Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, chwialek napisał:

A jednak będzie restart.... cdn po wakacjach.

Nie no, weź....


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dadario napisał:

coś się tak załamał... Pochwal się co skłoniło Cię do takiej decyzji. 

Człowiek uczy się na błędach, dobrze, jeśli na cudzym błędzie choć jedną osoba nauczy się go nie popełniać. I tylko dlatego chętnie poznałabym tą historię, nawet z przykrymi szczegółami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę nieco zmienić wymiary szkła, obecne już posiada kilka rys - które ja wiedząc gdzie i pod jakim patrzeć dostrzegam :) , do tego wszystkiego muszę zmienić podłogę bo mam dość górek i dolin gdzie na przestrzeni 2m mam różnice 2-3cm :) dodatkowo w pokoju chciałbym zamontować ogrzewanie podłogowe. To główne powody do restartu / zmiany szkła.
Gdyby tak istniał prosty sposób na wypoziomowanie podłogi i nie ruszanie stelaża (odpada opcja zamurować stopki w nowej podłodze).

Cd.. historii to smutny koniec mojej obsady...ucierpiała przez moją głupotę...
Po wprowadzeniu i dość szybkim zejściu białobrodego mój baniak dopadła jego zemsta zza grobu. Z obsady pozostały wargacze, decora i borsuk. Reszta poszła taśmowo w ciągu 3 dni, wysypka podobna do ospy ale ospa wg mnie nie dziesiątkuje w takim tempie 5 letnich ryb.

Biorąc pod uwagę powyższe problemy wolę to ogarnąć w najsensowniejszy sposób, i uprzedzam stwierdzenie :) nie poddałem się, ale nie widzę sensu walki z wiatrakami skoro jest szersza potrzeba poziomowania całej podłogi i zmiany jej nawierzchniowej warstwy (starą mozaikę dębową już kilkukrotnie podtopiłem) .

Remont niebawem... zmiany muszą być na lepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:czapkizgłów:)


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piter będzie nowe, piękniejsze i na bogato. Czekam na sygnał kiedy trzeba będzie pomocy przy baniaku. Z Twoim zacięciem to na pewno będzie ładny baniaczek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku będzie to najprawdopodobniej wrzesień/październik...

Jako że mam pewne wątpliwości to zapytam i zapewne uzyskam dobrą odpowiedź...

Nowy baniak planuję w wymiarze 150x60x60 zmiana kosmetyczna ale konieczna. Skałę wykorzystam na 90% tę co mam bo skoro nie oddaje fosforanów, nie robi mi cudów na kiju z parametrami, to ją zwyczajnie dobrze przeczyszczę, być może nieco powierzchniowo uśmiercę, przez co przeprowadzę zasiedlenie bakteriami w beczce z solanką. W tym czasie przechowam część koralowców w postaci szczepek, pomiędzy którymi popływają sobie ryby. Więc jako tymczasowy dom pozostanie baniak bez skały.

Odpieniacz i tu mam dylemat - zostawić w systemie ze szczepkami+rybami czy raczej dać go do zasiedlania skały?
Cyrkulatorów ci u mnie dostatek więc będą bujać solankę ze skałą i solankę ze szczepkami.
Taki stan rzeczy będzie trwał z 2-3 tygodnie. Lampa będzie świeciła nad szkłem z koralami i rybami. Skała będzie w ciemnej beczce. (zostanie gruntownie przepłukana)

To było by tyle z opisu przesiedlenia...

A nowe to ...

Wymiar nowego 150x60x60 i komin po całej szerokości krótszego boku. (płytki) A to z racji tego że poniżej komina chciałbym zmieścić się z pompami cyrkulacyjnymi (gdzieś muszę magnesy zewnętrzne zamocować) Akwarium nadal będzie widziane z długiego i krótkiego boku czyli 2 ściany na pompy mi odpadają. Pozostaje tył i bok z kominem. Może ktoś podpowie coś ciekawego...
Korona nad baniakiem tym razem będzie postawiona + osłonięta (pleksą lub lacobellem) zachodzącym 3cm na zarys akwarium - tak aby przysłoniło taflę wody od góry i z 1-2cm od dołu baniaka. Nie będzie piasku.

Sump 2 komory
1 komora mechaniczny filtr z rolką + odpieniacz + filtr fluidyzacyjny (torq) + grzałka (być może zbędna)
2 komora dolewka + pompa obiegowa + sondy profiluxa i wężyki od ballinga.
Obok sumpa zbiornik dolewki około 70 litrów.
Na pompie obiegowej będzie bypass a nad sumpem dodatkowe akwarium w którym zamierzam umieścić siporax z zasileniem od dołu, spływem i rewizją przy powierzchnii.
Stelaż - pozostanę przy konstrukcji stalowej 40x40x3 pancerne i się  dotąd sprawdziło... podłoga pod sumpem będzie musiała zawierać poprzeczki wspierające. Powierzchnia pod akwarium doczeka się części suchej... Za akwarium zamierzam pozostawić miejsce na filtr RODI zamocowany na prowadnicy z pełnym wysuwem (choć jest jeszcze inny cichy pomysł...) .

