Skocz do zawartości
adam007

250l czy to ma sens?

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

co raz częściej chodzi mi po głowie przerobienie słodkiego akwarium 250l na morskie. Obecnie posiadam jeszcze 89l słonej wody więc byłaby to przesiadka na wększe. Słone mam od ponad 2 lat które może nie jest najpiękniejsze ale obsługa ogranicza się do karmienia i podmiany wody co 2-3 tyg. Akwarium nie ma odpieniacza a z korali to jedynie miekkie i LPS. Zachęcony tym że morskiemu poświęcam mniej czasu niż słodkiemu (holender) i jakoś to hula więc poważnie się zastanawiam nad przesiadką.

Mam do Was prośbę o weryfikację moich planów.

to co mogę wykorzystać

Akwarium 100x50x50

Lampa 4x39W

szafka z płyty robiona na wymiar, Płyta 18mm, podwójne boki i podwójna przegroda na środku, plecy kończą się 10-15cm przed blatem po całej długości więc ciężar wytrzyma.

I teraz jak ja to widzę.

Generalnie nie nastawiam się na SPS więc lampa pod miękkie i LPS powinna wystarczyć. W przyszłości prawdopodobnie zmieniłbym na LED.

Akwarium z odpieniaczem zewnętrznym lub wewnętrznym ale bardziej się skłaniam do sumpa ale:

- mogę wykorzystać połowę szafki czyli miejsca 44x44x61cm drugą część wykorzystam na zbiornik na dolewkę i upchanie elekryki

- hydraulikę chcę zrobić z rurek PVC, dokładnie coś takiego

https://www.youtube....d&v=7DFk4bnIxEg

1.Czy mając tylko tyle miejsca w szafce jest możliwość zrobienie sumpa który zmieści odpieniacz (jeśli tak to jaki?) i wodę któa spłynie przy braku prądu?

2. Czy taka instalacja z rurek sprawdzi się w akwarium o powierzchni tafli wody 100x50?

Czy przy takich założeniach ma to sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wielkości sumpa to chyba tylko należy się sugerować tym aby pomieścił wodę spadającą z górnego akwa przy braku prądu no i oczywiście sprzęt.

Ten rodzaj spływu zapewne niesie ze sobą pewne ryzyko, jednak ludzie mają pudełka przelewowe i też im to działa a ryzyko zapowietrzenia dokładnie takie samo jak przy twoim rozwiązaniu.

Skoro nie chcesz wiercić dziur w szkle to innego rozwiązania chyba nie ma.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie chcesz normalnego komina? Mi sie nie podoba to rozwiązanie .


Pozdrawiam

Manti

Uwaga: To co pisze na forum, jest moim prywatnym zdaniem, wynikającym z własnego doświadczenia. Czasem się mylę lub po prostu się z wami nie zgadzam. Przepraszam jak kogoś uraziłem.

"Moja jest tylko racja i to święta racja, bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza, ze właśnie moja racja jest racja najmojsza"

www.invoi.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta konstrukcja z rurek ma taką samą zasadę działania jak komin z tym że bez rewizji. Po za tym taką konstrukcję łatwiej rozebrać w razie awarii a akwarium dalej może funkcjonować na czas naprawy.

Widziałem na forum akwaria z taką instalacją oczywiście jak teraz mi potrzeba to nie mogę znaleźć. Fajnie by było jakby ktoś mający takie rozwiązanie podzielił swoimi spostrzeżeniami jak to się sprawuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego jeśli chcesz robić hydraulikę z rurek PCV to proponuje zaopatrzyć się jeszcze w zawór bramowy (nie myl z zaworem kulowym), który pozwala na dokładną regulację przepływu wody w stosunku do mocy pompy obiegowej. Pozwoli ci uniknąć w większym stopniu siorbanie wody. Jeśli nie przeszkadza ci delikatne pluskanie wody to polecam.U mnie działa już 3 lata i jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium stałoby w salonie więc zależy mi żeby było jak najcichsze. Przy takiej tafli wody jaka mam (100x50) jakiej średnicy rurki najlepiej by się sprawdziły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@adam007 link który podałeś w 1 poście 6m47s masz podaną średnicę rurki i wydajność w galonach na godzinę. Czytałem, że trzeba przyjąć cyrkulację wody 10X większą od pojemności zbiornika tj u Ciebie jest 250l czyli 2500l/h czyli 1,25" (32mm) daje około 2200l/h a 1,5'' (3,8cm) daje cyrkulację więlkości 3180l/h. Moim zdaniem 1.5'' dajesz bo i tak na spływie dajesz zawór regulujący.Sam Chcę zakładać Morskie akwarium 240l +sump dlatego mnie ten wątek interesuje.

