Skocz do zawartości
Darekn12

stront-czy niezbedny?

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie,

mam pytanie jak w temacie czy stront jest niezbedny do akwa mnorskiego-dozowanie.

jade za kilka godzin do am i zamierzam kupic ale z tego co wiem czesc uzywa czesc nie.

prosze o rade.

pozdrawiam

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brak strontu moze sie objawiac utrata tkanki miekkiej u twardych (nie przylega do szkieletu).

na razie nic nie masz specjalnie w akwa wiec odpusc sobie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za pozno

juz kupilem koszt w sumie nieduzy a moge dozowac.

pozdro

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko spokojnie bo Ci glony przylgna do korali.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani ja raczej dozuje zawsze ciut mniej niz za duzo

a tak na powaznie to jakie jest Twoje zdanie dozowac do mojego akwa czy nie?

pozdro

darekn12


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek

Jezeli masz taka obsade jak pod Twoimi postami i co tydzien robisz lekka podmianke to extra dozowanie nie jest potrzebne.

Ktos tam kiedys napiosal, ze 8 mg/l to gorna granica. Ale czy to jest rzeczywiscie prawda?

Faktem jest, ze w szkieletach korali jest tez stront. I im wiecej jest go w wodze, tym wiecej w koralach. Wiec prawdopodobnie przyjeto, ze skoro jest wbudowywany w szkielet, no to przydatny.

Za duzo lub za malo strontu powoduje, ze korale (mowimy oczywiscie o twardych) staja sie lamliwe. To by oznaczalo, ze stront az tak bardzo do ich szkieletu nie pasuje i powstaja luki. No ale moze obecnosc strontu powoduje jakies inne reakcje jak np.lepsze przyswajanie Mg lub Ca. Kto to wie? Korale i wapienne glony podobno rosna szybciej.

Mysle, ze stront mozna uwazac za jedna z ostatnich srubek jaka mozna w rafowym dokrecic. Co tygodniowa podmianka zalatwia sprawe ale chyba do konca to jeszcze nie jest wyjasnione. Moze ktos sie tym mocniej interesowal to jeszcze napisze.

Ja moze raz na tydzien dodam troche "na czobku zyletki" na 500 l ale roznic nie widze.

Stront nie utrzymuje sie dlugo w wodzie (moze 1 dzien) dlatego napewno bardziej racjonalne by bylo dozowanie codziennie. :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma zadnego naukowego potwierdzenia roli strontu dla korali nie liczac jednej publikacji sprzed ponad 20 lat stwierdzajacej ze przyspiesza on proces kalcyfikacji. Pozniej autorzy sie z tego wycofali twierdzac ze w rzeczywistosci jest odwrotnie.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to dawac w koncu czy nie?

czy to tylko wyciaganie kasy z kieszeni akwamaniakow?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lukasz ja juz to kupilem:-(

ale co mi tam bede dawal po 4 ml tygodniowo nic nie trace juz teraz a wszedzie pisza ze to podstawa.....


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stront jest rowniez potrzebny w prawidlowym rozwoju slimakow i malzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek - czy juz zauwazyles jakas roznice ?

Pozdrowionka


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej stani powiem ci szczerze ze sprzedalem stront.dalem go raptem 2 razy po 4ml.z tego co wywnioskowalem z waszych odpowiedzi,to przy tak skromnej obsadzie koralowcow cotygodniowe podmianki poki co wystarcza.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek jeżeli podmieniasz wodę co tydzień (podziwiam cię za to, bo mi trudno się zebrać do tego raz w mesiącu) to olej jakiekolwiek superdozowania, no może casem zapusciłbym trochę jodu i zadbałbym o wapń.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alex pewnie ciut inaczej wyglada podmianka 15 l w moim przypadku niz 30...:((alex ale ty masz 2 kroki od akwa do lazienki:D).ale jod daje 2 krople dziennie-chociaz tez ktos pisal ze nie trzeba.ale za to xenia ladnie rosnie i pulsuje:D


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie, ze pulsuje. Teraz mozesz sprobowac, czy rowniez po dodaniu jednej kropli dziennie przestanie pompowac czy nie.:(


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stani sugerujesz zmniejszenie dawki jodu?

