Skocz do zawartości
FunWorld

ATM colony. Dopalacz cyklu azotowego

Rekomendowane odpowiedzi

Został mi polecony przez ludzi, którzy mają duże doświadczenie i imponujące systemy. Nawet sklep akwarystyczny, który kilka tygodnii temu otworzył swój dział morski z około 2000l już trzyma z powodzeniem ryby i sps-y dzięki temu preparatowi. Dodatkowo mają u siebie sporo siporaxu i skały z wykopalisk (marco i aquaroche). Ryby wpuścili do akwariów po kilku dniach i wszystko wydaje się OK. Jestem tego świadomy, że nie do końca rozsądnym jest testować nowe drogi w akwarystyce, ale ta wygląda na sprawdzoną drogę w UK i ma pozytywne efekty. W końcu siporax też kiedyś był uznawany za przereklamowany. Wiem, że tutaj panuje przekonanie, że cykl to cykl i przejść musi, ale postanowiłem to sprawdzić na swoim nowym akwarium.

Tu temat z przebiegiem tego doświadczenia:

http://nano-reef.pl/topic/78190-uk-300-litrow-test-szybkiego-dojrzewania/

Video od producenta:

Tutaj niezależny test:

Czy ktoś z Was używał tego preparatu? Jakieś doświadczenia?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Został mi polecony przez ludzi, którzy mają duże doświadczenie i imponujące systemy.

Czy są gdzieś do zobaczenia zdjęcia akwariów prowadzonych tą metodą po jakimś czasie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba poszukać w necie opinii [en]. Ewentualnie poczekać na moje zdjęcia :)

Jak na razie po 24h od wlania ilość brązowych glonów się zwiększyła. Być może przez wcześniej podane VSV. Więcej nie będę dawkował alkoholu ani octu, aż się test zakończy.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Szukałam zdjęć.

Piszesz, że imponujące systemy są więc jestem ciekawa jak wyglądają te akwaria..

Najwięcej zdjęć znalazłam takich:

3399531_atm-green-chapter-shelf.jpg

A mnie akwaria interesują :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to chyba ciężko jest znaleźć w necie zdjęcia akwariów na ATM Hot Salt, używających agent green, czy używających danego pokarmu dla rybek. Ludzie raczej tak tego nie opisują. I tu pojawiam się ja :) , który wziął na siebie ryzyko i postanowiłem spróbować dokumentując efekt.

Oczywiście jest wielu lepszych, bardziej doświadczonych, którzy zrobili by to lepiej. Nie mniej jednak ktoś musi zacząć.

Następne podmiany będą na innej soli, bo Kent u mnie sie nie sprawdza.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest kilka wartościowych wypowiedzi:

http://www.thereeftank.com/forums/f6/atm-colony-legit-or-gimmick-212054-2.html

Chyba najlepsza ta:

ok guys, ill post my experience with ATM's colony . Everyone is entitled to their own opinion so ill try to be as fair as possible however i will only state "my experience" with the product. What worked for me may not work for you. First off i am not an expert nor do i competely understand everything about water chemistry etc etc ...ive been in this hobby for about two years and still consider myself a "noob". My first reef tank was a 75 gallon tank which i cycled with live rock and live sand...it took about 8 weeks to complete the cycle and is running fine to this day with mixed corals in it ( no hard corals just lps, sps and some leathers ). My 29 gallon tank is also a mixed reef tank ( same type of corals as in my 75) and this is the tank i used colony in. Ive read the posts of the bacteria in colony getting skimmed from the water, i cant comment on this because i did not run a skimmer on this tank, i took off my hob eshopps skimmer and just went with weekly water changes and everything is great. Anyway on to colony....when i first set up the 29 gallon tank i used both live rock and live sand, i let it run for about 2 weeks on its own, saw ammonia spike and then added colony. After adding colony i tested my water the next day and tested zero for ammonia nitrite and nitrate....2 days later i tested again with parameters remaining the same all at 0. i added two black ocellaris clownfish ( both of which are still doing great after about 8 months )...a few days after i cant remember exactly when lets say 2 or 3 days i tested my water and again ammonia was present and some nitrite....i did a 10 gallon water change and added more colony. Again my ammonia, nitrite, and nitrate went back to zero shortly after i did my water change and added colony. The next week there was little if any at all ammonia or nitrite present in the tank, i again did a water change but this time smaller, 5 gallon change and of course more colony. After this ammonia and nitrite disappeared for good.

