Skocz do zawartości
Dexter2k13

Początkujący solankowicz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nazywam się Marcin i pochodzę z pod Wrocławia (70 km) I chciałbym założyć swoją pierwszą solankę. Jutro wybieram się po akwarium Nano reef 30l Aquaela + Jakiś mały falowniczek. W czwartek kupię trochę żywej skały (myśle ok 3 kg) i może uda mi się dostać wodę z pracującego już zbiornika. W filtrze z zestawu Fzn 3 chciałbym też zamontować odpieniacz do białek. Do drugiej komory chyba wsadzę trochę siporexu + phosguard + 100 ml perigen. I tu moje pytanie Czy taki zestaw wkładów wystarczy aby otrzymać równowagę biologiczna w akwarium + do tego jakieś bakterie nitryfikacyjne do filterka.

Przepraszam za tak dla niektórych pewnie głupie pytanie, ale nie wiem co wsypać do tej drugiej komory.

Jakieś inne podpowiedzi tez chętnie poczytam. :smiling:

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, z tym falowniczkiem to sobie daruj, kaskada ci wystarczy pozdrawiam.

A co do kaskady daj tylko siporax i odpieniacz a co do reszty to wyjdzie w praniu czy będzie ci potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kaskady jak kolega wyżej siporax wystarczy. Nie napisałeś jaki odpieniek, ale np Resun sk 300 idealnie tam pasuje i jest nie drogi. Jest troche tematów o nim na forum.

Jak koniecznie cyrkulator to koralie nano 900.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Na razie o żadnych rodzajach korali i obsady nie myślę, bo do tego jeszcze długa droga. Ale dziękuję za wypowiedzi i jak pojawi się skałka i woda to zapodam jakimiś fotkami. Pozdrawiam :)

Edit: Jaki To ma być siporax? Taki zwykły budowlany? Czy coś akwarystycznego? Przepraszam ze pytam o takie bzdury, ale dla mnie to ważne a nie mam o tym pojęcia.

Przepraszam swój błąd już poprawiłem

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

sera siporax - wygoogluj :) (ale nie podróba "ceramika" )

ps.

dlaczego nie podróba ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej kup większy baniak łatwiej utrzymać parametry Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"może uda mi się dostać wodę z pracującego już zbiornika." - a nie lepiej świerzej, nieobciążonej organiką, terpenami i Bóg wie czym jeszcze? Za to bogatej w mikroelementy i krystalicznie przezroczystej...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"może uda mi się dostać wodę z pracującego już zbiornika." - a nie lepiej świerzej, nieobciążonej organiką, terpenami i Bóg wie czym jeszcze? Za to bogatej w mikroelementy i krystalicznie przezroczystej...

w Sumie właśnie nie wiem. Jak widzę na forum często ludzie dodają wodę z pracujących już zbiorników. W słodkim dużo dawała taka woda z innego zbiornika podczas zakładania, także pomyślałem ze to dobry pomysł. Myliłem się? z góry dziękuję za odpowiedź.

Edit: zastanawiałem się też nad oświetleniem. Czy ta lampa dołączona do zestawu się nada? Czy lepiej zmienić na coś mocniejszego?

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale co może dawać użycie takiej "starej" wody?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No ale co może dawać użycie takiej "starej" wody?

łagodniejsze dojrzewanie ?

i która to lampa - świetlówki czy ledy ? - ledy będą za słabe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale z czego miałoby wynikać to "łagodniejsze dojrzewanie"? I co oznacza "łagodniejsze"?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

łagodniejsze dojrzewanie ?

i która to lampa - świetlówki czy ledy ? - ledy będą za słabe

to jest ta aukcja

http://allegro.pl/aquael-nano-reef-30-black-wroclaw-i5809957316.html

i jeśli mówisz ze Ledy za słabe to myślałem aby dokupić coś takiego.

