Skocz do zawartości
Nokon

Reefmax bez modyfikacji. Czy to może działać?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jest wiele wątków o tym jak reefmaxa zmodyfikować , usprawnić a potem wymienić na inny zbiornik. Ja mam jednak pytanie czy ktoś jedzie na fabrycznym reefmaxie dłużej niż rok? Mój rm działa od 8 miesięcy i nie zmieniłem w nim praktycznie nic tzn: w nadal mam plastikowe kulki uzupełnione pokruszoną skałką i trochę purigenu, oryginalny odpieniacz który pieni w sposób dla mnie nie odgadniony, w ostatniej przegrodze nadal są patyki z fizeliną którą zmieniam co 2 tyg, oświetlenie bez zmian. W akwarium ok 8 kg żywej skały + piach , obsada:krewetka boksująca, lysmata kuekenthali ,mitrax, ślimaki turbo i nasariusy, błazenki szt 2, valenciannea puellaris , synchiropus picturatus ( na szczęście wcina mrożonki) z korali kilka szt Discosoma, 3 x Ricordea Florida,Capnella,rhodactisy,briareum, Euphylia paraancora ( rośnie jak szalona z 1 główki mam już drzewo z 6 głowami) alveopora, acanthastrea, Caulastrea, favia, duncanopsammia i Montipory które szybko rosną mimo ,że musiałem je połamać ze względu na atak ślimaków osiadłych kilka miesięcy temu. Nie mam dolewki , sól royal nature z wodą RO DI, podmiana co 2 tyg 8 l. Wszystko do tej pory idzie zgodnie z planem bez większych plag i porażek choć nie ustrzegłem się ich i błędów debiutanta jak choćby połączenie małego krabika z dużą krewetką boksująca czy rurówki z lysmatą k. Obecna obsada świetnie się dogaduje i wszystko ładnie rośnie.Zastanawiam się ciągle czy mam po prostu szczęście początkującego czy zwykle tak jest ,że wszystko pięknie się rozwija a potem następuje jakieś załamanie bez porządnego odpieniacza, suplementacji Balinga, lepszego oświetlenia itd. Nie planuję już nic żywego dokładać więc czy zostawić to tak jak jest czy za wczasu zacząć modyfikację zanim wszystko padnie?post-25207-0-57131600-1446931880_thumb.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie,ze moze dzialac,zreszta Twoj RM jest tego przykladem,gratuluje ladnego baniaczka :).Kluczem do ladnego Reefmaxa w oryginalnym setupie jest w/g mnie nieprzerybianie i nieprzekarmianie,bo niestety najslabszym punktem zestawu jest nieszczesna namiastka odpieniacza. A co do modyfikacji,to np. wyjecie biobali czy patykow z fizelina modyfikacja bym nie nazwal,zas zmiane oswietlenia czy tez odpieniacza z pewnoscia juz tak. Mojemu Reefmaxowi stuknelo juz 3 lata,odpieniacz mam nadal fabryczny,tylko pompa wymieniona na NJ1200 i jakos sie kreci,choc obsade mam troche na wyrost,bo 6 rybek,no i glodne to one u mnie nie plywaja:D.Testow wlasciwie juz nie robie,czasami tylko kh,a miekkimi LPS-om jak najbardziej lekki syfek odpowiada.Plagi zadne mnie nie dopadaja,ostatnio tylko na cyrkulatorach pojawilo sie troche zielonego,no ale dramatu z tego nie robie :).

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz ładny zbiornik :) Przyjemny dla oka. Modyfikacje nie są konieczne.

Sam reefmaxa nie miałem, ale sugeruję sprawdzić parametry - nawet w sklepie przy okazji - jeżeli są okej to nie ma co zmieniać. Pamiętaj jedną zasadę: lepsze jest wrogiem dobrego :)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Masz ładny zbiornik :) Przyjemny dla oka. Modyfikacje nie są konieczne.

Sam reefmaxa nie miałem, ale sugeruję sprawdzić parametry - nawet w sklepie przy okazji - jeżeli są okej to nie ma co zmieniać. Pamiętaj jedną zasadę: lepsze jest wrogiem dobrego :)

Chyba "nowe jest wrogiem dobrego" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie lepsze jest wrogiem dobrego. Jeżeli coś działa i zaczniesz to ulepszać "bo może być lepiej" wtedy wszystko się zaczyna :)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema @Nokon jeszcze nie zmieniłeś na większy :)

Fajny reef :)

Pozdrawiam


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam reefmaxa nie miałem, ale sugeruję sprawdzić parametry - nawet w sklepie przy okazji - jeżeli są okej to nie ma co zmieniać.