So in conclusion, my OPINION on colony is this: Do not add colony expecting to be able to start an entire reef tank in a week it simply will not happen. However, if you read ATM's website they do say that you need to add fish slowly to the tank and that you will see some ammonia present and colony will then eat this ammonia basically. Im assuming that thats what happened in my 29 gallon tank but lets not assume , afterall this is an expensive hobby and nobody wants to see livestock die. I think running a normal cycle is best but i also think that colony could be used in certain circumstances such as if you add fish and see an ammonia spike colony could help you get the ball rolling while your biofilter has a chance to catch up.

Again guys and girls just my opinion and my experience, take whatever u want from it but just trying to help. hopefully someone gained something out of my colony rant lol...good luck all!

Wydaje mi się, że jak są organizowane wystawy i sale są wynajęte tylko na kilka dni do kilku tygodni to wystawcy muszą mieć jakiś specyfik, który pozwala im zaprezentować w świeżo zmontowanych zestawach swoje korale i ryby. Przecież te zbiorniki w normalnych warunkach by dojrzewały w momencie jak ludzie chcą podziwiać rzadkie i wymagające okazy. I właśnie colony może być odpowiedzią na takie potrzeby.

Sam jestem bardzo ciekawy efektu. Dzisiaj będę miał dużą dostawe SPSów (około 40 fragów). Wrzucę kilka twardszych i będziemy obserwować. W razie jakby coś źle szło to jest miejsce aby je przechować, więc nie będę miał wyrzutów sumienia, że robie eksperymenty na żywych organizmach (chociaż całe to hobby to szereg eksperymentów, bo każde akwarium przecież jest inne).

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi takie produkty kojarzą się z preparatami do pielęgnacji basenów raczej, ale nie o tym chciałem :)

Znalazłem "ciekawy" filmik prezentujący cudowność tego cuda :)

Proponuję zwrócić uwagę że podczas filmu czasem zmienia się niby dzień cyklu natomiast nie zmienia się ujęcie z kamery - naprawdę słodkie :)

A już końcowa scena "Cycle Complete" jest naprawę wybitnie zaskakująca i daje widzowi do myślenia :)

Reasumując

6e6b736f77dd07b0a373e582bb4b1e3c_L.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze o niczym nie świadczy. Nie wiem czy chciałbyś oglądać 128 godzinny film bez cięć. Mogliby zrobić to profesjonalniej, ale jakby nie patrzeć, to siporax, czy inne dobre produkty też mają badziewne reklamy. Ja mu daje szansę. Nie skreślam preparatu przez takie pierdoły znalezione trochę na siłę. ATM to przecież dobra firma o światowej marce i by bardzo nadszarpnęła reputację jakby ludzie przez nich ryby tracili tylko dlatego, żeby sprzedać kilka litrów placebo. Czas pokaże.

Skałka się robi coraz bardziej brązowa. Z tego powodu SPSy wrzuciłem na kratce, aby w razie potrzeby je łatwo ewakuować.

PS: Jest też możliwe, że u części ludzi takie specyfiki nie działają, bo odpieniają go. U mnie teraz odpieniacz działa całkowicie na sucho, aby się uszczelniał (czy co on tam robi, że nie bąbelkuje) ale nie odpieniał nic.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej no bez przesady z tym na sile - to 3 albo 4 wynik Google. Masz rację ze dobry produkt sam się obroni. Jednak parę lat w słonej wodzie nauczyło nie pokory i nie korzystania z tego typu "skrótów".

Ale to tylko moje skromne zdanie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Dlatego postanowiłem zrobić test. Chyba lepiej dla potomnych, że opiszę mój przypadek tutaj niż trafiać na te linki o których piszesz. Zazwyczaj jest tak, że łatwo znaleźć złe opinie, bo zadowoleni klienci po prostu używają produktu. Czy to aut, czy to produktów do wody. Czas pokaże. Na razie robi się brązowo. Do akwarium dołączyła rybka, trochę sps, kilka lps i ekipa czyszcząca z Lambis lambis na czele.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jak są organizowane wystawy i sale są wynajęte tylko na kilka dni do kilku tygodni to wystawcy muszą mieć jakiś specyfik, który pozwala im zaprezentować w świeżo zmontowanych zestawach swoje korale i ryby.

