Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mi też się podobały... - obecnie jest już bez euphylii i imperatora. Bez mojej opieki baniak kulał się około 3 miesięcy - brakło serca i chęci... Obecnie wygląda bardzo kulawo, ale doprowadzę do formy.
To co obecnie pozostało to niedobitki...

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie urok to sraczka.

Walnęła membrana Vontron75GPD i tym sposobem przez około miesiąc zbiornik leciał na delikatnie przecedzonym kranowicie. Dlaczego miesiąc bo podejrzenie padło na elektronikę nie możliwe by 10 litrów żywicy + nowe prefiltry, powodowały wynik TDS kosmiczny. A jednak...
Dzięki grypowego L4 znalazłem czas na rozebranie i wyczyszczenie filtra. Wynik nie dawał mi spokoju zwłaszcza że potwierdziły go 2 inne TDS. Podpięcie membrany pod wąż prysznicowy z pominięciem prefiltrów i mam sprawcę zamieszania.
Aż dziwne że glony znikały :)

Płynie dobra woda z podmienionej membrany... Tym razem filmtec 100GPD + puszka liniowa na DI , oczywiście ogranicznik też pracuje właściwy.

Co by nie było tylko o złych rzeczach.

Zasolenie 1,025
Kh              8,9
Ca              415
Mg            1290
NO3            0,5
PO4           0,06
TDS            000


dolewka.jpg.19e27b75c73157fc14c2c4957872837f.jpg

Opisowo woda po przejściu przez 3 prefiltry trafia na membranę filmtec 100GPD gdzie następuje rozdział na RO (kolor zielony) i odciek (kolor czerwony).
Na odcieku zamontowany jest ogranicznik 420 i równolegle poprowadzona linia do manualnego przepłukania membrany. Dalej następuje punkt odcinający odciek w momencie gdy przestaje się produkować RO.
Idąc dalej linią RO mam za montowaną 1 sondę pomiarową, następnie puszkę liniową z żywicą w teorii powinno byc jej tam 0,4l. Za nią płynie już woda RODI stąd posiłkowałem się kolorem niebieskim.  Za puszą DI znajduje się 2 punkt pomiaru. A całą misterną konstrukcję zamyka zawór pływakowy grawitacyjny. Znajduje się on w zbiorniku dolewki. Zbiornik ten posiada zasyfonowany odciek do kanalizacji. Tak że nie grozi mi zalanie na wypadek awarii któregoś elementu układanki.

Nie jest to bezpośrednia dolewka do akwarium.

Opis obszerny ale mam dylemat. Wczoraj zamontowana membrana, prefiltry. Wszystko przepłukane wskazania TDS po membranie 012-008 oczywiście pierwsze chwile wskaźnik pokazuje więcej do 020. Woda po DI 000, a dzisiaj niespodzianka RODI ma już 003 przepłynęło około 74 litrów RO. Przy wyniku 130 jaki szedł od blisko miesiąca do baniaka to nadal kryształ ;)

Czy nie za szybko nastąpiło zużycie żywicy ?

Dotąd miałem wpięte 3 puszki 10 cali DI działały do miesiąca poboru wody tj 300litrów. Puszkę 10 litrową - ta przed awarią wytrzymała blisko 6 miesięcy. Obecny wkład liniowy był zamontowany awaryjnie, ale nie ukrywam 10 litrowa bańka pod baniakiem zajmuje nieco miejsca i stanowi spore wyzwanie kosztowe jeśli idzie o wypełnienie jej żywicą. Może ktoś zerknie chłodnym okiem i podpowie co jest nie tak.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój system to tak.. Z kranu do zestawu filtrów. Najpierw weglowy, potem 5 mikro, potem 1 mikro. (po co usuwać zanieczyszczenia mechaniczne przed węglem skoro on może generować jakieś cząsteczki?). Potem membrana. Odciek przez ogranicznik a czysta woda do kolumny z silicate clear. Dalej kolumna z żywicą. Po niej pierwszy pomiar. potem druga kolumna z żywicą a za nia drugi pomiar. Następnie elektrozawór i dalsze elementy dolewki.

Z całego pierwotnego  układu wywaliłem 7 lat temu zawór czterodrożny.

 


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawór usunę - ale jeszcze pokombinuję bo obecnie dolewka działa w sposób ciągły. Tj ubywa 0,5L w zbiorniku RODI to dolewa. Czyli żywica dostaje cały czas pierwszy zrzut z membrany. Co zamierzam zrobić - zawór do przepłukiwania membrany zastąpić elektrozaworem.
Oraz dodać elektrozawór przed pływakiem.

