Skocz do zawartości
Robert-reef

2000 litrów słonej wody w Augustowie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Robert

Podmiany robisz regularnie tak jak sobie postanowiłeś? :) Fajnie że chce Ci się bawić z fito, ja bym jednak na Twoim miejscu ten czas poświęcił na regularne podmiany na przykład, huśtawka czegokolwiek (parametrów, dostępności pokarmu, zasolenia) nigdy nie jest dobra ;)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem robić regularne podmiany bo jednak faktycznie bez podmian to kiepsko akwarium funkcjonowało. Może kiedyś jak już akwarium trochę się zestarzeje i glony lepiej rozrosną spróbuje zaprzestać lub ograniczyć podmiany. Teraz robię jakieś 100 litrów na tydzień. Na razie buduje system automatycznej podmiany wody. Buduje coś mniej więcej takiego jak jjablonski kiedyś przedstawił. Czekam jeszcze na czujniki pływakowe i będę programował jakiś sterownik PLC do obsługi tego systemu.

Z fitoplanktonem to nie ma dużego problemu, teraz mieszam w 25 litrowym wiadrze solankę + F2 + szczepkę startową i pompka dozująca ładuje mi litr fitoplanktonu dziennie. Takie wiaderko starcza mi na prawie miesiąc. Oczywiście tą mieszaninę robię w 2 wiadrach gdzie wiadro podłączam do pompki dozującej po około 2 tygodniach od zaczepienia fito.

Parametry trzymają się w normie, reaktor pracuje, glony wyciągają fosfor i azot, odpieniacz wywala szambo.

Karmię nieregularnie 2-3 razy dziennie zróżnicowanym pokarmem, czasem, szczególnie w weekendy robię głodówkę lub ograniczam karmienie do 1 porcji dziennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj spaliła mi się pompa od odpieniacza. wessało skarpetę, która zablokowała wirnik.

Wczoraj też uruchomiłem zbiornik do automatycznej podmiany wody. Narazie jest obsługiwany manualnie ale w wolnych chwilach piszę program, który będzie robił to automatycznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotki beczki, w której dokonywana jest (a właściwie będzie) automatyczna podmiana wody. Na razie steruje podmiana ręcznie. już jedna podmianka zrobiona :) Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

gallery_20578_3645_1044752.jpggallery_20578_3645_573564.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz zamiar zastosować do sterowania podmianą?


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaprogramowany sterownik PLC. Na razie zrobiłem wstępny projekt ale jeszcze muszę go dokończyć i przetestować. Wybrałem taki najtańszy http://www.ebmia.pl/sterownik-programowalny-sr12mrdc-1224v-p-965.html 4 wyjścia i 8 wejść w tym analogowe do sondy pH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj udało mi się w końcu kupić pompę do odpieniacza. W końcu po długim przestoju odpieniacz ruszył.

Podmieniłem też setkę wody na soli aquaforest.

Parametry wody od kilku tygodni trzymają się na poziome Ca-410, Mg - 1380, KH-8. Niestety PO4 - 0,34, NO3- 25. PO4 zbijam Rowaphos'em i liczę że bakterie probiotyczne, które zacząłem dolewać zaczyna robić swoją robotę.

Założyłem też duży filtr na spływie zrobiony z wiadra od soli wypchany materiałem filtracyjnym. No nie mogę się pozbyć pyłu zawieszonego w wodzie.

gallery_20578_3651_269546.jpg

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co to za światełko nad szczepkarium? :ninja::thumbup:

takie ładne bliki ?


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert uważaj z tym filtrem aby nie narobił Ci bałaganu w akwa zamiast pomóc - jak tam będziesz miał za dużo syfu i potem to nagle pójdzie w wodę to...


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj udało mi się w końcu kupić pompę do odpieniacza. W końcu po długim przestoju odpieniacz ruszył.

Podmieniłem też setkę wody na soli aquaforest.

Parametry wody od kilku tygodni trzymają się na poziome Ca-410, Mg - 1380, KH-8. Niestety PO4 - 0,34, NO3- 25. PO4 zbijam Rowaphos'em i liczę że bakterie probiotyczne, które zacząłem dolewać zaczyna robić swoją robotę.

