Skocz do zawartości
afgi

Podkładka pod skałe

Rekomendowane odpowiedzi

czesc,

Czy macie jakies podkładki pod skałą w akwa glownym?

Niektórzy kładą bezpośrednio na szybie, inni proponują dać podkładkę. Gdzieś na forum przeczytałem, że podkładka może powodować zmianę ciśnień przy szkle i prowadzić do nieszczęść.

Co Wy o tym uważacie? Jakie macie metody ustawiania skaly w akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie leży na szkle, w słodkowodnym leżała na wycieraczce plastikowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile macie tej skały i jak ułożonej ? Jaki litraż ?

W e-rybce mówili by mieć kratkę rastrową i dopiero piasek i skałę na tym. byle nie bezpośrednio skałę na szkle :p


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam plexi 2mm. przyklejone na silikon w koło by zabezpieczyć dno w razie jakiegoś niefortunnego upadku np skały władanej do akwarium...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kratka pewnie by sie sprawdzila przy wiekszej ilosci piasku, ale co jezeli ktos chce mniej piasku... macie jakies inne podkładki?

Na YT widzialem jak gość przygotowywał skałę trąc nia o zwykłą plytę chodnikowa, tak aby wyeliminować wszelkie nierowności w czesci styku skaly ze szklem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze podkładam kółka z plexi


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam plexi 2mm. przyklejone na silikon w koło by zabezpieczyć dno w razie jakiegoś niefortunnego upadku np skały władanej do akwarium...

czy masz to na całej powierzchni dna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, jakieś po 5cm od krawędzi akwarium tylko pamiętaj by ją przyklejić dość szczelnie by nie robiły się martwe strefy.

czy masz to na całej powierzchni dna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Adamo79 dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jeżeli plexi czy coś podobnego to DOKŁADNIE przyklej bo jak się dostanie piasek pod spód ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli plexi czy coś podobnego to DOKŁADNIE przyklej bo jak się dostanie piasek pod spód ..

No własnie dlatego się waham. Wolałbym tego nie kłaść, ale z drugiej strony boje się upadku skały...

tak przy okazji, czy przyklejone PCV starzeje sie w jakis sposob lub czy silikon moze z czasem sie wykruszyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie i nie

mam ze spienionego PCV panel filtracyjny i zero oznak starzenia - a silikon proponuję akwarystyczny dla pewności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile macie tej skały i jak ułożonej ? Jaki litraż ?

W e-rybce mówili by mieć kratkę rastrową i dopiero piasek i skałę na tym. byle nie bezpośrednio skałę na szkle :p

Kratka rastrowej to zabójstwo dla zbiornika, zbiera się tam syf. Jak bardzo chcesz to plexi pod samymi kamykami. Ja nic nie daję. Ściany mam z 10 mm a dno z 12 tkwi.

Pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że dla pewności można przeszlifować skałę na płaskiej powierzchni żeby nie było punktowego nacisku.

Ja ustawiłem na piasku - najgorsza opcja, ale następnym razem cos podłożę.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten problem rozwiązany w ten sposób, że na dnie jest położony styropian grubości 1 cm a na nim płyta z akrylu 8 mm całość szczelnie oklejona silikonem dookoła. Od szyby frontowej zostawiłem 10 cm szkła, żeby nie było widać tej konstrukcji. Wysokość akwarium 80 cm. Sprawdza się już ponad dwa lata w morskim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba pójdę w opcje bez podkładki ze przeszlifowaniem na jakiejś płaskiej powierzchni. Ustawienie skały bez ryzykownych wież ☺

Czy słyszeliście kiedyś o jakimś wypadku związanym ze skala, np. przewrocenie się pod wpływem cyrkulacji, pęknięcie pod wpływem nacisku punktowego, itp.?

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś, ponad 25 lat temu trzasnęło mi 60 litów, bo nie zauważyłem że na ziarenku żwirku (2 mm maks miało) ustawiłem

zbiornik.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kiedyś, ponad 25 lat temu trzasnęło mi 60 litów, bo nie zauważyłem że na ziarenku żwirku (2 mm maks miało) ustawiłem

zbiornik.

No tak, ale to pod spodem. Pod akwa na pewno coś daje

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez przykleilem plyte plexi (silikon punktowo pod plyta i uszczelnioy obwod). Z przodu zostawilem z 20 cm dna bez plyty, bo tu i tak nigdy nie bedzie stala skala.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Stani, ten patent też zrobię, bo jednak rozkłada to nacisk i zabezpiecza przed pęknięciem.

@afgi - zgadza się, tylko chciałem zaznaczyć że pęknięcia od nacisku punktowego się zdarzają. :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaką macie grubość piasku? Czy pompy nie odslaniają plyty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skała wapienna to nie diament ;)

milej lektury


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.