Taki zamysł jest - co powstanie zobaczę... Oświetlenia nie zmieniam, cyrkulację również zapewni jak dotychczas Tunze 6095, odpieniacz hmmm tu nie wiem co zrobię póki co jest Aquaspec 250 za mały nie jest więc go chyba pozostawię.... Obieg - muszę obejrzeć swoją obiegówkę... ale prawdopodobnie założę coś mocniejszego. Dotąd była to DCP8000. I szczerze nie widzę sensu aby pozostał obieg na pompie sterowalnej raczej będzie coś stałoobrotowego, ta pozostanie jako zapas do odpieniacza :)

I tu drugie pytanie które przeloty wybrać - VDL skręcane czy pozostać przy AM klejono-wciskanych?

Ktoś ma jakieś pomysły ? To zachęcam do ich wyrażenia.


Nie chcę refugium, nie chcę DSB będzie siporax + odpieniacz + adsorber + balling na 2 pojemnikach  ...

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym iż mój baniak docelowo jak i obecnie ma być widoczny z 2 stron pojawia się problem umieszczenia cyrkulatorów. Szyba przednia i boczna odpada. Z racji na to iż komin miałby być zewnętrzny prawie na całej szerokości baniaka tu również było by ciężko umieścić cyrkulator. Pozostaje montaż cyrkulatorów na tylnej ścianie - co nie jest wcale rewelacyjnym rozwiązaniem.

Co sądzicie o pomyśle odsunięcia komina o 5cm od ściany bocznej akwarium ? W kanale prowadzącym do komina znalazł by się grzebień przelewowy... Sam komin byłby podparty na dole szklaną półką. Obecnie używam falowników Tunze i raczej tego nie zamierzam zmieniać - bo wg mnie spełniają swoją funkcję.

Inną opcję jaką rozważam to wklejenie w komin WaveBoxa - tylko no właśnie czy to archaizm, który ma nadal sens - pompy cyrkulacyjne są sterowalne.

Które rozwiązanie wg Was brzmi sensowniej?

akwarium.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam swój sprawdzony sposób (na bazie AquaMedic). W nowym baniaku też tak będzie. Komin na całą długość krótszego boku. Podzielony na trzy komory. Środkowa to typowy przelew a boczne mają po trzy otwory (może być więcej jeśli miejsce pozwala). Jeden na wylot pompy (Tunze) i dwa zasysające dla nich wodę zabezpieczone taka samą kratką jak pompy. Pompy przymocowane magnesami do przegród komina lub zewnętrznej ściany zbiornika (pleców komina). Należy tylko precyzyjnie rozmieścić i wkleić przegrody i wyciąć otwory.

komin_przegroda.jpg

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem. To troszkę jak pchanie wody po górkę. Nie będzie cyrkulacji wody w kierunku odpływu tylko w przeciwną stronę.

Edytowane przez Roman.P
literówka (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było iż padło, zdechło, wymarło - nadal funkcjonuje. Przy tym tempie prac remontowych jakie mam zaplanowane na ten rok to akwarium samo wyjdzie na prostą. A ja może kiedyś nauczę się robić zdjęcia :) całości bo na żywo o wiele lepsze kolory.

20190929_190252.jpg.92a00f03cbbfbfb635187f8f375171e2.jpg20190929_190216.jpg.1efeade68ff3b857824cd0de86dc4aa6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co padło , masz więcej korali niż ja ;)

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kilka z tych na zdjęciu to żywe trupy 0,5 - 2 cm tkanki reszta to obecnie już ciemny badyl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie post apo. Zamiast tej tacki na szczepki wsadź tam model rozbitego samolotu albo ubota i będzie pierwsze miejsce w kat sceneria jak z horroru. 

No ale co do samego baniaka to wygląda fajnie. Wiem, że zawsze może być lepiej, ale nie ma się do czego doczepić. Jakie dalsze plany??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Post apo :) to trafne określenie

Baniak przez który przeszły Płazińce, oodinoza, wirki, najprawdopodobniej AEFW, kilkukrotne przegrzanie 32+, wahania Kh (5- do 15+), przekroczenia Ca 600+ :) to i tak jest, nadal żyje, funkcjonuje a kilka korali odradza się od 1 polipa z gołego szkieletu.

