Skocz do zawartości
majestic

Powracające dino

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

To moj trzeci raz z morszczyzna lecz po raz pierwszy dotyka mnie powyzsza plaga... jakis miesiac temu akwarium poroslo pieknymi dlugimi ciemnymi wlosami z babelkami powietrza. Czekalem, odsysalem, skrobalem, lalem bakterie az w końcu postanowilem zaciemnic zbiornik uprzednio czyszczac wszystko z dino wlosow. Po 72h odslonilem akwarium- sukces!!! Dino zniknęło!!! Po kolejnych trzech dniach ponownie zacząłem oswietlac akwarium. Najpierw niebieskie po godzinie wiecej kazdego dnia pozniej biale w ten sam sposob. Nie doszedlem jednak do maksymalnego czasu swiecenia kiedy znow zauwazylem bable i cieniutkie wloski tu i tam na skale. Obecnie swiece tylko na niebiesko, dino nie rozwija sie jakos drastycznie ale po trzech czterech dniach od odsysania znow widac wlosy (bable powietrza juz nastepnego dnia).

Co robic??

Czekac i lac wiecej bakterii??

Znow zaciemnicz?

Czy sprobowac H2O2 wraz z wczesniejszym zaciemnieniem??

Dodam ze.akwarium ma dopiero 3 mc i jest to kostka AM 64l plus panel. Brak w nim ryb i krewetek. Zycie to kilka slimakow, 5 korali i karab mitrax.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wodą utlenioną wstrzymaj się. Skoro młody zbiornik to zaprzestań narazie podmian, nie lej nic po za bakteriami i zorientuj się czy nie masz w wodzie krzemianów. W razie czego polecam silicarbon. Ponownie ogranicz światło. Jeśli nie masz spsów, korale długo dadzą sobie radę na samym niebieskim. Cały czas odsysaj ogniska dino.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocrobe lift special blend - polecam u mnie jak pojawia sie dino to podlewam tymi bakteriami i znika. Nie wiem jak to działa ale działa.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z wodą utlenioną wstrzymaj się. Skoro młody zbiornik to zaprzestań narazie podmian, nie lej nic po za bakteriami i zorientuj się czy nie masz w wodzie krzemianów. W razie czego polecam silicarbon. Ponownie ogranicz światło. Jeśli nie masz spsów, korale długo dadzą sobie radę na samym niebieskim. Cały czas odsysaj ogniska dino.

Podmian nie robie od pierwszego pojawienia sie dino. Jaki test na krzemiany polecasz?? Nie sps-ow nie ma. Sa dwie odmiany zoa i 3 lps i raczej nie marudza poki co

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Mocrobe lift special blend - polecam u mnie jak pojawia sie dino to podlewam tymi bakteriami i znika. Nie wiem jak to działa ale działa.

mobilnie

A generalnie uzywasz jakis innych bakterii czy tylko tych w razie pojawienia sie dino?

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko te mam aktualnie. Nie traktuj tego jako przepis. Po prostu u mnie tak działa. Może jakaś konkurencja pokarmowa występuje.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmian nie robie od pierwszego pojawienia sie dino. Jaki test na krzemiany polecasz?? Nie sps-ow nie ma. Sa dwie odmiany zoa i 3 lps i raczej nie marudza poki co

Salifert i JBL ma przyzwoite testy na krzemiany, ale zamiast kupować całe opakowanie, może jakiś akwarysta w okolicy albo zaprzyjaźniony sklep zrobi Ci jeden teścik.

Tylko te mam aktualnie. Nie traktuj tego jako przepis. Po prostu u mnie tak działa. Może jakaś konkurencja pokarmowa występuje.

Bakterie właśnie po to są potrzebne, że takie paskudztwa jak dino czy cyjano zapełniają nisze biologiczne w systemie i są bardzo ekspansywne, dlatego trzeba m.in. zapewnić w zbiorniku odpowiednią ilość bakterii.

Edytowane przez soobeek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterii leje stopniowo coraz wiecej zamiast coraz mniej ale poki co nie obserwuje negatywnych efektow (zakwit wody etc) wiec sadze ze to nie blad. Odnosnie testu to raczej czeka mnie zakup calego opakowania- mieszkam w uk i niestety brak w okolicy zaprzyjaznionych akwarystow/sklepow specjalistycznych.

Jeszcze jedna rzecz mi orzychodzi do glowy- tds pi membranie pokazuje mniej niz po zywicy wiec razem z testem zamowie litr zywicy.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

czym świecisz??


w realizacji- 120x60x60h

105 l sump, 2xAPF600:)DIY,

NJ6000,

2x T 6100,

1x6055

2x250 HQI +4x54W

masa innego drobnego sprzetu

Walka z glonami trwa - chyba wygrywam:D

http://tablica.pl/of...-20130829202216

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dostarczasz dino pożywkę to bedzie ono wracać. U mnie problemem była pożywka dla bakterii która to karmiła też dino. Dopiero zmiana pożywki na polimery załatwiła sprawę.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze da sie zaoszczedzic na tescie na krzemiany, gdyz krzemiany moga juz byc "wbudowane" a w toni wodnej "0".

Napewno warto skrocic swiecenie, lub jesli nie masz zycia to ponownie zaciemnic.

Pomoze tez podniesienie pH.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świecę chinka 120 w ale poki co tylko niebieski na 25'/, przez 10h dziennie.

Kh wysoko. Nie mierzylem ze dwa tygodnie ale ostatnio bylo kolo 11.

