Skocz do zawartości
magu

6-kanałowy sterownik LED - AQma LED Control v3 - by magu

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Magu z świetną pracę i udostępnienie za friko.

Tylko mam małą zagwozdkę-lampa Chichiros A-401 Led Plus 40W ,zasilacz  z zestawu 12V,5A świeci troszkę mocniej niż zasilaczacz 16V 7,5A 120W plus driver od Darelteka 5000mA (arduino Nano)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, Boczowro napisał:

 

Tylko mam małą zagwozdkę-lampa Chichiros A-401 Led Plus 40W ,zasilacz  z zestawu 12V,5A świeci troszkę mocniej niż zasilaczacz 16V 7,5A 120W plus driver od Darelteka 5000mA (arduino Nano)

lampka jest sterowana prądem (amper) ? czy voltami ?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Boczowro napisał:

Wróć voltami:rolleyes:

 

5 godzin temu, Boczowro napisał:

 driver od Darelteka 5000mA (arduino Nano)

no i teraz widzisz co jest nie tak - driver zmniejszając lub zwiększając napięcie ustawia prąd ... słowem zmierz napięcie jakie dostaje lampka

i zamiast sterować driverem wypróbuj coś takiego

http://allegro.pl/modul-irf520-mosfet-arduino-n-mosfet-raspberry-i6993235470.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, to zupełnie nie tak. Mikrokontroler może wysterować dowolny driver, który jest do tego przystosowany. Nie ma znaczenia czy lampa ma 10W czy 10kW. Sprawdź czy driver jest ustawiony na 5A bo moim zdaniem tak nie jest (i wcale bym go tak nie ustawiał). Druga sprawa, jeżeli lampa przy 12V bierze 5000mA, to znaczy, że ma 60W a nie 40W (dlatego nie proponuje ustawiać drivera na 5A). Przede wszystkim zmierz prąd płynący w obwodzie. 

Kolejna rzecz, Twoja lampka zbudowana jest w dość archaiczny sposób (z tego co widziałem na zdjęciach), coś jak paski ledowe, ograniczenie prądu zbudowane jest na sporej ilości  rezystorów (które nie świecą, za to się grzeją, sporo mocy idzie w ciepło). W takim układzie faktycznie @silvia dobrze prawi, szkoda kasy na drivery, skorzystaj z tranzystora, nie będzie musiał nic mierzyć i na pewno będzie działał. Pewnie też będzie się grzał, ale w tym przypadku i tak zapewne sama lampa będzie generowała większe straty, niż tranzystor. Jedyne co bym zmienił, to zamiast zaproponowanego w linku modułu, proponuje użyć takiego, na tranzystorze IRFZ44N, ma o wiele mniejszą rezystancję wewnętrzną (będzie się mniej grzał) i o wiele większy prąd z którym może pracować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Arduino może sterować nawet kilkoma takimi driverami na jednym kanale co w sumie daje ... kilkadziesiąt sztuk :)

Chichiros A-401 Led Plus 40W, zasilacz  z zestawu 12V,5A (lampa jest na paskach ledowych sterowanych napięciem do 12V, zasilacz ma 60W więc z zapasem mocy bo lampa weźmie może z 3.5A)

IRFZ44N oczywiście też będzie doby/lepszy, ale nie widziałem gotowego modułu, z drugiej strony to groszowe sprawy i można sobie wymienić/zmajstrować samemu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Lepiej nie dało tego  się  opisać.

Driver kupiony z zapasem na lampę diy na powerledach lub cobach.Tak ,lampka zrobiona na aluminiowych paskach. Spróbuję obydwu rozwiązań.

Dzięki i wesołych świąt:cheers:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pw podedłałem Ci link do gotowego modułu,  który będzie odpowiedni. Ma olbrzymi prąd pracy i bardzo małą rezystancje wewnętrzną. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

magu, mam pytanie choc to temat zdala odmienny niz akwarystyka aczkolwiek bardzo powiazany z Twoimi zdolnosciami programowania arduino i androida, za zaprojektowanie i napisanie programu pod sterownik ile bys sobie zaspiewal?


aquarium1714.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

znalazlem ostatnio cos takiego https://store.arduino.cc/usa/arduino-mega-2560-rev3 

czy dopisanie obslugi 9 pinow pwm to zabieg bardzo karkolomny? jezeli nie to mnie osobiscie przydalo by sie kilka dodatkowych.