A ja bym nie sugerował,bo jeśli wszystko ładnie śmiga,nie ma glonów i innych plag,to pomiary mogą być początkiem problemów - a nuż,widelec jakiś parametr będzie odbiegał znacznie od tego "co w książkach piszą",a od tego już prosta droga do kombinowania na wyrost :yes .


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry od czasu do czasu sprawdzam ale nie robię już tego zbyt często od kiedy zostawiłem akwarium pod opiekę sąsiadowi który miał jedynie dolewać wodę i co 2 dni sypnąć odrobinę jedzenia. Po 2 tygodniach akwarium wyglądało lepiej niż przed wyjazdem co pokazało ,że im mniej się grzebie i ingeruje w akwarium tym lepiej ono działa. Parametry nie zawsze są idealne bo no3 mam zwykle 15 a czasem nawet 30 ale nie zauważyłem negatywnego wpływu na życie. Częstość i ilość podmian też opieram bardziej na obserwacji korali niż na testach - gdy podmieniałem częściej niż co 2 tyg rosły glony gdy raz spróbowałem co 3 tyg to podupadła Montipora ale na szczęście już się pozbierała i znowu rośnie. Co do przesiadki na większy zbiornik to jeszcze nie jestem gotowy bo po pierwsze ten wciąż cieszy poza tym do tej pory tylko dokładałem nowe stworzenia wyhodowane przez kogoś innego a teraz czekam aż coś wyrośnie u mnie z małej szczepki do większego okazu choć nie ukrywam, że już nie mam miejsca a zakupy nowych korali uzależniają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele wody odparowało od ostatniego wpisu, zaszło trochę zmian ale nie zmieniło się jedno - nadal jadę na oryginalnym reefmaxie. Zmiany: padły wszystkie twarde, miękkie grzybki też nie lubią mojego akwarium bo co jakiś czas odpadają od skały i gdzieś znikają. Jakieś 7 mies. temu jednego dnia żywot zakończyła Alveopora a z 3 Ricordei została tylko 1( dwie zmarniały w dniu kiedy wlałam no3po4x). Część korali zmieniła miejsce i wydaje się, że na tym skorzystały. 4 rybki mają się świetnie. Po roku stagnacji glony wapienne ruszyły z kopyta, przestał pojawiać się "pył" na szybach tak ,że niemal nie muszę ich czyścić i wszystko było by świetnie gdyby nie doprowadzające do szału glony nitkowate. Glona przyniosłem sobie na koralu , potem przeszedł na 1 skale a dalej rozszedł się po całym akwarium. Co już próbowałem - wyrywanie ręczne, Salarias , 2 turbo, 4 Astralium, 2 trochus histrio, mitrax, dolabella ( dolabella tego nie jadła ale przyczyniła się do chwilowej poprawy bo padła pod najniższą skałą i ponieważ musiałem wszystkie je wyjąć to przy okazji dokładnie je wyszorowałem). Chwilę było lepiej ale przyszedł 2 tygodniowy urlop i brak kontroli, wyrywania i prawdopodobnie nadmierne karmienie i po powrocie zastałem trawnik. Parametry już od dawna mam stabilne. Ostatnie : no3-1, kh- 8,3, ca-460, mg-1270, po4 -0( test robiony Jbl i salifert oba 0). Glon rośnie nie tylko na skale ale i na muszlach ślimaków a nawet na tkance briareum. W marcu miałem mały kryzys bo no3 przekraczało 30 i wtedy kupiłem odpieniacz Hydor slim nano. Równocześnie zacząłem lać no3po4x i nagle oryginalny odpieniacz zaczął ładnie pienić i no3 spadło do 1 a często nawet jest niewykrywalny dlatego nie zmieniłem w końcu odpieniacza. Od miesiąca leje kupiony w Erybce preparat reeflowers remalgae ale bez efektu ,ani lepiej ani gorzej.W związku z tym mam pytanie , czy wymiana odpieniacza coś wniesie skoro przy tym ,no3 jest akceptowalne? Może macie jakiś pomysł co ew. jeszcze zrobić. Czasem myślę o przesiadce na większe ale boję się , że jeżeli nie nauczę się radzić sobie z glonami w tym akwarium to w większym wcale nie będzie lepiej.

