasypałem piasku i tam posadzę te glony od ciebie. Tam jest spora powierzchnia i też mam zamontowany tam halogen ledowy 50W będą miały gdzie przyrastać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem z 4 dniowego urlopu nad morzem i od razu udałem się sprawdzić jak akwarium. Okazało się że wylot z pompy obiegowej był ustawiony tak że woda lekko czasami "uderzała" w poprzeczkę akwarium i zlatywała kroplami na podłogę. Musiało wychlapać sporo wody bo zasolenie spadło z 1.025SG do 1.024SG. Dolewka cały czas uzupełniała ubytek wody.

Kolejna nieciekawa sprawa to PO4. Przed wyjazdem było 0,06ppm po powrocie 0,09ppm mimo wsypania trochę rowaphos do filtra przepływowego przed wyjazdem. Na urlopie raczej myślałem czy nie za dużo i za szybko wyciągnie fosforany z akwarium. Co prawda karmienie zostawiłem niedoświadczonemu koledze, może za dużo sypał. Cóż, zalałem 25ml bakterii i 25ml wódki.

Będe lał 25ml dziennie alkoholu zobaczę czy to zmniejszy ilość fosforanów. NO3 mam 5-10ppm więc kuracja alkoholowa powinna zadziałać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zabrałem się za przeróbkę na szybko podłączonej instalacji elektrycznej. Popuszczałem kabelki w listwach i teraz wszystko zaczyna ładnie wyglądać. Ta plątanina kabli bardzo mnie denerwowała, nie miałem tylko wcześniej za bardzo czasu żeby to uporządkować.

Jeszcze nie wszytko jest skończone ale już wygląda znacznie lepiej

post-20578-0-28623200-1438375577_thumb.jpg

Przy okazji zrobiłem jeszcze sobie taki gadżet, który wyłącza pompy i cyrkulatory na czas karmienia i załącza po określonym czasie najpierw cyrkulatory a następnie pompy obiegowe. Czasy wyłączenia pomp i cyrkulatorów można regulować niezależnie.

Do tej pory korzystałem z funkcji feed na pompach i cyrkulatorach ale musiałem klikać w 7 przycisków żeby uspokoić wodę (4 cyrkulatory i 3 pompy obiegowe) do tego czas działania oryginalnego feeda jest bardzo krótki i jeszcze do tego pompy obiegowe włączały się razem z cyrkulatorami.

Teraz sobie mogę ustawić że na przykład wszytko stop po np. 20 minutach ruszają cyrkulatory i rozdmuchują to co nie zostało zjedzone i zalegało gdzieś w zakamarkach i po kolejnych 20 minutach rusza obieg wody i akwarium działa normalnie. Teraz to wszystko robię jednym przyciskiem "dzwonkowym"

Całością sterują 2 przekaźniki czasowe

post-20578-0-72278100-1438375573_thumb.jpg

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaje do swojego baniaka około 1 litr fitoplanktonu dziennie i zacząłem lać wódkę bo PO4 wzrosło mi do 0,1ppm.

Została mi 4 kanałowa pompa dozująca do bailinga z poprzedniego baniaka i w wolnej chwili zmajstrowałem sobie automatyczne dozowanie fitoplanktonu i wódki. Na razie ustawiłem 24 dawki po około 20ml fito i 24 dawki po około 1ml wódki.

Fito zakrapla sie do DSB z glonami a wódka do szczepkarium. Docelowo doprowadzę wódkę do komory pomp w sumpie żeby od razu bo głównego zbiornika była podawana

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walczyłem trochę z za niskimi wartościami PO4 i NO3 bo zaczeły mi padać glony w refugium. Aktualnie już wszystko jest na dobrej drodze, jeszcze tylko muszę znaleźć sposób na podbicie NO3 bo PO4 podskoczyło po zmniejszeniu dozowania wódki.

Aktualnie mam PO4 - 0,06ppm, NO3 - około 5ppm.