Czemu miało by to służyć i jak działać...dwa razy dziennie załączy się elektrozawór dolewający wodę do zbiornika RODI. Przez pierwsze 5 minut otworzy się również elektrozawór do przepłukiwania membrany. Wydaje mi się iż to pozwoli oczyścić membranę i na żywicę pójdzie już czysta osmoza. Przez co nie dociążę aż tak bardzo żywicy.

Coś co daje mi dodatkowo do myślenie producent żywicy MB20 zaleca minimalną wysokość złoża 70cm a my używamy tych żywic w pojemnikach hmm 20-40 cm. Podejrzewam iż zbliżone wytyczne są przy żywicy MB400

Opis produktu
Złoże do całkowitej demineralizacji wody AMBERLITE MB20

Zalecane warunki eksploatacji:

Maksymalna temperatura pracy: 60°C
Minimalna wysokość złoża: 700 mm
Natężenie przepływu podczas pracy: 20 - 40 OZ*/h
Skład objętościowy:
komponent kationitowy: HCl lub H2SO4
komponent anionitowy: NaOH
* OZ (objętość złoża) = 1 m3 roztworu na m3 żywicy

 

źródło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie skarpeta nie rollermat - były kawałki pleksy i się wymodziło coś takiego. Półka na włókninę filtracyjną. Zamontowana za odpieniaczem a przed powiedzmy refugium. Przy okazji delikatna modyfikacja zbiornika technicznego.
Wygląda jak wygląda ważne że działa... Pod włókniną znajduje się kratka rastrowa. Woda na czystej włókninie przesiąka przez medium filtracyjne, wraz z jej stopniowym zabrudzaniem zaczyna płynąć po powierzchni. Dlaczego tak sobie to wymyśliłem bo spływ mam za odpieniaczem i montaż tam skarpet byłby niewygodny. A tak mam pod ręką półkę.
large.20190216_215650.jpg.08288afdecbaa6

Od jakiegoś czasu nad glonami świecą halogeny Led firmy Osram 20W barwa bodajże 3000K. Zielenina przyrasta więc jest chyba wystarcza taka ilość i barwa światła.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokolorowałem sobie lobo ... pomiędzy zdjęciami upłynęły 4 dni. Który kolor jest jej właściwym- do którego dążyć ?


large.20190307_105532.jpg.efc6955d1329aflarge.20190311_201937.jpg.1f3d0dd132183c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, chwialek napisał:

Pokolorowałem sobie lobo ... pomiędzy zdjęciami upłynęły 4 dni. Który kolor jest jej właściwym- do którego dążyć ?


large.20190307_105532.jpg.efc6955d1329aflarge.20190311_201937.jpg.1f3d0dd132183c

Kurcze :clowning

Lej więcej ;)

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio nabyłem taką paskudną szczepkę - nie kształtna, nie kolorowa a mimo to zwróciła w jakiś sposób uwagę... montipora digitata - podobno.
large.WP_20190316_17_05_32_Pro.jpg.11189

 

A ta szczepka jest już u mnie od jakiegoś czasu - miała być to acropora niby żółta niby zielona a jednak tipy u mnie są niebieskie... postaram się zrobić jej ładniejsze ujęcie... zdjęcie zrobione windowsem.
large.WP_20190316_16_23_01_Pro.jpg.92425

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tle zdjęć widać iż nadal nie jest dobrze - ale w mojej ocenie jest lepiej niż było... powoli do przodu.

large.DSCF5100.JPG.77678c0ff593cd6f1c40c

large.DSCF5114.JPG.d276e7500dabf1d82e6ba

 

i nowe nabytki...

large.DSCF5115.JPG.62bf78b2695f2ea3105ec

large.DSCF5110.JPG.3dafe3b91c2db530527c8


Więcej z tego telefonu chyba nie wycisnę...
large.WP_20190317_08_21_56_Pro.jpg.9dd23

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczepkę mogłem obserwować w sklepie przez blisko miesiąc wyglądała tak jak w dniu wprowadzenia do akwarium czyli
large.WP_20190316_17_05_32_Pro.jpg.11189

10 dni później ta sama szczepka (ustawiona pod innym kątem)
large.WP_20190326_12_20_48_Pro.jpg.b39c9

 

Z baniakiem jest aż tak źle czy aż tak dobrze? Sam nie wiem.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się wybarwia 

Jak tam kh? 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel nieco je rozchwiałem w przestrzeni 2 tygodni z 8,3 na blisko 11 a obecnie 9,3...
węglanu wapnia już nie używam ;) do systemu trafiła niewielka ilość efekt był równie niewielki jak ilość wlanego płynu.

Dzisiaj dla odmiany odessałem część piasku przy okazji zaciągnął się taki oto gagatek...
large.20190327_131612.jpg.87e61ecec8018c

Ładny łaciaty niepozorny.