post-25207-0-67289800-1472921061_thumb.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak grzybki odpadają to prawdopodobnie za mocno im dmuchasz cyrkulatorem. Spróbuj przestawić w bardziej spokojne miejsce gdzie będzie słabszy prąd wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się , że to jednak glony są winne bo wygląda to zwykle tak ,że pod kapeluszem pojawiają się nitki , grzybek robi się coraz mniejszy aż w końcu odpada. Potem pewnie babka przysypuje go piachem albo wpada za skały. Na zdjęciu prawdopodobnie ostatnie chwile rhodactisa.

post-25207-0-40777300-1472931367_thumb.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez jadę na oryginalnym reefmaxie około roku i jest ok , fakt ze odpieniacza nie pojmuje do tej pory , raz pieni ,raz nie . Ostatnio mi trochę glonów wyszło na tylnej szybie ale już po sprawie , nic nie dodaje do wody i wszystko ładnie sie utrzymuje .13114e349b33f4aee08a84dbecfe9ff0.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęły 3 miesiace od ostatniego wpisu więc pochwalę się postępami w walce z glonami nitkowatymi. W reefmaxie nadal nic nie modyfikowałem ,wszystko oryginalne. Byłem już bliski restartu bo glony pochłaniały akwarium a opisywane wcześniej metody walki z nimi nie dawały żadnych efektów. Zgodnie z sugestia AnTa z forum , zmniejszyłem o połowę ilość wody podmienianej co 2 tygodnie i wymieniłem membranę w filtrze RO. Efekt był taki , że glony zbladły ( ale tak już wcześniej bywało ) a potem zaczęły się jakby "mechacić" na końcach przy czym te kłębki miały intensywnie zielony ,ładny kolor prawie jak fluo , nie przyrastały one do podłoża i były łatwe do usuwania. Wygladało to tak jakby na nitkach rosły inne glony. Salarias wyraźnie woli je od nitek. Po 3 miesiacach nitek nie ma , pozostał na jednej skale fragment porośnięty wspomnianym meszkiem ale nie jest on inwazyjny i dzięki stworzeniom glonożernym jest go coraz mniej. Korale lps maja się świetnie (zwłaszcza acanthastrea super rośnie),tylko jedna favia zbladła. Dla miękkich parametry nie dobre bo prawie wszystkie zanikły.post-25207-0-13409000-1481468069_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie. Gratuluje wygranej z glonami!


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tu jeszcze różnica 3 miesięcy. Nie wiem niestety jak obrócić zdjęcie.

post-25207-0-14481300-1481469191_thumb.jpg

post-25207-0-71328800-1481469417_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ładnie. Ja mam już 3 lata swojego reefmaxa. Cały zas na oryginalnym odpieniaczu jadę. Z eeguły po czyszczeniu muszę go ustawic tak żeby nie odsysać wody częsciej jak raz na tydzień. Sam teraz przekarmiam obsadę, żeby podniesc NO3 bo mam maksymalnie 2,5 od dluzszego czasu. A mam same miekkie. Z wyjatkiem kilku szczepek sps na próbę.

post-24066-0-11147400-1481478815_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie. Ja mam już 3 lata swojego reefmaxa. Cały zas na oryginalnym odpieniaczu jadę. Z eeguły po czyszczeniu muszę go ustawic tak żeby nie odsysać wody częsciej jak raz na tydzień. Sam teraz przekarmiam obsadę, żeby podniesc NO3 bo mam maksymalnie 2,5 od dluzszego czasu. A mam same miekkie. Z wyjatkiem kilku szczepek sps na próbę.

