Skocz do zawartości
adiC

Zawilgła sól

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

Wracając z urlopu zwiedziłem sobie sklepy akwarystyczne we Wrocławiu. Przypomniało mi się, że kończy mi się sól i zadowolony, że przypomniało mi się w sklepie a nie w domu kupiłem 3kg Kenta.

Tyle z zadowolenia. Po otwarciu okazało się, że sól jest całkowicie zbrylona. Nie macałem worka w sklepie, mój błąd. Opakowanie wygląda na nienaruszone i szczelne, data produkcji/ważności jest rozmazana ;) Wychodzę z założenia, że dobry sklep nie sprzedaje takiego towaru (sprzedawca macał worek i trzymał go w rękach w trakcie rozmowy, już wtedy był zwarty). Poprzednio kupiona sól przed otwarciem też była zwarta, w końcu jest pakowana próżniowo. Wyżaliłem się ;)

Można jeszcze coś z tą solą zrobić? Po rozpuszczeniu wytrąciło się trochę węglanu wapnia. Szperałem trochę w wątkach ale jednoznacznej odpowiedzi nie ma.

Pytania:

1. Sól się nadaje do użycia (zakładając mniejszą ilość CA)?

2. Można jakoś osuszyć taką sól? Tu pytanie o patenty ;)

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja się podłącze bo właśnie chciałem zrobić podmiankę na mojej RC, jak co dwa tygodnie no ale te ostatnie upały zrobiły swoje i mimo wydawało się szczelnego zamknięcia zbryliła się. Co się miało wytrącić to się wytrąciło. Jakie testy wykonać żeby sprawdzić czy się nadaje? Sam wapń i Kh wystarczy?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zbryloną solą to można w zimę chodniki sypać .. niestety ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedy jest sól zbrylona?

Czy jak miałem taką o dość zwartej strukturze, ale pod lekkim naciskiem rozsypywała się to znaczy, że już jest na tyle zbrylona i nie nadaje się czy jeszcze była ok?

dlaczego sól taka miałaby się nie nadawać do użycia?

Po dodaniu do RO rozpuściła się pięknie bez jakiegokolwiek osadu czy białej/mętnej wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku sól jest zbita w kamień ale da się ja rozbić. Dodatkowo widać po soli, że jest trochę "napęczniała". Nie wiem jak to określić a na fotce nie będzie widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba nie za każdym razem wytrąca się tyle samo węglanu? więc być może parametry nie lecą aż tak bardzo że trzeba ją od razy wyrzucać?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem cale wiadro soli 20 kg niestety zle zabezpieczylem, jescze pozostawilem na ogrodzie gdzie deszcz padal i cala zbrylona byla.

uzywam ja od trzech miesiecy brylki wsadzam do podmianek ale nie widze zadnych problemow w zbiorniku


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda mi jej wyrzucać, i tak w tej sytuacji chyba kupie nową i będę tylko tą uzupełniał, choć zastanawiam się jakie to niesie zagrożenie?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester rysunek wymowny tyle, że interpretacja może być niewłaściwa ;) Jakiś komentarz był by mile widziany.

Jestem słaby z chemii ale rozumiem dlaczego tworzy się osad. Zastanawiam się tylko czy przy małym ubytku (mały osad, może to duży skrót myślowy) sól jest faktycznie do wyrzucenia. Zakładając przy okazji, że ubytek w jakiś sposób zostanie uzupełniony.

Dla jasności dodam czym się kieruję ;) ciekawość i chęć zrozumienia tematu. Kupię w poniedziałek nową sól. Zastanawiam się nad przesiadką na jakąś Blue Treasuere ale to inny temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To proste...

W soli masz różne kryształki. Poki one sa suche - nie ma problemu. Problem zaczyna sie jak do soli dostaje sie wilgoć. Powierzchnie kryształkow zaczynają chłonąć wilgoć i się rozpuszczać (dysocjować). Chlorek wapnia dysocjuje na kationy Ca2+ i aniony Cl-, a wodorowęglan sodu na aniony weglanowe CO3(2-), protony H+(na rysunku pominięte) i kationy Na+ . Następuje reakcja pomiędzy jonami i strąca się osad węglanu wapnia. Jesli nowa solanka jest klarowna to problemu nie ma. Jesli pojawia sie zmetnienie to zanczy ze reakcja w jakims stopniu zaszla. Jesli zmetnienie jest niewielkie to caly czas mozna wlac taka solanke do akwarium, bo koloidalny weglan wapnia w duzym stopniu sie rozpusci (wbrew temu co niektorzy mowia CaCl2 nie jest nierozpuszczalny), jesli jednak w solance wyraznie widac drobiny osadu to raczej taka solanka sie nie nadaje do uzycia. Mozna tez sprawdzic KH przy zasoleniu 35PSU. Jesli nadal jest w granicach tolerancji to mozna lać.