@alex projekt jest w glowie-gotwki brak w kieszeni.ale poki co chce dojsc do wprawy z tym co mam i jesli nabiore wprawy to postawie delte 250 l.zeby zolta zebrosoma i hepatus mial gdzie plywac.a bardzo podobaja mi sie te rybki i chcialbym je kiedys miec:D.


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darekn12

Wielu z nas posluguje sie roznymi preparatami jodu wiec nie mozna tak w ciemno powiedziec, ze ktos dawkuje za duzo lub malo. Ale za duzo jodu to tez nie jest dobrze dlatego mysle, ze jezeli zmniejszysz dawkowanie i nic sie nie zmieni to akwa na tym zyska.

Ja np. daje jod Tropic Marin, jedna krople na 500 l dziennie i to raczej wystarcza.:(


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat z przed 11lat. Ciekawi mnie jakie są teraz wasze spostrzeżenia na temat dozowania i poziomów strontu w z zbiorniku  :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szutarek78tytuł kopacza miesiąca Października masz jak w banku ;]

Stront to bardzo ważny składnik dla korali budujących szkielety, ponieważ bierze udział w kalcyfikacji. Wydaje mi się, że na reefhubie jest o tym napisane.

Też jestem ciekaw dozowania.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak jak pisze katani ;) ja go dostarczam razem z Grotech Corall A.

A tak poza tym posiada w składzie:

Corall A zawiera pierwiastki Strontium, Magnesium, Barium i Lithium.
Corall B zawiera pierwiastki śladowe Żelaza, Manganu, Niklu, Cynku i Kobaltu.
Corall C zawiera pierwiastki sladowe Fluoru, Jodu, Molibdenu i Boru.
VitAmino M zawiera 11 witamin oraz ponad 20 aminokwasów niezbędnych do prawidłowej budowy organizmów morskich zarówno ryb , korali jak i innych bezkręgowców morskich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym. Ciekawią mnie jednak doświadczenia ludzi którzy zaczęli dozowanie strontu, podnieśli jego poziom, jaka była u nich reakcja korali. Interesuje mnie również czy ktoś przedawkował stront i co się wtedy stało. Ze starych wypowiedzi z przed 11 lat wywnioskować można, że stront jest po to aby wyciągnąć od akwarystów pieniądze :). Sam mam pewne doświadczenia w tym zakresie. Chciałbym jednak aby najpierw podzielili się swoimi spostrzeżeniami inni.

4 minuty temu, fresz33 napisał:

Tak jak pisze katani ;) ja go dostarczam razem z Grotech Corall A.

A tak poza tym posiada w składzie:

Corall A zawiera pierwiastki Strontium, Magnesium, Barium i Lithium.
Corall B zawiera pierwiastki śladowe Żelaza, Manganu, Niklu, Cynku i Kobaltu.
Corall C zawiera pierwiastki sladowe Fluoru, Jodu, Molibdenu i Boru.
VitAmino M zawiera 11 witamin oraz ponad 20 aminokwasów niezbędnych do prawidłowej budowy organizmów morskich zarówno ryb , korali jak i innych bezkręgowców morskich

A jaki poziom masz strontu w zbiorniku ? :). Interesują mnie informacje jak zachowywały się korale przy poziomie strontu np 3-5 i co się stało jak poziom strontu wzrósł np do 8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Szczerze? :P chyba wolę spać spokojnie i nie latać z kolejnymi testami jak mały chemik heh to hobby ma być dla mnie a nie ja dla niego. Już teraz moja kobietka mówi że nic tylko akwarium i akwarium heh a i tak za dużo przy nim nie robię bo ograniczam się tylko do karmienia, wymiany watoliny w sumpie, dolania właśnie Grotecha i zrobienia raz na jakiś czas testu Kh,Ca,Mg,Po4,Mg (podmian nie robię). O dziwo to wszystko wystarczy żeby spsy, lpsy rosły i były kolorowe. Wierzę w to że producent dobrze skomponował ilościowo produkt i to im wystarczy. A na początku roku wyślę próbkę do badania wody i zobaczymy co tak na prawdę w trawie piszczy i to że wszystko rośnie to tylko kwestia szczęścia czy może koralowce SPS nie są tak delikatne na jakie "wyglądają" lub rzeczywiście tak prowadzony przeze mnie zbiornik jest prowadzony dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.