Dzisiaj rozprawiłem się z aiptasią. Miałem ją na kilku skałkach i wśród zoantusów. Sporządziłem silny koncentrat solanki i za pomocą strzykawki z igłą atakowałem każdą z nich. Zauważyłem że lepiej jest niszczyć aiptasie solanką niż kwaskiem bo jak wcześniej wstrzykiwałem kwasek cytrynowy to wszystkie aiptasie w pobliżu od razu się chowały a na solankę tak nie reagują. Po zaaplikowaniu strzała różyczka rozpuszcza się prawie jak po kwasku :). Zobaczę za kilka dni czy ten zabieg podziałał. Resztę dokończy 8 krewetek wundermani.

Poniżej fotka całości zbiornika. Kiepska jakość, muszę się nauczyć robić fotki akwarium...

gallery_20578_3527_84608.jpg

i kilka zbliżeń...

gallery_20578_3527_224762.jpg

gallery_20578_3527_77198.jpg

gallery_20578_3527_7978.jpg

Mój ulubieniec, krabik Stenorhynchus seticornis. Jest rewelacyjny, fajnie wygląda i się zachowuje

gallery_20578_3527_147470.jpg

gallery_20578_3527_177879.jpg

i jeszcze filmik

i jeszcze jeden z większym zoomem

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam tego kraba.

A powiedz co to oznacza "silny koncentrat"


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać czy zaobserwowałeś agresję tego krabika względem innych krewetek?

Też zastanawiam się nad jego kupnem ale mam już kilka krewetek czyszczących i nie chcę ich stracić.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ganiać za krewetkami nie gania, ale jak za blisko podpłynie to wąsa może stracić.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie około 3 tygodni siedział w 100 litrowym szczepkarium wraz z 2 krewetkami czyszczącymi i 2 wundermani. Nie zauważyłem żadnej agresji między nimi.

Zjadł mi natomiast jednego krabika porcelanowego. Byłem wtedy kilka dni na urlopie i dowiedziałem się od pracowników że widzieli jak go pożerał. Wcześniej nie zauważyłem żeby między nimi dochodziło do bójek.

@helmofon - silny koncentrat to taka garść soli na około 0,3 litra wody

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

helmofon , Robert - dzięki za info.

Chyba zaryzykuję i kupię jakiegoś młodzika.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w rzeczy samej, krabik jest zarąbisty :thumbup:


Start 02-04-2015 ,akwarium 200x60x70cm szkło optiwhite 12mm 840l + sump 90l,

Odpieniacz - ATI 250 POWER CONE , Lampa - 2xbelki LED SANRISE A015-90-W + 8 rury 80W ATI

Obieg - Jebao DCT12000 ,Pompa cyrkulacyjna - Jebao 1x RW-20, 1xRW-15, 2xRW-8,

 Żywa skała - pochodzenie Indonezja – Bali – 100 kg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj skończyłem bejcować ramkę, która będzie wokół akwarium. Jutro ją polakieruje i jak lakier wyschnie będę ją mocował do ściany.

Musiałem też zamówić szyby a w zasadzie lustra, które będę kleił do ściany nad akwarium w pomieszczeniu technicznym bo okazało się że już w jednym miejscu pojawiły się burchle na ścianie i zaczęła odstawać farba.

Zrobiłem też eksperymentalną hodowlę mysis. W 1,5 litrowej butelce wlałem trochę fito planktonu, odłowiłem kilkanaście sztuk mysis z sumpa, wrzuciłem wężyk do napowietrzania i tak stoi od piątku. Na razie nic ciekawego się nie dzieje mysis pływa ale nie widać nowych osobników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie pisałem...

Troche nie miałem czasu ostatnio aby zająć się akwarium, robiłem tylko co jakiś czas testy. Miałem obniżone Ca, Mg i KH. Dolewałem roztwory aby je podrównać. Teraz już są na odpowiednim poziomie.

Zrobiłem podmianę wody. Podmieniłem 160 litrów wody jakiś miesiąc temu. Myślę że w najbliższy weekend zrobię kolejną podmiankę.