Założyłem też duży filtr na spływie zrobiony z wiadra od soli wypchany materiałem filtracyjnym. No nie mogę się pozbyć pyłu zawieszonego w wodzie.

gallery_20578_3651_269546.jpg

Lepiej załóż na ssaniu pompy - na koszyk oryginalny lub wykonaj DIY. Na górę będzie szła tylko czysta woda, a po spadku wydajności będziesz w stanie ocenić czy włóknina jest do wymiany.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad szczepkarium świeci lampka Aqua Illumination Prime, jak na taką małą lampkę nieźle świeci. Mam tylko z nią problem bo po odłączeniu od zasilania przestawia się w niej zegar i kalendarz. Niby można gdzieś ściągnąć nowy soft ale nie mogę znaleźć na stronie producenta działu z plikami do pobrania.

Co do filtra to jest on tymczasowy, mam nadzieje że za tydzień czy dwa wyklaruje wodę i będę mógł go zdemontować. Na razie po 3 dniach działania tego filtra niesamowita różnica, niewiele już drobinek pływa w wodzie. Filtr jest wbrew pozorom stabilnie zamontowany, od dołu opiera się na pompie od odpieniacza, sam się nie odłączy od obiegu.

Jeśli dalej będę miał problem z unoszącym się w wodzie piaskiem to pewnie dorobię taką półkę z poliwęglanu na której będą założone 2-4 skarpety filtracyjne i na nią będzie się lała woda ze spływu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przy niedzieli zająłem się porządkowaniem filtra glonowego i DSB. W filtrze cały czas pełno jest cyjano, które odkłada się na piasku i na roślinach. Zebrałem ręcznie ile się dało bakterii powyciągałem wszystkie glony, opłukałem z nich cyjano, poprzecinałem na małe sadzonki i posadziłem grządki. Obawiam się że Caulerpa Racemosa znowu będzie pięła się do powierzchni wody i nic z tego mojego sadzenia nie wyjdzie. Nie wiem co zrobić, nad tym filtrem świecą dwie ledowe lampy 50W każda.

W DSB odessałem cyjano z piasku i glonów, trochę poprzecinałem i posadziłem w piach te, które rosły w toni.

Filtr glonowy przed porządkami

gallery_20578_3658_102436.jpggallery_20578_3658_362752.jpg

Filtr uporządkowany :)

gallery_20578_3658_615571.jpggallery_20578_3658_87503.jpg

DSB

gallery_20578_3658_363271.jpggallery_20578_3658_372428.jpggallery_20578_3658_560977.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, nie ruszaj DSB, nie odsysaj nic, zostaw samo sobie :) , ono samo będzie Ci dojrzewać z 3 miesiące :) (różnego rodzaju glony, plagi itd ) ja miałem u siebie rożnego rodzaju caulerpy, mangrowce i inne glony, ale najlepiej sprawdza się stare dobre spagetti, rośnie najszybciej (czyli chyba wyciąga syf z wody?- nie mam na to żadnych badań czy rzeczywiście wyciąga i ile - ale zobacz w mój wątek ile miałem ryb i jakie korale i jakie parametry) i nie ma korzeni, jak będziesz potrzebował wywalić trochę to wyjmujesz wywalasz, bez ruszania złoża -z czasem te caulerpy nawet kilkanaście cm w piasek wchodzą i tak łatwo ich nie wyplewisz (np, jak być chciał nad DSB zrobić sobie szczepkownie)...

Ps. strasznie gęsto posadziłeś te glony za miesiąc nie będzie widać piachu ;)


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje DSB ma już około 6 miesięcy, niestety kilka razy musiałem w nim grzebnąć. Raczej staram się go nie ruszać, ale jak cyjano zaczęło osadzać się na glonach to musiałem zareagować i go odessać. Z materiałów, które poczytałem o dsb to glony zakorzenione bardzo pomagają w funkcjonowaniu złoża, dlatego takie posadziłem. Spagetti miałem w oddzielnej komorze sumpa i w ogóle nie chciało mi rosnąć, ubywało go z tygodnia na tydzień a pojedyncze nitki wplątywały się w inne glony i wirnik odpieniacza więc pozbyłem się całkowicie spagetti. W poprzednim akwarium miałem tylko spagetti i ładnie zielono rosło przy niewielkim oświetleniu - udało mi się wyhodować prawie 20 litrowe wiadro.