Masz rację, wydaje Ci się :)

W każdym razie, ja się nie spotkałem z taką praktyką, a jestem kilka razy w roku na targach i widzę jak zakładają te swoje zbiorniki. Niektórzy wystawcy mają specjalne zbiorniki pokazowe do celów wystawowych, które po prostu przenoszą wraz z cała zawartością. W którymś numerze Coral był nawet opis takiego zbiornika. Ogólnie stosuje się wodę, skałę i ewentualnie podłoże z działającego stabilnego zbiornika. Nie ma tu absolutnie żadnych czarów.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, jedni robią tak inni inaczej. U nas na przykład na pchły i kleszcze kupuje się paski dla psów i krople na kark, albo proszek wcierany w sierść, a jak byłem w azji to były szczepionki na te rzeczy. Z tymi wystawami to był ślepy strzał i dlatego napisałem, że mi się wydaje. Najwidoczniej masz rację AquaManiac.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, jedni robią tak inni inaczej. U nas na przykład na pchły i kleszcze kupuje się paski dla psów i krople na kark, albo proszek wcierany w sierść, a jak byłem w azji to były szczepionki na te rzeczy. Z tymi wystawami to był ślepy strzał i dlatego napisałem, że mi się wydaje. Najwidoczniej masz rację AquaManiac.

To akurat zły przykład u nas też są szczepionki na kleszcze i pchły.

Co do samego produktu ,pewnie działa ,ale po 14 dniach , cykl azotowy to nie wlanie samych bakterii . To jest zamknięcie całego cyklu przez zasiedlenie odpowiednimi szczepami mediów filtracyjnych które są w stanie to zrobić . Według tego opisu można wsadzić kilka skałek ,wlać bakterii i będzie działać ,a to nie prawda bo nawet jak będzie akwarium długo funkcjonowało, a powierzchnia filtracji biologicznej nie będzie właściwa do danej obsady to to nigdy nie zadziała nawet jakbyś lał butelkę tego specyfiku dziennie .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejną opinie. W zasadzie o to chodzi, żeby sprawdzić czy to działa w taki sposób. Może działać w ten sposób, że utrzymuje w wodzie bakterie denitrifikacyjne do czasu, aż właściwe zasiedlą skałę, piasek, siporax etc...

Dzisiaj będzie kolejne testowanie wody.

Dodam, że hydraulika była używana przez poprzedniego właściciela akwarium i miała w sobie dużo obumarłych rurówek. W normalnych warunkach zapewne dało by to wzrost poziomu no2 i nh3. Zobaczymy, czy testy wykażą skok. Na razie wszystko wydaje się OK. SPSy i LPSy otwarte ładnie. Rybka pływa zadowolona. Skałki w okrzemkach. Mam Sera Marin Silicate Clear, ale pozwolę im naturalnie się wypalić.

Na razie większość z Was wyraziła wątpliwości w działanie preparatu. I bardzo dobrze. Teraz by się przydało określić warunek zaliczenia testu. Jak dla mnie to zerowy poziom nh4 i no2 przez kilka tygodni. Przy okazji mogę też sprawdzać inne czynniki - jakieś pomysły?

To akurat zły przykład u nas też są szczepionki na kleszcze i pchły

Miałem na myśli środek rzadko używany lub nieznany, choć skuteczny. No ale nie ważne.

KuanVKaj.png

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to żadne doświadczenie co robisz .

Wlej wody do 100l akwarium ,wpuść 40 garbików porób kryjówki z rurek ,włóż napowietrzacz ,karm 3 razy dziennie i lej ten środek wtedy zobaczymy czy po dwóch tygodniach w wodzie będzie zero azotynów czy amoniaku .

Oczywiście bez żadnego filtra i mediów jak skała czy siporax .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki testów: No3 - ~2, No2-0, NH4-0, PO4-0 lub 0.03

Gcr3JRtp.png

AZfVLd5I.png

Ale to żadne doświadczenie co robisz .

Wlej wody do 100l akwarium ,wpuść 40 garbików porób kryjówki z rurek ,włóż napowietrzacz ,karm 3 razy dziennie i lej ten środek wtedy zobaczymy czy po dwóch tygodniach w wodzie będzie zero azotynów czy amoniaku .

Oczywiście bez żadnego filtra i mediów jak skała czy siporax .

To żart? Ja nie badam tu cudów, tylko wspomagacz umożliwiający wg producenta powolne zarybianie zbiornika od pierwszego tygodnia prowadzenia akwarium. Przeczytaj proszę jeszcze raz założenia.

