Skocz do zawartości
free2b

pierwsza słona woda Nano Reef Aquael 30L

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety nie posiadam testu na Ca.

miernik zasolenia odkupiłem od właściciela sklepu zoologicznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spławik możesz sprawdzić na czystej wodzie (ro) powinno pokazywać 1000

spławik na wodzie RO pokazuje idealnie 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zakupiłem takie specyfiki. Coś do kaskady i coś do podbicia kH

post-25674-0-30950200-1440178964_thumb.jpg

Po niedzieli myślę o wpuszczeniu ekipy sprzątającej. Co polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej sprawdzony siporax?

KH możesz podnosić sodą oczyszczoną.

Z ekipy polece slimaki Astralium. Miałem turbo, tectusa i dwa astralium, tylko dwa ostatnie siedziały na zarośniętej glonem skale. Turbo i tectus wolą czystą;) Oddałem astralium bo wywracały szczepki.

Kraby lecą w kulki. Coś tam niby skubią ale rzucają się na mrożonki. Krewetką czyszcząca na początek nieprzydatna.

Wężowidlo dla mnie ok bo zbiera wszystkie resztki które wlatują pod skałe.

Edytowane przez grzegorz88wroc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej sprawdzony siporax?

KH możesz podnosić sodą oczyszczoną.

Z ekipy polece slimaki Astralium. Miałem turbo, tectusa i dwa astralium, tylko dwa ostatnie siedziały na zarośniętej glonem skale. Turbo i tectus wolą czystą ;) Oddałem astralium bo wywracały szczepki.

Kraby lecą w kulki. Coś tam niby skubią ale rzucają się na mrożonki. Krewetką czyszcząca na początek nieprzydatna.

Wężowidlo dla mnie ok bo zbiera wszystkie resztki które wlatują pod skałe.

Sprzedawca też wspominał o siporax ale miał wyprzedany.

Dzięki za odpowiedź z ekipą:)

Myślałem też o ślimakach tectus (poradził mi r_33) Ile sztuk kupić np tectus i astralium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to może po jednym z tych 3 gatunków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

no - to glonów już masz na tyle żeby wyżywić ? a detrytus ?

nie spiesz się - jak się trochę nazbiera to po 2 sztuki (małe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na razie sprawie coś do glonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam tectusy to prawdziwe kombajny jezeli chodzi o glony one wogole nie odpoczywają ich czas pracy to 24h :)

a do przekopywania piasku wzioł bym nassariusa i babylonie tylko ten drugi to uwielbia skakac z wysokosci :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

babylonia rośnie duża jak ... porządny winniczek i wywala wszystko co stoi na piasku nassariusy lepsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jest wiele gatunków nassariusów. Te które ja miałem żra tylko mięcho. Żadnego detrytusu ani glonów nie ruszają a w dodatku wyżerają z piachu calą masę drobnych zwierzaków. Te ślimaki rosną wielkie i taki ślimak nie nadaje się do 30 litrów. W takim litrażu nassarius będzie głodował.

Znacznie lepszym wyborem byl by strombus. Strombus siedzi w piachu i go przekopuje, wyżera resztki pokarmu, glony i w dodatku żre cyjanobakterie. Jeśli jest głodny to włazi na szybę albo na skałę i na nich szuka glonów. Strombus jest jednak calkiem sporym ślimakiem i ja bym go 30 litrów nie wpuscił. Tym bardziej że nie jest to proste do rozmnozenia zwierze.

W takim litrażu można trzymać male slimaki. Tectusy są całkiem spore turbo też ale od biedy dadza radę. Nic mniejszego w sklepie nie dostaniesz. Zarówno turbo jak i tectusy są typowo glonożernymi slimakami.

Generalnie 30 litrów to trochę za mało jak na oddzielnie stojący morski baniak.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest wiele gatunków nassariusów. Te które ja miałem żra tylko mięcho. Żadnego detrytusu ani glonów nie ruszają a w dodatku wyżerają z piachu calą masę drobnych zwierzaków. Te ślimaki rosną wielkie i taki ślimak nie nadaje się do 30 litrów. W takim litrażu nassarius będzie głodował.

Znacznie lepszym wyborem byl by strombus. Strombus siedzi w piachu i go przekopuje, wyżera resztki pokarmu, glony i w dodatku żre cyjanobakterie. Jeśli jest głodny to włazi na szybę albo na skałę i na nich szuka glonów. Strombus jest jednak calkiem sporym ślimakiem i ja bym go 30 litrów nie wpuscił. Tym bardziej że nie jest to proste do rozmnozenia zwierze.

W takim litrażu można trzymać male slimaki. Tectusy są całkiem spore turbo też ale od biedy dadza radę. Nic mniejszego w sklepie nie dostaniesz. Zarówno turbo jak i tectusy są typowo glonożernymi slimakami.

Generalnie 30 litrów to trochę za mało jak na oddzielnie stojący morski baniak.

To po co piszesz ze najlepszym wyborem byłby strombus skoro zaraz niżej piszesz ze nie nadaje się do takiego litrażu? Wybieraj taka ekipę która Ci pasuje tyle kupując wybieraj małe osobniki a w każdym sklepie możesz później go oddać jak urośnie czy choćby wymienić na mniejszego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kH jest miedzy 7 a 8.

Chciałem zapytać czy filtr do RO musi być podłączony na stałe do wody czy można go podłączać gdy jest potrzebny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak zabezpieczysz membranę przed wyschnięciem ... to możesz odłączać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zabezpieczysz membranę przed wyschnięciem ... to możesz odłączać

Nie mam miejsca na zamontowanie go na stałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz dłuższy wężyk założyć i trzymać go niekoniecznie w szafce pod zlewem tylko gdzieś obok np. Ważne, aby był pod ciśnieniem i dlatego sprawdź przy zakupie, czy jest w zestawie dodatkowy zawór na wężyku ścieku, a jeśli nie ma, to dokup.

Edytowane przez Rafael31 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz dłuższy wężyk założyć i trzymać go niekoniecznie w szafce pod zlewem tylko gdzieś obok np. Ważne, aby był pod ciśnieniem i dlatego sprawdź przy zakupie, czy jest w zestawie dodatkowy zawór na wężyku ścieku, a jeśli nie ma, to dokup.

Dzięki za rade, w sumie do lodówy mam pociągnięty długi wężyk, może udało by się podciągnąć wodę pod malawi (tam jest trochę miejsca na RO)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rade, w sumie do lodówy mam pociągnięty długi wężyk, może udało by się podciągnąć wodę pod malawi (tam jest trochę miejsca na RO)

nie wiem jaki masz budżet, ale jeśli zależy Tobie na wielkości filtra, to kup ten z małymi prefiltrami (wymienia się je w całości) - dużo mniej miejsca zajmuje niż ten na 10" korpusach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.