Jak się mylę proszę o poprawienie mnie przez bardziej doświadczonych użytkowników forum.


354 l neto w obiegu, Jebao DCT 8000, Jebao RW - 8 szt 2, JVP 101, odpieniacz by Edi na pompie Jebao AC 3500

Start 29.04.2017

 

53ca5fc40b797d7581d1c2adf97665f4u1432a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Akwarium stałoby w salonie więc zależy mi żeby było jak najcichsze."

Wyciszenie zaworem, bedzie przy braku rewizji dosyc ryzykowne...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając Twoje założenia przypomniałem sobie swoje perypetie z przeróbką słodkiego zbiornika na morskie. Też zacząłem od overflow czyli tych rurek. Niestety rozwiązanie działało całe dwa dni ponieważ hałas był nieakceptowalny (akwarium stało w pokoju sypialnym), później doszło zamówione pudełko przelewowe z durso i też odpadło ze względu na hałas. Dopiero po zrobieniu pudełka z dwiema rurkami czyli spływem i rewizją dało wymagany efekt który to patent pracował do końca życia zbiornika. Ponieważ zrobił się jednak za mały powstało nowe ale już z normalnym kominem ponieważ wszystkie poprzednie rozwiązania miały wspólną wadę czyli ryzyko zapowietrzenia a w efekcie brak obiegu i ryzyko zalania.

Wszystkie te moje testy pochłonęły naprawdę sporo kasy więc warto rozważyć od razu dorobienie normalnego komina w obeznym zbiorniku zanim wystartował lub sklejenie nowego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba nie mam wyjścia jeśli chcę żeby zbiornik był w miarę cichy a jednocześnie nie groziłoby zalanie pokoju i muszę zrobić komin. Rozważam jeszcze opcję z odpieniaczem w zbiorniku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 90% będę robił komin wewnętrzny, w rogu trójkątny. jednak żeby nie zajmował dużo miejsca to zrobię tylko spływ i rewizję, a powrót poprowadzę oddzielnie.

Maksymalny sump jaki mogę zrobić to 42x40x40. Jeśli filtrację oparłbym na dsb/refugium to jak rozplanować przegrody w sumpie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojemność komina przy boku np. 15 cm to ok 5 litrów, woda z nad grzebienia 4 cm to ok 20 litrów, razem powinieneś mieć ok 25 litrów rezerwy w sumpie. Twój sump ma 67 litrów, czyli maksymalny bezpieczny poziom wody w sumpie to ok. 25 cm, całkiem nieźle jak na takiego małego sumpa.

Zakładam, że nie chcesz miec odpieniacza, bo w takim sumpie odpieniacz, pompa obiegowa, media i refugium to ciężko będzie zmieścić.

Pomyśl dolewce w drugiej części szafki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście w drugiej części szafki będzie dolewka, elektryka itp.

Zastanawia mnie te spiętrzenie wody. Rzeczywiscie jest takie duże? Liczyłem że będzie max 2 cm nad grzebieniem.

Rozważam dwie opcje

Sump tylko z refugium i dsb tylko pytanie ile i jak ustawić przegrody?

Sump z odpieniaczem i ewentualnie małe refugium i dsb. Miałoby powierzchnię dna 10-12x40 cm. Pytanie czy takie małe ma sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam obecnie sump o powierzchni dna 40x40 i nie mam zadnych przegrod a dolewka obok za przegroda tez mysle nad dsb ale odpieniacz i dsb moze sie nie za bardzo zmiescic.


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.