Plany :) baniak jest, remont się odwleka w czasie ale będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, chwialek napisał:

Post apo :) to trafne określenie

Baniak przez który przeszły Płazińce, oodinoza, wirki, najprawdopodobniej AEFW, kilkukrotne przegrzanie 32+, wahania Kh (5- do 15+), przekroczenia Ca 600+ :) to i tak jest, nadal żyje, funkcjonuje a kilka korali odradza się od 1 polipa z gołego szkieletu.

Plany :) baniak jest, remont się odwleka w czasie ale będzie.

Widzę, że ty jesteś o wiele większy prześladowca korali niż ja ;]


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani faktycznie się tego uzbierało - dobrze, iż nie określiłem co i w jakich ilościach lałem w tym czasie do baniaka.

Chyba udało się pozbyć płazińców :) i czegoś co powodowało znikanie tkanki z acropor. Od miesiąca pełzają 4 większe ślimaki i póki co nic ich jeszcze nie dopadło. Od 2 miesięcy nie znikły kolejne acropory. Cyphastrea się odradza od 1 polipa - obecnie jest ich 6 :) koral był wielkości pięści. Faza bujających się glonów odeszła i z każdym dniem baniak zaczyna coraz bardziej cieszyć.

W ostatnim czasie swoimi przyrostami na montiporach zasilił
zbiorniki przyjaciół. Więc było co połamać.
Podczas przekładki/restartu będzie od czego zaczynać zasiedlanie.

Jedyna plaga jaka nadal panuje w zbiorniku zwie się hexatenia i ni cholery nie mogłem jej odłowić - chyba w weekend zrobię kolejne podejście do tego tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek ja postanowiłem, że wraz z przenoszeniem się do większego szkła Hexa wyląduje w sumpie. Będzie tam pilnowała porządku wśród ewentualnych szczepek... A do baniaka zawitają jakieś "normalne" wargacze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przereklamowany nierób z dużą skłonnością do agresji :) 

Wolę ją oddać. A do sumpa to ładniejsze są iglicznie :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.10.2019 o 22:26, chwialek napisał:

20191012_221936.jpg.19a1379f0e51d902f1f7ebabff8eec31.jpg

Idealnie odtworzona rafa z niektórych regionów. 

Szczerze? ma to swój urok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby było wszystko w jednym  miejscu...
20191030_064819.jpg.89e19799e868a9a8b905ebeed928bc44.jpg20191028_221131.jpg.cb847757a59c40ebcbfb7948918dcd2a.jpg20191028_221256.jpg.e56bc5a02f15ec1440bb9cdfbbef5882.jpg

Ślimaki zostały przez kolegów określone jako Pollia... jako iż jest to gatunek mięsożerny z zapędem kanibalicznym zdecydowałem się usunąć je z systemu. Na szczęście nie było ich zbyt wiele.
We wcześniejszym etapie walki z niechcianym życiem pozbyłem się (mam nadzieję na dobre wirków wielojelitowych)

20190327_131612.jpg.5eed5ed78b65bcf2f32bbf53131226f4.jpgJeśli ktoś liczy iż zlokalizuje je podczas obserwacji skały czy też szczepek wewnątrz baniaka cóż - życzę mu powodzenia. Wirki te swoim maskującym ubarwieniem zlewają się ze skałą. Jak łatwo je zlokalizować - otóż podnosząc szczepki i dokładnie obserwując w pewnym momencie płaski kawałek skały zaczyna pełznąć. Aby bezpiecznie je zdjąć z podstawki czy też szczepki wystarczy krótkotrwale wykąpać szczepkę w RODI. Od czasu walki z płazińcami uznaję iż to najskuteczniejszy z dipów na życie pełzające.
Tego typu zabiegi pozwoliły mi pozbyć się większości płazińców. Dodatkowo kuracja levamizolem + przegłodzenie wargaczy. Tu obstawiam był największy wróg płazińców. Obym ich ponownie nie ujrzał w systemie.


Wyniki z 22 września.
Zasolenie 1,026
Kh 8,3
Ca 620
Mg 1260
NO3 0,2
PO4 007

Wyniki z 2 listopada
Zasolenie 1,026
Kh 9,4
Ca 325
Mg 1140
NO3 0,2
PO4 004
PO4 Hanna 713 reszta Salifert Mg dawno dawno otwarty.

Wapń osiągnął poziom konsumpcyjny... Ca/Mg od około miesiąca nie było dozowane.

Zużycie ballinga Kh 230ml/dobę Ca/Mg obecnie podbite z ręki. Wieczorem bądź jutro ponowne testy Kh Ca Mg.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr widać jest moc :clapping


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tak wygląda na fotkach to w realu musi wymiatać :thumbup: . Muszę się wreszcie do ciebie wybrać:)


500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.