Materiał dla scptyków: http://blog.aquanerd.com/2014/03/atm-colony-fail.html

W komentarzach mieszane, głównie negatywne doświadczenia. W przeciwieństwie do opisywanego przypadku na blogu mój jest inny bo zawiera sporo obumarłego materiału biologicznego.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie czym ten produkt różni się od np nutrafin cycle ? Bo nie za bardzo rozumiem Twoją fascynację jakoby to było coś co pozwala bezpiecznie zarybić w dwa dni akwarium jak przytoczyłeś np. na targi ,wystawy ? Jest to po prostu produkt zawierający bakterie nitryfikacyjne i tyle . Może jest dobry jak najbardziej jednak nie jest to jakieś nowatorstwo i nowo odkryta technologia . Na rynku jest bardzo wiele produktów które pozwalają bezpiecznie zasiedlić akwaria morskie po 14 dniach, a nawet po 3 stopniowo .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Damian, nie kojarze takich produktów, które pozwalają zarybiać po 3 dniach akwarium. Wszystkie bakterie, które widziałem miały na celu zaszczepić bakterie w skale etc przyśpieszając cykl. Nigdy wcześniej nie widziałem deklaracji o zarybianiu. Raczej słabo znam chemię, bo zazwyczaj ją unikam, ale chętnie się dowiem jakie inne produkty posiadają takie deklaracje producenta. Poza tym po co komu siporax lub matrix jak przecież skała i gąbka to też media filtracyjne.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i czas zakończyć przedwcześnie test. Nie dlatego, że wyniki były złe, ale dlatego, że wraz z nową rybką przyszła ospa. Wczoraj badałem kolejny raz parametry i były identyczne jak poprzednie czyli no3=2, nh4=0, no2=0. Glonów było bardzo mało i teraz mam tylko ledwie zauważalny biały osad na skałkach. Myślę, że to produkt warty polecenia jeśli ktoś chce szybko zarybić i wrzucić bardziej wymagające korale.

Muszę test zakończyć, bo wraz z Dorą kupioną 3 dni temu przyszła ospa i prawdopodobnie wybiję bakterie z ATM Colony sterylizatorem UV. Może ktoś inny w przyszłości zrobi pełny test. Na razie dziękuję wszystkim zainteresowanym.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz natknęłam się na ten temat.

Ja również stawiałam zbiornik na ATM Colony - zalany 31.01.16. Do tej pory były okrzemki a po nich delikatny zielony osad na skale i po kilku dniach czysto - i tak do tej pory. Parametry można zobaczyć w moim wątku http://nano-reef.pl/topic/81481-projekt-120l/

Jestem w pełni świadoma sceptycyzmu jakim wiele osób obdarza takie specyfiki i sama nie do końca dowierzałam. Wyszukiwałam informacji na ten temat przez dobry miesiąc zanim zdecydowałam się użyć Colony. Dojrzewanie i tak następuje bez względu na to czy użyjemy "dopalaczy" czy też nie - skraca się tylko czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Preparat bakteryjny jak każdy inny. Bardzo podobny przebieg będzie miało dojrzewanie z użyciem np. Biodigest + Bioptim od Prodibio. Parametry u mnie od początku pozwalały na stopniowe zarybianie zbiornika. Co nie znaczy, że tak powinno się robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeśli rybom i koralom jest dobrze to nie jest to zła droga.

Nie rozumiem dlaczego mam czekać 2 miesiące skoro nie muszę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kto pisze, że koniecznie trzeba czekać dwa miesiące? Ja tego cudownego środka nie stosowałem tylko bakterie prodibio i po 2 tygodniach zacząłem stopniowo wprowadzać życie, bo parametry na to pozwalały.

Edytowane przez rafal.gorzow (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i to jest różnica. Biodigest + Bioptim to co innego. Używałem odpowiedników od konkurencji w innych zbiornikach, które zakładałem i efekt był inny. Tutaj nawet tygodnia nie trzeba czekać. Z perspektywy czasu preparat zrobił robotę. U mnie teraz się pojawiło trochę cyjano, ale to nie można powiązać z rozruchem zbiornika, tylko z dalszymi jego losami.

Z perspektywy czasu to rozwiązanie dla niecierpliwych. Jest drogi, ale działa. W dużym zbiorniku można by niezłą sumę zapłacić tylko za ten preparat. Niech każdy sam oceni, czy dla niego warto tyle płacić.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.