U mnie też od pewnego czasu no3 poniżej 1 i chyba to sprawiło ,że nie rośnie mi prawie nic z miękkich - padła pseudogorgonia która przy no3 30 rosła jak szalona , zanikły prawie wszystkie grzybki ( reszta odpadła gdy pod nimi wyrastały glony) xenia i capnella ledwo zipia tylko briareum ma się dobrze. Zazdroszczę Ci tych wapiennych. U mnie powoli przybywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I się piknie zrobiło :)


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh - ostatni pomiar 9,6 a bywa i wyższe. Od 0,5 roku leje codziennie Kh coralline grow na algi wapienne. Świetlówki Ati blue plus 2x i Ati aquablue special 1x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja na kencie miałem kh 6,7 do 7 czasami 7z hakiem. Zmieniłem na blue treasure i mam kh stałe na 8,15. Na wapienne kiedyś miałem jeżowca ale urósł zaczał jesc lobopytona wiec oddałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że może działać.Mój baniak stoi od ok 7 miesięcy :)

6882894_15540199_1194808603932629_1344435288_o.jpg

Tylko w weekend dołożyłem sobie oświetlenie 2x10W


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu świecisz?

Dunca, favia, rico, caulastrea, euphyllia wyglądają trochę blado

Wysłane z Tapatalka

Świecę od 8 do 14 biała i niebieska, od 14 do 16 niebieska 2x i biała ,od 16 do 20 niebieska. Powoli zwiększam czas świecenia wszystkimi ale ze względu na glony bez pośpiechu .Zdjęcie troche przekłamuje kolory bo robione tabletem , większość jest ok tylko favia blada i zielona pavona. Nie wiem czy to światło czy brakuje mikroelementów przy tych małych podmianach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieki całe nie pisałem jak sprawuje się Reefmax bez modyfikacji a więc dziś kilka słów. Akwarium istnieje ale z pierwotnego zestawu zostało niemal tylko szkło i grzałka. Nie byłem skłonny do zmian bo akwarium ładnie się rozwijało ale potem zaczęły się awarie: najpierw rozszczelniło się połączenie między kubkiem odpieniacza a jego dolną częścią (mało piany ,gorsze parametry) zmiana gumy nie pomogła więc wymieniłem kubek na domowej roboty a wężyk wyprowadziłem poza akwarium . Pierwsza modyfikacja. Pomogło na jakiś czas ale korale już odczuły .Acanthastrea już gorzej rosły. Na wiosnę tego roku katastrofa - całkowicie zniszczeniu uległa pokrywa , oczywiście przed weekendem kiedy nie można nic wymienić. Wiele dni bez światła potem pożyczona lampa ale szkody w życiu nieodwracalne. Już miałem chęć zlikwidować zbiornik i zacząć na większym ale Aquael zaoferował wymianę całej pokrywy za dopłatą więc zostałem na reefmaxie. Druga modyfikacja ledy zamiast t5.  Zmiana na ledy nie spodobała się ani mnie ani moim koralom. Akwarium trupio blade , fluo nie istniało. Mail do Aquaela i znowu bez problemu wymiana na actinic za free. Wizualnie lepiej ale to nadal nie to co na świetlówkach. Korale zatrzymały się we wzroście. Kolejna modyfikacja znowu wynikła przez usterkę. Pompa odpieniacza zaczęła nierówno pracować , akwarium chlupało i brakowało piany . Nic nie pomagało czyszczenie , wyłączanie zawsze kończyło się zacinaniem wirnika i trzeba było wyciągać odpieniacz  żeby popchnąć wirnik. Przez długi czas z tym walczyłem ale kiedy no3 doszło do 100!! wymieniłem pompę na newjet 1200. Piana jest bardziej  "drobnobańkowa" i przewidywalna ale nie widzę różnicy w parametrach między tą a starą. Najlepsze były przez 2 lata na starej . Następna awaria to przepalona połówka lampy led i znowu świetny serwis  Aquaela, wymiana na nową. Przez te wszystkie awarie z akwarium zostały zgliszcza. Rośnie sarco, xenia, euphylia o dziwo  najlepiej rośnie leptastrea ,odbija cyphastrea,  pavona i acropora zielona. Reszta życia ma  się dobrze (a zwłaszcza osiadłe ślimaki) Tak więc bez modyfikacji się nie obeszło ale wszystki wynikały z awarii , zużycia materiału itp . Myślę że spokojnie można ciągnąć na oryginalnym zestawie, a nawet lepsze efekty miałem na starym zestawie. Ostatecznie u mnie Reefmax reaktywacja. Dam znać jakie efekty za czas jakiś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.