Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Od czasu przesiadki na nieco większe walczę albo z plagami, albo z techniką.

W ramach tej walki skonstruowałem odpieniacz. W całości z kubeczków i pojemników ze spożywczaka.

W akwa chodzi od 4 dni i działa aż miło.

Koszt wykonania całośc to ok 50 zł + pompa Newa BP 1202 za sto kilkadziesiąt

Dodam, że nie jestem jakoś specjalnie utalentowany w tamach robótek ręcznych.

Zachęcam więc wszystkich do własnych konstrukcji.

Masa zabawy i wielka duma na koniec :-)

gallery_12088_3482_184477.jpg

gallery_12088_3012_2414218.jpg

krótki filmik z działania

Edytowane przez ethanhunt (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz otworek w kubku na syf ? Przyda sie do odprowadzenia wpompowanego powietrza ;)

Edytowane przez Co-2 (wyświetl historię edycji)

12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otworki w wieczku zrobiłem po zrobieniu zdjęć. Ale są i fakt, że są ważne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wygląda :) Pewnie nie jest to rozbieralne żeby zdjąć kubek czy się mylę? Jeżeli nie zdejmuje się kubek, wtedy możesz zrobić na dole kubka taki zaworek jak do ro i spuszczać nim wodę do pojemnika żeby wylewać

Edit. Możesz sobie zrobić tłumik też do wężyka pobierającego powietrze jeśli nie masz

Edytowane przez 9866666 (wyświetl historię edycji)

Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubek co prawda jest przyklejony na stałe, ale juz od czasu starego odpieniacza przyzwyczaiłem się do zbierania urobku dużą strzykawką, a nie bardzo miałem pomysł jak zamontować kubek szczelnie (pewno w kolejnej konstrukcji coś wymyślę, żeby dobrze działało i było proste w zrobieniu). Natomiast sam korpus odpieniacza jest demontowalny - w dole widać zatrzaski z wieczka pojemnika do spagetti. Dolny pojemnik jest też rozbieralny, odczepia się go od wieczka, przyklejnego do podstawy. Pomyśłałem, że ułatwi mi to kiedyś czyszczenie. Natomiast pozwolę sobie zwróić uwagę na mój wybitny :-) patent z plastikowymi kubeczkami wewnątrz rury. Chyba najprostszy sposób na uzyskanie stożkowego kształtu, a powiem że całkiem nieźle się sprawdza w praktyce.

urobek z ostatnich 3 dni

gallery_12088_3012_30658.jpg

Edytowane przez ethanhunt (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zrób dziurkę np 0,5 - 1 cm od dna w bocznej ściance

wklej rurkę (kawałek wkładu od długopisu) dołącz wężyk od powietrza i do butelki 0,5L - niech ścieka grawitacyjnie

w razie czego zatkać można plasteliną czy gumą do życia :)

niejeden odpieniacz ma taki "patent"

na fotce poniżej odpływ jest akurat zatkany

post-23855-0-08986400-1434814973_thumb.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czym to kleiłeś ?

daj jakiś opis konkretny ,krok po kroku !

to jest genialne :)


150x50x60h; sump 87x40x45h; PS BP 2x160W; Jecod 6000; Hydor performer Duo 1000 na jednej pompie Aquabee 2000; Tunze 6015,6065;dolewka ebtech; kilka glonów w sumpie:) Teco TC 15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zmienilbym rurke w kubku na wieksza srednice bedzie mozna latwiej ustawic na sucho a przy tak malej srednicy tylko na mokro bedzie pienil

Wklej rurke 30 pcv biala kosztuje ze 2 zl w chydraulicznym kawalek 50cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wyglada czyszczenie kubka?? Ja u siebie musze to robić co trzy dni bo inaczej przestaje pienic.


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam hydora on ma koniec w kształcie prostokąta i tez pieni. ale za to gorzej czyscic zagięte krawędzie, polecałbym stożek, pewnie dla bąbelków tez lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na pytania powyżej:

1. Dziurkę do odprowadzania urobku warto zrobić,. Trochę żałuję, ale w sumie przyzwyczaiłem się już do strzykawki.

2. Kleiłem klejem montażowym SBS Tytana

3. Zdjęcie w pierwszym poście wyedytowałem o opis poszczególnych elementów.

4. Rurka w kubku ma faktycznie trochę za wąska średnicę - planuję zrobić do niej ruchoma nasadkę z rurki o większej średnicy - przy okazji będzie ją można regulować.

5. Pierwotnie nie miał mieć stożkowego kształtu - na pomysł wpadłem już w trakcie robienia. Czy ma to duże znaczenie? Trudno powiedzieć - Pewno i taki, i taki byłby dobry. Jak do tej pory pieni fajnie - urobek ciemno brązowy. Brakuje mi tylko tej regulacji na sucha pianę. Czasem jak zapieni mocniej to szybko kubek zapełnia.

6 Wracając do odpływu z kubka, to do samego opróżniania nie jest mi strasznie potrzebny, ale przydałby się na czas używania np chemicleana, kiedy kiedy zalecany jest odpieniacz tylko jako napowietrzacz, bez zbierania urobku - otwarłbym zatyczkę i było by git. Za jakiś czas jak będę go czyścił to przy okazji dorobię dziurkę i rurkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.