Skocz do zawartości
tank_kiler

solniczka 30l

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie koleżanki i koledzy!

Nazywam się Kamil i mieszkam w Stryszawie (małopolska, powiat suski).

Dołączam do Waszego grona z "solniczką" 30l Aquael-a.

24.08.2015r. wystartowałem z moją kostką:

Akwarium: NANO REEF AQUAEL 30x30x35cm

Oświetlenie: LED 2x6W DECOLIGHT ECOLIGHT

-MARINE 10000K

-ECOLIGHT ACTINIC 20000K

Filtr: KASKADA VERSAMAX FZN-3 1200l/h

Grzałka: Aquael Easy Heater 25W

Sól: Aquaforest Reef Salt

4,5 kg Żywy piasek: White Reef Sand 4,54kg (jeszcze nie wsypywałem)

Bakterie nitryfikujące: PRODIBIO BioDigest

Salimetr spławikowy: Aqua Medic

Termometr

3kg żywej skały z reefshop-u

Na tym terenie nie znam osób związanych z akwarystyka morską i start mojego akwa zacząłem na wodzie destylowanej z marketu. W przyszłości planuję zakup jakiegos taniego filtra osmozy na alledrogo.

Kupiłem testy: PH, NO2, NO3, KH Salimetr-a (jeszcze nie robiłem testów). Czytałem wcześniej forum i zdaję sobie sprawę, że w tak małym baniaczku mogę mieć problemy z utrzymaniem prawidłowych parametrów. Narazie na większe nie mogę sobie pozwolić ze względów finansowych i przestrzennych. Myślę że przy tej 30-stce nauczę się podstaw akwarystyki morskiej i cierpliwości, a w przyszłości będę miał podstawę na większy zbiornik.

Z kaskady wyżuciłem 3/4 gąbki, dodałem do niej 250g węgla aktywnego Tropical CARBOLIT (taki stosuję w akwa słodkowodnym 45l)

i 500g BioCera MAX UltraPro 1600 (wkład ceramiczny).

Utrzymuję zasolenie na poziomie 1.024

Temperatura waha się 25-27 stopni.

Piasku nie dodawałem, czekam aż skałka dojżeje. Jak dojżeje dodam połowę opakowania - ok. 2-3kg. Doświetlam narazie ok 6 godzin dziennie.

To dobry start, czy cos poprawić? Do kaskady dożucic jeszcze jakieś media filtracyjne czy narazie wystarczy to co jest?

Jako początkujący będę bardzo wdzięczny za wszelkie podpowiedzi, sugestie oraz uwagi...

Pozdrawiam!

post-25727-0-06562900-1441061209_thumb.jpg

post-25727-0-44065200-1441061214_thumb.jpg

Edytowane przez tank_kiler (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Węgiel na razie nie jest potrzebny. Skalka nie ma dojrzeć tylko woda w sensie cały ekosystem zatem piasek wsyp najlepiej teraz. Na starcie przydadzą się również bakterie. Masz obok akwa monitor? Jak masz miejsce żeby go odsunąć to warto to zrobić na jakąś bezpieczną odległość. Wody dolej trochę więcej żeby kaskada bąbelkow nie wpuszczala. Życzę powodzenia:-)

Edytowane przez Rafael31 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Fajnie że ktoś jest z Małopolski, powiat też znajomy;)

Też niedawno wystartowałem z moim 30 L.

Na początku miałem samą gąbkę w kaskadzie.

Od razu dałem skałę i piach.

Obserwuje i trzymam kciuki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odessij to co wyleciało ze skały zasyp piaskiem i czekaj spokojnie jak akwarium bedzie dojrzewało po dwóch tygodniach dołóż purigen i phosgard oraz wykonaj pierwsze testy na NO3 jak bedzie w miare małe to mozesz rozgladac sie za ekipa czyszczącą pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Dziś odessałem to co ze skały "wyleciało" i dosypałem piasku. Z kaskady wyciągłem węgiel a na jego miejsce dałem gąbkę. Teraz czekam aż się woda "wyklaruje". Na skale zaczynają się pojawiać glony brunatne i zielone też już widać. Póki co szyby bez glonów. Dodałem drugą porcję bakterii do kaskady. W odessanym syfie znalazłem parę muszelek, niżej foto...