 

zrobilem sobie lampe na 4 kanalach niebieskich RB i 1 bialy. ostatnio dolozylem kolorowe diody ale nie chcialem ustawiac ich mocy z gory bo zwyczajnie nie wiedzialem ile tej mocy bedzie najlepiej wiec z czerwonych zoltych i aktynicznych diod zrobilem osobne kanaly i przynajmniej dla zoltych i czerwonych regulacja sie bardzo przydaje. problem jest taki ze arduino nano ma za malo pinow pwm. teraz kanaly niebieskie musialem spiac w 1 kanal i nie moge juz nic dolozyc a zastanawiam sie jeszcze nad diodami zielonymi i zwyklymi niebieskimi ew jakies full spektrum. poza tym fajnie bylo regulować niebieskie kanaly, moglem doswietlic lub przyciemnic miejsca ktore chcialem. moze to bajer bez ktorego mozna zrobic dobra lampe  ale taka regulacja kazdego kanalu przydaje sie. mozna dolozyc drugie arduino ale to tak troche na okretke. tak slowem wyjasnienia.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stefan85 a70kanałów Ci wystarczy??? przeczytaj ten temat i pomysły tam zawarte, projekt oparty na Aqmie, jednak Tomek rozbudował go sobie na własny pomysł...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
21 minut temu, dadario napisał:

@Stefan85 a70kanałów Ci wystarczy??? przeczytaj ten temat i pomysły tam zawarte, projekt oparty na Aqmie, jednak Tomek rozbudował go sobie na własny pomysł...

 

70 malo. 71 byloby w sam raz.

jest jakis nieformalny zakaz pisania pytan? Magu zrobil bardzo wygodna aplikacje i swietne oprogramowanie kontrolera. nie obraz sie ale mysle ze nie tylko dla Ciebie pisal a resza z nas dostala program nie przypadkiem wiec zaspokojenie Twoich potrzeb nie oznacza zakonczenia rozwoju projektu. jezeli uderzylem w Twoje ego to sorki. nie jest mi jakos pecjalnie przykro.

wracajac do tematu. pytam o mozliwosci bo czasem rozszerzenie funkcjonalnosci sprowadza sie do skopiowania fragmentu kodu do notatnika. masowej zmiany jakiegos symbolu zmiennej i doklejeniu zmienionego kodu. jezeli to bardziej skomplikowane to nie ma sensu meczyc ale jezeli nie to moze Magu lubi pokombinowac w miedzyczasie.

 

Sam nie umiem tego zrobic i nie mam innego wyjscia  jak tylko zapytac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stefan85 

Chłopie, a przeczytałeś chociaż pierwszy post w tym linku co pokazałem??? Jest tam pokazane jak zrobić z zwykłej 6kanałowej aqmy, sterownik 70kanałowy. Ale niestety wymaga to odrobinę własnego zaangażowania... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, dadario napisał:

@Stefan85 

Chłopie, a przeczytałeś chociaż pierwszy post w tym linku co pokazałem??? Jest tam pokazane jak zrobić z zwykłej 6kanałowej aqmy, sterownik 70kanałowy. Ale niestety wymaga to odrobinę własnego zaangażowania... 

Niestety, skupiłem się na zaczepkach i pyskowaniu. Dzięki za przypomnienie, Już czytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa apka na androida szwankuje. Pozwala ustawić moc kanałów, czas kiedy się włączą i wyłączą ale nie pozwla ustawić czasu aktualnego. Wywala na ekran wybierania urządzenia.