Pozywki dla bakterii nie dozuje wcale ale ostatnio niedlugo przed nawrotem dino dolewalem nieco stezonej solanki zeby podniesc zasolenie (bylo 1.023 jest 1.025). Dolewalem oczywiscie nie od razu') ale moze wlasnie tym podkarmilem dino??'/

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Moze da sie zaoszczedzic na tescie na krzemiany, gdyz krzemiany moga juz byc "wbudowane" a w toni wodnej "0".

Napewno warto skrocic swiecenie, lub jesli nie masz zycia to ponownie zaciemnic.

Pomoze tez podniesienie pH.

Czyli suregujesz zeby nie inwestowac w test Si, a co z absorberem? Umieścić w panelu profilaktycznie bez badania poziomu krzemianow czy poki co poczekac?? Co do zycia to tak jak wspominalem wczesniej zoa i lps. Swiece jak powyzej na niebiesko 10h dziennie skrócić ten czas ew skrecic niebieski na min czy ponownie zaciemnic akwa na 3 dni?

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zawsze pomaga podniesienie Kh i pH . ale jeśli masz Kh 11 to zmierzył bym jeszcze raz ;)


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie zawsze pomaga podniesienie Kh i pH . ale jeśli masz Kh 11 to zmierzył bym jeszcze raz ;)

Mierzylem kh kilka razy w roznych odstepach czasu i caly czas wynik oscyluje w okokicach 11 wg saliferta. W werkend bede mial chwile zeby pomierzyc parametry i zobacze jak sprawy sie maja.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedną z metod walki z dino jest podnoszenie Ph powyżej 8,6 ... ale to nie jest takie proste. Podnosząc Ph do wartości powyżej 8,6 najprawdopodobniej Kh podniesiemy do bardzo niebezpiecznych wartości - trzeba o tym pamiętać.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosto i sprawnie

Woda utleniona


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel, lałem swojego czasu nadltenek wodoru ;-), ale już nie pamiętam dawek, jak możesz przypomnij, bo mnie dzisiaj kolega pytał. Zaczynało się chyba od 1ml/100l 3% roztworu. Tak?

BTW. Wiesz co jest w składzie "aptecznej" wody ultenionej???


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Prosto i sprawnie

Woda utleniona

Hmm właśnie nad tym sie zastanawialem... nie wiem tylko czy przy 3 miesiecznym zbiorniku nie wybije przy okazji pozytywnych bakterii'/

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... nie jestem Daniel ale podpowiem ze swojego doświadczenia bo również stosowałem wodę utlenioną. Robiła mi ją koleżanka w aptece z perhydrolu w st. 3%. Zalecane dawkowanie to 5ml/100l. Moja opinia - za pierwszym razem z zaciemnieniem 72h zadziałało rewelacyjnie - dawkowałem 14 dni. Za drugim razem niestety dino powróciło po kilku dniach od zaprzestania dozowania. Za pierwszym razem strata to tylko jeden jeżowiec za to za drugim razem 5 turbo , 2 rozgwiazdy , 2 krewetki i piękna zielona Plerogyra.

PK

Edytowane przez R.I.P (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba Pawle była najlepsza opcja.

Stabilizatorami wody utlenionej mogą być: mocznik, kwas 1-hydroksyetano-1,1-difosfonowy i disodu difosforan. Nie wiem co lepsze.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walczyłem z Dino 4 miechy może samo zniknie.

Kupiłem sierre na si, tydzie przed zaciemnieniem lałem wodę utlenioną po 5ml/100L.

Po zdjęciu koca z akwarium po 3 dniach czysto.

Minęło 1.5tyg. Dino ani śladu.

Pozdrawiam

Wysłane z mojego myPhone Cube przy użyciu Tapatalka


Akwa 70x55x40=154L LR 14kg, LS 9kg, Tunze 6015 x 2, Protein skimmer DIY by Astis, oświetlenie 6x24w, obieg NJ 1700.

Prowadzone na ZEOVIT.

CUBE 154L

RoTQ7D.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okey aktualnie akwarium ponownie zakryte. Wczesniej odessalem co sie dalo. Od dwoch dni dozuje rowniez h2o2...zobaczymy co z tego będzie

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeżeli te hipotezy są słuszne to ja powinienem mieć mega wielką plagę dino. W dodatku korale powinny mi prawie zdychać. Po pierwsze dozuję krzemiany - 5 ml dziennie szkła wodnego. Leje tego tyle że aż mi się strąca osad w sumpie [szkło wodne jest "mocno" zasadowe]. Leję szkło wodne od ok 2- 3 lat a w obiegu krzemianów nie ma. Dino nie potrzebują do wzrostu krzemianów. Po drugie mam niskie kH - 8. Po trzecie nie leję żadnych roztworów, które rzekomo zawierają jakieś wyjątkowe szczepy bakterii.

Oświetlam korale prawie samym niebieskim światłem ok 80% mocy] a więc korale powinny mi "prawie zdychać".

Moje "zdychające" korale i plaga dino:

11165100_497704707078983_1167807304377275129_o.jpg

Niebieskie światło jest absorbowane "przez dino" - dino rosną więc najlepiej pod niebieskim światłem, podobnie jak duża część glonów symbiotycznych. Dino potrzebują do wzrostu dokładnie takich samych warunków jak większość gatunków glonów żyjących w symbiozie z koralami...

Jeśli u ciebie pojawia się plaga dino to znaczy że masz zbyt żyzną wodę. Jak wsadzisz do akwarium adsorbent który rzekomo adsorbuje tylko krzemiany to zapewne usuniesz także całą masę mikroelementów. Wydasz więc kasę na adsorbent, za pomocą którego usuniesz mikroelementy na które wcześniej wydałeś kasę...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.