Pamietajcie ze magnez, stront czy bar tez tworzą osady węglanowe

To oczywisce w duzym skrócie

PS

Tak sobie mysle, ze w sumie taka mętna solankę (o ile sol nie jest probiotyczna) mozna by było przepuscic przez reaktor wapnia. Tam by się na pewno wyklarowala ze wzgledu na srodowisko kwasne. Wtedy efekt strącenia można by było odwrócić i odzyskać sól. Ale to takie gdybanie :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester takie pytanko ja mam parenascie wiekszych drobin na dnie wiadra po mieszabiu woda klarowna a tego nie idzie rozpuscic to mozna to wlewac czy nie sol blue tresure

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester teraz wszystko jest dla mnie jasne. Dzięki! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko. Po jakim czasie normalnie zmetnienie świeżej solanki po rozrobieniu powinno zniknąć?

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester, dzieki za odpowiedz.

Zakładamy, że wytrąca się węglan wapnia, obniża się KH. Czy uzupełnienie KH za pomocą np kwaśnego węglanu sodu (NaHCO3) załatwi sprawę, czy tez są może jeszcze inne powody do zaprzestania używania takiej soli?


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie podbijanie KH ma sens. Jednak pamietaj ze to nie tylko weglan sie wytraca ale rowniez kationy.

Istnieje trick polegajacy na wlaniu do wody ro przed dodaniem soli butelki gazowanej wody mineralnej. CO2 zakwasza wode przez co rozpuszczalnosc soli wzrasta. Potem podczas dalszego mieszania CO2 sie ulatnia


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odgrzeję kotleta:)

Otóż - dawno nie robiłem podmiany - a sól się skończyła niestety:(

A przypomniałem, sobie, że mam 5kg soli AF reef salt - ale zbrylonej (trafiłem na trefną partię - oczywiście sól została bezpłatnie wymieniona).

Zrobiłem na tej soli podmiankę - i chyba już wiecej nie zrobię hehe

po wymieszaniu z wodą - bardzo dużo zostało białego pyłu na dnie baniaka w którym mieszałem nową solankę.

Podmiankę robiłem koło południa a akwa obecnie wygląda tak jak na zdjęciu:)

Jest już lepiej, bo zaraz po wlaniu nowej solanki - było biało, że nawet cyrkulatorów na tylnej szybie nie było widać.

Bardzo powoli woda robi się klarowniejsza - ale jakiś osad na dnie chyba jest...

Same korale chyba źle nie zareagowały na tą podmiankę, bo polipują i wyglądają ok. Ale już nie będę ryzykował kolejnej hehe

Więc dla przestrogi - zbrylona sól raczej się nie nadaję do użytku.

Pozdrawiam

post-22232-0-29270500-1479568268_thumb.jpg


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...Ja tez mam zle doswiadczenie ze zbrylona sola i nigdy bym juz takiej nie uzyl,a co sie tyczy soli AFRS to zalalem akwa wczoraj i sol rozpuscila sie bardzo szybko a biale kawaleczki na dnie tez za pare godzin zniknely i woda stala sie krystalicznie czysta...Zmienilo sie to kiedy dodalem bakteri BioS,teraz jest bardzo lekkie zmetnienie i podejrzewam ze wlasnie po tych bakteriach...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Koszt soli to nie majątek, zwłaszcza w stosunku do tego co zazwyczaj znajduje się w baniaku. Nawet bym nie próbował robić solanki ze zbrylonej soli, bo gra nie warta świeczki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszt soli to nie majątek, zwłaszcza w stosunku do tego co zazwyczaj znajduje się w baniaku. Nawet bym nie próbował robić solanki ze zbrylonej soli, bo gra nie warta świeczki.

Czy sól jest droga dla kogoś czy tania to pojęcie względne - dla mnie jest droga.

Ja spróbowałem podmiany - i okazuje się, że więcej było strachu niż szkód - bo szkód żadnych - dziś woda kryształ - nawet biały nalot zniknął (pewnie się rozpuścił). Koralowce polipują jak zawsze - szczerze to nie wiem czy jeszcze raz nie zaryzykuje takiej podmianki:)

Zobaczymy jak ten tydzień korale będą wyglądać.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może za szybko wlałeś zanim się dobrze wymieszała/rozpuściła?

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam gdzie, chyba w którymś z numerów Korala, była taka informacja, że jak sól się lekko zbryli ale jest biała, to jeszcze jest ok, natomiast jak się zrobi lekko niebieskawa to już jest popsuta i nie nadaje się do użycia w akwarium.

I faktycznie miałem kiedyś zbryloną sól która była niebieskawa - tylko że to była bardzo delikatna zmiana koloru, widoczna dopiero jak porównałem z normalną sypką solą. Oczywiście szkoda mi było wyrzucać i zrobiłem na niej podmiankę 5% i po zachowaniu zwierzaków widać było że nie były zadowolone. Pewnie jedna podmiana baniaka nie wywali, ale po co ryzykować.

Teraz jak mi się zbryli to odkładam na zimę do posypywania chodnika.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.