 

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 27.03.2019 o 10:34, chwialek napisał:

Ładny łaciaty niepozorny.

Pewnie ubywało Ci w akwarium ślimaków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak że by inaczej... Nocne szukanie z latarką nie skutkowało. Pomimo wielu dni/nocy obserwacji. Dopiero odsysanie kolejnej porcji piasku ukazało gagatka. Ciekawe ile ich jeszcze siedzi w zbiorniku, ten miał 2-3 cm.

Podejrzenie było już od jakiegoś czasu, ale braki ślimaków dało się wytłumaczyć Imperatorem, Heniochusem  - po częściowej wymianie obsady brakowało podejrzanych - choć chelmon którego posiadam też spogląda z zainteresowaniem na muszle ślimaków.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

large.20190401_223452.jpg.f607e76bae43e9

Dzisiaj zmobilizowałem się i zamontowałem oświetlenie nocne - ale jakoś jasno mi wyszło :) a dałem tylko 5 modułów Led... trudno nie będzie nocne a jedynie wieczorne - tylko powoli muszę przystosować baniak do efektów Led.

large.20190401_222451.jpg.5a3ad3bea4e95e

large.20190401_222245.jpg.86ace46912af4c
Wiem całościowo baniak nie powala - ale przeszedł sporo a mimo to działa dalej. Mam nadzieję iż uda mi się go ogarnąć a nie restartować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Majówka 2019
A mięsiste nieco włochate parówki krążą w detrytusie. (właściwie to krążyły) dzień czyszczenia sumpa. Warstwa zmagazynowana pod refugium 0,5+cm grubości. Raj dla wężowideł, kiełży, wieloszczetów, lasonogów i innego drobnego potrzebnego i mniej potrzebnego życia.

large.20190505_211048.jpg.3c558bfa40e445

Przy okazji kąpiel w RODI działa zbawiennie na płazińce. Levamisol w stężeniu 10g proszku/litr solanki unicestwia równie skutecznie.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za stworki?

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ze zdjęcia - to rurówki. Z opisu czylli "różowe włosiaste parówki" fireworm = wieloszczety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.03.2019 o 19:45, chwialek napisał:

Więcej z tego telefonu chyba nie wycisnę...
large.WP_20190317_08_21_56_Pro.jpg.9dd23

Wow miodzio acra, jak coś pisze się na szczepke ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz pod górkę raz z górki - jako że w baniaku i tak nie jest dobrze to dzisiaj pociąłem dolną hydraulikę i doczekała się modernizacji. Zawór bramowy, zmiana rur  + rollermat diy zamontowane, wycięta pierwsza przegroda z sumpa przez co powiększyła się komora pod odpieniacz i rollermata.

Część korali odeszła w zapomnienie... Przez pewien czas baniak doświadczył brązowawych cienkich glutów bez pęcherzyka powietrza....  - najprawdopodobniej zaczątki dino, tu najprawdopodobniej pomogła woda utleniona.
Wśród acropor pojawiły się ścieżki zdrowia i zanikanie tkanki wewnątrz kolonii. Co było powodem nie wiem mam nadzieję iż ustało. W związku iż moje ślimaki okazały się bardzo smaczne dla płazińców to baniak przeszedł kurację levamolem.
Zafundowałem sobie przenawożenie baniaka co w połączeniu z dużą ilość materii organicznej (detrytus) przełożyła się na piękną zieloną łąkę pośród koralowców- ale one od tego nie ucierpiały a wręcz są bardzo zadowolone z ilości papu jaka wokół nich krąży...
Mam nadzieję iż problem znikających ślimaków dzięki stał się przeszłością. Nad niechcianymi pasażerami od jakiegoś czasu czuwają 2x Halichoeres leucoxanthus  1x Macropharyngodon bipartitus. Od czasu pojawienia się ryb i kąpieli w RODI jeszcze nie wyrzuciłem żadnego szkieletu po acroporze...

Opis jest aby nie było iż tylko o dobrych sprawach się wspomina...  Zdjęć brak bo nie ma co pokazywać.

Baniak walczy o przetrwanie póki co bez restartu. W najbliższym czasie modernizacja cyrkulacji (na montaż oczekuje glamorca gp-02), oraz górnej części hydrauliki - pomysł jest w głowie już od jakiegoś czasu - gorzej z mobilizacją do wykonania przeróbki. Skoro zmobilizowałem się do przycięcia dołu to i na górę przyjdzie czas... chodzi mi po głowie niewielka kwarantanna pod nowe koralowce tak dla bezpieczeństwa gdyż do końca nie wiem co przywlekłem.

Od tego sezonu akwarium doczekało się chłodzenia - klimatyzator split przyjemne z pożytecznym.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś się tak załamał... Pochwal się co skłoniło Cię do takiej decyzji. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.