Masz obok akwa monitor? Jak masz miejsce żeby go odsunąć to warto to zrobić na jakąś bezpieczną odległość.

Monitor mam ok 20cm od akwa. Na zdjęciu był bliżej bo startując z baniaczkiem potrzebowałem więcej miejsca na biurku na butelki z wodą itd, stąd przesunąłem monitor ku akwa.

post-25727-0-06008800-1441189861_thumb.jpg

post-25727-0-16198600-1441189865_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Dziś zauważyłem na mojej skale prawdopodobnie aptasie ( zaznaczona na zdjęciu na czerwono).

Przeglądając foto zauważyłem jeszcze jakąś larwę (zaznaczona na zielono). Co to może być? Na żywo jej nie zauważyłem ;) Mam nadzieję, że to nie larwa aptasi...

Po za tym uzupełniłem dziś braki wody i postanowiłem zrobić pierwsze pomiary (raczej w celach edukacyjnych).

Wynik pomiarów jest nastepujący:

PH 8

NO2 0

NO3 5

KH 7.0

Zasolenie utrzymuję na tym samym poziomie: 1.024

Temp: 25

Na skale pojawiło się wiele okrzemków, skała porosła też w wielu miejscach włoskami, pomimo upływu 13 dni od startu na szybach nie pojawiają się żadne glony... 2 razy dodawałem do kaskady bakterie nitryfikacyjne.

Czy zakupić jeszcze jakieś testy czy wystarczy narazie to co mam?

post-25727-0-32380100-1441569233_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie aiptasia była jedna:) załatwiłem ją strzałami gorącej wody RO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął 22 dzień od założenia solniczki...

Akwa dojrzewa (foto), Pojawiły się już na szybach glony. Jeszcze ich nie usuwałem.

Parametry są następujące:

Temp: 26-27

Zasolenie: 1.025

PH 8

NO2 0

NO3 25

KH 11,2

Czy przy takim No3 mogę już się rozglądać za ekipą sprzątającą?

post-25727-0-90471300-1442346472_thumb.jpg

post-25727-0-42129100-1442346482_thumb.jpg

post-25727-0-26920700-1442346488_thumb.jpg

post-25727-0-66876800-1442346496_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 25

uzupełnienie ubytków wody i testy parametrów:

Temp: 26-27

Zasolenie: 1.025

PH: 7.7

NO2: 0

NO3: 0.2

KH: 10.9

Wpuszczenie ekipy sprzątającej (kupione w erybce):

2x Nassarius vibex

1x Tectus fenestratus

1x Calcinus elegans

1x Trochus spp.

Dzień 27

Ekipa sprzątająca rewelacyjnie poradziła sobie z glonami, została ich niewielka ilość.

Krabik jest aż za nadto ruchliwy i psotliwy. Zaczyna przestawiać mniejsze kawałki w akwa, aż się boję co będzie jak zacznę akwa obsadzać koralami :/

Synowi akwarium się bardzo podoba, zwłaszcza krab :) Spędza przed akwarium sporo czasu.

post-25727-0-54251200-1442767707_thumb.jpg

post-25727-0-69509900-1442767715_thumb.jpg

post-25727-0-74910100-1442767729_thumb.jpg

post-25727-0-55257300-1442768655_thumb.jpg

post-25727-0-73042700-1442768664_thumb.jpg

post-25727-0-86331800-1442768678_thumb.jpg

post-25727-0-25570500-1442768689_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że przeprowadziłeś aklimatyzację kropelkową ?;)

Ślimaki jak najbardziej, ale na kraba to według mnie za wcześnie. Będzie Ci się dobierać do ślimaków bo lubi czasami mięsko :)

Ty jesteś w trakcie dojrzewania więc nie powinieneś dokarmiać mrożonkami. Jak dopadnie go bloodlust to zapewne dopadnie tectusa.

Nassariusy są bezpieczniejsze bo chowają się pod piaskiem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 5 dni NO3 spadło Ci z 25 do 0,2? Mała szansa.

I do tego jeszcze ten elegans, ktoś Ci go doradził?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że przeprowadziłeś aklimatyzację kropelkową ? ;)...