Niestety nie obyło się bez zgonów. Zgineło mi kilka ryb z niewiadomych przyczyn. W poniedziałek znalazłem na podłodze wyschniętego hepatusa :(.

Korale rosną, chociaż nie widać dużych przyrostów. Nie jestem zbytnio zadowolony, liczyłem że będą lepiej rosły. Spróbuje zacząć regularnie podmieniać wodę w akwarium. Zobaczę czy będą efekty. Może to też wina niskich wartości MG i Ca, które się utrzymywały przez dłuższy czas.

Dzisiaj zauważyłem że w końcu błazenek zakumplował sie z ukwiałem. 2 miesiące stał w miejscu gdzie błazenki miały swój rewir i w końcu sie udało.

Mam tez problem z pyłem w wodzie, babka i inne kopiące ryby robią zadymę. Będe musiał pomyśleć nad skarpetami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okazało się że mam w akwarium wodę o zasoleniu 33PSU. podbijałem sztucznie magnez i wapń a okazało się że mam mało soli w wodzie :). Robię podmianki, już zrobiłem 3x100litrów wodą o zasoleniu 36PSU. Będe podbijał aby mieć w akwarium wodę o zasoleniu 35PSU.

Kilka dni temu znalazłem w piachu skrzypłocza, myślałem że zdechł a on siedział przez dwa miesiące zakopany w piasku.

Zmieniłem sposób działania falowników, dwa robią falę - działają jako master-slave a dwa pozostałe działają w trybie else czyli ze zmienną siłą.

Dzisiaj zupgrejdowałem hodowlę fitoplanktonu. Wcześniej hodowałem w 5 litrowych butelkach po wodzie mineralnej. Teraz nastawiłem wiadro 20 litrów.

Przygotowuje się też do uruchomienia systemu automatycznej podmiany wody. Na razie projektuje półkę na beczkę w której będzie około 100 litrów wody podmienianej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem awarie w akwarium :(. Spalił się zasilacz od jednej z pomp obiegowych i przez to wybiło bezpiecznik. Przez całą noc nie działał główny obieg w akwarium i akwariach pomocniczych i dsb.

W piątek kupiłem 10 chromisów, brzydala i pokolca pasiastego. Pływały w jednym z dodatkowych (100litrowym) akwarium połączonych w obieg z głownym. Niestety zostało tylko 6 chromisów, reszta zgon...

Mam system powiadamiania na telefon, do którego można podłączyć różne sygnały wyzwalające i w przypadku podania sygnału dzwoni i/lub wysyła smsa. Odwlekałem jego uruchomienie, ale już dzisiaj po tej przygodzie zaczełem robić podłączenia. System będzie informował o niskiej temperaturze (kiedyś zostawiłem okno w sumpowni otwarte na całą noc i temp. wody spadła do 24 stopni a było to miesiąc temu - co by było gdybym w zimę zostawił), dodatkowo będzie czujnik otwartego okna no i oczywiście braku zasilania i jeszcze czujnik zalania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe czujniki znajdziesz na www.mobilealerts.pl

co 7 minut mam odczyt z temperaturą zbiornika, a raz jak wywaliła zmywarka uratowałem co nieco w domu


ba1d0dbe44d268c0978d77430793cdd9u1087a952.png

Akwarium przód, boki OPTI 200l (100x40x50), Odpieniacz: Comline® DOC Skimmer 9004 + Comline® Filter 3162 (Reefpack 250), Cyrkulacja: 2xJebao RW-4, Newa Wave 1.6 adj, Światło: 4X39W Blau Lumina (2xGiesemann Actinic Blue,1xPower Chrome Aquablue,1xGiesemann Super Actinic), Dolewka: Tunze Osmolator 3155, Sump: Brak, 13kg żywej skały, 18kg żywego piasku, grzałka Newa Therm 75W umieszczona w filtrze, Zasilacz awaryjny 400W akumulator AGM 12V55Ah 12h pracy zbiornika, Filtr osmozy: Aqua Vita RO4 - DEMI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.