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Dnia 8.01.2018 o 15:57, Stefan85 napisał:

ostatnio dolozylem kolorowe diody ale nie chcialem ustawiac ich mocy z gory bo zwyczajnie nie wiedzialem ile tej mocy bedzie

wiesz jak to rozwiązałem ? po prostu wiedziałem wcześniej co chcę zrobić:

jeden kanał niebieski dałem 2 diody UV i 4 RB (działa tez jako nocne) pozostałe 2 kanały niebieskie mam po 4 RB i 2 "zwykłe" niebieskie

2 kanały kolorowe zrobiłem jeden "zimny" z białymi powyżej 10 000K i zielonymi i jeden "ciepły" białe poniżej 10 000K + żółta i czerwona (to są kanały "dla oka" bo moc dla korali zapewniają niebieskie) a ilość diod dobrałem metodą prób i błędów (a dokładniej wymieniłem jedną czerwoną diodę na białą) a całość "projektowałem" kierując się mocą i kolorem lampy Radion , w sumie mam zajęte 5 kanałów i lampę która świeci jak chcę

po prostu wystarczy przemyśleć projekt wcześniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie diody konkretnie kupowaliście ale z kolorowymi trzeba uwazać na max prąd. Nie zawsze dla danego typu jest taki sam. Dlatego warto zaglądać do noty katalogowej i sprawdzić parametry.

Wezmy Cree XP-E - niebieskie, royal blue i white - mozna je "puscic" pradem 1A, zielone tez na 1A choć maja inna charakterystyke jesli chodzi o forward voltage. Ale jak wezmiemy juz XP-E Amber to ta dioda bedzie miala tylko 500mA max,  XP-E Red-Orange i Red maja max 700mA, a He Photo Red i Far Red będą miały 1A ale znow forward voltage inne. O ile tym napieciem "forward" nie ma co się przejmować - po prostu pewne diody zaświecą wcześniej, inne zaś później. Jeśli wezmiemy diody białe max 1A i dołożymy do nich diody np. Amber 500mA to albo sfajczymy diody puszczając prąd 1A albo ograniczymy prąd na nitce do 500mA i stracimy połowę mocy czyli w zasadzie jasności. Tak samo z Red 700mA -czyli np. XP-E Red z grupy R2 620-625 nm. Max co mozemy z niej wycisnac to 700mA i wrzucajac je na nitke np. z XP-G 1,2A sfajczymy je.

Ale XP-E Photo Red z binu P4 660-665nm będziemy mogli już puścić na 1A.  Jak widać czerwona dioda czerwonej nie równa.

Dlatego pierwsze co powinniśmy zrobić to dowiedzieć się co kupujemy jeśli chodzi o diody.

A kanały - tu już pełna dowolność w zależności co chcemy osiągnąć pamiętając by dobierać diody tak aby max prąd był taki sam lub ewentualnie większy od tego jaki damy na daną nitkę (z uwzglednieniem straty).  U siebie zrobiłem na XP-G, XP-E  - 6 kanałów - kanal biały, kanał royal blue, kanal blue, kanal green, kanal red i kanal red-orange. Przy czym red-orange jest puszczony tylko na ~500mA ze względu na 2 diody Amber w tej nitce. Dlaczego redy mam na oddzielnych kanalach - aby moc je wylaczyc. Sporo się naczytałem ze ten kolor nie wszystkie korale lubia - wiec celowo zrobilem sterowanie by np. dac niewielka ilosc dla zwyklego wyciagniecia pewnych kolorow ale by nie tracic na "podstawowych" barwach.

A tak to wygląda:

w - white, rb - royal blue, b - blue, g - green, r - red, ro - red orange, a - amber

_MG_8173.jpg

A tak świeciło podczas uruchamiania - lewa strona jeszcze nie podłączona jesli chodzi o moduły XP-G i XP-E Royal Blue

_MG_8204.jpg

 

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, VDR napisał:

Nie wiem jakie diody konkretnie kupowaliście

zwykłe PowerLed 3W :) (a dokładniej Epistar 3W 700mA) jakbym miał budować z CREE to chyba wolałbym kupić np. Maxspect CELESTIAL ... (ale mam mały zbiornik)

ps. świetna fotka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, silvia napisał:

zwykłe PowerLed 3W :) (a dokładniej Epistar 3W 700mA) jakbym miał budować z CREE to chyba wolałbym kupić np. Maxspect CELESTIAL ... (ale mam mały zbiornik)

ps. świetna fotka

Ta lampa to z czasow jak LEDy dopiero zaczeły się rozpychac na rynku ;) - pamięta czasy pierwszej instrukcji Tomasza jak budować lampy LED  ;););)  Ten wiecznie zywy watek majacy juz z 1500 wypowiedzi zaczynajacy sie w 2011 roku ;) Zdjecie zrobione w 2013 roku ;) Na niczym innym sie wtedy nie budowalo jak Cree ;)