Aklimatyzację wykonałem, ale nie książkowo.

Przez 20min woreczki ze zwierzakami pływały w akwa wyrównując temp., póżniej dolałem po małym plastikowym kubku wody z akwa do woreczków i ponownie odczekałem 20min. Po tym czasie odłowiłem siatką akwarystyczną i wpuściłem do zbiornika. W zbiorniku miałem wyłączone oświetlenie. Zaświeciłem po ok 1godz. Tectusa nie mogłem odłowić siatką, za bardzo się trzymał woreczka, sporą część wody odlałem a resztę zanurzyłem razem z woreczkiem i poczekałem aż sam wyjdzie, nie chciałem go uszkodzic...

W 5 dni NO3 spadło Ci z 25 do 0,2? Mała szansa.

I do tego jeszcze ten elegans, ktoś Ci go doradził?

P.

Wcześniej był błąd w pomiarze, pomiaru dokonywałem patrząc na fiolke z boku, zapomniałem pomiar podzielić stąd błąd się wkradł...

Odnośnie elegansa nikt mi go nie poradził, zawsze mi się podobał i go wziąłem, jak bedzie bardziej szkodził to wymienię go w miejscowym sklepie za tectusa ewentualnie oddam za darmo. Chciałem się zaopatrzyc w miejscowym sklepie ale niestety nic obecnie nie mieli na sklepie stąd zakup w erybce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj pośpiech jest tylko wtedy wskazany gdy trzeba zbierać wodę z podłogi. W każdym innym przypadku cierpliwość to podstawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 40

W tamtym tygodniu do solniczki trafiły pierwsze szczepki:

- Xenia

- Zoanthus

- Sinularia

- Rhodactis

- Pseudogorgonia

Widzę już wyraźne przyrosty zwłaszcza Xenii, Pseudogorgonii i Rhodactisa :)

Parametry wody:

Zasolenie: 1.025

Temp: 27

PH 8

kH 8,6

No2 0

No3 2,5

Oświetlenie:

Actinic 10godz (11-21)

Marine 8godz (12-20)

Codziennie leję około 50ml fitoplanktonu.

Teraz poluję na Zoa w jakichś ładnych barwach.

post-25727-0-64417400-1444064374_thumb.jpg

post-25727-0-15234100-1444064408_thumb.jpg

post-25727-0-60051000-1444064433_thumb.jpg

post-25727-0-14526800-1444064478_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 114 z życia mojej solniczki

Dawno mnie tu nie było. Przez ostatni czas wiele się zmieniło w moim baniaczku. Dzieki uprzejmości kolegi dieer25 do baniczka trafiły:

Calaustrea

Galaxea

Rodoactis

i na próbę:

Montipora

Sylopora

Po za tym kupiłem dwa błazenki.

Na dzień dzisiejszy życie ma się średnio, montipora chyba odeszła na wieczną rafę... a Stylopora i Calaustrea tracą tkankę. Stylopora długo miała się dobrze, nawet pojawiły się przyrosty boczne.

Calaustrea po podaniu odżywek o których piszę niżej ożyła, wysuwa polipy. Mam nadzieję, że będzie dobrze.

Jade na co tygodniowych podmiankach 3l.

Codziennie podaje ok. 30ml fitoplanktonu, błazenki karmię mrożonym solowcem z czosnkiem w płynie i płatkami Tropical 3-ALGAE FLAKES.

3 dni temu zakupiłem bakterie i pożywkę z Aquaforest-a i zestaw odżywek Grotech-a A+B+C+M. Chcę uratować sytuację w akwa.

Stosuję wodę demineralizowaną, kupuję taką na której pisze, że nadaje się do akwarystyki. Jednak pod choinkę sprawię sobie filtr RO.

Jak dawkować bakterie i pożywkę? W ulotce pisze kropla na 100l dziennie. Narazie dawkuję po kropli bakterii i pożywki co 3 dni.

Jeśli chodzi o odżywki Grotecha to w ulotce pisze 10ml na tydzień na 100l. Dawkuję w swoim po 0,4ml każdego dziennie.

Czy takie dawkowanie w 30l będzie ok?