http://www.kacikpupila.pl/aqua-decolight-duo-plant-lampa-oswietleniowa-p-12893.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Twoim miejscu zrobił trochę inaczej :)

Skoro to ma być małe akwarium to proponowałbym u szklarza zamówić awkwarium 60x30x30 czyli 2x większe. I dał belkę oświetleniową 2x24W. Cenowo wyszłoby Cię tyle samo, jak nie mniej niż na aquaela30 a masz trochę większe akwarium ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Twoim miejscu zrobił trochę inaczej :)

Skoro to ma być małe akwarium to proponowałbym u szklarza zamówić awkwarium 60x30x30 czyli 2x większe. I dał belkę oświetleniową 2x24W. Cenowo wyszłoby Cię tyle samo, jak nie mniej niż na aquaela30 a masz trochę większe akwarium ;)

W sumie racja, ale musiałbym zainwestować w inną filtracje. A na razie muszę uczyć się cierpliwości na małym akwarium. :) Później w przyszłości może coś większego. Ale dziękuję za propozycję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka inna te sama fzn3 bez problemu wkładasz plus resun i siporex w drugiej komorze. I masz większe za te same pieniądze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jaka inna te sama fzn3 bez problemu wkładasz plus resun i siporex w drugiej komorze. I masz większe za te same pieniądze ;)

siporex ? SIPORAX !!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

łagodniejsze dojrzewanie ?

i która to lampa - świetlówki czy ledy ? - ledy będą za słabe

Ja już z tym "dojrzewaniem" to sam nie wiem... :( Zalałem ok 2,5 tygodnia temu. Świeża solanka, Skała Real Reef Rock. Bakterie, Siporax, Bioptim i .... NIC. Totalnie nic. Jak były parametry, tak są do tej pory. Wszystko w normie. Absolutnie żadnych wahnięć w żadną stronę. Wizualnie - też totalnie NIC. Za dwa dni wpuszczam kraba, jedną rybkę i ze 3 ślimory. Po co czekać? Konsultowałem już z jedną osobą, do której mam pełne zaufanie i też każe mi pakować powolutku, z rozsądkiem i umiarem życie do zbiornika.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Piotr ... a co niby ma Ci się zmieniać w parametrach skoro start był na sztucznej skale ?

jak zaczniesz karmić ... to cykl azotowy dopiero się rozpocznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No niby tak... Dałem mu ze 20 dni "na dotarcie", rozmnożenie i zasiedlenie się bakterii, doprowadzenie świecenia prawie do max no i chyba nadeszła już TA chwila :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnie szkło startowałem na 100% żywej w dodatku 50% było z poprzedniego baniaka i też przez 2 tyg. nic się nie działo ale życia nie dokładałem(no po za wieloszczetami, kiełżami, ślimorami które były). Zaczął się wysyp po ok 2.5 tyg i trwało ze 4 zanim się wszystko nie ustabilizowało. Ale cierpliwość popłaca i jest już czysto kryształowo i kolorowo :) Podpierałem się bakteriami z Sachema.


|140L|MIX TOTAL|5x24W|B A W B B

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzisiaj zakupiłem już cała podstawę szkło 30l + oświetlenie (narazie 2x6w), żywy piach, grzałkę, filtr odpieniacz do białek Resun sk300. Jutro jadę po wodę + żywa skałę. myślę ok 3-4 kg. Posiadam także włókno filtracyjne z baniaczka roślinnego. Zastanawiam się czy pod siporax wrzucić tą włókninę? Jutro także będę montował odpieniacz do fzn 3. Pozdrawiam i dziękuję za tak liczne wpisy. :)

Edit: Czy wkładać od razu dodatkową lampę czy na na razie ruszyć na tych 12 w?

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Włókninę daj na wierzch. Będzie przydatna na początku, będziesz płukał/wymieniał etc. Po co pod spód? Łatwiej ją usunąć jak jest na wierzchu. Ona będzie jedynie tymczasowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.