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 godzin temu, silvia napisał:

wiesz jak to rozwiązałem ? po prostu wiedziałem wcześniej co chcę zrobić:

jeden kanał niebieski dałem 2 diody UV i 4 RB (działa tez jako nocne) pozostałe 2 kanały niebieskie mam po 4 RB i 2 "zwykłe" niebieskie

2 kanały kolorowe zrobiłem jeden "zimny" z białymi powyżej 10 000K i zielonymi i jeden "ciepły" białe poniżej 10 000K + żółta i czerwona (to są kanały "dla oka" bo moc dla korali zapewniają niebieskie) a ilość diod dobrałem metodą prób i błędów (a dokładniej wymieniłem jedną czerwoną diodę na białą) a całość "projektowałem" kierując się mocą i kolorem lampy Radion , w sumie mam zajęte 5 kanałów i lampę która świeci jak chcę

po prostu wystarczy przemyśleć projekt wcześniej

niestety nie wszyscy maja tyle doświadczenia co Ty. dla mnie i pewnie nie jestem zbyt oryginalny... zaplanowanie z gory jaka ma byc barwa ile i jakich na to przeznaczyc diod jest po prostu nie mozliwe. nawet po ustawieniu fajnej barwy nastepnego dnia stwierdzam ze to jeszcze nie to. a kiedy dochodza nowe korale czy ryby ktorych kolory chcialbym podciagnac? zbudowales lampe sztywna. jezeli chcesz cos zmienic musisz demontowac cala konstrukcje i od nowa lutowac. znow montować i jak cos nie tak to od nowa a potem znow i znow... nie podoba mi sie to. dolozenie raz kilku sterowalnych kanalow jest o wiele lepszym sposobem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zaczynając budować lampę warto wzorować się na jakimś innym projekcie który nam się podoba - i tyle

14 minut temu, Stefan85 napisał:

 zbudowales lampe sztywna. jezeli chcesz cos zmienic musisz demontowac cala konstrukcje i od nowa lutowac.

teraz tak, ale na etapie budowy robiłem próby a złożyłem "na gotowo" gdy byłem pewny że ma być tak a nie inaczej - teraz wystarczy że wezmę do ręki telefon i zmienię moc któregoś kanału

Ty po prostu "wyważasz otwarte drzwi" próbując przerobić/zacząć od zera i mając wygórowane oczekiwania - musisz próbować i  kombinować - po co ? bo chcesz i tyle

tylko że nijak się ma to do ilości (brakujących) kanałów - jak Ci brakło i chcesz mieć każdy kolor na osobnym kanale po prostu weź 2 sztuki Arduino albo jak radził kolega Nextion  - poza tym Magu nie zabrania ingerencji w soft - możesz go sobie dostosować do własnych potrzeb - wystarczy tylko chcieć ... zamiast marudzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Marudzic nawet nie zaczalem. wygurowanych ambicji tez nie mam. A Ciebie chyba dopadl jakos dolek i szukasz zaczepki. Wszystko co napisałem to ze bylo by fajnie miec wiecej kanalow. Poza tym napisałem tez ze sam nie umiem wiec chyba wiekszosc czytajaych te gownoburze rozumie ze mozliwosci przerobki softu by magu mam zadne. 

pytam bo po to jest forum. a lampe zbuduje jak mi sie spodoba i Twoje zdanie w tej sprawie zlewam niestety. mozesz teraz sie obrazic. troche potupac i skoczyc na miasto utopic smutki w kieliszku. dobrej nocy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

i kto tu szuka zaczepki ? pomyśl logicznie : zamiast użyć 2 arduino po 12-15zł i mieć 12 kanałów to chcesz żeby ktoś ci przerobił soft i program do obsługi ?

to może zapytaj od razu maga ile kosztuje godzina jego pracy na zlecenie ?

ale po co ? przecież łatwiej jest obrażać forumowiczów

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.