Wcześniej stosowałem bakterie Prodibio Biodigest ampułkę przy podmianie wody.

PH 7,7

KH 7,7

NO2 0

NO3 10

temp 27

zasolenie 1.026

post-25727-0-12493600-1450465099_thumb.jpg

post-25727-0-55367900-1450465110_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Widzę ze kontakt się przydał :) Trzymam kciuki i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Widzę ze kontakt się przydał :) Trzymam kciuki i pozdrawiam.

Cześć! Tak kontakt się przydał, jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 ocellarisy w 30l ? OMG, dokąd to wszystko zmierza? Do konserwy rybnej?

Coś w tym jest nie tak? W wielu akwariach o takim samym litrazu pływają długi czas i nic się im nie dzieje - wręcz przeciwnie. Rozwalaja mnie tak komentarze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 ocellarisy w 30l ? OMG, dokąd to wszystko zmierza? Do konserwy rybnej?

Narazie chyba za ciasno nie mają nie? A kolega tank_kiler na pewno o czymś większym już myśli.

Coś w tym jest nie tak? W wielu akwariach o takim samym litrazu pływają długi czas i nic się im nie dzieje - wręcz przeciwnie. Rozwalaja mnie tak komentarze...

Powinny byś w większym akwa ale mają narazie rozmiar co najwyzej xs.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda ryba żyjąca w akwarium powinna pływać w oceanie a nie w zamkniętej "puszce konserwowej" niezależnie czy to jest 30 czy 300l. Jeżeli ryby w tym przypadku blazenki są szczęśliwe czyli jedzą z apetytem i są aktywne nie powinno być tematu. Tym bardziej ze całe swoje życie praktycznie spędzają w ukwiale.

...Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kanio 10 - jezeli nie widzisz problemu i "rozwalają Cię takie komentarze" to nie ma o czym mówić. Przynajmniej z Tobą.

Dla innych : http://pl.reeflex.net/tiere/4_Amphiprion_ocellaris.htm


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie chyba za ciasno nie mają nie? A kolega tank_kiler na pewno o czymś większym już myśli.

Dokładnie tak jak kolega Adam napisał w planach jest już większe, kwestia czasu a póki co błazenkom nie jest źle.

Wiele osób w takim litrażu ma znacznie więcej...

Każda ryba żyjąca w akwarium powinna pływać w oceanie a nie w zamkniętej "puszce konserwowej" niezależnie czy to jest 30 czy 300l. Jeżeli ryby w tym przypadku blazenki są szczęśliwe czyli jedzą z apetytem i są aktywne nie powinno być tematu. Tym bardziej ze całe swoje życie praktycznie spędzają w ukwiale.

I tu też w zupełności zgadzam się z kolegą 'kanio10'. Błazenki są aktywne i mają niezły apetyt, a jeśli zauważę, że im jest za ciasno, to je wymienię, ewentualnie oddam. Narazie nie widzę takiej potrzeby. Na pewno jest im lepiej w dwójkę niż miałby być jeden... .

Zmieniając temat dodam, że do mojej kostki trafił w końcu ukwiał od użytkownika "ziyo98". Polecam wszystkim użytkownika, ma sporo pięknych ukwiałów.

Zdjęcia mojego nabytku poniżej.

Od razu zadomowił się na wcześniej zaplanowanym miejscu i od dwóch tygodni nie zmienił pozycji także nic tylko się CIESZYĆ!!! :D

post-25727-0-23908200-1452080419_thumb.jpg

post-25727-0-05108000-1452080423_thumb.jpg

post-25727-0-78921800-1452080425_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Adamowi nie chodzi o ilość miejsca ale o parametry wody. U mnie błazny jak tylko zamieszkały w ukwiale mało kiedy się ruszały dalej niż 5-10cm od niego, nawet za pokarmem. Niby niewielkie rybki ale przemiana materii u nich jak najbardziej na wysokim poziomie. Karm mało często, pilnuj azotanów, podmieniaj regularnie wodę to będzie dobrze :) Jak korale będę dobrze wyglądać i rosnąć to i tym rybom źle nie będzie, nie ryzykowałabym wprowadzenia kolejnego pyska no wykarmienia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.