Przy okazji wrzucam kilka fotek mojego baniaka - jakość kiepska, światła już się ściemniły

gallery_20578_3664_275487.jpggallery_20578_3664_330831.jpggallery_20578_3664_310919.jpg

Dzisiaj Położyłem listwy, przykręciłem gniazdka gdzie będą podłączone pompy i puściłem przewody do systemu automatycznej podmiany wody

Tu schodzą się wszystkie przewody od gniazdek i czujników. Będzie tu zamontowana puszka ze sterownikiem PLC, który będzie sterował procesem podmiany wody

gallery_20578_3645_164653.jpg

Przymiarka do puszki, w której będzie zamknięty sterownik i zasilacz

gallery_20578_3645_183604.jpg

Gniazda pomp

Od góry zrzut wody do ścieków, drugie gniazdko cyrkulator mieszający sól, trzecie - pompa obiegowa. Jest jeszcze czwarte gniazdko zamontowane w pobliżu beczki z zapasem wody RO, do którego będzie podłączona pompa napełniająca beczkę podmiankową

gallery_20578_3645_70763.jpg

Widok od góry beczki podmiankowej w trakcie normalnej pracy na pompie obiegowej. Po prawej widać pływak górnego poziomu wody, dalej przez przepust przechodzi rura podłączona do pompy spuszczającej wodę do kanalizacji, druga rurka to rura napełniająca wodą RO, następny przepust to podłączenie do pompy obiegowej - ta wygięta rurka to zabezpieczenie przed przelaniem sumpa w razie zaniku prądu ( jak poziom wody obniży się poniżej poziomu do którego zanurzona jest ta rurka to zostanie zassane przez nią powietrze i woda przestanie się cofać do sumpa) a kolejne dwa przepusty to spływ wody

gallery_20578_3645_311380.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem i widziałem to morskie monstrum na własne oczy :-D coś pięknego! Brawo Robert! Dziękuję za miłe przyjęcie i parę cennych rad ;-) korale ładnie się przyjęły jak na razie.


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zastosowałem chemiclean w swoim akwarium. Trochę szkoda mi było bakterii probiotycznych, które lałem od 2 tygodni, ale cóż korale też nie czuły się najlepiej w obecności tego bordowego paskudztwa. Dzisiaj już było widać pierwsze oznaki wygranej walki z cyjano - ze skałek w większości zniknęło, z piasku odrywają się jasnobordowe gluty. Zostało kilka ognisk ciemnobordowych gdzie jeszcze się nieźle trzyma. Poczekam jeszcze kilka dni - do poniedziałku - i założę kubek odpieniacza i węgiel. Zrobie też cotygodniową podmiankę 5% wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert, nie wiem jakie masz doświadczenia z chemicleanem, ale zrób więcej solanki, bo przy 5% podmiany to odpieniacz będzie ci długo i dużo wywalał. Po drugie, generalnie zalecane jest 48 godzin kuracji, a później ewentualne poprawka, ja przetrzymałem jeden dzień i zafundowałem sobie przyduchę w baniaku i potem ospę u ryb, Ty chcesz czekać kilka dni, ciekaw jestem co z tego wyniknie. Oby nic złego, czego niniejszym życzę.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zastosowałem chemiclean w swoim akwarium. Trochę szkoda mi było bakterii probiotycznych, które lałem od 2 tygodni, ale cóż korale też nie czuły się najlepiej w obecności tego bordowego paskudztwa. Dzisiaj już było widać pierwsze oznaki wygranej walki z cyjano - ze skałek w większości zniknęło, z piasku odrywają się jasnobordowe gluty. Zostało kilka ognisk ciemnobordowych gdzie jeszcze się nieźle trzyma. Poczekam jeszcze kilka dni - do poniedziałku - i założę kubek odpieniacza i węgiel. Zrobie też cotygodniową podmiankę 5% wody

świetny produkt,mniej więcej raz w roku stosuje chemyclean i jest pięknie :thumbup:


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wczoraj zastosowałem chemiclean w swoim akwarium. Trochę szkoda mi było bakterii probiotycznych, które lałem od 2 tygodni, ale cóż korale też nie czuły się najlepiej w obecności tego bordowego paskudztwa. Dzisiaj już było widać pierwsze oznaki wygranej walki z cyjano - ze skałek w większości zniknęło, z piasku odrywają się jasnobordowe gluty. Zostało kilka ognisk ciemnobordowych gdzie jeszcze się nieźle trzyma. Poczekam jeszcze kilka dni - do poniedziałku - i założę kubek odpieniacza i węgiel. Zrobie też cotygodniową podmiankę 5% wody

Robert, szkoda tego pięknego życia. Zrób po 48h 20% podmiany jak każe producent , bo ta chemia to nie żarty. Najwyżej za dwa tygodnie powtórzysz.


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim akwarium wolał bym użyć mycosidol


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po chemiclean nawet bez podmianki nic u mnie sie niedzialo. Jedynie o to trzeba sie przygotowac ze odpieniacz wariuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.